Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Conrad67 -

Wydaje mi się, że nie da się wszystkiego przeliczyć i podać stawki za wszystko co do złotówki. Znaczy da się, ale to ekonomicznie nieopłacalne. Pomyśl ile projektów i inwestorów musi "załatwić" taka ekipa żeby sfinalizować umowę z jednym. Stosują, i moim zdaniem słusznie, pewne przybliżenia. Umawiasz się na wybudowanie domu, określasz stan finalny np. stan surowy otwarty, opisujesz to nieco bardziej szczegółowo i po sprawie.

 

Ja mam szczegółowy kosztorys co do 0,5 roboczogodziny - ktoś z rodziny jest kosztorysantem i się chciał pobawić - i co mi z tego :-)).

 

To nie biologia molekularna, tu nikt na pojedyncze cząsteczki Twojego domu rozbierał nie będzie - umawiasz się na ryczałt za całość.

Oczywiście inna sytuacja jest jak bierzesz różne ekipy do różnych prac, ale to moim zdaniem warto to rozważać dopiero po zakończeniu stanu surowego. Wykańczanie (się i domu) to już inna historia.

 

Moim zdaniem Teriva tańsza i szybsza, musisz policzyć beton, dodatkowo stal i drewno na szalowanie, chyba że jakieś szalunki systemowe, ale to pewnie trzeba pożyczyć, chyba, że wykonawca ma swoje. Też kiedyś szukałem argumentów i nie znalazłem - zaufałem architektowi i mam terive.

Rozważ to co pisze Ex67 pewnie ma rację. Choć z tymi podwójnymi belkami pod działówki to bym dyskutował. Nie wiem, ale mam wrażenie, że w monolicie, też trzeba dodać tam zbrojenia. A projekt, moim zdaniem, trzeba przemyśleć przed budową tak, żeby raczej nic nie zmieniać.

 

Pozdr

Łukasz

 

Jeśli belki to jednak z ceramiką, ale i tak przy pracach instalacyjnych typu hydraulika to zawsze gdzieś wywali dziursko w suficie [ jak u mnie - kilka ] Pewnie na pierwszy rzut oka jest szybciej [ zalezy od wykonawcy ] i jeszcze kwestia dalszych prac, tzn. czy beton gotowy czy też z betoniarki. Jak gotowy to lepiej monolit bo te same koszty jak przy gęstożebrowym a jak robiony na miejscu to trzeba policzyć tylko,kto da atest na taki kisiel?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja polecam monolit ... kiedyś miąłem i było OK teraz zrobiłem Terivę i wykonawca dał d... i mam problem ze ściankami na poddaszu.

tzn jaki masz problem z tymi sciankami? jak masz w projekcie?

 

Problem ma następujący ... zachciało mi się jechać na urlop akurat w czasie gdy moja super polecona ekipa przygotowywała strop parteru... i no i mam .. a co sam sobie jestem winień jak zresztą usłyszałem od szefa wykonawców.

 

Wprawdzie dałem projekt wykonawcy ale kto by tam czytał część opisową do projektu ... no nie ? A właśnie w części opisowej był napisane że gdy ścianki poddasza będą wykonywane jako murowane a nie konstrukcji typu lekkiego (płyty g-k) to należy pod ściankami umieścić podwójne belki teriva. Z wyjątkiem gdy ścianka idzie w poprzek belek.

 

Oczywiście ta wiedza jest wiedza fachowa którą nawet bez projektu powinni murarze posiadać ale co tam Panie ... my zawsze tak robili ...

 

No i teraz kombinuję ze ściankami jak najlżejszymi a że nie chcę płyty g-k to niektóre będą z 8cm Poromuru bo jest najlżejszy.

 

Ot cały problem...

 

Inwestorzy wykonujący Teriv-ę pamiętajcie o tej zasadzie bo większość polskich murarzy ma to w d...

 

I jeszcze o kosztach Terivy ... niech ktos mi udowodni że teriva jest tańsza ... to mu stawiam piwo :-)

Prawidłowo wykonana teriva pożre tyle betonu co 14cm monolit...

 

Moja rada kupuj beton z betoniarni (na strop to ważne) i lej monolit. Deski wykorzystasz na dach lub odsprzedasz ... ale pilnuj wykonawcy żeby z nich nie zrobił zapałek ... Mój zniszczył mi większość .. ale to był palant.

 

Pajak05:

To jest moja 3 budowa ... i naprawdę mam spore doświadczenie ... oczywiście nie znaczy to że nie popełniam błędów ale nie panikuję z powodu byle przymrozku. W moim pierwszym domu strop wylewałem w czasie mrozu i z betoniarki. Potem była plandeka i koksownik pod spodem oraz całonocne :-) czuwanie.

 

To było 16 lat temu ... zaręczam że strop leży (i to nie na podłodze) do dziś i przenosi spore obciążenia :-)

 

Oczywiście zalecam ostrozność z tynkami ale w/g mnie to jest jeszcze sezon na tynki wewnętrzne ... co zresztą widać na budowach :-))

PS Pająk tynki mam takie same jak Ty ... z piaskiem kwarcowym. Może nawet ten sam wykonawca nam je zrobił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada kupuj beton z betoniarni (na strop to ważne) i lej monolit. Deski wykorzystasz na dach lub odsprzedasz ... ale pilnuj wykonawcy żeby z nich nie zrobił zapałek ... Mój zniszczył mi większość .. ale to był palant.

na to juz za późno. ja już mam terive. pytam, bo ja w miejscu ścianki działowej mam właśnie coś innego niż dwie belki, bo tam jest wylany jakis dodatkowy pas betonu zbrojonego. tak jest w projekcie i tak zostało wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze o kosztach Terivy ... niech ktos mi udowodni że teriva jest tańsza ... to mu stawiam piwo :-)

Prawidłowo wykonana teriva pożre tyle betonu co 14cm monolit...

 

Moja rada kupuj beton z betoniarni (na strop to ważne) i lej monolit. Deski wykorzystasz na dach lub odsprzedasz ... ale pilnuj wykonawcy żeby z nich nie zrobił zapałek ... Mój zniszczył mi większość .. ale to był palant.

 

 

Zgadzam się w zupełności. Koszt terrivy jest napewno wyższy ( właśnie przez ta dodatkową warstwe betonu który trzeba na pustakach wylać). Osobiście preferuje monolit - a z deskami? - zawsze mozna je w jakis sposób wykorzystać - np kupić kozę i opalać w zimie wytynkowane pomieszczenia żeby tynki wysychały:))))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy jestem jak bylo u Panstwa , czy majster zrobil dokladne wyliczenia co do robocizny za kazda czynnosc , czy tez ogolnie strzelal cene mowiac ze sporo bedzie pracy

oczywiscie mowimy o wstepnej ocenie projektu

 

Co do wyceny budowy, mysle ze wiekszosc samodzielnych majstrow spoglada sobie w projekt, ocenia na pierwszy rzut oka skomplikowanie projektu, wylicza w przyblizeniu ile czasu bedzie taki dom budowany i przelicza to na "swoje dniowki" i dniwoki swoich majstrow. I stad sie bierze cena..... Nawet Ci co wyszczegolniaja poszczegolne etapy robia to po prostu na oko (zeby zadowolic inwestora).

Byc moze inaczej jest z firmami ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pająk05:

Pająk jak to pająk ... plecie. (bez uraz to żart) :-D

 

A o jakich tynkach ty pleciesz Pająku kochany ? :-D

U mnie tynkowali 3 tygodnie temu i tynki są już prawie SUCHE !

 

Jak ktoś sobie funduje gipsówki to i rok będą mu schnąć ale tradycyjne tynki schną 2-3 tygodnie ... chyba że budujesz na bagnach :-))

 

Wszystko należy robić z głową ... a będzie dobrze. Klej czy cement wiąże w temperaturach dodatnich i to im wystarczy ... bez paniki. Nikogo nie namawiam do tynkowania w czasie mrozu ale wewnątrz o mróz to raczej trudno w taka pogodę.

 

conrad67:

 

Jak w tej reklamie, PRAWIE robi wielką różnicę. Ja miałem tynki tradycyjne wykończone piaskiem kwarcytowym. Nie chcę się mądrzyć ale niestety mam wieloletnie doświadczenia w temacie "budowa". Moje zdanie jest takie [ co zresztą wielokrotnie cytowałem umawianym potencjalnym wykonawcom ] że 90% nowobudujących się to mieszkańcy bloków nie mający pojęcia [ poza wiedzą "książkową "] o takiej inwestycji a wiekszość wykonawców będzie tak prowadziła rozmowy i opowiadała o zaletach/wadach prac-operacji budowlanych jak im pasuje. Bo oni zrobią w terminie jaki mu pasuje ale tam przecież nie będą mieszkać. Popełniłem kiedyś kilka błędów jako inwestor i nabrałem pewnej pokory....

 

popieram Pajaka. Najpierw tynki, potem okna. Nie ma co sie spieszyc. My tynki wewn robilismy w czerwcu, a potem czekalismy ok 2 msc zeby dobrze wyschly, nastepnie montowalismy okna. Tynki paruja, a wilgoc to wrog okien (szczegolnie jak ktos planuje drewniane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada kupuj beton z betoniarni (na strop to ważne) i lej monolit. Deski wykorzystasz na dach lub odsprzedasz ... ale pilnuj wykonawcy żeby z nich nie zrobił zapałek ... Mój zniszczył mi większość .. ale to był palant.

na to juz za późno. ja już mam terive. pytam, bo ja w miejscu ścianki działowej mam właśnie coś innego niż dwie belki, bo tam jest wylany jakis dodatkowy pas betonu zbrojonego. tak jest w projekcie i tak zostało wykonane.

 

I bardzo prawidłowo ... podwójna belka terivy czy belka żelbetowa to prawie to samo (różnią się tylko jakością betonu bo w belce jest B30). Widać że masz kumatego majstra... chyba ze projektant mu to narysował a nie tylko opisał. Mojemu pismo jest obce a na obrazku nie było narysowane ... :evil:

 

W terivie istotne też są żebra rozdzielcze ... wprawdzie do 6,5 metra rozpiętości nie są wymagane ale warto dać je juz przy 4m rozpiętości ponieważ znacznie usztywniają i wzmacniają konstrukcję. Między innymi to właśnie te "ziobra" :-) podnoszą ilość betonu potrzebnego na terivę.

 

pawel_kwirynow:

Tu się zgodzę z Joantryb. Właściwie to bym się tylko obawiał o drewniane okna czy gdy będą zamknięte to nie zaabsorbują zbyt wiele wilgoci. W PCV-ka nie ma tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej jest kawalek mojego postu sprzed wylewania stropu.

Mialem Terive, ale zdecydowalem sie przeprojektowac na monolit.

Jezeli Twoja ekipa umie zrobic monolit - rob bunkier

 

Teraz moge dodac wyliczenia (ceny warszawskie)

 

Strop 147 m2

 

stal - okolo 2000 kg (strop wience, slupy balkon, wykusz, schody) * 2,6 = 5200 zl

beton B30 - 27 m3 (strop 15 cm, wience, slupy balkon, wykusz, schody) * 180 zl + pompa = 5100 zl

deski - 5 m3 * 400 z. = 2000 zl

 

 

 

 

(...)

Oczywiscie ze monolityczny lepszy. I tanszy. Przedstawie obiektywny oraz subiektywny punkt widzenia.

 

 

ZALETY OBIEKTYWNE STROPU MONOLITYCZNEGO

1. koszt (przy obecnych cenach stali 2400 za tone) jest nizszy

2. scianki dzialowe na pietrze stawiasz jak chcesz

3. slupy od wiezby mozesz postawic wszedzie (nieciekawie wyglada sytuacja przy Terivie i bledach w wiezbie)

4. lepsza dzwiekochlonnosc niz wszystkie inne stropy

5. belki, podciagi mozna poukrywac w stropie i wtedy belka wystaje nad stropem -wyrownujesz cienszym styropianem i jest OK

6. jest cienszy

7. podobno ?? na TERIVIE slupy trzeba ustawiac na drewnianych belkach polozonych na stropie i trzeba dawac wiecej ocieplenia na strop, zeby belka nie wystawala z podlogi

8. nie klawiszuje

9. mozna otynkowac, a na TERIVE raczej daje sie stropy podwieszane

10. jest pewniejszy - te pustaki sa takie ...kruche - przynajmniej ja mialem takie wrazenie, poza tym jako monolit daje wrazenie takiej ..spojnosci to juz psychologia bardziej hahahah

11. obciazenie rozklada sie rownomiernie na wszystkie sciany - przy stropach gestozebrowych na 2 sciany

 

SUBIEKTYWNE ZALETY STROPU ZELBETOWEGO DLA MOJEGO DOMKU ONLY - ale moze dla Twojego tez

 

1. moja ekipa umie robic te stropy, zrobi go szybciej i taniej

2. mam duzo "wstawek" zelbetowych - a tu wykusz ..a tam balkonik ..a gdzie indziej stropik nad wiezyczka , a to obejscie kominow - i tak byloby mnostwo zelbetu - biorac pod uwage, ze TERIVA jest duzo grubsza - okazaloby sie, ze betonu poszlo niewiele mniej niz na strop monolityczny

3. betonowanie na 2 razy - najpierw wszystkie podciagi, dopiero pozniej strop - kierownik, ktory byl za teriva zaczal przyjmowac argumentacje ekipy, ze zelbet bedzie lepszy i przeliczyl strop

4. podciagi u mnie wypadaly w niefortunnych miejscach i WAZNE bylo, zeby je w stropie poukrywac

5. teriva jest grubsza od monolitu - moj domek parterowym na razie bedac juz sprawia wrazenie strzelistego

 

A dlaczego projektanci daja TERIVE - moze dlatego, ze "projektowanie" takiego stropu jest latwiejsze niz monolitu ....

Uwazam, ze w moim przypadku lepszy jest zelbet - tanszy i szybciej go zrobia. Te dwie rzeczy byly koronnymi argumentami dla mnie.

_________________

Yoric

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zelbet vs Teriva

 

Jeszcze troche mitow o drewnie ....

 

oczywiscie, na strop zelbetowy potrzeba wiecej desek (wg mnie ok 2 m2), ale porzadnie zrobiona teriva tez wymaga szalowania i mnostwa stempli - u jednego z forumowiczow (ktorego serdecznie pozdrawiam ;)) las ze stempli na parterze byl taki sam jak u mnie

 

deski mozna pozniej wykorzystac na poddaszu, oraz przy robieniu wiezby dachowej (obicie lukarn, wiatrownice, inne) czy wq koncu w kominku spalic ...albo 2 porzadne ogniska zrobic

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZALETY OBIEKTYWNE STROPU MONOLITYCZNEGO

Yoric

 

7. To nie prawda

8. Też nie prawda

9. Też nie prawda

10. To oczywiście psychologia

 

 

Reszta pkt to święte słowa.... :D

 

Ty ex a co w monolicie klawiszuje? Chyba fortepian jak na nim ustawisz...

 

BTW dobrze wykonana teriva nie klawiszuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty ex a co w monolicie klawiszuje? Chyba fortepian jak na nim ustawisz...

 

BTW dobrze wykonana teriva nie klawiszuje

 

Chodziło mi o to że teriva nie klawiszuje jak zasugerował Yoric.. Źle się odniosłem i wyszło że monolit klawiszuje a tak nie chiałem napisać.

Chodziło mi o to że teriva nie może klawiszowac jeśli jest wykonana z porządnych pustaków i odpowiednio ułożona. Tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podpisyawaniu umowy powiedziano mi, iz termin, ktory obecnie daje elektrownia to 8 miesiecy (u mnie to wypada w kwietniu 2007, nigdy nie twierdzilam, ze jest to pol roku), zas wpisany na umowe rok i 8 miesiecy jest pomylka - takie terminy byly kiedys, obecnie uleglo to przyspieszeniu.

 

Rzeczywiście wygląda na to, że przepisy trochę energetykę przycisnęły.

Dla wszystkich zainteresowanych tematem:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1267347&highlight=prawo+energetyczne#1267347

Tylko nie bardzo rozumiem skąd te 8 miesięcy?

Pozdrawiam :D

jj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZALETY OBIEKTYWNE STROPU MONOLITYCZNEGO

Yoric

 

7. To nie prawda

8. Też nie prawda

9. Też nie prawda

10. To oczywiście psychologia

 

 

Reszta pkt to święte słowa.... :D

 

Co do pkt 8 to i klawiszuje i nie klawiszuje. Jeœli Majster jest dobrym fachowcem to przy wylewaniu stropu, zwłaszcza przy większych rozpiętosciach wykona strzałkę odwrotnš. Co do architektów to zazwyczaj nie jest to uwzględnione w projekcie.

Strzałka odwrotna to wygięcie w górę w stosunku do podpór stałych stropu o ok 10-15 mm. Dzieki temu klawiszujšcy strop wyrównuje się.

i nawet po 30 latach strop jest idealnie płaski. Strzałka wymaga wyliczeń.

Jeszcze jedna uwaga. Widziałem.... nie sto nie dwieœcie ale 6 domów gdzie była Terriva. We wszysstkich widać zarysowania belek. Nie ucišżliwe, niczym nie grozi ale jednak ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZALETY OBIEKTYWNE STROPU MONOLITYCZNEGO

Yoric

 

7. To nie prawda

8. Też nie prawda

9. Też nie prawda

10. To oczywiście psychologia

 

 

Reszta pkt to święte słowa.... :D

 

Co do pkt 8 to i klawiszuje i nie klawiszuje. Jeœli Majster jest dobrym fachowcem to przy wylewaniu stropu, zwłaszcza przy większych rozpiętosciach wykona strzałkę odwrotnš. Co do architektów to zazwyczaj nie jest to uwzględnione w projekcie.

Strzałka odwrotna to wygięcie w górę w stosunku do podpór stałych stropu o ok 10-15 mm. Dzieki temu klawiszujšcy strop wyrównuje się.

i nawet po 30 latach strop jest idealnie płaski. Strzałka wymaga wyliczeń.

Jeszcze jedna uwaga. Widziałem.... nie sto nie dwieœcie ale 6 domów gdzie była Terriva. We wszysstkich widać zarysowania belek. Nie ucišżliwe, niczym nie grozi ale jednak ....

Jak się oblicza odwrortną strzałkę ugięć? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się oblicza odwrortną strzałkę ugięć? :o

Niektorzy producenci podaja w swoich materialach wartosci odwrotnych strzalek ugiec dla poszczegolnych rozpietosci stropu (dlugosc belek).

Np. Wienerberger dla swojego stropu Porotherm:

 

http://www.wienerberger.pl/servlet/util/getDownload.jsp?blobtable=WBDownload&blobcol=urlimageupload&blobkey=id&blobwhere=1083059794712&blobheader=multipart/octet-stream&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadervalue1=attachment;filename=WIE5C1172_Stropy,0.pdf&sl=wb_pl_home_pl

 

Generalnie, jesli ktos decyduje sie na strop gestozebrowy typu Terriva - to osobiscie zdecydowanie polecam strop Wienerbergera. Jak na strop gestozebrowy jest naprawde bardzo mocny i sztywny, choc tez niestety drozszy od typowych stropow Terriva...

 

Mencel - nic mi nie mow o cenie Urzedowskiego :wink:

Tez, podobnie jak Ty, mam jedno wieeeelkie okno (a raczej szklana sciane) :D pozostale okna tez do malych nie naleza... Tym bardziej, ze zdecydowalismy sie na okna z debu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się oblicza odwrortną strzałkę ugięć? :o

Niektorzy producenci podaja w swoich materialach wartosci odwrotnych strzalek ugiec dla poszczegolnych rozpietosci stropu (dlugosc belek).

Np. Wienerberger dla swojego stropu Porotherm:

 

http://www.wienerberger.pl/servlet/util/getDownload.jsp?blobtable=WBDownload&blobcol=urlimageupload&blobkey=id&blobwhere=1083059794712&blobheader=multipart/octet-stream&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadervalue1=attachment;filename=WIE5C1172_Stropy,0.pdf&sl=wb_pl_home_pl

 

Generalnie, jesli ktos decyduje sie na strop gestozebrowy typu Terriva - to osobiscie zdecydowanie polecam strop Wienerbergera. Jak na strop gestozebrowy jest naprawde bardzo mocny i sztywny, choc tez niestety drozszy od typowych stropow Terriva...

 

Mencel - nic mi nie mow o cenie Urzedowskiego :wink:

Tez, podobnie jak Ty, mam jedno wieeeelkie okno (a raczej szklana sciane) :D pozostale okna tez do malych nie naleza... Tym bardziej, ze zdecydowalismy sie na okna z debu 8)

 

Ogólnie ugięcie się liczy to fakt w Stanie Granicznym Uzytkowania ale to liczy producent albo projektant, Filigran np. przy stropach o rozpiętościach > 5m zaleca stosowanie 10mm strzałki odwrotnej-niemnij jednak nie ma to nic wspólnego z klawiszowaniem, dlatego zdanie " Dzieki temu klawiszujšcy strop wyrównuje się. " nie ma sensu, miało by gdyby brzmiało "Dzieki temu strop dużo mniej się ugina lub wręcz wcale nie wykazuje ugięcia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się oblicza odwrortną strzałkę ugięć? :o

dlatego zdanie " Dzieki temu klawiszujšcy strop wyrównuje się. " nie ma sensu, miało by gdyby brzmiało "Dzieki temu strop dużo mniej się ugina lub wręcz wcale nie wykazuje ugięcia"

 

Masz rację nie ma sensu. Bardzo przepraszam za bezsensowną wypowiedź. :o

Wcześniej pytałeś jak się liczy taką strzałkę? Nie wiem, tak samo jak nie wiem jak wylicza się obciążenia statyczne i mnostwo innych rzeczy. Mogę zapytać kolegi bo studiuje na Polibudzie na inżynierii londowej.

Wiem jak to "majstry" robią w praktyce żeby było dobrze.

Znałem kiedyś stolarza. Robił schody. Szkoda że już go nie ma. Gryzmolił coś na kawałku deski smarował i smarował. potem robił schody wspaniałe wygodne, dopasowane. Też nie wiem jak to liczył i robił. Jestem inwerstorem (laikiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...