Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Musisz się zastanowić nad ilością odpadów z tego dachu. Jeśli jest np dwuspadowy to nie ma sprawy ale cztero lub bardziej skomplikowany [ lukarny itp. ] to już nie to samo. Z dachówki będzie mała kopka obcinków ze skosów a z blachy kilkadziesiąt metrów2. Jeszcze może się zdażyć że majstry się rypną i pomylą arkusze a te są policzone w odpowiednie miejsce i coś beędzie brakować.

 

Jeśli zastosuje Planję Regolę, to ścinków będzie niewiele.

 

Spadające gałęzie napewno nie uszkodzą ceramiki mogą za to uszkodzić powłokę lakieru na blasze, zwłaszcza tej tańszej [ obiegowa opinia jest taka że blacha za mniej niż 20 pln mtr2 jest słabej jakości i cienko powlekana - mam przykład na obrobkach lukarn, całe porysowane przy pracach ociepleniowych i trzeba lakierować ]

Blacha ma również inne wady, np. jest głośna podczas deszczu że nie wspomnę o gradzie [ niezbyt często ale zawsze ], mocno się nagrzewa podczas lata [ otwarcie okna na poddaszu to jakby drzwiczki od piekarnika ] , zimą stanowi radiator dla wełny która zapewne trochę przepuszcza [ trochę demagogi niezaszkodzi ] i w końcu zacznie korodować bo nie oszukujmy się, niby lakier, ocynk ale jednak jest cięta [ zboczenie zawodowe - 20 lat przy nadwoziach samochodowych ] to chyba wystarczy.

Dla dekarzy super rozwiązanie bo nie muszą się starać z np. dokładnym rozmierzaniem łat [ przy dachówcę bardzo ważne ] i metry szybko lecą....

A jeszcze jedno, na dach z blachy ciężko wejść np w celu konserwacji komina czy aby umyć zasra..y szczyt przez ptaki a dachówki można podsunąć po kolei i idziesz jak po drabinie. Tyle mi teraz przyszło na myśl ale jest pewnie więcej za i przeciw za obydwoma wariantami.....Pozdrawiam JL........

 

Ja też biłem się z myślami blacha, czy dachówka. Kłamałbym mówiąc, że kasa nie miała znaczenia, dach mam przygotowany do ułożenia dachówki (tak był zaprojektowany). Za 20 lat, jak zardzewieje mi blacha, to mam nadzieję, że się już odkuję i położę dachówkę. Można wszystko robić naj..., ale wtedy budowa wyniesie nie wiem, 600 tyś, może 700. Mało kogo na to stać.

Brzęczenie blachy podczas deszczu nie jest mocno uciążliwe (sprawdziłem)- szyby też brzęczą, może by tak zamurować okna :lol: (sorki, nie chcę być złośliwy)

Jeszcze jedna przewaga blachy nad dachówką - 1,5 i 2,5 roku temu przez zachodnią część gminy (głównie okolice Borzęcina) przechodziły straszne wichury - uszkodziło mnóstwo dachów - poza pojedyńczymi przypadkami blacha trzymała się dobrze, pozrywanych dachówek było mnóstwo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Mam nastepujacy dylemat - jaki wybrac typ ogrzewania. Moge miec gazowy jako, ze gaz jest w drodze obok dzialki, ale po ostatnich podwyzkach wyglada to na najdrozsza opcje. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jakie instalacje macie lub planujecie miec u siebie?

 

Pozdrowienia,

Piotr

 

 

Masz do wyboru kilka opcji tańszych bądź droższych:

1. Ogrzewanie na gaz ziemny - nadal najtańsza opcja jeśli policzysz koszty instalacji/spalania/obsługi.

2. Ogrzewanie na paliwo stałe - droższa instalacja - powinna być instalacją otwartą, zrobioną w technologii miedzi (w razie gdyby się zagotowała woda w instalacji).

3. Ogrzewanie na energię elektryczną - koszty utrzymania bardzo wysokie.

4. Ogrzewanie na gaz LPG - opłaca się tylko w przypadku porównania do ogrzewania energią elektryczną.

5. Ogrzewanie ze źródeł odnawialnych:

- baterie słoneczne - w miarę rozsądne rozwiązanie, wymaga jednak dogrzewania np. gazowego - obniża koszty utrzymania, wymaga jednak dodatkowych inwestycji.

- pompa ciepła - dobrej jakości jest tańsza niż ogrzewanie elektryczne czy LPG. Koszt instalacji dosyć wysoki - występują dwa typy instalacji. Niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że dobrze zaprojektowana i zbudowana instalacja może się okazać porównywalna kosztowo z gazem ziemnym (przy obliczeniach na poziomie 15 lat).

 

Ja ze względu na fakt, że muszę podciągnąć około 150 m rury gazowej postanowiłem wykorzystać możliwości pompy cieplnej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze względu na fakt, że muszę podciągnąć około 150 m rury gazowej postanowiłem wykorzystać możliwości pompy cieplnej :)

 

Emilu, a czy analizowałes już konkretne oferty? Ja na razie na dość orientacyjnym poziomie dostałam wyceny oscylujące między 30 a 60 tys zł dla pow ogrzewanej 130 m2 (kolektor, pompa i czasem nawet podłogówka ale bez elementów podlogi jak np. styropian itp). Zastanawia mnie, co ciebie przekonało do takiego właśnie wyboru - oprócz tych 150m rury?

 

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze względu na fakt, że muszę podciągnąć około 150 m rury gazowej postanowiłem wykorzystać możliwości pompy cieplnej :)

 

Emilu, a czy analizowałes już konkretne oferty? Ja na razie na dość orientacyjnym poziomie dostałam wyceny oscylujące między 30 a 60 tys zł dla pow ogrzewanej 130 m2 (kolektor, pompa i czasem nawet podłogówka ale bez elementów podlogi jak np. styropian itp). Zastanawia mnie, co ciebie przekonało do takiego właśnie wyboru - oprócz tych 150m rury?

 

D

 

Co mnie przekonuje:

1. Koszt ułożenia 150 m rury gazowej to kwota rzędu 15k zł.

2. Koszt wykonania instalacji grzewczej na bazie rozwiązań gazowych (wraz z robocizną) - 21k zł

3. Koszt gazu w ujęciu rocznym - około 4k zł.

4. Sumarycznie koszt uruchomienia i utrzymania instalacji gazowej: 76k zł.

5. Koszt instalacji pompy ciepła (mój szwagier sprzedaje tego typu urządzenia jak też i urządzenia gazowe, na paliwo stałe, itp. a w niedalekiej przyszłości zakupi koparkę) - 45k zł. (zakładając, że agregat będzie firmy Viessman).

6. Koszt instalacji wewnętrznych (ogrzewanie podłogowe i ścienne) - 6k zł.

7. Koszt dodatkowego docieplenia budynku - 10k zł.

8. Koszt rekuperatora - 12k zł.

9. Koszt energii elektrycznej w ujęciu rocznym - 1,8k zł.

10. Sumarycznie - 91k zł. z czego i tak pkt 7 i 8 miałem wykonać. A to w praktyce oznacza, że w moim wypadku koszty są porównywalne.

 

Dodam, że istnieje szansa, że sam agregat uda mi się kupić w "promocji" a robociznę wykonam we własnym zakresie, co powinno obniżyć inicjalny koszt zakupu o jakieś 15 - 20k zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze względu na fakt, że muszę podciągnąć około 150 m rury gazowej postanowiłem wykorzystać możliwości pompy cieplnej :)

 

Emilu, a czy analizowałes już konkretne oferty? Ja na razie na dość orientacyjnym poziomie dostałam wyceny oscylujące między 30 a 60 tys zł dla pow ogrzewanej 130 m2 (kolektor, pompa i czasem nawet podłogówka ale bez elementów podlogi jak np. styropian itp). Zastanawia mnie, co ciebie przekonało do takiego właśnie wyboru - oprócz tych 150m rury?

 

D

 

PS. Przyjmij raczej kwotę bliższą 60k zł niż 30. Aby dobrze wycenić koszty musisz określić:

1. Z czego będziesz budował i w jaki sposób docieplał?

2. Jaki typ gleby masz na działce (najgorsza jest glina)?

3. Jakie powierzchnie będą ogrzewane (podłogi/ściany)?

4. Jakiej wielkości zasobnik wody będzie wystarczający?

 

W ofertach zwróć uwagę na jakość agregatów - są polskie agregaty produkowane pod Radomiem - bardzo tanie, ale mało sprawne (duże zużycie energii elektrycznej) i droższe agregaty szwedzkie i niemieckie o wysokiej sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z forumowiczów składając wniosek o pozwolenie na budowę korzystał z kopii mapy zasadniczej, jaką można otrzymać w geodezji? Czy wszyscy korzystali z usług geodety?

 

Niestety musisz zainwestować w geodetę, na kopii mapy zasadniczej jaka można wziąć z Ożarowa jest bodajże napisane, iż nie może służyć do celów projektowych.

 

Pozdrawiam

Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...