Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Elektryk nazywa się chyba Poradzki, ale to mąż załatwiał prąd, więc nie wiem na pewno. Jak się dowiem, to dziś po południu napiszę. Aha, i poczekał na zapłatę do czasu, aż STOEN odebrał przyłącze. Miły, prawda?

 

A nasza ekipa już rozbiła namiot. Naprawdę. Zamiast baraku mamy w końcu namiot wojskowy 8-osobowy. To teraz sławojka i geodeta.

 

A powiedzcie, proszę, co u Was geodeta robił w ramach wytyczania? Czy tylko osie i By,by... czy też przyjeżdżał później sprawdzić poziomy i piony na początku kolejnych kondygnacji? Czy wytyczał kominy, czy tylko narożniki domu? I jeszcze jedno: mamy dom na planie prostokąta z jednym wykuszem głębokim na 1 metr, od strony ogrodu; czy powinien wytyczyć jego zewnętrzne narożniki, czy niekoniecznie, bo (jak twierdzi geodeta) ekipa sobie poradzi, bo to tylko metr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie Poracki a Poręcki - to ta sama firma co w/w. Chłopaki bardzo w porządku - znam ich także prywatnie :D.

Mój geodeta wytyczał narożniki i robił odniesienie do poziomu ulicy.

Co do zbrojenia - ponoć nadgorliwość gorsza od faszyzmu :wink: - jeśli robiłaś badania gruntu, projekt robiony indywidualnie (dobrze pamiętam?), to ktoś Ci to wyliczał - poza tym, ja też mam w ławach 5 prętów fi12, a mój ojciec 30 lat temu w ogóle fundamentów nie zbroił i dom stoi.

Moim zdaniem nie ma sensu przewymiarowywać wszystkiego tak na wszelki wypadek, chyba że masz za dużo pieniędzy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek Sw, czyżbyś przed chwilą rozmawiał z moim Mężem? :wink: Jakbym go słyszała... :lol:

A na serio - dzięki za tak szybką odpowiedź. Może rzeczywiście przesadzam?

W każdym razie wątpliości rozstrzygać mogę jeszcze przez dwie godziny, bo potem już będzie stal kupiona.

PZDR

Joasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faceci to taki mało skomplikowany gatunek........ :D .

 

Nie jestem po inżynierii budowlanej, ale sądzę, że zmiana fi12 na 14 niewiele poprawi pod względem wytrzymałościowym jakość fundamentu - raczej ważniejsza powinna być ilość drutów (oczywiście przy zachowaniu rozsądnego przekroju).

Zresztą - zadzwoń do swojego kierownika budowy - w końcu za coś bierze pieniądze.

A jak to jeszcze mało :D - jest taki Instytut Techniki Budowlanej, mówię bez żartów, sam tam dzwoniłem i zawracałem im 4 litery, poszperaj na stronie, zadzwoń i popytaj - bardzo chętnie mi podpowiadali. Stronka:

http://www.itb.pl/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karorka obejrzeliśmy Wasz domek w czasie weekendu. Bardzo ładny. zwróciłam uwagę, że macie wysoką podmurówkę. Ni ekażdy pamięta a to ważne zwłaszcza jesienią.

 

 

hej

dzieki, chociaz ja jeszcze nie bardzo widze ta ladnosc, a co do podmurowki to bylismy do tego zmuszeni bo w koncu dzialki stala niezla woda, a sasiad obok znacznie podwyzszyl sobie droge i musielismy wywyzszyc sie ponad jej poziom - niestety potem musielismy niezle zpalacic za piasek do wypelnienia fundamentow a jeszcze czeka nas niezly wydatek na wyrownanie terenu, ale moze przynajmniej nie bedziemy tonac

 

pozdrawiam wszystkich :D

karorka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

dzieki, chociaz ja jeszcze nie bardzo widze ta ladnosc, a co do podmurowki to bylismy do tego zmuszeni bo w koncu dzialki stala niezla woda, a sasiad obok znacznie podwyzszyl sobie droge i musielismy wywyzszyc sie ponad jej poziom - niestety potem musielismy niezle zpalacic za piasek do wypelnienia fundamentow a jeszcze czeka nas niezly wydatek na wyrownanie terenu, ale moze przynajmniej nie bedziemy tonac

 

pozdrawiam wszystkich :D

karorka

 

Karorko,

 

O ile podwyzszylas fundamenty Twojego domq ? Ile piachu musialas wsypac ? z jakim kosztem sie to wiaze ?

Ja ... mam zamiar podniesc moja stope zyciowa wraz z podloga o 30-40 cm ... dlatego tak draze ...;)

Co do sasiada i jego drogi - mozna dowolnie nawozic, dowozic przywozic ziemie, podwyzszac dopoki nie zmienia to warunkow wodnych na dzialce (woda zaczyna splywac na sasiednie dzialki).

Tyle przepisy - tylko jak je wyegzekwowac?

 

Pozdroofki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to drugi dzień budowy za mną.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc w kwestii nieprzezbrojenia zbrojenia :) - zostały 12-tki, tak jak w projekcie.

 

Stal przyjechała dość oryginalnie: 12-tki od Piotra-Leszno, 6-tka ze Składu-Izabelin, a 16-tki z Pohulanki. Dzięki takiemu misz-maszowi zaoszczędziliśmy prawie 400 zł. :lol: Odnoszę wrażenie, że każdy skład ma jakiś hit na przyciągnięcie klienta, a nadgania to cenami za resztę.

 

A na budowie zostałam już niestety tą niedobrą :oops: :( Na razie:

- nie zgodziłam się na pomysł fachowców, by fundament pod ścianę nośną w trójwarstwowej był od niej o 5 cm węższy :o

- kazałam poszerzyć o 6 cm ławę fundamentową pod komin od kominka (bo może trzeba będzie jednak zmienić z 14x27 na 20x20 - zaczekamy na wynik ringu zwanego Komin-spirala absurdu :wink: );

- no i uparłam się na fundamenty wylewane w szalunkach (jak w projekcie) zamiast bloczków (jak chcieli wszyscy oprócz mnie).

 

A obok działki spacerował wspaniały bażant i pogoda była super, i już najchętniej bym tam zamieszkała.

 

Pozdrowienia dla Wszystkich Babiczan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joasiu, gratuluje samozaparcia! Zycze, aby na budowie wszystko szlo jak po masle :D Chetnie bede czytac o twoich etapach budowy, my zaczynamy dopiero 19 maja, takze teraz pozostalo nam tylko doksztalcanie sie i cierpliwe czekanie. Czy moge prosic ciebie o namiary miejsca gdzie kupowalas stal 12 w Lesznie, te dwa pozostale sklady to znam. Dzieki i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozzie, dzięki za wsparcie :)

Leszno - skład "Piotr", gdzie właścicielem jest...Piotr :p , bardzo przemiły i ma najbardziej przyjazną obsługę z dotychczas obdzwanianych składów (a HMB z Warszawskiej - najmniej), Leszno, Warszawska 38B, 725-84-47. Chociaż to najdalsza od nas hurtownia, to ceny z transportem mają nierzadko najtańsze.

 

Mam pytanie: czy ktoś z Szanownych Bardziej Zaawansowanych Budowlano Forumowiczów robił uziom fundamentowy oraz odgromienie w zbrojeniu ław? Bardzo proszę o namiary na fachowca (czy to elektryk?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uziom w fundamencie to b. dobry pomysł - ja miałem zrobić ale....... nie zrobiłem, bo bardzo pędziliśmy jesienią z tymi fundamentami, akurat lało, musiałem jak najszybciej wlać beton.

Tą sprawę najlepiej załatwić z elektrykiem - choćby tym z Borzęcina :D

A nawiasem, im niższa rezystancja uziemienia, tym lepiej i bezpieczniej (to tak w skrócie - mówi Ci to elektryk :D ) - a zrobić to nie będzie trudnością na etapie zbrojenia fundamentów - musisz tylko dokupić bednarki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! Nie spodziewaliście się mnie, co?

 

Miałem (i po częsci mam nadal) urwanie głowy w pracy, nie mniej trochę czasu znalazłem i śpieszę donieść co następuje:

 

Pierwsze primo: mapka - przesunąłem dolores i dodałem justme, mam nadzieję że prawidłowo. Jeśli kogoś pominąłem, niech się odezwie. Tylko może nie z Kwirynowa, bo się ciasno robi... 8)

 

Drugie primo: lada moment na stronie z mapką pojawi się link do zdjęć dokumentujących 4 spotkanie grupy, tym razem nie Pod Świerkiem, a... gdzieś indziej - niestety nie pamiętam nazwy tej knaipki.

update: już jest.

 

Trzecie primo: ponieważ niewiele się teraz u mnie dzieje (doszły mi kominy nad połacią dachu) i będzie działo (w najbliższej przyszłości: dokończenie ścianek działowych na poddaszu i ocieplenia ścian), zastosuję 'deja vu', czyli jak to drzewiej (tj. przed rokiem) bywało. A rok temu z hakiem (dłoogi weekend) byłem w rodzinnych stronach mojego przyszłego wykonawcy żeby na własne oczy zobaczyć co potrafi. Wizja wypadła pomyślnie więc umówiliśmy się na spisanie umowy za kilka dni u mnie.

 

I to by było na tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...