Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary..... jak będe umiał to odpowiem


skrol

Recommended Posts

miro_k napisał:

 

Jest jeszcze prostrze rozwiązanie: zastosuj jednak te 300l jako solarny, podłączony szeregowo z obecnym 100. Ale podłącz je szeregowo równolegle na 2 zaworach. Nie potrzebujesz wtedy stosować podmieszania. rys. poniżej. Na lato z1 otwarty, z2 zamknęty, na zimę z1 zamknięty z2 otwarty. Więcej poczytaj: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja2

pozdrawiam.

Witold

 

Tylko jaki zbiornik z 2 czy 1 wężownicą. Czy przy 2 mogę spiąć je szeregowo?

 

Jeszcze jedno pytanie czy można (taniej będzie ) skompletować elementy zestawu oddzielnie czy kupić gotowy i co sprawdzić przy zakupie( gwarancja itp.)?

Edytowane przez miro_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
  • Odpowiedzi 378
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam serdecznie!

Dziś miałem okazję oglądać zestaw bezciśnieniowy - kompakt, firmy "eco collector". Zestaw konstrukcyjnie bardzo prosty i bardzo tani. kolektor ze zbiornikiem 200l kosztuje około 2000zł. Czy ktoś testował coś takiego? Jakie są Wasze opinie na ten temat? Użytkownik u którego to oglądałem ma to od kilku dni. W tej chwili jest bardzo zadowolony. Co będzie dalej zobaczymy. Warto zastanawiać się nad tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zestaw na lato. Na zimę spuszcza się wodę i po kłopocie.

 

Ja nie jestem przekonany do takiego zestawu. Pytam tylko z czystej ciekawości. Uważam kupowanie zestawu "normalnego" za 10 czy 15 tysięcy nie bardzo ma obecnie ekonomiczne uzasadnienie. Co do trwałości zestawu. Myślę, że baniak chyba będzie dostatecznie trwały. Może rury nie będą trwałe, ale taka rura kosztuje około 30zł + uszczelka za 1,30zł. To, że zestaw jest tylko na lato to dla mnie akurat zaleta. W zimie mam kocioł z podajnikiem i woda grzeje się w bojlerze. Ja ten zestaw właśnie podpiąłbym (gdybym go kupił, a raczej nie kupię) pod zasilanie bojlera. Jeśli (jest to prawdopodobne) potrafi nagrzać wodę w ciągu kilku godzin to aż prosi się podpiąć go pod zbiornik akumulacyjny. Gdy nie będzie słońca to wtedy grzejemy wodę elektrycznie. Można zainstalować prostą automatykę, która sama to przełączy.

Ja jak znajdę chwilę czasu to chyba sam wezmę się za budowę kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

Witam. Mam zestaw Hewalex z zespołem pompowym i czujnikami nazwanymi szumnie G-422-P01 SOLAR CONTROLLER-GECO. Nawaliły mi czujniki temp. glikolu na kolektorze i ten solar controller informuje o tym bezlitośnie sygnałem dźwiękowym, który w nocy jest słyszalny i wkurzający. Czy można jakoś wyłączyć ten sygnał bez wymiany czujnika, żeby nie ponosić kosztów?

Narka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam zestaw Hewalex z zespołem pompowym i czujnikami nazwanymi szumnie G-422-P01 SOLAR CONTROLLER-GECO. Nawaliły mi czujniki temp. glikolu na kolektorze i ten solar controller informuje o tym bezlitośnie sygnałem dźwiękowym, który w nocy jest słyszalny i wkurzający. Czy można jakoś wyłączyć ten sygnał bez wymiany czujnika, żeby nie ponosić kosztów?

Narka.

Przede wszystkim bez działającego czujnika system nie będzie funkcjonował, ponieważ sterownik nie będzie miał możliwości uruchomienia pompy bez znajomości róznicy temperatur między T1 a T2. Dlatego nawet gdyby się udało to wyłączyć, to pompa sama nie będzie się uruchamiać.

Natomiast awaria czujnika (który kosztuje 20 zł netto) sama w sobie jest mało prawdopodobna. Wg mnie problemem jest uszkodzony kabel od czujnika. Prawdopodobnie uszkodzenie mechaniczne (ptak, mysz itp). Radziłbym to sprawdzić.

Miałem podobną sytuację na serwisowanej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można pompę ręcznie uruchomić i system będzie funkcjonował - tyle że bezsensownie.
Oczywiście można z poziomu sterownika ręcznie odpalać pompę, ale to raczej rozwiązanie tymczasowe, do czasu naprawy usterki. Bo na dłuższą metę nikt chyba nie będzie stał pół dnia przy sterowniku i to robił. Ten komunikat o awarii czujnika nie jest jakimś bzdurnym wymysłem tylko ma podstawowy wpływ na działanie instalacji.

Radzę sprawdzić przewód bo na 99% to jest przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zestaw na lato. Na zimę spuszcza się wodę i po kłopocie.

 

Ja nie jestem przekonany do takiego zestawu. Pytam tylko z czystej ciekawości. Uważam kupowanie zestawu "normalnego" za 10 czy 15 tysięcy nie bardzo ma obecnie ekonomiczne uzasadnienie. Co do trwałości zestawu. Myślę, że baniak chyba będzie dostatecznie trwały. Może rury nie będą trwałe, ale taka rura kosztuje około 30zł + uszczelka za 1,30zł. To, że zestaw jest tylko na lato to dla mnie akurat zaleta. W zimie mam kocioł z podajnikiem i woda grzeje się w bojlerze. Ja ten zestaw właśnie podpiąłbym (gdybym go kupił, a raczej nie kupię) pod zasilanie bojlera. Jeśli (jest to prawdopodobne) potrafi nagrzać wodę w ciągu kilku godzin to aż prosi się podpiąć go pod zbiornik akumulacyjny. Gdy nie będzie słońca to wtedy grzejemy wodę elektrycznie. Można zainstalować prostą automatykę, która sama to przełączy.

Ja jak znajdę chwilę czasu to chyba sam wezmę się za budowę kolektora.

 

Ja posiadam zestaw działający na podobnej zasadzie i jestem mega zadowolony. Dwa płaskie kolektory Hewalexa (te ciut tańsze z aluminiowym absorberem) podłączone wspólnie z kotłem do boilera 140l pexem. Wszystko na wodzie i działa jak wiadomo tylko latem. Kosztowało mnie to coś koło 2200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ten kabel od kontrolera do czujnika idzie osobno czy razem z "przewodem glikolowym"? Gdzie to uszkodzenie może się prawdopodobnie znajdować i co mam ze sobą zabrać, żeby je naprawić ? Przepraszam, że pytam o takie rzeczy, ale solary są zamontowane 50km od mojego miejsca zamieszkania, a chciałbym sprawę załatwić za jednym dojazdem.

Dzięki za informacje.

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ten kabel od kontrolera do czujnika idzie osobno czy razem z "przewodem glikolowym"? Gdzie to uszkodzenie może się prawdopodobnie znajdować i co mam ze sobą zabrać, żeby je naprawić ? Przepraszam, że pytam o takie rzeczy, ale solary są zamontowane 50km od mojego miejsca zamieszkania, a chciałbym sprawę załatwić za jednym dojazdem.

Dzięki za informacje.

Narka

Zazwyczaj przewód elektryczny czujnika idzie obok rurociągu glikolowego. Czasami stosuje się dwururki ze zintegrowanym od razu przewodem od czujnika, ale to chyba rzadkość.

Ja bym zaczął od sprawdzenia newralgicznych punktów oraz tych łatwo dostępnych czyli na dachu i w kotłowni. W ostateczności kabelek można wymienić w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można z poziomu sterownika ręcznie odpalać pompę, ale to raczej rozwiązanie tymczasowe, do czasu naprawy usterki. Bo na dłuższą metę nikt chyba nie będzie stał pół dnia przy sterowniku i to robił. Ten komunikat o awarii czujnika nie jest jakimś bzdurnym wymysłem tylko ma podstawowy wpływ na działanie instalacji.

Radzę sprawdzić przewód bo na 99% to jest przyczyną.

 

witam

 

dziasiaj montowaliśmy kolektory Hewalex i mieliśmy problem z czyjnikiem T1 (ten od temperatury na klektorach) i nie można było ręcznie uruchamia pompy

klawisze były zablokowane

 

może we wczesniejszych wersjach oprogramowania (Geco) było to mozliwe

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj przewód elektryczny czujnika idzie obok rurociągu glikolowego. Czasami stosuje się dwururki ze zintegrowanym od razu przewodem od czujnika, ale to chyba rzadkość.

Ja bym zaczął od sprawdzenia newralgicznych punktów oraz tych łatwo dostępnych czyli na dachu i w kotłowni. W ostateczności kabelek można wymienić w całości.

 

witam

 

albo rzeczywiście padł czujnik

można sprawdzić wypinając końcówkę czujnika (Hewalex stosuje na końcu przewodu z czujnikiem połączenie rozłączne) i wpiąć czujnik (jego 1-metrową końcówka) bezpośrednio do sterownika, albo zmierzyć rezystancję, jeżeli posiada się odpowiedni miernik)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

dziasiaj montowaliśmy kolektory Hewalex i mieliśmy problem z czyjnikiem T1 (ten od temperatury na klektorach) i nie można było ręcznie uruchamia pompy

klawisze były zablokowane

 

może we wczesniejszych wersjach oprogramowania (Geco) było to mozliwe

 

pozdrawiam

Nie wydaje mi się żeby było to zablokowane. To jest w punkcie STEROWANIE RĘCZNE. Co prawda sprawdzałem tę funkcję w starszych sterownikach ale z tego co widze to w P06 też jest.

Pompę można tez podpiąć na krótko ale osobiście nie próbowałem.

Faktycznie można też sprawdzić czy wszystko jest dobrze wpięte do sterownika. Ale jak już pisałem - z informacji prosto z działu technicznego Hewalexa - uszkodzenia czujnika zdarzają się baaaardzo rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...