Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pozdrawiam wszystkich ktorzy wybrali ten projekt.

Ja jeszcze nie wiem czy będzie to Feniks czy Orion. Czy wy też braliście ten drugi pod uwagę bo przecież są podobne.

Jakie wady i zalety możecie znależć w porównaniu tych dwóch projeków.

Może przekonacie mnie do Feniksa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 574
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Czemu nie Orion? Odpowiedź będzie subiektywna ;-)

Patrząc na fasadę i ogólnie na widok zewnątrz, wolę Feniksa, ze względu na tańsze wykonanie dachu. Oba wykusze w Orionie będą kosztować nieco wiecej niż daszek nad wejściem Feniksa (ja z daszku nad tarasem bym zrezygnował, zmieniając rozwiązanie).

Poza tym po kiego licha mi potzrebne 3 balkony i 3 drogie drzwi balkonowe? Oczywiście że można to przerobić. Przy Feniksie też bym zrezygnował z balkoniku nad wykuszem, i przykrył go daszkiem.

To chyba jedyna uwaga co do bryły. Ja jestem minimalistą i wolę oszczędną formę. A i czysto finansowych względów, szukałem domu z dachem jak najprostszym, jak najtanszym w wykonaniu.

 

Co do rozłożenia pomieszczeń. Feniks mi odpowiada dlatego, że ma klatkę schodową przyklejoną do bocznej ściany. Można ją naturalnie doświetlić luksferami w ścanie. Osobiście uważam pomysł z oknem dachowym nad klatką schodową, za niefortunny. Trzeba się wspinać na drabinę, żeby takie okno umyć (mało praktyczne).

 

Orion ma za to fajnie rozwiązaną kuchnie z jadalnią (tak chcę zrobić w Feniksie, przesunąć wykusz i ściankę).

 

Mnie się nie podoba klatka schodowa na środku domu ;-)

 

Nie wiem jak z resztą. CO do Feniksa to wiem od "jus", że w projekcie schrzaniona jest konstrukcja dachu, którą trzeba wzmocnić, gdyż wedle słów fachowców trzyma się wszystko na jednej, długiej belce ;-) i coś nie tak jest z rzutem poddasza (znaczy się jeden z rzutów stropów jest źle zrobiny). To tyle z mojej skromnej wiedzy o Feniksie.

 

Dla mnie jest nieco bardziej praktyczny.

 

 

pozdrawiam

Gerion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja również na wiosnę zaczynam budowę Feniksa. Mogę więc dorzucić kilka własnych uwag. To co mi się w tym projekcie podoba to prosta konstrukcja bez udziwnień i bardzo funkcjonalne wnętrze z zapleczem gospodarczym.

Jeśli chodzi o błędy w projekcie to architekt, który dokonuje adaptacji znalazł jakieś nieścisłości w fundamentach. Rozmowa z konstruktorem z Domusa niewiele dała: "Wie pan, to było dawno, już nie pamiętam. A w ogóle to Pan bierze pieniądze za adaptację, więc to Pana problem." W końcu jednak przesłał jakieś dane do obliczeń i mój architekt przeliczy to jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku, a mógłbyś bliżej napisać co to za nieścisłości w fundamentach?

Napisz jeszcze z czego budujesz? Ja chyba nie będę wydziwiał i zrobię dwuwarstwowe ściany (beton komórkowy + wełna mineralna). Co do bloczków to chyba Prefbet, a wełny jeszcze nie robiłem rozeznania. Dach chciałbym ceramikę, ale rodzina z południa polski (buduję się pod Poznaniem) uparcie mnie przekonuje do blachodachówki (dach prosty, bez strat materiału).

 

Czy zmieniałeś coś w rozkładzie pomieszczeń?

 

pozdrawiam

Gerion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundamenty nie pasują do założonych w projekcie wzorcowych warunków gruntowych. O co chodzi dokładnie to nie wiem, bo nie rozmawiałem jeszcze z architektem (sprawa wyszła w tym tygodniu). Gdy dowiem się szczegółów to je opiszę.

 

Najprawdopodobniej budować będę z silikatów + ocieplenie wełną mineralną. W układzie pomieszczeń nie wprowadzałem większych zmian - największe dotyczyły garażu:

- garaż dwustanowiskowy;

- dach na garażem dwuspadowy aby otrzymać strych;

- przejście z garażu do domu;

- likwidacja wnęki przy wejściu aby powiększyć wiatrołap i spiżarnię;

- minimalne powiększenie WC na parterze aby zmieścić tam też niewielką kabinę - zleży mi na w pełni funkcjonalnej łazience na parterze;

 

To chyba wszystko co wymyśliłem na etapie adaptacji projektu. Następne rzeczy wyjdą pewnie w trakcie budowy...:)

 

Pozdrawiam

Darek

ps. Buduję w Osielsku koło Bydgoszczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundamenty nie pasują do założonych w projekcie wzorcowych warunków gruntowych. O co chodzi dokładnie to nie wiem, bo nie rozmawiałem jeszcze z architektem (sprawa wyszła w tym tygodniu). Gdy dowiem się szczegółów to je opiszę.

 

Oki, jestem ciekaw co jest nie tak? Czy głębokość posadowienia, czy coś z ławami? Daj znać w każdym razie.

 

Najprawdopodobniej budować będę z silikatów + ocieplenie wełną mineralną. W układzie pomieszczeń nie wprowadzałem większych zmian - największe dotyczyły garażu:

- garaż dwustanowiskowy;

- dach na garażem dwuspadowy aby otrzymać strych;

- przejście z garażu do domu;

- likwidacja wnęki przy wejściu aby powiększyć wiatrołap i spiżarnię;

- minimalne powiększenie WC na parterze aby zmieścić tam też niewielką kabinę - zleży mi na w pełni funkcjonalnej łazience na parterze;

 

Też o tym myślę (znaczy garaż 2-stanowiskowy + dach dwuspadowy). Ale teść mnie uświadomił, że dwuspadowy dach i pomieszczenie nad garażem, eliminuje okna szczytowe dla łazienki i pokoju na poddaszu. A chciałbym uniknąć montowania okien dachowych, bo się nasłuchałem opinii, że są mało praktyczne (mycie) i występują problemy ze skraplaniem się pary na szybie, przy dużej różnicy temperatur (może plotę bzdury, ale znajomi mi tak odradzali połaciowe okna dachowe). Stąd też myślę, że kosztem dodaktowego pomieszczenia zrobię po prostu dach jednospadowy jak w oryginale.

 

Pomysł z likwidacją wnęki jest super. Kupuję!

 

 

ps. Buduję w Osielsku koło Bydgoszczy

 

Hmm to całkiem niedaleko ;-)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z architektem i na szczęście okazało się, że nie jest tak źle. Błąd dotyczył nie wyliczeń tylko opisu podanych danych liczbowych. Podane wielkości to naprężenia a nie obciążenia (albo odwrotnie), jednostka również się nie zgadza.

Przyjmując do obliczeń te wartości zgodnie z opisem wychodziły zupełnie inne fundamenty. Po uwzględnieniu faktycznego znaczenia tych wielkości okazało się, że ławy są policzone prawidłowo.

A więc na szczęście z dużej chmury mały deszcz ;-) No i dzisiaj złożyłem wszystkie papiery do starostwa i zaczynam odliczanie do uzyskania pozwolenia na budowę!!!!

 

Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt!!!

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundamenty nie pasują do założonych w projekcie wzorcowych warunków gruntowych. O co chodzi dokładnie to nie wiem, bo nie rozmawiałem jeszcze z architektem (sprawa wyszła w tym tygodniu). Gdy dowiem się szczegółów to je opiszę.

 

Najprawdopodobniej budować będę z silikatów + ocieplenie wełną mineralną. W układzie pomieszczeń nie wprowadzałem większych zmian - największe dotyczyły garażu:

- garaż dwustanowiskowy;

- dach na garażem dwuspadowy aby otrzymać strych;

- przejście z garażu do domu;

- likwidacja wnęki przy wejściu aby powiększyć wiatrołap i spiżarnię;

- minimalne powiększenie WC na parterze aby zmieścić tam też niewielką kabinę - zleży mi na w pełni funkcjonalnej łazience na parterze;

 

To chyba wszystko co wymyśliłem na etapie adaptacji projektu. Następne rzeczy wyjdą pewnie w trakcie budowy...:)

 

Pozdrawiam

Darek

ps. Buduję w Osielsku koło Bydgoszczy

 

witam,

ze zmian jakie ja wprowadziłem w budynku :

- zrezygnowałem wogóle ze spiżarni aby otrzymac większą kuchnię

- rezygnacja ze spiżarki pozwoliła mi również powiększyć nieco wiatrołap, tak że bez problemu zmieści się duża szafa z przesuwanymi drzwiami i szafki na buty

- zrezygnowałem z wejścia do kuchni od strony hallu- dzięki temu również kuchnia zyskała na "ustawności" i przestrzeni do wykorzystania

- pod schodami zrobiłem zamknięty schowek, który zastąpi mi spiżarkę

- powiększyłem łazienkę na dole aby wszedł prysznic

- przerobiłęm taras - z tyłu domu mam zadaszony jak w projekcie, natomiast po 2 schodkach schodzi się na taras niższy od strony południa (czyli na ścianie gdzie jest wykusz) bez zadaszenia, który jest znacznie większy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wiatm wszystkich, którzy budują lub maja zamiar budować FENIKSA.

ja również zdecydowałam się na ten projekt, gdyż odpowiada mi pod każdym względem.

jeżeli ktoś może przesłać mi jakieś zdjęcia z budowy Feniksa, wstępny kosztorys czy jakieś inne ciekawe informacje na ten temat to byłabym wdzięczna. podaję mój adres:[email protected][/i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatm wszystkich, którzy budują lub maja zamiar budować FENIKSA.

ja również zdecydowałam się na ten projekt, gdyż odpowiada mi pod każdym względem.

jeżeli ktoś może przesłać mi jakieś zdjęcia z budowy Feniksa, wstępny kosztorys czy jakieś inne ciekawe informacje na ten temat to byłabym wdzięczna. podaję mój adres:[email protected][/i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witajcie ponownie! Pewnie będziemy częściej już tu zaglądać bo zaczynamy w tym roku budowę naszego lustrzanego Feniksa. Co do zmian w projekcie to zmieściły się one już w tych, o których pisaliście: likwidacja spiżarni w zamian za wnękę na szafę w wiatrołapie, powiększenie łazienki na parterze na prysznic, chcemy też zlikwidować okno dachowe w garderobie (koszty!).

Mam pytanka: z czego budujecie swoje Feniksy i na jakie ogrzewanie zdecydowaliście się?

Pozdrawiamy - I&A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie! Pewnie będziemy częściej już tu zaglądać bo zaczynamy w tym roku budowę naszego lustrzanego Feniksa. Co do zmian w projekcie to zmieściły się one już w tych, o których pisaliście: likwidacja spiżarni w zamian za wnękę na szafę w wiatrołapie, powiększenie łazienki na parterze na prysznic, chcemy też zlikwidować okno dachowe w garderobie (koszty!).

Mam pytanka: z czego budujecie swoje Feniksy i na jakie ogrzewanie zdecydowaliście się?

Pozdrawiamy - I&A

 

mój jest z betonu komórkowego 24cm + 10 cm styropian, a ogrzewanie gazowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz :)

Ogrzewanie gazowe fajna rzecz ale jak sie ma "gazociąg" do którego mozna sie podłączyć :), a my narazie mamy tylko szanse na swój zbiornik gazowy i wtedy ....... nie jest to chyba takie tanie.

Nastawiamy się na dwa piece , tzn stawiamy dwa kominy a czym będziemy ogrzewać to czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz :)

Ogrzewanie gazowe fajna rzecz ale jak sie ma "gazociąg" do którego mozna sie podłączyć :), a my narazie mamy tylko szanse na swój zbiornik gazowy i wtedy ....... nie jest to chyba takie tanie.

Nastawiamy się na dwa piece , tzn stawiamy dwa kominy a czym będziemy ogrzewać to czas pokaże.

 

jeśli masz dużą działkę (chociaż już około 1000 m2 wystarcza) to pomyśl o pompie ciepła, co prawda inwestycja początkowo kosztowna (minimum. 20 tys.) ale jak dobrze policzysz to nie płacisz za piec, grzejniki, przyłącze gazowe/zbiorniki, a koszty ogrzewania duuużo niższe no i rozprowadzasz ciepło podłogówką, co jest bardzo komfortowe. Aha, no i możesz sobie też darować budowe komina :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanka: z czego budujecie swoje Feniksy i na jakie ogrzewanie zdecydowaliście się?

Ja będę chyba budował z Silki + ocieplenie wełną. Ogrzewanie będzie gazowe, bo będziemy mieli gaz ziemny.

 

A zmieniając nieco temat. Czy zwróciliście uwagę na pewien problem z odprowadzeniem wody z dachu? W projekcie woda jest odprowadzana z dachu głównego na daszki nad wejściem a potem łańcuchem do ziemi. Nie jestem zwolennikiem łańcuchów i wolałbym rynny, ale one by bardzo głupio wyglądały w tym miejscu. Gość, który będzie mi robił dach zaproponował, żeby podnieść nieco te daszki tak, aby woda z nich spływała do głównych rynien i zrobić rury spustowe w narożnikach budynku.

A może macie jakieś inne pomysły (albo zostajecie przy łańcuchach)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanka: z czego budujecie swoje Feniksy i na jakie ogrzewanie zdecydowaliście się?

Ja będę chyba budował z Silki + ocieplenie wełną. Ogrzewanie będzie gazowe, bo będziemy mieli gaz ziemny.

 

A zmieniając nieco temat. Czy zwróciliście uwagę na pewien problem z odprowadzeniem wody z dachu? W projekcie woda jest odprowadzana z dachu głównego na daszki nad wejściem a potem łańcuchem do ziemi. Nie jestem zwolennikiem łańcuchów i wolałbym rynny, ale one by bardzo głupio wyglądały w tym miejscu. Gość, który będzie mi robił dach zaproponował, żeby podnieść nieco te daszki tak, aby woda z nich spływała do głównych rynien i zrobić rury spustowe w narożnikach budynku.

A może macie jakieś inne pomysły (albo zostajecie przy łańcuchach)?

 

po łańcuchach przy mocnych opadach woda z takiej powierzchni nie spłynie, będzie się lało strumieniem. ja zamontowałem rynny, i nawet w miare zgrabnie to wyszło (po kolumnach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po łańcuchach przy mocnych opadach woda z takiej powierzchni nie spłynie, będzie się lało strumieniem. ja zamontowałem rynny, i nawet w miare zgrabnie to wyszło (po kolumnach)

Właśnie dlatego pisałem, że nie jestem zwolennikiem łańcuchów. Chcę zrobić rynny tylko jeszcze nie wiem w którym miejscu. Nie jestem za bardzo przekonany do umieszczania ich przy kolumnach, no i co potem zrobić z wodą (szczególnie na środku tarasu)?

Jeśli masz jakieś zdjęcia swojego domu i mógłbyś się nimi podzielić to na priva podam Ci mój adres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...