Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary..... jak będe umiał to odpowiem


skrol

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 378
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To ja mam krótkie pytanie. Będę miał zainstalowany zbiornik 300L biwalentny i wyprowadzone rurki na poddasze. Ile mnie będzie kosztowała cała reszta, czyli solary dla 4 osób i to co do tego potrzeba, montaż, itd. (kawa dla montażystów nie musi być liczona)

 

Kolektor próżniowy 20/58 rur - 2 szt - 6453,80zł

Mocowania - 1451,80zł

Grupa pompowa - 1217,56zł

sterownik - 864,98zł

naczynie wyrównawcze - 300,12zł

płyn solarny 40l - 483,12zł

zab przeciwprzepięciowe - 96,38zł

zawór bezp 128,10zł

złączki 87,84zł

 

Razem około 11000 brutto montaż około 1500zł

http://kolektorysloneczne.projprzemeko.pl/show/PE20-58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yogo65 http://solarenergy.ch/factsheets/scf846de.pdf <-- to są wyniki badań z SPF.

Jeżeli masz 18 rur (netto 1,708m^2) to niestety przypuszczam, że dużo więcej nie osiągniesz taką powierzchnią kolektora.

Jeśli masz więcej rur, 36 lub 42 - oczywiście jak słusznie zauważył adam_mk, pompa działa??

Policzyłem, rur jest 24 szt. Co do symbolu kolektora może sie pomyliłem ale dlatego, że po prostu taki sam albo podobny widziałem gdzieś w Internecie, stąd pomyślałem,że to jest własnie ten. Powierzchnię 3,8 m2 podałem za instalatorem, który taką pow. podał w kosztorysie. Coś mi tu zaczyna brzydko pachnieć...Nie wiem o jakiej pompie piszecie, jeśli o pompie w instalacji kolektora pompa działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik 200 litrów jest maleństwem!

24 rury rozłożone na blisko 4m2 to prawie 4kW grzały.

 

Coś tu jest cholernie nie tak!

 

Doczytałem, że to chodzi na hitpajpach!

Mnie wygląda na to - że są PUSTE!!!

Towar zero-wartościowy. Wygląda jak solar i tyle...

Mam uwierzyć, że w słoneczny dzień woda wypływająca z solara rurką 1/2" (niechby i 3/4") na którą skierowano prawie 4kW ma do 50stC?!!! :o :o :o

 

Jak pompa chodzi - to "tego" nie ma!

 

Po zatrzymaniu, choćby sztucznym, pompy to wskazówka termometru powinna natychmiast owinąć się na kołku prawego końca skali. W tych ze słupkiem cieczy powinien odpaść koniec....

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik 200 litrów jest maleństwem!

24 rury rozłożone na blisko 4m2 to prawie 4kW grzały.

 

Coś tu jest cholernie nie tak!

 

Doczytałem, że to chodzi na hitpajpach!

Mnie wygląda na to - że są PUSTE!!!

Towar zero-wartościowy. Wygląda jak solar i tyle...

Mam uwierzyć, że w słoneczny dzień woda wypływająca z solara rurką 1/2" (niechby i 3/4") na którą skierowano prawie 4kW ma do 50stC?!!! :o :o :o

 

Jak pompa chodzi - to "tego" nie ma!

 

Po zatrzymaniu, choćby sztucznym, pompy to wskazówka termometru powinna natychmiast owinąć się na kołku prawego końca skali. W tych ze słupkiem cieczy powinien odpaść koniec....

Adam M.

Adam, co to znaczy, że są puste?

Co jest nie tak?

Rury po wyjęciu z pudla zostały zamontowane w kolektorze. Po jakimś czasie po moich zastrzeżeniach dot. kiepskiej pracy wyjęto je i "styki" przesmarowano jakąś pastą rzekomo poprawiającą przewodność cieplną.

Jakie powinny być temperatury i jak to w ogóle powinno działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie jak w nową lodówkę "na produkcji" nie wpompują freonu?

Oczywiście - zadziała poprawnie? :lol:

 

Postudiuj, choćby w wikipedii (wia google), co to jest rurka cieplna (heat pipe).

 

Mnie to wygląda tak, jakby były nawalone te rurki. Nie ma w nich cieczy niskowrzącej. Nie ma CZYM transportować ciepła z absorbera do rurociągu.

Słońce grzeje ten absorber do gwiazdowych temperatur. Absorber jest otoczony próżnią, więc dla Ciebie ta rura jest zimna w dotyku (i tak powinno być). Wściekle gorący absorber POWINIEN gotować (i odparowywać) zawartość tych rurek cieplnych (ciecz niskowrzącą). Te pary unosząc się do góry powinny spotkać chłodną wodę rurociągu i oddać jej ciepełko same skraplając się i sącząc grawitacyjnie (po jakimś sznurku czy knocie) w dół rurki, gdzie ponownie mają odparować zamykając cykl...

Z opisu wynika, że jedyne ciepło jakie jest tam przekazywane to cieplne przewodnictwo ścianek tych rurek a nie ich ładunku!!!

Nie ma ładunku!!! Nie ma par!!! Nie ma transportu ciepła - które JEST!!!

Lodówa bez freonu....

 

Co z tego, że prosto z paczki?

 

Eksperyment:

Są oparte na IDENTYCZNEJ zasadzie zestawy chłodzące do chłodzenia procka w komputerze.

Kaloryfer przez który przeciągnięte są miedziane rurki Z ZACIŚNIĘTYMI KOŃCAMI!!!

Kup taki (na giełdzie ze 20zł) Załóż na proc i kombinerkami odetnij koniec rurki (psując ją, wypuszczając zawartość) - natychmiast masz coś, co działa jak Twoje solary!!!

Jest, wygląda, ale nie działa - a do tego świeżo kupione!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem pewny w 99% że to nie wina pustych rurek ciepła jak sugerujecie, ale tego że to jest chińszczyzna i jest wykonana właśnie po chińsku :-?

 

nie masz odbioru ciepła z rurek bo kolektor zbiorczy, czyli to co masz przykryte blachą, nie ma dobrych styków z rurkami ciepła i nie odbiera ciepła,

 

ekipa montująca dobrze kombinowała, ta pasta też jest dobra,

natomiast bublem jest kolektor zbiorczy,

reklamuj to i żądaj żeby Ci go wymienili,

założę się o dużego Jack1a Danielsa, że mam rację

 

Adam tam w tych rurkach ciepła, jest zwykła woda i niskie ciśnienie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha!

No to zawartość jest a transportu ciepła - niet!

Jakby nie kombinował - wygląda na bubel...

Szkoda...

Adam M.

 

Mówisz - destylatka pod obniżonym ciśnieniem....

Znaczy - raczej na Brytyjskie warunki... (-2stC raz w roku przez 3 dni).

 

Myślałem, że zrobione lepiej... Hitpajpy do procka w kompie może dobre...

Na ostrą zimę to sie to demontuje? Czy dogrzewa?

 

Takie znalazłem...

"Jakich substancji używa się w Heat-Pipe?

 

W zależności od zastosowania mogą to być gazy takie jak: Hel i Azot, również metale (Sód, Potas), jednak w przypadku elektroniki, a nas właśnie ona interesuje, wykorzystuje się amoniak, aceton, metanol (można zastosować spirytus), a także wodę (dzięki niskiemu ciśnieniu woda może parować w niższej temp.)."

 

Strongwódy byłem prawie pewien....

Chinina...:cry:

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na dach i sprawdź czy nie te rury rozszczelnione... końce są wtedy białe lub siwe, lub mleczne.

 

Potem trzeba sprawdzić czy rury są dobrze obsadzone w gniazdach.... jeżeli ktoś to smarował pastą to prawdopodobnie wcisnął pastę do gniazda .... tam nie powinno być żadnej pasty!!!

 

Warto też sprawdzić czy rury nie są wsadzone do góry nogami....:) niby proste ale może nie dla każdych.

 

następnym razem nie kupuj g.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na dach i sprawdź czy nie te rury rozszczelnione... końce są wtedy białe lub siwe, lub mleczne.

 

Potem trzeba sprawdzić czy rury są dobrze obsadzone w gniazdach.... jeżeli ktoś to smarował pastą to prawdopodobnie wcisnął pastę do gniazda .... tam nie powinno być żadnej pasty!!!

 

Warto też sprawdzić czy rury nie są wsadzone do góry nogami....:) niby proste ale może nie dla każdych.

 

następnym razem nie kupuj g.... :)

Witam.

Jak zwykle w takich przypadkach są różne szkoły. Skrol pisze, że nie powinno się używać pasty, Ulrich w zaleceniach do montżu pisze cyt. "Głównym aspektem montażu jest, aby zastosować pastę

termoprzewodzącą (jest w komplecie z zestawem) oraz mieć pewność, że

końcówka rurki ciepła została w pełni wsunięta w odpowiednie miejsce w

rozdzielaczu."

I bądź tu człeku mądry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie...Czy montaż rur w kolektorze bez wcześniejszego napełnienia płynem może w jakikolwiek sposób zaszkodzić któremukomlwiek elementowi instalacji? Myślę o instalacji rur i pozostawienie w tym stanie na czas dłuższy tzn tydzień, dwa.

Pozdrawiam wszystkich Doradzaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na dach i sprawdź czy nie te rury rozszczelnione... końce są wtedy białe lub siwe, lub mleczne.

 

Potem trzeba sprawdzić czy rury są dobrze obsadzone w gniazdach.... jeżeli ktoś to smarował pastą to prawdopodobnie wcisnął pastę do gniazda .... tam nie powinno być żadnej pasty!!!

 

Warto też sprawdzić czy rury nie są wsadzone do góry nogami....:) niby proste ale może nie dla każdych.

 

następnym razem nie kupuj g.... :)

Witam.

Jak zwykle w takich przypadkach są różne szkoły. Skrol pisze, że nie powinno się używać pasty, Ulrich w zaleceniach do montżu pisze cyt. "Głównym aspektem montażu jest, aby zastosować pastę

termoprzewodzącą (jest w komplecie z zestawem) oraz mieć pewność, że

końcówka rurki ciepła została w pełni wsunięta w odpowiednie miejsce w

rozdzielaczu."

I bądź tu człeku mądry...

 

 

Radze się wzorować na innych producentach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie...Czy montaż rur w kolektorze bez wcześniejszego napełnienia płynem może w jakikolwiek sposób zaszkodzić któremukomlwiek elementowi instalacji? Myślę o instalacji rur i pozostawienie w tym stanie na czas dłuższy tzn tydzień, dwa.

Pozdrawiam wszystkich Doradzaczy.

 

Odradzam montować kolektory które nie pracują..... ale na tym forum są inne opinie.

W/g mnie jest groźba zapieczenia się kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz. Być może pytanie laika ale...

Wg informacji producenta górna wężownica w zasobniku (podłączona do kotła) ma za zadanie DOGRZANIE wody w zasobniku jeśli kolektor słoneczny nie radzi sobie z tym zadaniem. W jaki sposób kolektor może ogrzać wodę do temp. "zadanej" (powiedzmy 45 °C) jeśli automatyka kotła włącza się w każdej temperaturze poniżej w/w ?

Z tego co wiem kolektor oddaje ciepło do zasobnika w sytuacji kiedy temperatura wody jest o ok. 10 °C niższa niż w zasobniku. Ale w tym samym czasie kocioł również "pilnuje", żeby woda nie była niższa niż te 45 °C. Podejrzewam, że kocioł włączy się wcześniej niż solar, który "czeka" na te 10 °C mniej niż w zasobniku.

W jaki sposób w takim wypadku ma wyglądać to DOGRZEWANIE przez kocioł?

Czy jest możliwe, że kocioł nie dopuści do zadziałania kolektora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...