Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

świerkowy domek


Recommended Posts

Jak to sie zaczelo:

Początek 2005.

Nasza rodzina liczy 2 +1. Postanawiamy zamienić wynajmowane mieszkanie na własny domek. Wizja budowy i związanych z tym kłopotów, niebezpieczeństw, zmartwień itp. przeraza i powoduje że szukamy już gotowego domu,ewentualnie do remontu.

Przeglądamy setki ogłoszeń. Szukamy, szukamy i szukamy. Oglądamy kilkadziesiąt domków z zewnątrz, kilka w środku. Nasze wymagania to- powierzchnia ok. 150-200m2, w pobliżu komunikacja miejska, działka najmniej 600m2, rozsądna cena. Chyba mamy pecha bo kiedy już decydujemy się na kupno dwa razy sprzedający się wycofują w ostatniej chwili. Po roku bezowocnych poszukiwań decydujemy się na budowę i postanawiamy kupić działkę.

Początek 2006

Szukamy działki. Podobnie jak z domkiem nie jest lekko. Każda oglądana ma jakiś feler:) – za daleko od miasta, za mała powierzchnia, skarpa, podmokła, za blisko lasu, za droga, za blisko hałaśliwej obwodnicy. W końcu znajdujemy „nasza działkę”. Jest na stoku ale wydaje się ze to da się przeżyć. Stok wschodni, dość spokojna okolica, blisko komunikacja. Rodzinka liczy już 2+2. W czerwcu 2006 dzialka jest nasza.

http://i7.instantgallery.pl/k/kr/krysiagdy/088a433df4f432777e8cae9e6b64e05a147507.jpg

Masakra z tymi zdjeciami. Po raz kolejny zmieniam lokalizacje zdjec bo albo fotki sa blokowane (jak to niestety w fotosiku bywa) abo sa a potem nagle znikaja (jak to w Picasa). Ech, gdzie je trzymac zeby nie trzeba bylo ciagle placic za transfery- studnia bez dna i zeby móc je pokazywac w dzienniku.. ktos doradzi? Poki co odkrylam instantgallery.. ale jak dlugo to podziala..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zaczęło się mozolne załatwianie pozwolenia na budowę. Zajęło to, o zgrozo, kilkanaście miesięcy i w tym czasie projekt budowlany rozrósł się do opasłej księgi zawierającej jak podaje poniżej:

- oświadczenia architekta i konstruktora o zgodności projektu z przepisami i zasadami wiedzy technicznej

- zaświadczenie architekta o uprawnieniach do pełnienia funkcji technicznej na budowie i wpisie na liście Okręgowej Izby Architektów

- ksero decyzji o uprawnieniach budowlanych architekta

- ksero zaświadczenia konstruktora o wpisie do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa

- ksero decyzji o uprawnieniach budowlanych konstruktora

- decyzja o warunkach zabudowy (projekt)

- decyzja o warunkach zabudowy

- mapa sytuacyjna z uzbrojeniem podziemnym terenu

- analiza funkcji cech zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z mapa

- warunki techniczne jakim powinny odpowiadać przyłącza kanalizacyjne

- warunki przyłączenia do sieci gazowej urządzeń i instalacji gazowych

- warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej

- warunki techniczne przyłączenia do zewnętrznej sieci wodociągowej i kanalizacji ściekowej

- zgodę projektanta na zmiany w projekcie typowym L-70

- projekt zagospodarowania terenu wraz z planem

- pozwolenie z Zarządu Dróg i Zieleni dot. zagospodarowania terenu

- uzgodnienie Wydziału Inżynierii Ruchu Urzędu Miasta projektu zagospodarowania terenu

- wypis z Wydziału Geodezji referatu Katastru Nieruchomości o charakterze działki

- uzgodnienie z Marynarka Wojenna z zakresie łączności przewodowej projektu zagospodarowania terenu

- Mapa sytuacyjno-wysokościowa z inwentaryzacją urządzeń podziemnych w skali 1:500

- Dwa plany przekroju terenu

- Projekt domu mieszkalnego z rysunkami: rzutami, przekrojami, elewacjami, zestawianiem stolarki, szczegółami konstrukcyjnymi, opisem charakterystyki budynku itd

- Informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia

- Projekt budowlany kanalizacji deszczowej wraz z mapa

- Oświadczenie za projekt kanalizacji deszczowej został wykonany zgodnie z przepisami

- Informacje dot. Bezpieczeństwa i ochrony zdrowia do proj. Kanalizacji deszczowej

- Decyzja o uprawnieniach budowlanych projektanta instalacji

- Dokumentacja techniczna badania podłoża gruntowego z mapka i przekrojem gruntu

- I na koniec dodatkowo rozszerzony opis techniczny piwnicy, law fundamentowych

 

Właściwie projekt składa się z dwóch ksiąg- projektu typowego z pracowni Iwanka i adaptacji wraz z cala reszta zaświadczeń i pozwoleń.

Pozwolenie otrzymaliśmy w tym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na pozwolenie ogrodziliśmy teren (siatka z podmurówka a docelowo również żywopłot) i znaleźliśmy wykonawcy naszego drewnianego domu.

Początkowo miał być to firma Wako ze Świeszyna koło Koszalina ale nie do końca odpowiadała nam technologia w jakiej budują. Czytając dzienniki budowy tych którzy budują albo już zbudowali dom z bali oraz bezcenny wątek „domy z bali’ zdecydowaliśmy się na firmę górali z Istebnej. Budują do stanu surowego zamkniętego. Piwnice, instalacje i wykończenie zrobią inni wykonawcy. Czas pokaże czy wybór był dobry.

We październiku odwiedziliśmy „naszego” górala przy pracy w okolicach Sandomierza żeby zobaczyć na własne oczy na co się decydujemy:) Technologia będzie podobna- bal 25 cm prostokątny bez dodatkowego ocieplenia, drewno jak w tytule świerkowe z zimowej ścink, łączenie na węgly (i tu jest roznica) typu jaskółczy ogoni.

 

a to zdjecia z tej wycieczki:

http://img19.imageshack.us/img19/2817/img8402.jpg

 

http://img18.imageshack.us/img18/5283/img8404.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcu pojawiła się tez po dłuugim oczekiwaniu brama. Pochylenie działki okazało się nie lada wyzwaniem przy budowie ogrodzenia. Czerwony prostokąt pokazuje miejsce na dom. Na działce wycięliśmy tez część starego sadu i ogromna ilość samosiejek które miejscami stworzyły gąszcz nie do przejścia (jeden rząd starych czereśni pozostał żeby dawał trochę cienia w gorące lato- jeść się tych czereśni niestety nie daje- sama skórka i pestka).

 

http://img24.imageshack.us/img24/766/15419677.jpg

W międzyczasie nasza rodzinka osiągnęła docelowy;) skład 2+3. A to nasze maluchy.

 

 

http://img12.imageshack.us/img12/4679/maluchy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Na budowie zaczął się ruch. Został wyrównany teren z przodu po budowie ogrodzenia, potem powstała wieeelka dziura pod piwnice i fundament.

http://img7.imageshack.us/img7/9370/dziurae.jpg

 

Na stronie Banku Mas Ziemnych http://www.zut.com.pl/masyziemne/index.html można znaleźć chętnego do przyjęcia niepotrzebnej ziemi z wykopu. U nas pojechało jakieś 60 ciężarówek :( Niestety jedna zawadziła o bramę i teraz czeka nas naprawa. Pojawila sie tez tablica informacyjna

http://img12.imageshack.us/img12/1984/tabkica.jpg

 

Pojawił się te baraczek budowlany. Z braku dźwigu na razie stoi na słowo honoru. Tymczasem na dnie wykopu pojawiła się woda. Wg badania geodezyjnego miała być co najmniej metr niżej :( (ponoć to nie poziom wody gruntowej tylko sączenie wody- nie wiem jaka to różnica- efekt wydaje się taki sam- woda jest). Mam nadzieje, że nie będziemy mieć basenu w piwnicy. Teraz wszystko zależy od dobrego wykonania drenażu i izolacji przeciwwilgociowej. Pompa pracuje cały czas.

http://img18.imageshack.us/img18/1557/pompaj.jpg

 

Ekipa ręcznie wykopuje rów pod chudziaka i lawy. Szalunki już w połowie gotowe. W poniedziałek ma przyjechać betoniarka i wylać chudziak a w środę ławy. Zbrojenie law już częściowo gotowe.

http://img18.imageshack.us/img18/6190/zbrojenie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczasowe koszty związane bezpośrednio z budowa.

Wykopanie dołu z częściowa wywózka ziemi- 8800zl. Sporo ziemi zostało w postaci hałd usypanych wokoło w ale mamy nadzieje że uda się ją zagospodarować. Jak głęboki jest to wykop i ile ziemi trzeba było usunąć widać kiedy ludzie stoją w środku i jest skala porównawcza.. I pomyśleć ze piwnica będzie miał tylko 220cm wysokosci.

 

http://img18.imageshack.us/img18/2871/wykopc.jpg

 

Deski na szalunki, pręty zbrojeniowe, gwoździe- 3400zl

Chudy beton (betoniarka z pompa) 5m3- 1800zl

Tu nasz murarz przy pracy.

 

http://img17.imageshack.us/img17/5315/betoniarka.jpg

 

 

Beton B20 na chudziak (betoniarki i osobna pompa )- 18m3- 5200zl - to w środę.

Do tego dochodzą dwie raty za drewno na domek (110m3) - 20 i 40 tys. Drewno z zimowej ścinki w zeszłym roku. Jest już po obróbce w tartaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ławy zalane. Pięknie widać zarys domku. Nie będzie taki rozległy, duża część to podwójny garaż nad którym będzie taras. Teraz największy problem to znalezienie ekipy do wykonania drenażu. Woda wolno sączy się ze ściany wykopu tworząc rozlewisko wokół ław. Póki co przydaje się do polewania betonu ale później dobrze by było skierować ja do kanalizacji deszczowej. Wodę jak dobrze pójdzie będziemy mieć podłączona w przyszłym tygodniu.

http://img15.imageshack.us/img15/3766/chudziak.jpg

 

http://img16.imageshack.us/img16/5723/chudziak2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Oj mało się dzieje. Od ostatniego tygodnia został tylko wyrównany grunt miedzy ławami i wylany chudziak. I częściowo zapędzlowane ławy.

http://img17.imageshack.us/img17/525/inspekcja.jpg

 

Wody ciągle brak. Myśleliśmy, że mamy wodę w działce a tymczasem okazało się ze mamy hydrant (??) który stoi na naszym terenie i którego nie wolno ruszyć. Trzeba wystąpić o przeniesienie go a do wody podłączyć się na ulicy. Może jutro zaczną się prace. Dziś dojechało część bloczków na piwnice. Jest tez piasek, cement. Prąd tez już podłączony.

Dziś tez odwiedził na góral przy okazji wizyty w Trójmieście i poradził żeby nie kupować okien PCV. A już byliśmy prawie zdecydowani na okna Avante :/ z rumskiego Megabudu. Teraz naszym faworytem jest firma Dziadek- ponoć niezłe okna drewniane.

Wokoło ławy od garażu ciągle stoi woda. Napływa sobie wolno z małych „źródełek”. Ekipy do drenażu ciągle brak.

 

http://img10.imageshack.us/img10/465/wodah.jpg

W najwyższym punkcie wysokość otaczającego terenu przewyższa wg naszych obliczeń poziom tarasu. Trzeba będzie zebrać trochę gruntu. Ten narożnik to najtrudniejszy element póki co. Woda się sączy i ciągle obsypuje się ziemia. Nie ma to jak sie budowac na górce :)

 

http://img15.imageshack.us/img15/6434/klopot.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wreszcie się dzieje. Z dziury powoli wyłaniają się mury. Aż milo popatrzeć. Obniżono grunt od strony garażu. Znowu wyjechało z ziemią 20 ciężarówek 15-sto tonowych. Na razie ławy garażu wysychają i będę murowane na końcu. Czas kupować stemple. Jest tez firma do wykonania drenazu:) Zalatwiamy nocleg dla czterech górlali. Przyjezdżaja 1 czerwca :) :)

http://img7.imageshack.us/img7/748/murowanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na budowie wielki ruch. Ściany piwnicy ostro idą w górę. Po kolorze zaprawy widać dzienny przyrost :)

Przyjechała koparka i pan hydraulik z ekipą założył podłączenie kanalizacji. Nastąpiło krótkie spięcie co do wysokości podłączenia przy ławach między naszym kierownikiem a hydraulikiem. Konkretnie chodziło o 15 cm. Po konsultacjach stanęło, że rura kanalizacyjna opiera się na ławie. Spadek do studzienki kanalizacyjnej wynosi 1%- mało ale inaczej się nie dało. Mamy bardzo płytka położoną studzienkę kanalizacyjną. Inspektor z Pewiku orzekł, że stara studzienka która znajdowała się na działce nie nadaje się i należy założyć nowa. Dodatkowy nieprzewidziany koszt.

Tymczasem kolejne podsumowanie kosztów:

Materiały na ściany:

- bloczki (4zl/szt.), papa, cement, izobud, piasek,papa-5900zl

- chudy beton (miedzy ławy)- 2200zl

- żwirek do drenażu z transportem-970zl

- kabel i wtyczki 270zl

- podłączenie prądu 100zł

- toitoi-250zl/miesiąc

 

http://images34.fotosik.pl/262/5ce857358a7b13b4.jpg

Garaż ciągle czeka na wymurowanie. Woda wkoło stoi i izobut nie wysycha.

 

http://images33.fotosik.pl/263/dac11abca02f1ba1.jpg

Ukladanie rury.

 

http://images31.fotosik.pl/262/2c18765d0a71dc53.jpg

Podziwianie nowej studzienki kanalizacyjnej.

 

http://images27.fotosik.pl/217/652f27c1aa9a9002.jpg

Tu ściana piwnicy już ukończona. Zostało miejsce na okno.

 

http://images26.fotosik.pl/218/c515d72a94b27e4e.jpg

Murarz przy pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postęp prac na załączonych zdjęciach. Wykonywanie drenażu rozpoczęte. Ściany piwnicy tez już gotowe.

http://images29.fotosik.pl/221/f5c433af10729cd6.jpg

 

Rozpoczęto szalowanie pod strop.

http://images24.fotosik.pl/222/707dc6d1d7a00907.jpg

 

Dziś przyjechał tir z drewnem (pierwszy z trzech). Zamówiliśmy samochód z HDS na tę okoliczność ale okazało się za drewno powiązano w tartaku w paczki i HDS nie dalby rady. Na gwałt odbyło się poszukiwanie dźwigu. Nasz kierownik jak zwykle okazał się niezawodny. O 10.00 dźwig był na miejscu. Cóż. Za HDS i tak trzeba było zapłacić :/

http://images31.fotosik.pl/269/f07d5afb33bac589.jpg

 

A to juz wyładowane :)

http://images33.fotosik.pl/270/63ff10d6c7d08c0c.jpg

Wydatki:

Prace ziemne (obniżenie terenu wokół garażu i wywóz ziemi) - 5000zl

Paleta cementu -700zl

4m3 desek na szalunki - 3000zl

Stemple używane (160dlugich, 40 krótkich i 10 belek) - 850zl

500 bloczków - 2000zl

HDS - 300zl

Rury drenarskie, geowłoknina i inne wydatki – 2380zl

Dźwig (od 10.00 do 12.30) - 500zl

Robocizna za ławy- 5000zl

Robocizna za ścianki piwnicy-14000zl

Robocizna za kanalizację- 935zl

Wymiana studzienki kanalizacyjnej - 300zl

Materiały do kanalizacji - 1865zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szalowania ciąg dalszy. Jeszcze sporo do końca zostało a szef murarzy już mówi, że ma za mało desek. Znowu trzeba będzie dokupić. Czy one się gdzieś rozpływają?? Zalewanie stropu przewidziane na środe. Drenaż wokół zrobiony. Trzeba jeszcze zrobić studnie chłonne ale to później. Górale przesunęli termin przyjazdu na poniedziałek 9.06. A tymczasem drugi tir z drewnem na dojechać w środę.

Robocizna za położenie drenażu wokół domu (55m po 55zl/m) 3000zl

Pręty na zbrojenie stropu 7200zl

 

W garazu szalunek prawie gotowy

http://images27.fotosik.pl/221/a1e49059beb92cb4.jpg

 

I widok od środka

http://images25.fotosik.pl/221/c2d5a7f4a7e72b27.jpg

 

Połozony drenaz.

http://images23.fotosik.pl/221/32d29fc4f29a458f.jpg

 

Rura drenarska owinieta włoknem kokosowym

http://images33.fotosik.pl/271/bc46885bb204ee65.jpg

 

A to widok który najbardziej mnie cieszy :) Przed połozeniem bale bedą szlifowane i frezowane.

http://images34.fotosik.pl/270/087528bcbf1650f5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś czwartek. Kolejny tydzień budowy za nami. Pojawiły się studzienki rewizyjne do drenażu. Zbrojenie piwnicy prawie ukończone. W piątek ma się odbyć zalewanie stropu.

http://images28.fotosik.pl/225/d991c5ac31c23007.jpg

 

http://images32.fotosik.pl/276/fda3898f7254045d.jpg

 

W środę dojechała druga partia drewna. Poukładana jest dość nieskładnie na poprzedniej. Pomagali przy tym murarze. Całe szczęście ze na razie nie pada. Cóż.. góral sam będzie to musiał jakoś porządnie poukładać jak już dojedzie (podobno w poniedziałek). Znowu było trochę nerwowo bo dzień wcześniej nie można się było do niego ani do tartaku dodzwonić żeby potwierdzić transport bali. Dźwig zamówiliśmy na 8 rano nie wiedząc czy drewno dojedzie czy nie i czy trzeba będzie zapłacić 500zl za sam przyjazd dźwigu nawet jak nie będzie miał czego rozładować. Tymczasem o 7 rano zadzwonił kierowca tira, że jest na miejscu budowy i czeka na rozładunek. Na pytanie dlaczego nie zadzwonił z informacją, że jedzie i na która będzie odpowiedział że powiedziano mu że ma dzwonić jak już będzie na miejscu. Hmm jechać jakieś 600km i nie uprzedzić... W końcu dźwig to nie taksówka i nie da się go zamówić na 10 min przed rozładunkiem.

 

http://images33.fotosik.pl/276/7e561ba4ce1dfd1f.jpg

 

Nasze bale przygotowano w tartaku w Istebnej a pochodzą z leśnictwa Gańczorka w Beskidzie Śląskim. Przynajmniej ta część która pochodzi z lasów państwowych i miała tabliczki z kodami. Kody pomogli mi rozszyfrować forumowicze ze strony lasypolskie.pl http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=8503 i to w tempie iście ekspresowym :)

Jak tam pieknie :)

http://images32.fotosik.pl/276/6c7604ddc9817aa4.jpg

 

http://images32.fotosik.pl/276/6fc45b1b9d8d17bf.jpg

 

Znalazłam tez zdjęcia z tamtych stron http://www.mygalery.pl/main.php?g2_itemId=4997. Z pewnością drewno nie pochodzi z tej wycinki bo zdjęcia są z lata 2007 a nasze drewno było ścinane zima ale z pewnością rosło gdzieś w pobliżu. Zaniepokoił mnie fakt, że te lasy są mocno nadgryzione przez korniki :(. Mam nadzieje ze bale są zdrowe. Nie zauważyłam jakiś dziurek ale to pewnie okaże się dopiero „w praniu”.

Zamówiliśmy tez w końcu okna. Do piwnicy PCV „Anante” a reszta drewniane „Dziadek”. Kolor - obustronny ciemny orzech.

 

Wydatki:

Rozładunek (dla murarzy za 2 transporty) - 250zl

Zaległe pieniądze dla koparkowego i wywózki ziemi- 1900zl

Dodatkowo za murowanie piwnicy (2 rzędy bloczków)-1400zl

Zaliczka za okna 8000zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota.Wczoraj strop zostal zalany! Można powiedzieć ze piwnica skończona (stan surowy) :D . Izolacja ścian rozpoczęta. Minęło 5 tygodni od rozpoczęcia budowy. Tempo chyba niezłe.

Wszystko gotowe. Betoniarka juz jest.

http://images25.fotosik.pl/225/3de0cb63fad69984.jpg

Oby nie bylo wilgoci w piwnicy

http://images32.fotosik.pl/277/f042ffb37212541d.jpg

Zalewanie rozpczęte

http://images23.fotosik.pl/225/d4c550990fd4097e.jpg

 

http://images24.fotosik.pl/226/b84a55fe8296edbf.jpg

Zaciaganie.

http://images25.fotosik.pl/225/9389038da7a14c4d.jpg

I tyle zobaczylismy bo trzeba bylo wracac pokozyc dzieci spac.

http://images32.fotosik.pl/277/aad33315ac2769e2.jpg

Teraz wydatki:

Rura drenarska (reszta)+ złączki -112zl

Deski na szalunki (paczka)- 721zl

20 rolek papy na izolacje ścian piwnicy (mamy ok. 140m2 ścian piwnicy do zaizolowania)- 1380zl

9 wiader lepiku po 20l- 677zl

22kg drutu na zbrojenie- 132zl

beton na strop (3 gruszki i pompa, ok. 26m3)-9150zl

Materiały na ocieplenie -styropian SF20 (5cm grubości), klej do muru, siatka plastikowa, klej do siatki-2884zl

Robocizna za strop- 5000zl

Do tej pory wydaliśmy ok. 99500zl (nie licząc wydatków na bale i okna). Same prace ziemne pochłonęły 15700zl, beton 18350zl, robocizna 28500zl (razem z drenażem i kanalizacja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolejna foto-relacja z placu budowy.

Strop w całej okazałości, świeżo po polewaniu.

http://images29.fotosik.pl/227/04f0bf6db331398b.jpg

 

Szlifowanie bali.

http://images34.fotosik.pl/281/82ef9abab0253b7f.jpg

 

A to wyszlifowany bal.

http://images33.fotosik.pl/282/3cdbd09a17d82a7e.jpg

 

Od razu odbywa się malowanie podkładem Vario. Cytat ze strony sprzedawcy:

„PODKŁAD VARIO. Jest bezbarwną, wodnistą cieczą umożliwiającą głęboką penetrację w głąb drewna celem, której jest impregnacja, zabezpieczenie przed gniciem, pleśnią, sinieniem oraz atakiem insektów. Podkład VARIO stosujemy przed nałożeniem lazury nawierzchniowej Chinol VARIO lub Chinol VARIO HS.”

http://images23.fotosik.pl/227/1ece506c37e194c6.jpg

 

Ocieplanie rozpoczęte

http://images33.fotosik.pl/282/0ee33040d226abf4.jpg

 

Wydatki:

Dźwig do rozładunku drewna (dojazd 2x24km i 2 godz. pracy)-560zl

Robocizna za izolacja i posadzke-2000zl

Wąż 50m- 50zl

Pianka do zatkania szpar przy szalowaniu stropu 60zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniedziałek. Górale już dziś w pełnym składzie- 4 osoby. Układanie bali ma się rozpocząć pod koniec tygodnia. Przewidywany koniec to dopiero koniec sierpnia. Na razie trwa szlifowanie i frezowanie.

Murarze zrobili schody wewnętrzne i skończyli ocieplanie i izolację ścian piwnicy. Do zrobienia zostały schody do domu, izolacja i ocieplenie podłogi w piwnicy murki oporowe przy garażu, izolacja i ocieplenie tarasu. W środę zacznie się murowanie kominów. Zdecydowaliśmy się na systemowe Schreyer’a http://www.schreyerkominy.pl/. Mamy w projekcie 10 kanałów wentylacyjnych, jeden dymowy do kominka i jeden do pieca gazowego.

Niesamowicie cieszy mnie każdy postęp prac na budowie.

Nasze pierwsze schody w czasie zalewania

http://images30.fotosik.pl/231/91d62687f79a0c7d.jpg

i juz gotowe

http://images29.fotosik.pl/230/e123167d027091b5.jpg

 

frezowanie bali

http://images34.fotosik.pl/288/d5a19d2318b20710.jpg

 

Izolacja pod folie http://images28.fotosik.pl/231/833a53318764e1a9.jpg

 

a to srodek do izolacji

http://images25.fotosik.pl/230/4081f5243d08a835.jpg

 

Gotowe bale czekaja na układanie

http://images33.fotosik.pl/288/2b2d6b694d7684a8.jpg

 

http://images27.fotosik.pl/230/9f2d455535ccbf0f.jpg

 

Folia i rozpoczete zasypywanie

http://images29.fotosik.pl/230/ec9138bd46095176.jpg

 

po zasypaniu

http://images32.fotosik.pl/287/16b2ad07baceb1d4.jpg

Wydatki:

Nocleg 3 tyg dla górali -1280zl

Folia kubełkowa, kołki, gwoździe, siatka, dysperbit- 1300zl

Mieszanka do zasypania wykopu dookoła piwnicy (12 wywrotek)- 7700zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez całą budowę fundamentów i piwnicy nie spadła u nas kropla deszczu, a odkąd budują górale pada chyba codziennie. Czasem nawet parę razy dziennie. Przez to prace nie posuwają się tak szybko jakby mogły przy lepszej pogodzie.

Dojechały kominy i murarze ustawili je już do wysokości parteru.

 

http://images32.fotosik.pl/293/93b51e80c51ccd7a.jpg

 

Wentylacyjny

 

http://images29.fotosik.pl/233/afd030aee198e53f.jpg

 

I do pieca gazowego.

 

http://images31.fotosik.pl/293/6b312f765f3c4a8e.jpg

 

Z dalszym etapem trzeba poczekać żeby nie przeszkadzały przy budowie ścian. W projekcie kominy miały wyraźnie zaniżone wymiary i przy zamawianiu systemowych okazało się że będą sporo większe co zaburzyło nam nieco plany rozmieszczenia mebli w łazience i kuchni. Trzeba było jeszcze raz wszystko wymierzyć i przesunąć trochę ścianki działowe i drzwi wewnetrzne na parterze. Tu pierwszy raz ujawniła się wada domu z bali w porównaniu do murowanego. Jeśli na etapie projektu nie przemyśli się wszystkiego dokładnie potem nie ma już miejsca na zmiany. Nie da się dobudować nawet kawałka ściany żeby przeróbka nie była widoczna. Drugi minus murowanego to to ze kominów nie da się „ukryć” choć częściowo w ścianie, a zabierają sporo miejsca, zwłaszcza w domu z piwnica, gdzie dochodzą dodatkowe piony wentylujące piwnicę.

Nasi tesarze (czyli cieśle od domów) położyli już pierwszy poziom belek. Było z tym dużo mierzenia, telefonów, sprawdzania i zastanawiania. Wszystko wymierzone co do centymetra. Mam nadzieje ze będzie ok.

 

http://images28.fotosik.pl/234/a144fe690518adab.jpg

 

A to jaskółcze ogony w całej okazałości.

 

http://images27.fotosik.pl/233/d66a4be89aaf8d8d.jpg

 

Obrabianie tych zamków odbywa się, w przeciwieństwie do zamków z ostatkami, ręcznie taka to kutą siekierką.

 

http://images26.fotosik.pl/234/01fcbbbd53fe76ff.jpg

 

Wstępnie robi się tylko pilą prostopadłe nacięcia żeby łatwiej było obrabiać ręcznie. Szczeliny na łączeniu będą uszczelnione pianka a na koniec końcówki będą wyszlifowanie i lakierowane.

Uszczelnienie miedzy balami z wełny mineralnej (Isover uni-mata 5cm gr).

 

http://images33.fotosik.pl/294/84d44b87accd08af.jpg

 

Dociskanie bali.

 

http://images29.fotosik.pl/233/f329e60c27aa3bad.jpg

 

Wydatki:

Kolejne 20tys.zl dla tartaku

Kominy i akcesoria, 5 balot wełny Uni Mata- 5500zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...