Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary..... jak będe umiał to odpowiem


skrol

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 378
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moim zdaniem lutek34 najlepszym rozwiązaniem na rynku są AquaSystemy z kolektorami próżniowo-rurowymi.

 

Płytówki trzeba wymieniać co około 10 lat.... próżniowe co 30... porównaj ceny i sam zdecyduj

 

1. Masz/znasz jakieś badania, które to potwierdzą?

2. Jeśli to z praktyki to podaj producenta tych kolektorów, które trzeba było wymienić po takim czasie, jakieś zdjęcia. Na jakiej podstawie ktoś doszedł do takich wniosków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Płytówki trzeba wymieniać co około 10 lat.... próżniowe co 30... porównaj ceny i sam zdecyduj

 

1. Masz/znasz jakieś badania, które to potwierdzą?

2. Jeśli to z praktyki to podaj producenta tych kolektorów, które trzeba było wymienić po takim czasie, jakieś zdjęcia. Na jakiej podstawie ktoś doszedł do takich wniosków?

 

Może ma taką opinie na temat panelowych bo handluje próżniowymi.

Wiadomo że każdy chwali to czym handluje, dlatego szukam obiektywnej opini na temat kolektorów słonecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"dlatego szukam obiektywnej opini na temat kolektorów słonecznych."

 

Dla mnie wygląda to tak:

WSZYSTKIE kupne zestawy są mało doskonałe technicznie, bo seryjne ich wytwarzanie to kompromis pomiędzy parametrami uzyskiwanymi, dostępnymi metodami wytworzenia, kosztem i pracochłonnością wytworzenia.

Zostaje wybór pomiędzy jednym a drugim niedoskonałym zestawem.

I każą za to dość słono zapłacić!

 

ZAWSZE znajdzie się model, gdzie jakiś szczegół został rozwiązany lepiej, niż w innych, zwykle kosztem innego szczegółu.

 

Dlatego...

Najlepszy dla mnie kolektor - to ten, który mogę wykonać samodzielnie. Daje mi satysfakcję, uzyski energii, wyróżnia mnie spośród "szarego tłumu" zjadaczy chleba (akurat to, to ja "olewam"). Płacę jedynie za materiały, a i to nie zawsze najwyższe ceny! Będą wtedy, kiedy będą. Dla mnie to tyleż potrzeba co zabawka politechniczna!

W takim ujęciu to solary dla mnie MAJĄ SENS!

 

Nie wywalę kupy grosza za coś, co mogę i umiem zrobić sam mając inne potrzeby, choćby materiałowe, które muszę zaspokoić.

Zakres koniecznych do wykonania prac mam spory.

 

Płaskie czy rurowe?

Jak się dadzą zrobić - każde dobre!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie ktoś doszedł do takich wniosków?

ja niedawno zamieszczałem zdjęcia 10 letniego solara płytowego w wątku KOLEKTOR SłONECZNY- opłaca się czy nie sam nawet skomentowałeś to odpowiednio

Uległy długiemu stanowi stagnacji??

 

Tak, pamiętam. Mi chodzi o napisanie:

Płytówki trzeba wymieniać co około 10 lat.... próżniowe co 30...
co jest wprowadzaniem w błąd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja zapytam o siebie. Dom 220m2, mieszkalnej 170m2, kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy. Do tego planuje solary z przeznaczeniem na cwu. Jest nas 2 osoby (na razie). Nie ma mozliwości zainstalowania solarów na domku, planuję konstrukcję 2-3m wysoką przed domem, pytania są następujące:

1. myslę o próżniowych - opłaca się czy nie? stać mnie na wydanie różnicy...

2. jaka powierzchnia lub ile rur?

3. jakiej firmy (lub jaki zestaw) by miało to dobry stosunek jakość do ceny?

4. jaki koszt mnie czeka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja zapytam o siebie. Dom 220m2, mieszkalnej 170m2, kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy. Do tego planuje solary z przeznaczeniem na cwu. Jest nas 2 osoby (na razie). Nie ma mozliwości zainstalowania solarów na domku, planuję konstrukcję 2-3m wysoką przed domem, pytania są następujące:

1. myslę o próżniowych - opłaca się czy nie? stać mnie na wydanie różnicy...

2. jaka powierzchnia lub ile rur?

3. jakiej firmy (lub jaki zestaw) by miało to dobry stosunek jakość do ceny?

4. jaki koszt mnie czeka?

 

1. nikt Ci nie powie czy warto czy nie...... dyskusja ciągle trwa :)

2. proponuje 2x20 rur

3. http://kolektorysloneczne.projprzemeko.pl

4. cały zestaw około 13-16tyś - próżniówki z zasobnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja zapytam o siebie. Dom 220m2, mieszkalnej 170m2, kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy. Do tego planuje solary z przeznaczeniem na cwu. Jest nas 2 osoby (na razie).

 

Tylko cwu - AquaPakiet CPC 32 Allstar (dla 2-3 os., 3,2m^2) bez zbiornika - 2166EUR netto, spodziewany uzysk do 2160kWh/a.

 

Cwu oraz wspomaganie c.o. - AquaPakiet CPC 21 + CPC 14 Star azzurro (dla 3os., 3,5+2,33m^2) + Tuning-Set bez zbiornika - 4986EUR netto, spodziewany uzysk do 4069kWh/a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie którzy nie rozumieją różnicy między solarami próżniowymi i płytowymi.... więc wyjaśnia,

 

Próżniówki są lepsze dla domków jednorodzinnych... ponieważ ich sprawność w upalne dni jest mniejsza od płytówek... ale sprawność w zimie jest większa. Co ma swoje plusy dla osób które w lato wyjeżdżają na wakacje i oczekują że solary zapracują również zimą.

 

Płytówki sa lepsze dla hoteli i pensjonatów ponieważ w okresie letnim kiedy jest zwiększone zapotrzebowanie ... pracują z dużo większą mocą... ale zimą niestety nie pracują.

 

Reasumując..... uważam że solary próżniowe są lepsze dla domków ponieważ pracują cały rok jak tylko wyjdzie słońce a płytówki są lepsze dla hoteli ponieważ pracują z dużą mocą wtedy kiedy jest największe zapotrzebowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zasłyszałem opinię, że do systemu gdzie mają pracować solary, najlepszy jest kocioł kondensacyjny, ze względu na fakt projektowania ogrzewania "niskotemperaturowego". W przypadku kotła jednofunkcyjnego, wydajność / sprawność może być gorsza.

Prawda ?

 

dzięki z góry, pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasłyszałem opinię, że do systemu gdzie mają pracować solary, najlepszy jest kocioł kondensacyjny, ze względu na fakt projektowania ogrzewania "niskotemperaturowego". W przypadku kotła jednofunkcyjnego, wydajność / sprawność może być gorsza.

Prawda ?

A co ma piernik do wiatraka ?

Kolektory słoneczne pozwalają na uzyskiwanie wysokich temperatur. Kocioł kondensacyjny preferuje niskie temperatury.

Nie widzę tu cytowanej przez Ciebie zależności :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK - dlatego pytam. Ja się na tym zupełnie nie znam. Zaczynam dopiero czytać :wink:

Dlatego im więcej informacji, tym lepiej.

Zakładam jedną rzecz - jeśli hydraulik proponuje że "jak solary, to raczej z kondensatem" to znaczy że chce więcej kasy ... :-?

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zasłyszałem opinię, że do systemu gdzie mają pracować solary, najlepszy jest kocioł kondensacyjny, ze względu na fakt projektowania ogrzewania "niskotemperaturowego". W przypadku kotła jednofunkcyjnego, wydajność / sprawność może być gorsza.

Prawda ?

 

dzięki z góry, pozdrawiam, majki

 

 

Ma to swoje uzasadnienie.... instalacja niskotemperaturowa wykorzystuje każde źródło.... podpięte do tego solary pracują nawet w pochmurne dni... wystarczy że uzyskają temp 30-40 stopni.

Wydajność solarów przy kotle atmo będzie taka sama... ale efekt ich pracy bedzie wcześniej wykorzystywany.....

Trochę zakręciłem.... :) ale rzeczywiście solary będą lepiej pracować z kondensatem niż kotłem atmosferycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam jedną rzecz - jeśli hydraulik proponuje że "jak solary, to raczej z kondensatem" to znaczy że chce więcej kasy ... :-? i

Niech Ci ten hydraulik wytłumaczy dlaczego tak sądzi.

Być może Twoja instalacja ma jakieś specyficzne właściwości, o których ja nie mam zielonego pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...