Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Definicja pojedynczego drzewa


carbon

Recommended Posts

Mam problem z okreśłeniem ile mam drzew na działce - wg obliczeń pani urzędnik wychodzi wielokrotnie więcej niż wg moich, a wydawałoby się, że to prosta sprawa.

 

Problem w tym, że mam wierzby, które odrodziły się z pni i teraz mam takie grupy po kilka-kilkanaście pędów wyrastające z jednego korzenia. Nie wiem czy to w ogóle można nazwać drzewem, bo nie ma jednego wyraźnego pnia - rozgałęziają się od razu przy ziemi. No dobra, ale mogę uznać, że jeden taki krzaczor to jedno drzewo. Niestety pani urzędnik stwierdziła, że tyle jest drzew ile pędów na wysokości 130 cm, grubszych niż 10 cm obwodu.

 

Wyszło ok. 160 sztuk. Pomęczyłem się, pomierzyłem, złożyłem wniosek i dostałem zgodę na wycinkę. Wszystko pięknie, tylko zgoda jest uwarunkowana posadzeniem na mojej działce do końca 2009 tyle samo drzew, ile wyciąłem. Lubię zieleń, ale sory - w dżungli mieszkać nie zamierzam. To tylko 900 m2.

 

Moje pytanie brzmi:

- Jaka jest definicja pojedynczego drzewa wg przepisów prawa?

- Na jakie przepisy mógłbym się powołać?

 

Proszę, poradź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pniach rozwidlonych należy trzymać się zasady, że pień, który rozwidla się powyżej 1,3 m od ziemi mierzymy jako jedno drzewo, natomiast pień, który rozwidla się poniżej 1,3 m od ziemi, mierzymy jako dwa oddzielne drzewa.

To definicja z dendrometrii, oraz zgodny z Art.85.3. Ustawy o ochronie przyrody. Czyli "Pani" miała rację. Natomiast dla wierzby średnica (a nie obwód) w cm dla drzewa o "wieku" ponad 5 lat (a te są pod "ochroną") wynosi 7cm, a nie 10 cm - dane z tabeli opracowanej przez prof. dr Majdeckiego - obowiazujaca.

 

Jeśli faktycznie mierzono obwód, to pozwoleniem powinny być objete tylko te drzewa, których obwód wynosił więcej niż 21 cm

Nieporozumienie może wynikać z faktu, że w Ustawie mowa jest o obwodzie, natomiast tabela rocznego przyrostu drzew mówi o ŚREDNICY pnia.

 

Roczny przyrost dla wierzby białej to 1,35cm średnicy lub 4,23 obwodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoja droga, ciekawe czy ktoś z gminy bedzie później sprawdzał czy nowe drzewa zostały posadzone.

 

Mogą nie tylko sprawdzić ale i musza "przeżyć" 3 lata od nasadzenia - zgoda jest uwarunkowana takim stwierdzeniem - przy czym w ustawie jest napisane że zgoda na wyciecie MOŻE być uwarunkowana obowiazkiem nasadzeń w ilości nie mniejszej niż wyciete.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy masz napisane, że to co musisz posadzić to są drzewa? U mnie było o ile dobrze pamiętam - drzewa i krzewy ozdobne. Czy jak posadzę sobie dookoła ze 100 thuj, to spokojnie mógłbym wyciąć sobie 100 drzew. Nawet za chwilę będę pisał pisemko do gminy, że już nasadziłem 5 drzew, w zamian za te wycięte. U mnie na szczęście jest 1400m2 i kawałek zostawiam sobie na swój prywatny lasek, a drzewa wyciąć "musiałem" bo były na granicy i płotka nie dało się postawić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...