Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Troche pomarudzę na nasze Starostwo ;) I popytam, bo mimo ze juz troche spraw za nami, to czesc zagadnien jest dla mnie nadal wielka niewiadoma, a w Starostwie jak pytam grzecznie to burcza mi przez telefon :evil: Moje pozwolenie na budowę staje się prawomocne w środę 11.10 ale Pani powiedziała że nie da/nie wpisze (nie wiem jak to formalnie wygląda) klauzuli ostatecznosci wcześniej niż w piątek, a może nawet w poniedziałek 16,10 bo czeka na korespondencję od stron zainteresowanych. Ja wiem, że takowej nie dostanie, bo jedyną stroną zainteresowaną jest moja ciocia. Wy tez tak mieliscie? Poza tym w dniu otrzymania ostatecznego pozwolenia chce zglosic rozpoczecie robot i wiem, ze czeka sie siedem dni, czyli jak zlgosze 13.10 to 21.10 beda mogli wejsc budowlancy? I jeszcze spraw dziennika buddowy - kiedy go mam go zarejestrowac? moge od razu jak bede miala decyzje w lapce?

 

Zamiast czekać na listy zwrotne osobiście odwiedziliśmy "strony zainteresowane" i wzięliśmy od nich podpisy pod oświadczeniem, że nie mają nic przeciwko naszej budowie. Potem zawieźliśmy je do urzędu i dostaliśmy klauzulę ostateczności od ręki. To było 3 lata temu ale chyba nadal tak można.

 

Z tego co ja sie dowiadywalem np w zakladzie energetycznym (jesli jest potrzeba zrobienia prowizorki) czy w starostwie (ABY PRZYSPIESZYC I MIEC PEWNOSC ZE ZADEN SASAID NIE WYSKOCZY) lepiej to miec - zasada polskiej biurokracji "czym wiecej papierkow tym lepiej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kto z panstwa ma dobre doswiadczenie jesli chodzi o technologie budowania,

co wybrac jaka sciana jedno , dwu , trzy warstwy i jaki material optymalny ?

protherm , max , gazobeton ?

oczywiscie wybrac tak aby bylo ekonomicznie i w miare cieplo

 

w ktoryms numerze muratora jest wyjasnienie czym roznio sie wszystkie technologie + koszty. jezeli cos to moge poszukac w domu - prosze o kontakt na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do wszechwiedzących forumowiczów:

 

budowe mam zamiar rozpoczać na wiosnę a teraz chcę ściągnąć humus, czy jest sens robic to teraz czy poczakać do wiosny? Czy ma to jakieś znaczenie dla późniejszych fundamentów. Doradzcie jak lepiej, a może bez znaczenia.

 

Ania

Humus chyba w ostatniej chwili. Trochę ci się przeciągnie to zdążą ci chwasty wyrosnąć i trzeba będzie usuwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast czekać na listy zwrotne osobiście odwiedziliśmy "strony zainteresowane" i wzięliśmy od nich podpisy pod oświadczeniem, że nie mają nic przeciwko naszej budowie. Potem zawieźliśmy je do urzędu i dostaliśmy klauzulę ostateczności od ręki. To było 3 lata temu ale chyba nadal tak można.

Można - ale jedna z osób do których był zaadresowany list mieszka we włoszech, więc ta opcja nam odpadła. Zameldowana jest tutaj, a list odebrała jedna z 3 osób wymienionych w adresie - w takim przypadku nie potrzeba nam 3 podpisów. I teraz musimy czekać na zwrotkę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto z panstwa ma dobre doswiadczenie jesli chodzi o technologie budowania,

co wybrac jaka sciana jedno , dwu , trzy warstwy i jaki material optymalny ?

protherm , max , gazobeton ?

oczywiscie wybrac tak aby bylo ekonomicznie i w miare cieplo

 

w ktoryms numerze muratora jest wyjasnienie czym roznio sie wszystkie technologie + koszty. jezeli cos to moge poszukac w domu - prosze o kontakt na priv

 

po lekturze, dyskusji i zapoznaniu się z róznymi opiniami stanęło na 2W z maxa leier'a. ale to subiektywna decyzja, jak mnóstwo innych decyzji związanych z budową domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam radzę budować z Porothermu 25 lub Leyera lub czegoś podobnego.

Nie robiąc pionowych fug zaoszczędzisz tyle że różnica ceny np: do Maxa lub U-220 zwraca się z nawiązką.

Ja budowałem z U-220 i drugi raz bym tego nie zrobił. Powody są dwa:

1- masa cementu na fugi (pustak jest mały i ma pionowe fugi)

2- jest strasznie nie równy (do 1,5 cm)

Efekt jest taki że ściana jest budowana długo i drogo i na dodatek jest nie równa. Powiem tak Plecewice nich sobie w sadza w d. te swoje Max-y i U.

 

W dodatku jeszcze trzeba podobno na nie czekac jak by to był nie wiem jaki rarytas.

 

Ścianki działowe zrobiłem z PTH i jestem bardzo zadowolony. Szybko, czysto, równo i tanio. Leyer tez jest bardzo dobry.

 

 

A teraz z prośbą :D.... poszykuję ludzi do wylania posadzki. Najlepiej z maszyny. Pomożecie z namiarami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja budowałem z U-220 i drugi raz bym tego nie zrobił. Powody są dwa:

1- masa cementu na fugi (pustak jest mały i ma pionowe fugi)

2- jest strasznie nie równy (do 1,5 cm)

Efekt jest taki że ściana jest budowana długo i drogo i na dodatek jest nie równa. Powiem tak Plecewice nich sobie w sadza w d. te swoje Max-y i U.

W dodatku jeszcze trzeba podobno na nie czekac jak by to był nie wiem jaki rarytas.

Potwierdzam, że cementu idzie b.dużo, a czy taniej ? - nie wiem.

A dostepność to zależy od obrotności hurtowni, ja się przestraszyłem i przekombinowałem, to mnie teraz proszą z hurotwni żeby odebrać, bo im na placu zalega :-)). Nie trzeba brać z Plecewic, można z Płońska, w PSB mają z jakiegoś Łukowa, czy Łochowa chyba. A zasadniczo wszytkiego brakuje. Dachówkę, to Roben i Creaton na styczeń podobno proponują. Cement zdrożał i też podobno przejściowe kłopoty z dostawami - taki pechowy moment na budowanie, i tyle.

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo z Plecewic to straszny szajs jest... Trzeba było wziąć Markowicze - tanio, równo, ślicznie :D. Mają po prostu dobrą glinę, dobre maszyny, i porządną kontrolę jakości. Jak myśmy kupowali, to handlowała nimi taka firma co ma oddziały w Błoniu i Konstancinie-Jeziornie (nazwy nie pamietam :oops: ) - my braliśmy z Błonia.

 

A w ogóle to najlepszą ceramikę robią w Hadykówce - ale tego w Warszawie nie uświadczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo z Plecewic to straszny szajs jest... Trzeba było wziąć Markowicze - tanio, równo, ślicznie :D. Mają po prostu dobrą glinę, dobre maszyny, i porządną kontrolę jakości. Jak myśmy kupowali, to handlowała nimi taka firma co ma oddziały w Błoniu i Konstancinie-Jeziornie (nazwy nie pamietam :oops: ) - my braliśmy z Błonia.

 

A w ogóle to najlepszą ceramikę robią w Hadykówce - ale tego w Warszawie nie uświadczy...

 

Plecewice tez potrafią robić dobry pustak. Towar dostawałem partiami i połowa była bardzo Ok a inne jak ręką dziecka w piaskownicy ulepione.

Tego lata w Plecewicach stały kolejki samochodów więc sprzedawali jak leci i co było. Poprostu w Polsce jest niewielu producentów na taka koniunkturę która sie teraz zrobiła w budownictwie. Budujcie bez pionowych fug ... to sie opłaca ... ja Wam to mówię ... doświadczony :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję zaplanować harmonogram budowy mojego domu i już na początku stanąłem przed dylematem: płyta podłogowa czy klasyczny fundament?

 

W związku z tym mam następujące pytania do weteranów:

1. Czy płyta podłogowa jest znacznie droższa od klasycznego fundamentu?

2. Czy to prawda, że jeśli budujemy klasyczny fundament, to lepiej jakiś czas odczekać z wykończeniem w środku (osiadanie budynku)?

3. Co jest w naszych okolicach (Babice) lepsze?

4. Czy macie jakiekolwiek inne spostrzeżenia odnośnie fundamentów?

 

Zaznaczam, że przeszukiwanie forum jest bezcelowe - znalazłem 45 stron odsyłaczy - nie da rady tego sprawdzić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję zaplanować harmonogram budowy mojego domu i już na początku stanąłem przed dylematem: płyta podłogowa czy klasyczny fundament?

 

W związku z tym mam następujące pytania do weteranów:

1. Czy płyta podłogowa jest znacznie droższa od klasycznego fundamentu?

2. Czy to prawda, że jeśli budujemy klasyczny fundament, to lepiej jakiś czas odczekać z wykończeniem w środku (osiadanie budynku)?

3. Co jest w naszych okolicach (Babice) lepsze?

4. Czy macie jakiekolwiek inne spostrzeżenia odnośnie fundamentów?

 

Zaznaczam, że przeszukiwanie forum jest bezcelowe - znalazłem 45 stron odsyłaczy - nie da rady tego sprawdzić :(

Cen nie porównam, ale płyta jest trudniejsza w przypadku jakichkolwiek zmian. Widziałem budowę z płytą, gdzie "omsknięto" się nieco z wyprowadzeniem kanalizacji. Ile tam było dodatkowej roboty!!!

A przy zwykłym, zawsze się ta łatwo rozkuć, bo wylewka nie taka twarda.

A dom osiada, tylko kto chce czekać. Mieszkam już ponad rok i teraz dopiero wyłażą pęknięcia na tynku, co przejawia się zwykle albo małą szczeliną albo wybrzuszeniem farby, bo akurat tam się coś skurczyło. Trzeba by to teraz odskrobać, zagipsować i pomalować jeszcze raz. Dlatego uważam, że nie opłaca się stosować kolorowych farb z mieszarki na początek. Dużo droższe. Pomalować dobrą białą, a po 2 latach zrobić docelowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się: cała papierologia załatwiona, dzisiaj geodeta wyznaczył chatkę i lada chwila zaczynam kopać :)

Z fundamentami uwiną się szybko i tu pogoda nie powinna robić niespodzianek ale zastanawiam się co dalej. Wykonawca namawia do stawiania ścian a ja nie jestem przekonany. Zrobienie całości z więźbą przed grubszymi mrozami teoretycznie jest możliwe ale chyba tylko teoretycznie. Czy warto bawić się w zostawianie na zimę np parteru z wylanym stropem czy lepiej dać sobie siana i poczekać z murami do wiosny?

 

W kwestii geodety natomiast polecam pana Barszczewskiego, terminowo i niezbyt drogo. Numer był gdzieś w tym wątku nie tak dawno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się: cała papierologia załatwiona, dzisiaj geodeta wyznaczył chatkę i lada chwila zaczynam kopać :)

Z fundamentami uwiną się szybko i tu pogoda nie powinna robić niespodzianek ale zastanawiam się co dalej. Wykonawca namawia do stawiania ścian a ja nie jestem przekonany. Zrobienie całości z więźbą przed grubszymi mrozami teoretycznie jest możliwe ale chyba tylko teoretycznie. Czy warto bawić się w zostawianie na zimę np parteru z wylanym stropem czy lepiej dać sobie siana i poczekać z murami do wiosny?

ja bym raczej poczekal do wiosny, jesli nic jeszcze nie masz. sprobuj dowiedziec sie o materialy budowlane, a gwarantuje Ci, że sam do tego wniosku dojdziesz :) tegoroczny sezon jest tragiczny pod wzgledem dostepnosci materialow a tym samym jego terminowym otrzymaniu.

 

a jak Ci wleje dobrze w strop, jak go zrobisz a potem złapie mroz, to mozesz miec spory klopot i bedziesz latal z wiertarka wiercac dziury w stropie, zeby wode spuscic coby nie zamarzla i nie rozsadzila stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto bawić się w zostawianie na zimę np parteru z wylanym stropem czy lepiej dać sobie siana i poczekać z murami do wiosny?

Zobacz

http://www.archipelag.pl/grupa-multi.php?KatID=3010200&ArtID=1769

http://www.muratordom.pl/6646_5919.htm

Bez pokrycia dachowego, choćby tymczasowego, chyba bez sensu, a z materiałami powinieneś sobie poradzić, choć łatwo rzeczywiście nie jest.

Pozdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo z Plecewic to straszny szajs jest... Trzeba było wziąć Markowicze - tanio, równo, ślicznie :D. Mają po prostu dobrą glinę, dobre maszyny, i porządną kontrolę jakości. Jak myśmy kupowali, to handlowała nimi taka firma co ma oddziały w Błoniu i Konstancinie-Jeziornie (nazwy nie pamietam :oops: ) - my braliśmy z Błonia.

Dobrze prawisz :D

Markowicze maja naprawde super towar - a jak ladnie ich pustaki "dzwonia" :p Ja sciagalem Markowicze (U220 i K3) z hurtowni mieszczacej sie az w Wiazownej, bo w tych skladach, o ktorych piszesz (mianowicie Centrobud w Bloniu i Konstancinie) nie mieli wystarczajacej ilosci.

W kazdym razie Markowicze sa godne polecenia.

 

Ex67 - zgodze sie z Toba, ze na braku spoin pionowych mozna zaoszczedzic zarowno nieco pieniedzy jak i czasu. Do tego mur z ceramiki poryzowanej jest cieplejszy - i z takiego mialem pierwotnie budowac.

Jednakze ostatecznie zdecydowalem sie na ceramike tradycyjna - z uwagi na kruchosc Poothermu (i jemu podobnych)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...