Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary..... jak będe umiał to odpowiem


skrol

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 378
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kocioł ma za zadanie utrzymać w zadanych godzinach daną temperaturę np.:45stC i mierzy ją swoim czujnikiem w okolicy górnej wężownicy.

Automatyka solar mierzy temperaturę na dole zbiornika i gdy temp.kolektora jest o np.:10stK wyższa niż temp.zbiornika na dole, włącza pompę. Wyłączenie następuje gdy temp.kol. spada poniżej zadanej histerezy np.:7stK lub gdy zbiornik osiągnie swoją maksymalną temperaturę wpisaną w automatyce solar np.:90stC.

Są automatyki solar, które posiadają 3 czujniki, zliczają uzysk solar oraz gdy temp.zbiornika jest poniżej zadanej np.:45stC kolektor pracuje w low-flow gdy powyżej zadanej pracuje w high-flow.

 

Porównanie zasady działania instalacji glikolowej i SystemAqua można zobaczyć TU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokada pracy kotła powinna być wyciągnięta z solara (temperatura panelu) i zmierzchówki (dzień-noc).

Adam M.

Adam, please trochę prościej do ciemnego ludu. Co to znaczy blokada powinna byc wyciągnięta, jaka temperatura panelu? I jaka zmierzchówka, mówisz o sondzie zewnętrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyka solar mierzy temperaturę na dole zbiornika i gdy temp.kolektora jest o np.:10stK wyższa niż temp.zbiornika na dole, włącza pompę. Wyłączenie następuje gdy temp.kol. spada poniżej zadanej histerezy np.:7stK lub gdy zbiornik osiągnie swoją maksymalną temperaturę wpisaną w automatyce solar np.:90stC.

 

No tak, tyle, że temp. na dole i górze zasobnika różni się od siebie w moim przypadku ledwie o 0,1 °C (wg wskazań na wyświetlaczu kolektora) Jak w takim wypadku ma spaść o te 10 °C, kiedy wcześniej uruchomi się kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ładuje do np.:50stC a kolektor ładuje do maksymalnej dopuszczalnej temp. zbiornika np.:90stC

 

Wczoraj o godzinie 15:00 miałem 11kWh załadowane do zbiornika 300L z kolektora próżniowo-rurowego CPC o pow.netto 3,5m^2. Temp. w zbiorniku jakieś 65stC, maksymalna temp. wody w kolektorze 108stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wprowadzić blokadę pracy kotła .... wtedy sterownik od solaru będzie dobrze pracował.

To już powinien zrobić instalator...

A w ogóle co to za wynalazek który nie współpracuje z solarami?

 

Immergas Victrix Plus 200 kondensat. Nie wiem czy nie współpracuje, czy instalator nie wie co czyni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez się podzile doświadczeniem z uzytkowania swojego zestawu.

Płaskie 2, hewalex 300l zasobnik sloneczny dzień jak dziś - 72 stopnie cały zasobnik(godz 19) . W zasadzie nie ma znaczenia czy jest duży czy maly pobór CWU czy 2 ,3 prysznice, mycie itp - codziennie powyzej 70. Dach 45 stopni , strona południowo-zachodnia.

pozdr ol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich

Szukałem info na temat mojego zestawu i natrafiłem na ten wątek, szukam porady i przy okazji pocieszę może 'yogo65';)

 

Mam zainstalowany zestaw solarny ulrich - Solarglass 1800/24 i Solarlux SD300 z zasobnikiem 300l/ kolektor zamontowany z przyczyn techniczno-architektonicznych ok.25stopni na wschód od południa i 60

stopni nachylenia.Odległość kolektora od zasobnika/centrali ok 6m.

Ostatnie nastawy to 7stopni różnicy włączenia, 4 wyłączenie pompy /jak w maju byla stabilna sloneczna pogoda co 2 dni mniej wiecej testowałem włączenie od 5 do 12 stopni i wyłaczenie analogicznie od 3 do chyba 8/.Przepływ 1,4-1,5l.

Przy wydaje mi się idealnej pogodzie dla solarów czyli 0 zachmurzenia i

słońce cały dzień zestaw podgrzewa wodę do maxymalnie 45-50stopni /2 osoby zużywamy myślę max 70-80ll/dobe ciepłej wody/.Gdy nie było nas 1 dzień temp.podskoczyła do 57stopni , oczywiście mówię o całym zasobniku na koniec dnia jak wracam do domu ok 18,30.Jak są chmury jest już tylko gorzej.... Piec na razie jest odłączony od zasobnika, jak było 2 dni pochmurne ostatnio ręcznie przełączałem i dogrzewałem wodę.

 

Dzwoniłem i pisałem do Ulricha czy to normalana wydajność zestawu czy też taki wpływ ma nieoptymalne ustawienie kolektora to odsyłają do swoich ulotek i mówią,że albo źle zamontowany albo tak ma być bo solary tylko dogrzewają wodę

 

Niestety serwisy w mojej okolicy nie mają dużego doświadczenia w montażu kolektorów próżniowych i zazwyczaj albo mówią,że tak ma być albo chcą odpłatnie sprawdzić "czy wszystko jest dobrze zainstalowane"

 

Co z tego wszystkiego wynika wg mnie?:

1. Zestaw jest taki a nie inny /może te rurki rzeczywiście są chińskie???/ i tak ma być.

2. Ten rodzaj solarów jest wrażliwy na nieoptymalne ustawienie /to jednak mało mnie przekonuje bo wg programików dostepnych w necie i innych informacji moje ustawienie najbardziej niekorzystne właśnie w czerwcu ma wspólczynnik koło 0,75 więc nie tak strasznie i teraz już rośnie/

3. Montaż, odpowietrzenie itd. "robiłem" razem z instalatorem gdyż chciałem nieć pewność,że niczego nie "przeoczy" i jedynym znakiem zapytania jest zalany płyn - zielony Ergolit, on przekonywał mnie ,że to bez różnicy, teraz sam nie wiem ???

 

Pozdrawiam i liczę na komentarz założyciela tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowany zestaw solarny ulrich - Solarglass 1800/24 i Solarlux SD300 z zasobnikiem 300l/ kolektor zamontowany z przyczyn techniczno-architektonicznych ok.25stopni na wschód od południa i 60 stopni nachylenia.Odległość kolektora od zasobnika/centrali ok 6m.

Ostatnie nastawy to 7stopni różnicy włączenia, 4 wyłączenie pompy /jak w maju byla stabilna sloneczna pogoda co 2 dni mniej wiecej testowałem włączenie od 5 do 12 stopni i wyłaczenie analogicznie od 3 do chyba 8/.Przepływ 1,4-1,5l.

Przy wydaje mi się idealnej pogodzie dla solarów czyli 0 zachmurzenia i

słońce cały dzień zestaw podgrzewa wodę do maxymalnie 45-50stopni /2 osoby zużywamy myślę max 70-80ll/dobe ciepłej wody/.Gdy nie było nas 1 dzień temp.podskoczyła do 57stopni , oczywiście mówię o całym zasobniku na koniec dnia jak wracam do domu ok 18,30.Jak są chmury jest już tylko gorzej....

Zapewne chodzi o kolektory tego typu :

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=394047306

Bardo wysokiej sprawności rury próżniowe HEAT PIPE ( 24 sztuki )

Rury próżniowe wykonane są ze szkła borokrzemowego

Absorber: powłoka AI-N/AL wysoko selektywna

Powłoka rur: potrójna powłoka AI-N/AL antyrefleksyjna / absorbująca / podczerwień

Długość rur: 1800 mm

Powierzchnia grzewcza: 3,9 m˛

Wymiary kolektora: 200 cm x 200 cm

Na samy wstępiejest tu już oszustwo, bo inaczej trudno to nazwać. W jaki sposób kolektor próżniowy o wymiarach 200cm x 200xm (4m2) może mieć powierzchnię grzewczą 3,9m2. Gdzie w tym wszystkim odstęp miedzy rurami, próżnia ? Jeżeli ma on powierzchnię grzejną 2m2 to i tak bardzo dobrze. Każde jego ustawienie inne niż prostopadłe do promieni słonecznych powoduje dalsze ograniczenie efektywnej powierzchni kolektora. Pod tym wzgledem dużo lepsze są kolektory płaskie, w których powierzchnia absorbera dochodzi do 90 - 95% powierzchni brutto. Kolektory próżniowe na płaskimi mają na pewno przewagę w zimie, jednak latem na pewno im nie dorównują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem dlaczego ludzie porównują te dwa rodzaje solarów ze sobą?

To tak jakby porównać samochód elektryczny i na benzynę.... inna budowa, inne działanie, inne parametry pracy!!!

Zauważ, że producenci i sprzedawcy kolektorów próżniowych podkreślają tylko ich zalety w porównaniu z kolektorami płaskimi i trudno się im dziwić. Mają one jednak też swoje wady i o tych też warto wiedzieć, chociażby po to, aby nie być rozczarowanym już po ich instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zacytować sam siebie z innego wątku.

 

 

Apeluje do przyszłych użytkowników o sprawdzanie przed zakupem pakietu kolektorów:

1. Jaką mają powierzchnie czynną/netto/apertury i nie sugerowanie się powierzchnią brutto ani ilością rur próżniowych. Np.: kolektor 24 rurowy może mieć pow.brutto 3,9m^2, ale pow.netto już około 2,3m^2.

2. Sprawdzajmy jakie uzyski kolektory osiągnęły w ośrodkach badań np. ITW Stuttgart lub SPF Rapperswil.

 

Może przynajmniej część przyszłych użytkowników podejmie bardziej świadome decyzje - dotyczy to i płaskich i próżniowych kolektorów.

 

Kolektory próżniowo rurowe Ulrich jaki i Byrski są prawdopodobnie produktem tej firmy http://www.sunpower-solar.com/tech3.asp

 

18 rurowy kol. ma pow.apertury 1,708m^2, 20 rur ~ 1,897m^2, 24 rury ~ 2,277m^2, 30 rur ~ 2,846m^2.

 

http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=en&fam=1&tab=1

Nr SPF:846 to badanie takiego kolektora --> http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf846en.pdf zwróćcie uwagę na ostatnią stronę pdf-a, aby pokryć zapotrzebowanie cwu (4200kWh - 200l/d + cyrkulacja + straty zbiornika) w 60% potrzeba 5,48m^2 pow.apertury - uzysk energii wynosi 466kWh/m^2*a.

 

Weźmy przykładowo zestaw dla 5-6 osób. Kolektor 40 rur ma powierzchnię apertury 3,794m^2 * 466kWh/m^2 = 1768kWh rocznie. 250L wody podgrzane o 40stK (50stC - 10stc) to jest 11,627kWh * 365dni = 4244kWh. Można dodać jeszcze straty na zbiorniku i cyrkulację, więc - dobry zbiornik 300 litrowy ma straty dobowe (bez orurowania) na poziomie 2kWh/d * 365dni = 730kWh; przyjmijmy, że cyrkulacja cwu pracuje 2godziny na dobę a długość rury wynosi 10m * 0.01kW * 2h * 365d = 73kWh.

Wracając do setna sprawy, pakiet kolektorów w tym wypadku pokrywa nam 41,65% zapotrzebowania na cwu (35% licząc straty zbiornika i cyrkulacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również myślałam o solarach, i nadal myślę, i nie wiem, co mam zrobić. Będę miała ogrzewanie na ekogroszek (węgiel) musiałam wywalić jedno pomieszczenie z projektu żeby zrobić dużą kotłownie, i teraz nie wiem czy finansowo opłaca się zakładać solary (przy ogrzewaniu gazowym, czy olejowym nawet bym się nie zastanawiała).

 

Dlaczego byś sie nie zastanawiala? Wlaczac takiego molocha latem po to tylko, zeby przygotowac ciepla wode?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie . Opisze dzialanie mojego zestawu w ciagu ostatniego tygodnia. Pogoda pochmurno deszcze etc. W piątek zostawiłem na noc włączona cyrkulacje i w sobotę pierwszy raz od kwietnia musialem załączyć piec gazowy - podgrzał(jeden raz) swoją część zasobnika do 51 z 39 stopni . Od tego czasu - woda w zasobniku do 49 stopni - mimo kiepskiej pogody i zużycia raczej przecietnego - ilość osób 2+1 . Dziś przebija się słonko silniej i podejrzewam ze na koniec dnia mimo 3 pryszniców bedzie z 55stopni.

pozdr ol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

To mój pierwszy post ale czytuję regularnie:-) Otóż mój dom się jeszcze projektuje ale próbuję już dokonać pierwszych wyborów i małego wstępnego kosztorysu, jestem na etapie ogrzewania i zastanawiam się na zestawem solarnym a właściwie nad producentem.

Przeczytałem chyba wszystko co było na ten temat i teraz proszę Was o doradzenie. Wiem że instalatorzy którzy bywają na forum mają czasem opory przed podania firmy ale w sumie nie wiem dlaczego jeśli mogą pomóc :-)

 

Znalazłem takie zestawy:

 

1. Insbud

2. Projprzem eko

3. Hawalex

4. Ulrich

5. Biawar

 

Może jakieś inne o których nie wiem?

Ceny są podobne, może zależ mi tylko na tym żeby nie była to chińszczyzna.

 

Pozdrawiam

 

michalsiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

:-)

 

Znalazłem takie zestawy:

 

1. Insbud

2. Projprzem eko

3. Hawalex

4. Ulrich

5. Biawar

 

Może jakieś inne o których nie wiem?

Ceny są podobne, może zależ mi tylko na tym żeby nie była to chińszczyzna.

 

Pozdrawiam

 

michalsiak

 

Dobrze, że na etapie projektowania planujesz instalację solarną. Przy wyborze kieruj się tym co napisałem we wcześniejszych postach - powierzchnia netto kolektora oraz uzyski ENERGII w ośrodkach badań ITW lub SPF linki wyżej. Dla 2-3 osobowego gospodarstwa dobrą powierzchnią netto będzie jakieś 3-3,5m^2 a dla 3-4os. gosp. to 4-5m^2

 

Ze swojej strony z czystym sumieniem mogę polecić produkty Paradigmy.

 

Jeśli nie chcesz "chińszczyzny" to skreśl na pewno 2., 4. oraz 5. i prawdopodobnie 3. (ostatnio doszły mnie słuchy, że za miskę ryżu są robione) a 1. przypuszczam, że uzyski będą porównywalne do 4. i 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz "chińszczyzny" to skreśl na pewno 2., 4. oraz 5. i prawdopodobnie 3. (ostatnio doszły mnie słuchy, że za miskę ryżu są robione)

 

kurcze to aż tyle firm czerpie z chińskiej pracy? Nie to że jestem uprzedzony ale może ktoś wie która z tych firm jest najbardziej godna polecenia?

 

wysłałem zapytanie do paradigmy - zobaczymy jak wycenią taki zestaw

 

michalsiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak prawdę mówiąc to na rynku z tego co wiem to chińskich rur nie stosuje Viessmann i Hartmann, pozostali łącznie z Paradigmą mają chińskie rury,

Hewalex kolektory rurowe ma robione jak przeważająca większość na chińskich rurach, ale tak jak i kolektory płaskie są one robione u nas w Bestwince i reprezentuje naprawdę dobrą jakość, wyniki są w SPF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...