Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary..... jak będe umiał to odpowiem


skrol

Recommended Posts

Jak powinno być zorganizowane prawidłowe odpowietrzenie instalacji solarnej? Okazało się, że te moje 134 stopnie sprzed kilku postów, to konsekwencja zaniku napięcia. W efekcie czego pompa stanęła, temperatura cieczy w obiegu przestała krążyć, temperatura wzrosła powyżej temperatury wrzenia, no i instalacja zapowietrzona. Potem już tylko wzrost temperatury do 160 stopni i zawór bezpieczeństwa aż jęczał.

 

To zależy według czyich wytycznych :wink: Z własnego podwórka mogę napisać, że Paradigma nie zaleca stosowania odpowietrzników. Instalacja powinna być przepłukana, odpowietrzona przed uruchomieniem - używamy do tego specjalnej pompy. Przy dużych polach kolektorów można zastosować separator bąbelków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 378
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak powinno być zorganizowane prawidłowe odpowietrzenie instalacji solarnej? Okazało się, że te moje 134 stopnie sprzed kilku postów, to konsekwencja zaniku napięcia. W efekcie czego pompa stanęła, temperatura cieczy w obiegu przestała krążyć, temperatura wzrosła powyżej temperatury wrzenia, no i instalacja zapowietrzona. Potem już tylko wzrost temperatury do 160 stopni i zawór bezpieczeństwa aż jęczał.

 

Jeżeli zagotowałeś glikol.. to masz go do wymiany.

Odpowietrza się tylko na początku potem zawór zamknięty... nie ma potrzeby odpowietrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku zabierając się za budowę domu, myślałam o pompie ciepła, po przeczytaniu kilkuset wypowiedzi na tym forum, zastanowiłam się głębiej i nie zrobiłam.

Również myślałam o solarach, i nadal myślę, i nie wiem, co mam zrobić. Będę miała ogrzewanie na ekogroszek (węgiel) musiałam wywalić jedno pomieszczenie z projektu żeby zrobić dużą kotłownie, i teraz nie wiem czy finansowo opłaca się zakładać solary (przy ogrzewaniu gazowym, czy olejowym nawet bym się nie zastanawiała). Chyba zrobię tylko sieć podłączeniową po domu a później za 5-10 lat jak stanie się to powszechnie instalowane założę solary.

Z większości wypowiedzi na tym forum można wywnioskować, że po zakończeniu budowy nic nie trzeba robić już z domem do końca życia - niektórzy się zdziwią jak wiele pracy i zmian wykonają w ciągu 10 pierwszych lat.

 

Ważne żeby była możliwość rozwijania i wprowadzania instalacji, żeby później nie demolować pół domu - u moich ciotek właśnie tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku zabierając się za budowę domu, myślałam o pompie ciepła, po przeczytaniu kilkuset wypowiedzi na tym forum, zastanowiłam się głębiej i nie zrobiłam.

Również myślałam o solarach, i nadal myślę, i nie wiem, co mam zrobić. Będę miała ogrzewanie na ekogroszek (węgiel) musiałam wywalić jedno pomieszczenie z projektu żeby zrobić dużą kotłownie, i teraz nie wiem czy finansowo opłaca się zakładać solary (przy ogrzewaniu gazowym, czy olejowym nawet bym się nie zastanawiała). Chyba zrobię tylko sieć podłączeniową po domu a później za 5-10 lat jak stanie się to powszechnie instalowane założę solary.

Z większości wypowiedzi na tym forum można wywnioskować, że po zakończeniu budowy nic nie trzeba robić już z domem do końca życia - niektórzy się zdziwią jak wiele pracy i zmian wykonają w ciągu 10 pierwszych lat.

 

Ważne żeby była możliwość rozwijania i wprowadzania instalacji, żeby później nie demolować pół domu - u moich ciotek właśnie tak było.

 

Pamiętaj tylko żeby miedź lutować na twardo i dać kauczukowe otuliny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Na dachu mam zestaw kolektorów próżniowych Ulricha SG 1800/18. W kotłowni piec kondensacyjny z zasobnikiem 200 l. Kolektor napełniony parę dni temu. Niestety wg mnie nie działa to tak jak należy . Jeśli się mylę proszę mnie wyprowadzić z błędu. Prosiłbym jednak o wypowiedź kogoś kto faktycznie ma jakieś doświadczenie z kolektorami, nie interesują mnie wypowiedzi teoretyków. Otóż jaki jest mój problem. Kolektor przez cały dzień ledwo nagrzewa (w słoneczny dzień) wodę użytkową do 40 °C. Temperatura w zasobniku rośnie bardzo powoli od rana (godz. 08:00 jakieś 35,6°C do 40°C ok. godz. 15:00 - 16:00) Temperatura w kolektorze maksymalnie ok. 50 °C, w zasobniku tak jak wspomniałem do 40 °C. Potem późnym popołudniem znowu spada. Wieczorem woda ma ledwo 30-35 °C. Cały czas piszę o słonecznym dniu i usytuowaniu kolektora na dachu o kącie 35 ° od strony płd.-wsch. Jak się to ma do Waszych doświadczeń z kolektorem? Aaaa, jedna ważna rzecz. Instalator zasugerował mi, żeby na czas "próby" wyłączyć piec w ogóle. Tak też zrobiłem. Kolektor jednak prawie cały czas sygnalizuje potrzebę dogrzania wody przez kocioł.

Wydaje mi się, że przy słonecznej pogodzie i bezchmurnym niebie solar powinien poradzić sobie z zapewnieniem ciepłej wody bez problemu zwłaszcza, że zużycie jest w tej chwili niewielkie (dosłownie umytych parę szklanek i może z 15 l do mycia podłogi) Nie mogę sobie wyobrazić takiego działania kolektorów kiedy potrzeby na c.w.u. będą dużo większe (deklarowane jest zapewnienie ciepłej wody dla 2-3 osób)

Czy wszystko jest w porządku?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yogo65 http://solarenergy.ch/factsheets/scf846de.pdf <-- to są wyniki badań z SPF.

Jeżeli masz 18 rur (netto 1,708m^2) to niestety przypuszczam, że dużo więcej nie osiągniesz taką powierzchnią kolektora.

Jeśli masz więcej rur, 36 lub 42 - oczywiście jak słusznie zauważył adam_mk, pompa działa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...