Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Piotrek sam dom ma 150m2, do tego taras 60m2, garaż 42m2 i schody 14,5m2 i już mamy prawie 270m2, a gdzie śmietnik, szambo i podjazdy, nie mówiąc już o tym, że chcieliśmy jeszcze pomieszczenie gospodarcze za garażem. Nie wiem, może ja coś zle liczę, ale już tyle razy to liczyłam i za każdym razem sie potwierdza niestety
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej!

Interesuje mnie ekipa "do dachu".

Mam namiar na Pana Witolda Gronia, kontakt z Dachluxu - jak robił u kogoś, to będę wdzięczny za opinie.

pjj - prosze też o namiary od Ciebie, tez ew. na priv.

justa- też byłbym wdzięczny za namiary - ekipa polecana w poscie z września

KozAnka - też polecałaś swoich dekarzy - proszę o namiary.

jj - A u Ciebie robił Pan Arnold i tez podobno godny polecenia?

 

Z góry dzięki za informacje, pozdrawiam.

Łukasz

 

U mnie wlasnie robil pan Witek i jestem baaardzo zadowolona. Szybko i sprawnie. Jest to jedyna ekipa na mojej budowie do pracy ktorej nasz kierownik budowy nie mial zadnych zastrzezen, a jest bardzo wymagajacy. Ekip tez juz sie sporo u nas przewinelo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jj i KozAnka - dzięki - wszystko jasne.

RenataS - no to masz spory problem. Dom skomplikowany i rzeczywiście może być "na granicy" powierzchni czynnej. Dajesz projekt do adaptacji prawda, to Ci architekt powie jak jest naprawdę. Ale w razie czego można moim zdaniem zrobić taras "ażurowy", na palach położyć deski. Myślę, że to wtedy nie wlicza się do powierzchni zabudowanej, bo teoret. możesz mieć pod spodem trawnik, wjazd tak jak ew. proponuje P.e.t.e. A jeśłi chodzi o pomieszczzenie gosp. za garażem, to może mała altanka.

Pozdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RenataS,

gdy robisz dach zielony (porośnięty trawą), to nie liczysz powierzchni nim pokrytej jako zabudowaną, tylko jako powierzchnię zieloną biologicznie czynną. Więc: np. dach nad garażem i altanką zielony - i po problemie. Można jeszcze ewentualnie pomyśleć nad tarasem ziemnym trawiastym - przynajmniej w części. Poza tym: na tarasie zakafelkowanym zamiast ustawiać potem donice z kwiatami - możesz zostawić "dziury" z ziemią i tam posiać trawę / kwiatki - te miejsca doliczasz do powierzchni biologicznie czynnej. Pokombinuj trochę przy adaptacji projektu, na pewno się uda.

Pzdr. Joasia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za rady, z architektem już rozmawialiśmy i pani powiedziała nam, że zrobi tak, aby dom się zmieścił, ale jak wszystko dobrze policzylismy, to okazuje się, że z czegoś musimy rezygnować i będzie to raczej na pewno ten 60m2 taras. szkoda mi go, ale muszę go "pookrawać" niestety :)

 

Joasiu napisałaś:

"gdy robisz dach zielony (porośnięty trawą), to nie liczysz powierzchni nim pokrytej jako zabudowaną, tylko jako powierzchnię zieloną biologicznie czynną. Więc: np. dach nad garażem i altanką zielony - i po problemie. "

to ja czegoś nie rozumiem, bo pani architekt powiedziała nam, że nawet szambo musimy odliczyć od powierzchni biologicznie czynnej.

Już kombinowałam, że powierzchnia biologicznie czynna jest mniej więcej na głębokości 30-40cm poniżej powierzchni, to szambo zakopiemy na głębokości 50cm i wtedy może go nie musimy wliczać do tych 30%

 

łukasz-s, ten taras to dobry pomysł, zaraz podzielę się tym pomysłem z mężem i rozważymy go, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem... U nas NA PEWNO szambo nie jest wliczone w ogóle do powierzchni zabudowy, a co do zielonych dachów - to radził nam to właśnie nasz architekt.

Może zadzwoń na dyżur Muratora do architekta albo do wydziału architektury w gminie albo w starostwie... :-?

W końcu ten 60-metrowy taras jestm.zd. wart tych paru telefonów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOCHANI DORADZCIE JAKO WYTRWALI I STARZY BOWLANCY :)

KIEDY ZAMAWIAC MATERIALY JAK BEDE ZACZYNAL WCZESNA WIOSNA

TAK ZEBY BYLO DOBRZE EKONOMICZNIE :)

 

conrad67 - wyłącz Caps Locka :) , już i tak oczy bolą po zmianach strony graficznej Forum.

Kiedyś (3 latka temu wstecz) dobrym momentem na zakupy była druga połowa stycznia i początek lutego, ale teraz to tak wszystko drożeje, że ciężko powiedzieć....

Wbrew obiegowym opiniom nie stawiałbym z materiałem na jeden skład budowlany, ale na 2-3 składy. Mimo, że np. "stara" Norma (z p. Ewą i Moniką) wydawała się w większości przypadków bezkonkurencyjna, to np. nigdzie nie znalazłem wełny taniej niż w Budomixie, Cekol brałem u Targańskich w Borzęcinie, a tuby na kolumny w bezkonkurencyjnych cenach były w Koczargach Nowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

conrad67 - wróżką trzeba być, było się na Andrzejki woskiem pobawić, to byś wiedział :-))). W tym roku się rynek wywrócił do góry nogami. Były/są problemy z materiałami, podwyżki itp. Chyba nie ma mądrego co przewidzi przyszłość. Doświadczenia z lat poprzednich, chyba nie pomogą.

 

RenataS - wiadomo, że chodzi teraz o projekt, bo potem, myślę, że spoko możesz delikatnie powiększyć sobie taras :-)), kto to sprawdzi ? no chyba, że od razu wylejesz płytę pod lądowisko dla helikoptera :-))

 

A do wszystkich mam pytanie, ile może kosztowac orientacyjnie dach kopertowy 230 m2 - więźba, deskowanie/papa i dachówka, i jak umawialiście się z wykonawcami na instalacje. Nie mam projektu instalacji. Wchodzi w grę wycena "za punkt"? Jakiś inny sposób? Czy "Ile panie wyjdzie, tyle się policzy" :-)).

 

pozdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do wszystkich mam pytanie, ile może kosztowac orientacyjnie dach kopertowy 230 m2 - więźba, deskowanie/papa i dachówka,

To zależy ile tam wsadzisz okien dachowych ale min. to 40 tys zł.

 

i jak umawialiście się z wykonawcami na instalacje. Nie mam projektu instalacji. Wchodzi w grę wycena "za punkt"? Jakiś inny sposób? Czy "Ile panie wyjdzie, tyle się policzy" :-)).

Zazwyczaj hydraulika i elektryka liczona jest z tzw punktu.

1 pkt elektryczny około 40-45 zł (z materiałem) + za tablicę elektryczną ok 500 zł

1 pkt hydrauliczny (tu mogą być różne definicje punktu) 100-130 zł (robocizna). Podłogówka 20-24 zł za m2.

W hydraulice z materiałem się raczej nie wykonuje.

 

Oczywiście znajdziesz i wyższe oferty ale te są realne i nie wygórowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A do wszystkich mam pytanie, ile może kosztowac orientacyjnie dach kopertowy 230 m2 - więźba, deskowanie/papa i dachówka

 

Ja mam 290m2 i 6 okien, sama dachówka+okna kosztuje od 22 tys (euronit) do 28 tys (jakaś ceramika) netto. Więźba to około 10tys, robocizna za więźbę+deskowanie 8tys (może być zawyżona ale robi mi to gość od stanu surowego więc bardziej obchodziła mnie suma całkowita niż poszczególne etapy). Jak widzisz do 40tys dojechałem bez robocizny za ułożenie, desek i papy. Dach kopertowy niestety nie jest tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz-s

 

Ja mam 190 m2 dwie "wchodzące" w siebie koperty, ale kryłem blachodachówką, więźba, blacha, folia, rynny, robocizna, wyłaz dachowy i bardzo dużo obróbek blachą - zamknałem się w ok 38 tys PLN.

 

Nie znam się ale jak patrzę na Twój dom to zastanawiam się po co ci pełne deskowanie ? Czy na ostatniej kondygnacji też będziesz miał jakieś pomieszczenia ? Ile skromana chatynka będzie miała metrów ? :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za rady, z architektem już rozmawialiśmy i pani powiedziała nam, że zrobi tak, aby dom się zmieścił, ale jak wszystko dobrze policzylismy, to okazuje się, że z czegoś musimy rezygnować i będzie to raczej na pewno ten 60m2 taras. szkoda mi go, ale muszę go "pookrawać" niestety :)

 

Zapewne zostane posadzony o swietokradztwo....

Ale czy musisz w projekcie wykazywac podjazdy i inne plaskie duperele?. Czy myslisz ze po odbiorze budynku bedzie Ci ktos biegal z metrowka i liczyl czy to jest 30% czy 35 % - Ja bym sie nie przejmowal.

Tak na marginesie przepisy o powierzchni biologicznie czynnej sa bzdurne...Mysle ze nasi pracodawcy zajmujacy sie ochrona srodowiska powinni zworocic uwage na jego inne aspekty...

Pozdrawiam Pawel N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, mi właściwie bardziej chodziło o robociznę, ale tego wyraźnie nie zaznaczyłem (mój błąd), bo materiały to łatwiej policzyć. Skłaniam się ku pełnemu deskowaniu, bo przy nachyleniu dachu 20st to jest już konieczne, a ja mam 25 więc blisko (dach najbardziej zbliżony do projektu Gemini). Poddasze będzie raczej nieużytkowe i dach będzie nieocieplany więc to chyba też argument za deskowaniem. A myślał ktoś z Was o "deskowaniu" z zastosowaniem płyt (jakich?). Warto to rozważać?

I dalej polecam się pamięci z pytaniem o sposób wyceny instalacji, czy zawsze "za punkt" tak jak sugeruje ex67? Robiliście projekty instalacji?

Pozdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...