Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

na wiosnę nareszcie rozpoczynam budowę, a na etapie prac ziemnych mam mieć nadzór archeologiczny co jest dla mnie najbardziej zagadkowe.

 

Czy miał ktoś podobne badania na etapie prac ziemnych? Interesują mnie doświadczania, czy komuś kiedykolwiek coś znaleźli, jak długo może to potrwać itp.

 

z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na wiosnę nareszcie rozpoczynam budowę, a na etapie prac ziemnych mam mieć nadzór archeologiczny co jest dla mnie najbardziej zagadkowe.

 

Czy miał ktoś podobne badania na etapie prac ziemnych? Interesują mnie doświadczania, czy komuś kiedykolwiek coś znaleźli, jak długo może to potrwać itp.

ja nie miałem, ale mój kuzyn miał. generalnie to był tylko dodatkowy papier i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

na wiosnę nareszcie rozpoczynam budowę, a na etapie prac ziemnych mam mieć nadzór archeologiczny co jest dla mnie najbardziej zagadkowe.

 

Ja zrobiłem badania na własny koszt przed budową i miałem spokój. Ale jak pójdziesz do woj.kons.zabytków to taka miła Pani co tam takie rzeczy załatwia powie ci jakie jest prawdopodobieństwo, że u ciebie coś będzie i zasugeruje dalszy sposób postępowania. Z tego co wiem nadzór polega na tym, że informujesz archeologa, że zaczynasz koparką kopać a on przychodzi i patrzy czy tam jakaś skrzynia ze skarbami się nie pojawi i tyle. Wystawia potem kwit a ty mu dajesz kasę i po sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli zysk to 500pln rocznie. Zwraca się po 6 latach. Marnie jakoś.

 

Mi też nijak nie wychodzi, żeby to się opłacało. Na zebraniu powiedzieli, że cena obejmuje też montaż, ale jak zrobią rozp... w wybudowanym już domu, to pewnie trzeb będzie na własny koszt doprowadzić to do stanu pierwotnego - K-G, malowanie, nie licząc uciążliwości w trakcie prac. Chyba dla tych kilku stów rocznie to się nie opłaca, a ryzyko jest że się coś zepsuje, coś przy okazji rozwalą na dachu itp.

Ja widzę sens tylko, jak ktoś ma piec na paliwo stałe, no to przynajmniej na lato w ogóle wyłącza i zapomina o kwestii grzania.

Niech mi tylko ktoś wytłumaczy komu się opłaca te solary montować, bez żadnego dofinansowania, za 100% ceny :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulacje rzeczywiscie dają do myślenia że z finansowego punktu widzenia interes średnio się opłaca.

Ale jak wyjechać za granicę np. do Włoch to wszędzie widać panele solarne na dachach. Nie wierzę że za granicą się to opłaca a w Polsce nie.

 

Między Włochami a Polską występuje drobna różnica.

Tam jest troszke więcej słonca. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to spójrz na Niemcy. Da gibts es die Selbe Sonne wie in Polen. A mają paneli dużo.

 

Ja to wszystko rozumiem. Nawet w naszej gminie widziałem jak ludzie mają zamontowane od kilku lat. Znaczy sam płacili i coś przedtem kalkulowali pewnie.

 

Ale niech mi ktoś policzy "na papierze", że to się opłaca. Bo jak dla mnie 500 pln zysku rocznie + jak już wspomniano ewentualnie jakiś KG do poprawy + ryzyko, że przy okazji coś "wyskoczy" to jakoś marnie wychodzi. Ale może się mylę i coś w kalkulacji spaskudziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez się nie kalkuluje tzn. wychodzi się na lekki plus - to tylko dogrzewanei wody CW, a CO dalej na gaz.

Nie rozumiem czemu na zachodzie to się bardziej opłaca :)

bo mają wiecej słońca. niemcy też. i tez korzystają z dotacji. bardziej.

ja uważam, że dla samego zbiornika się opłaca. taki zbiornik kosztuje ~3kpln, wiec wezmę. nie planuje rozpierduchy w domu z okazji montażu, więc myślę, że się namyślę. mam za mały zbiornik w piecu, bo nie przewidziałem dodatkowego lokatora :) i teraz jest nas piecioro. a kto wie, może jakiegoś rodzica na starość trzeba też będzie zalokować w domu. 90l zbiornik okaże się za mały i tak będę musiał dokupić. więc dokupie z solarami w gratisie. a jak bede chcial sprzedac dom, to niewątpliwie jest to element in plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na pytania:

 

1. Co w przypadku, gdy posiadam już zasobnik dostosowany do solarów?

 

Mój ma 750l i 2 wężownice. Nie mam miejsca i nie chcę dodatkowego zasobnika.

Z tego co się dowiedziałem planowany jest zakup kompletnego zestawu na każdy dom.

Ew. różnice mogą dotyczyć ilości paneli, pojemności zbiornika oraz elementów montażowych.

 

2. Czy umowę mogą podpisać osoby mające domy nieodebrane lub w budowie - brak adresu.

 

Mam wrażenie, że w przypadku osób mających już zasobnik bardziej opłacalna (przy dotacji) była by instalacja ogniw fotowoltaicznych zasilających bezpośrednio grzałkę. Odpadają całkowicie koszty eksploatacji (dla solarów jak podano ok. 300PLN/rok) oraz automatyki.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na pytania:

 

1. Co w przypadku, gdy posiadam już zasobnik dostosowany do solarów?

 

Mój ma 750l i 2 wężownice. Nie mam miejsca i nie chcę dodatkowego zasobnika.

Z tego co się dowiedziałem planowany jest zakup kompletnego zestawu na każdy dom.

Ew. różnice mogą dotyczyć ilości paneli, pojemności zbiornika oraz elementów montażowych.

 

2. Czy umowę mogą podpisać osoby mające domy nieodebrane lub w budowie - brak adresu.

 

Mam wrażenie, że w przypadku osób mających już zasobnik bardziej opłacalna (przy dotacji) była by instalacja ogniw fotowoltaicznych zasilających bezpośrednio grzałkę. Odpadają całkowicie koszty eksploatacji (dla solarów jak podano ok. 300PLN/rok) oraz automatyki.

 

MCB

:-)

"Kochany, Pan masz drobnomieszczańskie nawyki. Pan chciałbyś tak: mieć zimne wodę osobno, ciepłe osobno, szczelne rurki, kafelki, duperelki, kraniki, dywaniki. Chamstwo. I drobnomieszczaństwo z Pana wylazło." :-))))

 

Myślę że na co innego niż na solary nie masz szans, bo to będzie przedmiotem dotacji i przetargu na wykonawcę, natomiast ja zrozumiałem, że potem firma ( która wygra przetarg) będzie do każdego chodzić i sprawdzać indywidualnie warunki w domu. Jak masz zbiornik to nie sądzą, żeby na siłę ci chcieli zamontować drugi :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na pytania:

 

1. Co w przypadku, gdy posiadam już zasobnik dostosowany do solarów?

 

Mój ma 750l i 2 wężownice. Nie mam miejsca i nie chcę dodatkowego zasobnika.

Z tego co się dowiedziałem planowany jest zakup kompletnego zestawu na każdy dom.

Ew. różnice mogą dotyczyć ilości paneli, pojemności zbiornika oraz elementów montażowych.

coś chyba źle rozumujesz. inwestycja dlatego podawana jest procentowo, że każdy może mieć indywidualne koszty do poniesienia. jak masz zbiornik, to nie sadze, żeby instalacja pod Ciebie obejmowała dodatkowy zbiornik. będziesz miał niższe koszty inwestycji i Twoje koszty, to nie bedzie te 20% od 15kpln, tylko przykladowo 20% od 10kpln. o tym też była mowa

 

2. Czy umowę mogą podpisać osoby mające domy nieodebrane lub w budowie - brak adresu.

a czy Ty byleś na zebraniu w Borzęcinie? bo tam było to pytanie. umowe mozesz podpisać, ale instalacja może się odbyć jedynie w domu już odebranym. nie musisz być jednak w nim zameldowany, nie musisz byc zameldowany nawet w gminie, ale dom, w ktorym bedzie instalacja musi być w granicach administracyjnych gminy.

 

Mam wrażenie, że w przypadku osób mających już zasobnik bardziej opłacalna (przy dotacji) była by instalacja ogniw fotowoltaicznych zasilających bezpośrednio grzałkę. Odpadają całkowicie koszty eksploatacji (dla solarów jak podano ok. 300PLN/rok) oraz automatyki.

podawali 100-120/rok a nie 300. szczerze wątpie w taką kwotę, bo przyjeli 40pln/rok za prąd do pompek. no i 80pln/rok za wymiane glikolu raz na 6 lat.

 

poza tym, jak masz pytania, to pisz do nich, a nam potem opowiedz o tym. tak będzie korzystniej i dla nas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podawali 100-120/rok a nie 300. szczerze wątpie w taką kwotę, bo przyjeli 40pln/rok za prąd do pompek. no i 80pln/rok za wymiane glikolu raz na 6 lat.

 

my dotarliśmy na spotkanie dopiero w czwartek do Babic i tam mówili z grubsza to samo co pisaliście, ale nikt nie podał jeszcze, że roczny koszt serwisu całej instalacji to koło 200 PLN :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że na co innego niż na solary nie masz szans, bo to będzie przedmiotem dotacji i przetargu na wykonawcę, natomiast ja zrozumiałem, że potem firma ( która wygra przetarg) będzie do każdego chodzić i sprawdzać indywidualnie warunki w domu. Jak masz zbiornik to nie sądzą, żeby na siłę ci chcieli zamontować drugi :-))

 

Też tak uważam, jednakże po spotkaniu w Babicach rozmawiałem z prelegentem i stwierdził, że zbiornik muszę przyjąć razem z solarami.

 

coś chyba źle rozumujesz. inwestycja dlatego podawana jest procentowo, że każdy może mieć indywidualne koszty do poniesienia. jak masz zbiornik, to nie sadze, żeby instalacja pod Ciebie obejmowała dodatkowy zbiornik. będziesz miał niższe koszty inwestycji i Twoje koszty, to nie bedzie te 20% od 15kpln, tylko przykladowo 20% od 10kpln. o tym też była mowa

 

Jak wyżej.

 

a czy Ty byleś na zebraniu w Borzęcinie? bo tam było to pytanie. umowe mozesz podpisać, ale instalacja może się odbyć jedynie w domu już odebranym. nie musisz być jednak w nim zameldowany, nie musisz byc zameldowany nawet w gminie, ale dom, w ktorym bedzie instalacja musi być w granicach administracyjnych gminy.

 

Ten sam prelegent po spotkaniu w Babicach stwierdził, że nie wie. Zasugerował, żeby umowę podpisał za mnie inny mieszkaniec gminy a potem przepisał ją na mnie.

 

podawali 100-120/rok a nie 300. szczerze wątpie w taką kwotę, bo przyjeli 40pln/rok za prąd do pompek. no i 80pln/rok za wymiane glikolu raz na 6 lat.

 

100-120 to dotyczy samej pompki. Reszta do 300 to orientacyjny koszt serwisu.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...