Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PILNE! Czy między krokwie 14 cm wciskać wełnę 15 cm?


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Wiem, że to błąd, ale we wszystkich składach budowlanych jest wełna grubosci 15 cm, a 14 na zamówienie i droższa. Ja mam krokwie 14 cm i planuję trochę ścisnąć wełnę, żeby weszła między krokwie, dotykając do folii paroprzepuszczalnej, od strony poddasza blokując ją sznurkiem. W przyszłości dam jeszcze kilka cm pod krokwiami. Czy ktoś tak robił?

Mogę ew. kupić 2x7 cm, ale i dwa razy więcej roboty.

 

W końcu to tylko 1 cm, który i tak zniweluje się poprzez lekkie wybrzuszenie folii na zewnątrz i sznurka wewnątrz, który ew. celowo dam luźniej. Mogę też dac sznurek na gwoździach nie dobijając ich do końca a sznurek byłby zdystansowany od krokwi o brakujący 1 cm. Wolałbym jednak tego uniknąć i mocować sznurek zszywkami.

 

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość karlos_k

Ostatnio miałem dokładnie taki sam problem i rozwiązałem go poprzez nabicie na krokwie pociętych do wymiaru desek calówek. Po takiej operacji pozostaje luka powietrzna i wszystko jest OK.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość uszek
ja bym nie wstawiał 15 cm między krokwie 14tki A juz mówienie o tym zeby je ścisnąc to wogóle odpada, pamietaj ze powinna się znaleść tam jeszcze szczelina (miedzy folią a welną !!!) chyba lepiej już nabić laty wzdłuż krokwi i wtedy dopiero ocieplenie nie ma innego wyjścia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mata 15 cm grubości ośiąga po jakimś czasie rozprężając się samoczynnie. Wprawdzie chodzi o 1 cm ale myślę, że bezpieczniej będzie nadbić łatę o grubości co najmniej 2-3 cm aby mata nie dotykała bezpośrednio folii lub deskowania oraz sufitu który będzie zamontowany na krokwiach. Wszystkie poradniki podają aby wełna mogła się rozprężać samoczynnie, bo sciśnięta traci swoje właściwości izolacyjne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma się folię paroprzepuszalną, to nie trzeba dawać szczeliny. O ile spadnie mi izolacyjność termiczna?

 

A ściślej: jeśli ma się folię wysokoparoprzepuszczalną, bo paroprzepuszczalna to jest każda folia dachowa.

 

Nie kombinuj, bo zgodnie z prawami Murphy'ego to wełna wybrzuszy się do góry, zetknie z pokryciem, uniemożliwi wentylację ...

Kup łaty nabij na krokwie i po zabawie. Potem zaproś teścia, który oczywiście się obrazi i dalej będziesz miał spokój na budowie. Bez obawy nie obrazi się śmiertelnie. Jak go o coś później poprosisz, to zrobi i jeszcze będzie zadowolony na zasadzie: "no i co przyszedłeś do mnie". Trenowałem to z ojcem, który teraz bardzo chętnie mi pomoże, ale tylko wtedy gdy go o to poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu dla 1cm nie chce mi się tej roboty robić.

 

Zdecydowałem już - jutro przywożą mi 15-tkę Isovera. Zresztą cena jest niższa od 14-tki (promocja), więc faktycznie będę miał z 15-tki zrobioną 14-tkę w niższej cenie. Nie sądzę, żeby parametry takiego rozwiązania były gorsze od normalnej 14cm.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikogo nie uważam za frajera, wręcz przeciwnie - każda uwaga jest dla mnie cenna. Sobie jednak pozostawiam ostateczną decyzję, GOŚCIU, i mam chyba do tego prawo. Stwierdzenia, które padły, nie były niczym nowym - wiadomo, że LEPIEJ byłoby nabijać łaty na krokwie, LEPIEJ byłoby dać wełnę 14 cm, ale mi nie o to chodziło.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie tak mam, tzn. prawie...

Blachodachówka, potem przerwa powietrzna, potem wysokoparoprzep. folia dachowa, potem wełna 15cm pomiędzy krokwiami 14cm, a potem miniprofil o wysokości nie przekraczającej 1,5cm i na to płyty G-K. Profile te montowane są na specjalnych wieszakach w kształcie, powiedzmy lizaka. Sprawdziło się :D ! Nic nie słychać, jest ciepło, a płyty G-K nie pękają na łączeniach :D !

 

Pozdrawiam

 

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie położone między kleszcze 20cm wełny położonych na ruszcie metalowym od karton-gipsu, pozostałości wełny położyłem na 3 warstwę co dało około 30cm wełny, jednakże ta 3 warstwa wystawała ponad kleszcze, do których przybiłem deski trochę ucskając tę wełne.

Mam w związku z tym pytanie, czy pod względem izolacyjności jest lepsza warstwa 20cm luzem, czy trochę ściśnięta 30 cm wełny? Cholera, jeżeli ta piewsza wersja jest lepsza będę musiał odrywać deski i robota od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt często na tym forum są wycieczki osobiste zamiast fachowych porad. Niektórzy nie potrafią przepuścić okazji do wymądrzania się i pouczania. Proponuję zamknąć wątek zanim osiągnie poziom bruku. GOŚCIA przepraszam, jeżeli zmarnowałem jego drogocenny czas, który poświęcił mojemu wątkowi.

 

Pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...