Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pająk05:

Pająk jak to pająk ... plecie. (bez uraz to żart) :-D

 

A o jakich tynkach ty pleciesz Pająku kochany ? :-D

U mnie tynkowali 3 tygodnie temu i tynki są już prawie SUCHE !

 

Jak ktoś sobie funduje gipsówki to i rok będą mu schnąć ale tradycyjne tynki schną 2-3 tygodnie ... chyba że budujesz na bagnach :-))

 

Wszystko należy robić z głową ... a będzie dobrze. Klej czy cement wiąże w temperaturach dodatnich i to im wystarczy ... bez paniki. Nikogo nie namawiam do tynkowania w czasie mrozu ale wewnątrz o mróz to raczej trudno w taka pogodę.

 

conrad67:

Ja mam Terivę ale juz drugi raz bym tego nie zrobił. Powody ?

1 - Koszt taki sam jak monolitu (albo nieznacznie rożny),

2 - Problem ze ściankami działowymi bo trzeba już wiedzieć gdzie będą i nie można potem zmieniać.

3 - Pod działówkami trzeba pamiętać o ułożeniu podwójnych belek teriva

4 - Nie wiem jak będzie z dzwiękochłonnością ale na czuja chyba w monolicie będzie nie gorzej.

 

Monolit lejesz równo i murujesz na nim jak chcesz i co chcesz. Faktycznie będzie cięższy ale to mało istotne jak nie będziesz budował na drewnianych balach tylko na pustaku :-))

Strop monolityczny ma 12-14 cm grubości a nie 24-30 jak teriva i o tyle możesz sobie podnieść ściankę kolankowa bez utraty proporcji zewnętrznych elewacji.

 

Ja polecam monolit ... kiedyś miąłem i było OK teraz zrobiłem Terivę i wykonawca dał d... i mam problem ze ściankami na poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Conrad67 -

Wydaje mi się, że nie da się wszystkiego przeliczyć i podać stawki za wszystko co do złotówki. Znaczy da się, ale to ekonomicznie nieopłacalne. Pomyśl ile projektów i inwestorów musi "załatwić" taka ekipa żeby sfinalizować umowę z jednym. Stosują, i moim zdaniem słusznie, pewne przybliżenia. Umawiasz się na wybudowanie domu, określasz stan finalny np. stan surowy otwarty, opisujesz to nieco bardziej szczegółowo i po sprawie.

 

Ja mam szczegółowy kosztorys co do 0,5 roboczogodziny - ktoś z rodziny jest kosztorysantem i się chciał pobawić - i co mi z tego :-)).

 

To nie biologia molekularna, tu nikt na pojedyncze cząsteczki Twojego domu rozbierał nie będzie - umawiasz się na ryczałt za całość.

Oczywiście inna sytuacja jest jak bierzesz różne ekipy do różnych prac, ale to moim zdaniem warto to rozważać dopiero po zakończeniu stanu surowego. Wykańczanie (się i domu) to już inna historia.

 

Moim zdaniem Teriva tańsza i szybsza, musisz policzyć beton, dodatkowo stal i drewno na szalowanie, chyba że jakieś szalunki systemowe, ale to pewnie trzeba pożyczyć, chyba, że wykonawca ma swoje. Też kiedyś szukałem argumentów i nie znalazłem - zaufałem architektowi i mam terive.

Rozważ to co pisze Ex67 pewnie ma rację. Choć z tymi podwójnymi belkami pod działówki to bym dyskutował. Nie wiem, ale mam wrażenie, że w monolicie, też trzeba dodać tam zbrojenia. A projekt, moim zdaniem, trzeba przemyśleć przed budową tak, żeby raczej nic nie zmieniać.

 

Pozdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy monolicie bedzie jednak duzo steplowania i odeskowania,

wazne jest dobre przygotowanie bo inaczej strop bedzie krzywy.

slyszalem ze pod ciezarem betonu czasem troche moze sie ugiac odeskowanie jak wykonawca np nie wyleje chudego betonu na gruncie

trzeba bardzo pilnowac

ale pewnie przy monolicie nie ma problemu przy przesuwaniu scianek

na poddaszu za bardzo sie nie poprzesuwa bo konstrukcja dachu nie pozwoli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pająk05:

Pająk jak to pająk ... plecie. (bez uraz to żart) :-D

 

A o jakich tynkach ty pleciesz Pająku kochany ? :-D

U mnie tynkowali 3 tygodnie temu i tynki są już prawie SUCHE !

 

Jak ktoś sobie funduje gipsówki to i rok będą mu schnąć ale tradycyjne tynki schną 2-3 tygodnie ... chyba że budujesz na bagnach :-))

 

Wszystko należy robić z głową ... a będzie dobrze. Klej czy cement wiąże w temperaturach dodatnich i to im wystarczy ... bez paniki. Nikogo nie namawiam do tynkowania w czasie mrozu ale wewnątrz o mróz to raczej trudno w taka pogodę.

 

conrad67:

 

Jak w tej reklamie, PRAWIE robi wielką różnicę. Ja miałem tynki tradycyjne wykończone piaskiem kwarcytowym. Nie chcę się mądrzyć ale niestety mam wieloletnie doświadczenia w temacie "budowa". Moje zdanie jest takie [ co zresztą wielokrotnie cytowałem umawianym potencjalnym wykonawcom ] że 90% nowobudujących się to mieszkańcy bloków nie mający pojęcia [ poza wiedzą "książkową "] o takiej inwestycji a wiekszość wykonawców będzie tak prowadziła rozmowy i opowiadała o zaletach/wadach prac-operacji budowlanych jak im pasuje. Bo oni zrobią w terminie jaki mu pasuje ale tam przecież nie będą mieszkać. Popełniłem kiedyś kilka błędów jako inwestor i nabrałem pewnej pokory....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy monolicie bedzie jednak duzo steplowania i odeskowania,

wazne jest dobre przygotowanie bo inaczej strop bedzie krzywy.

slyszalem ze pod ciezarem betonu czasem troche moze sie ugiac odeskowanie jak wykonawca np nie wyleje chudego betonu na gruncie

trzeba bardzo pilnowac

ale pewnie przy monolicie nie ma problemu przy przesuwaniu scianek

na poddaszu za bardzo sie nie poprzesuwa bo konstrukcja dachu nie pozwoli

 

A kto teraz nie wylewa chudego betonu na gruncie. Standardy się zmieniły, w ten sposób zamyka się sciany fundamentowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kochani ,

ja Cie bardzo prosze, przemysl co chcesz napisac zanim napiszesz i pisz w jednym poscie. mozsz tez uzyc opcji edycji, bo strasznie zasmiecasz i zle sie czyta

możesz tez usunac zdublowany post

 

a wykonawcy cenia sie tak roznie jak rozne sa projekty i ich jakosc wykonania. od 35kpln do 55kpln za stan surowy otwarty za dom 150m2. takie mialem oferty. byly z calej polski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy jestem jak bylo u Panstwa , czy majster zrobil dokladne wyliczenia co do robocizny za kazda czynnosc , czy tez ogolnie strzelal cene mowiac ze sporo bedzie pracy

oczywiscie mowimy o wstepnej ocenie projektu

 

Antek liczył z projektu. ileś... zł za mb fundamentu , ileś...za mtr2 pow. parteru, ileś...za mtr2 poddasza, ileś za mtr2 pow.więżby dachowej. Nie liczył za operacje dodatkowe typu przewróciła się taczka i wysypał się z niej piasek albo spadła mi kielnia z 2 piętra i musiałem po nią zejść a to zajeło mi 0,5 rbg co kosztuje dodatkowo ileś...tam zł. Jak policzył na początku tak skasował na końcu i no i nie uwierzycie.......jak się rozliczałem [ brał tylko dwie małe zaliczki więc na koniec sporo zostało ] to nawet nie przeliczył tylko schował paczuszkę do kieszeni, podziękował i wyszedł!!!! Dla mnie to szok choć na codzień obracam sporą gotówką, TAKI FACET. Zaraz ktoś powie że jestem Antka naganiaczem i stosuję kryptoreklamę ale spoko, naprawdę mnie urzekł i złego slowa o jego ekipie nie dam powiedzieć. Miałem co prawda małą akcję bo jak zalewali strop na piętrze słabo zabezpieczyli otwór przewodu wentylacyjnego w kominie i się trochę nalało do środka [ co wyszło dopiero we wrześniu tego roku jak gazownik sprawdzał ciąg ] ale jeden telefon i bez problemu przyjechali, wykuli, poprawili [ tynki wew. i zew. już gotowe więc nie można było za bardzo szaleć z kuciem, ale po problemie. Pokażcie mi takiego fachowca co na pstryczk przyjeżdza na poprawki....che che...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy monolicie bedzie jednak duzo steplowania i odeskowania,

wazne jest dobre przygotowanie bo inaczej strop bedzie krzywy.

slyszalem ze pod ciezarem betonu czasem troche moze sie ugiac odeskowanie jak wykonawca np nie wyleje chudego betonu na gruncie

trzeba bardzo pilnowac

ale pewnie przy monolicie nie ma problemu przy przesuwaniu scianek

na poddaszu za bardzo sie nie poprzesuwa bo konstrukcja dachu nie pozwoli

 

A kto teraz nie wylewa chudego betonu na gruncie. Standardy się zmieniły, w ten sposób zamyka się sciany fundamentowe.

 

Jeśli chodzi o stemplowanie to i tak trzeba, i to wcale nie tak rzadko, tylko więcej desek ale te można potem odsprzedać lub użyć do innych prac, np dach lub fundament ogrodzenia. Wystarczy zaplanować prace...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie wierzbe dachowa to gorale musza robic perfect :)

jasne

 

U mnie dodatkowo była więżba o konstrukcji wiązarowej, tzn. bez słupów podporowych na podaszu. Belki miały wymiar o ile pamiętam 24x18 i to te chłopy ręcznie w listopadzie wciągali [ chciałem zamówić dżwig albo hds ale nie chcieli ] szok...Taka belka obmarznięta i mokra [ bo gdzie na składzie jest suche drzewo ] to nie wiem ile waży ale chyba sporo.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...