Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy ktoś może robił u siebie system odwodnienia działki? Tak sobie kombinuję, żeby zrobić u siebie dookoła budynku otok z rury melioracyjnej i odprowadzać gdzieś wodę. Jestem narazie zielony w tym temacie - chciałbym raczej to zrobić samemu, może macie jakieś materiały instruktarzowe?

Czy można bez zgłaszania do Powiatu wykopać sobie jakąś studzienkę do zbierania wody? - i czy ma to sens przy wysokim poziomie wód gruntowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Krzysiek,

 

Ja zrobilem takie odwodnienie budynku - teraz juz bym nie robil ... bo niby teoretycznie mozesz te wode wykorzystac do podlewania czy "czegustam".

Prawda jest taka ...ze jak masz wode w studzience - znaczy ze masz wody do cholery i niczego nie musisz podlewac ... z kolei jak sucho - to i w studni pustki ;-)

 

Mam row melioracyjny nieopodal - mozna "teoretycznie" przepompowywac te wode ..ale po co ??? poza tym woda ma to do siebie ..ze jak bedziesz pompowal to bedzie splywac do Ciebie i tak w kolko Krzysku ;-)

 

Teoria jest taka - jesli bedziesz mial:

1. odbiornik (row, staw)

2. drenaz

3. drenaz powyzej odbiornika = dom postawiony wysoko

4. mokro na dzialce

to mozna zrobic drenaz - niestety (3) raczej wyklucza (4) i drenazu nie ma co robic.

 

Jesli jeszcze Cie nie zniechecilem to praktyka ;-)

 

Materialy :

- rura drenarska fi 200 - ile potrzeba wokolo

- studzienka rewizyjna np fi 400 z trojnikiem 3 x fi 200

- geowlokniny od cholery

- zwir fi 32 wywrotka lub dwie

- rura odprowadzajaca fi 200

- studzienka chlonna

 

Roboty:

Prosta sprawa - musi powstac taka rolada (jadac od zewnatrz - wloknina, zwir,wloknina, rura, srodrurze ;))

 

- kopiesz do law fundamentowych

- kladziesz wloknine tak, zeby objela zwir

- sypiesz polowe zwiru

- owijasz rure wloknina

- kladziesz rure

- sypiesz nastepna polowe zwiru

- zawiasz zwir we wloknine

- zasypujesz

 

!!! latwiej zrobic niz to opisac !! ;-)

 

Drenaz sluzyl mi tylko do sprawdzenia poziomu wod grutowych - od kiedy sasiad wykopal stawik - nawet ta funkcja juz jest zbedna ;-)

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klemeni,

 

Ja tego wykonczenia mocno niedoszacowalem ...

Zalozylem 6 tysiecy na malowanie ..no bo ile moze kosztowac glupia farba ?? i wyszlo okolo 12 tysiecy

Malowanie - 6 PLN /m2

gres, plytki - polozenie 21 PLN / m2 - ale mialem tego duzo (ponad 300 m2) no i ceny zeszloroczne

- wanna, prysznic - chyba 200 PLN/ sztuka

- umywalki, sanitariaty ;) - 100 PLN / sztuka

- panele - ulozenie + listwowanie - 12 PLN / m2 (odradzam panele - jak juz to samemu klasc!! - straszny chlam - kot jak sie skrada to tak dudni jakby slon biegl ;))

- parkiet - 35 PL /m2 (ulozenie, lakierowanie, cyklinowanie, listwy)

- montaz drzwi wewn - 100 PLN / sztuka

- montaz lampki z podciagnieciem zasilania - 50 PLN

 

Wiecej wykonczen nie pamietam

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może robił u siebie system odwodnienia działki? (...) czy ma to sens przy wysokim poziomie wód gruntowych?

 

Mialam ten sam pomysl - u nas wody gruntowe do 0,9m. Zadzwonilam do geologa, ktory robil nam badania i stwierdzil ze nie ma to sensu bo mamy dobrze przepuszczalny piasek, poza tym i tak zabezpiecza sie sciany fundamentowe przed wilgocia. Wszystko zalezy od lokalnych warunkow tzn czy masz piach czy gline.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klemeni,

 

Ja tego wykonczenia mocno niedoszacowalem ...

Zalozylem 6 tysiecy na malowanie ..no bo ile moze kosztowac glupia farba ?? i wyszlo okolo 12 tysiecy

Malowanie - 6 PLN /m2

gres, plytki - polozenie 21 PLN / m2 - ale mialem tego duzo (ponad 300 m2) no i ceny zeszloroczne

- wanna, prysznic - chyba 200 PLN/ sztuka

- umywalki, sanitariaty ;) - 100 PLN / sztuka

- panele - ulozenie + listwowanie - 12 PLN / m2 (odradzam panele - jak juz to samemu klasc!! - straszny chlam - kot jak sie skrada to tak dudni jakby slon biegl ;))

- parkiet - 35 PL /m2 (ulozenie, lakierowanie, cyklinowanie, listwy)

- montaz drzwi wewn - 100 PLN / sztuka

- montaz lampki z podciagnieciem zasilania - 50 PLN

 

Wiecej wykonczen nie pamietam

 

Y

 

Wielkie dzieki. To daje jakis poglad. A propos paneli i kotow to grozi mi to samo w dodatku kotow sztuk dwie. A dawales np maty z korka pod panele - ok. 10zl za m2 a podobno niezle wygluszaja kroki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, ile płacicie/płaciliście za ocieplenie + k-g do stanu, że już tylko malować? bo gość mi zaśpiewał 50pln/m2 gdzie 15pln to ocieplenie i 35pln k-g (tak, że tylko pomalować zostaje). wydaje mi się to drogo jakoś.

 

Moim budowlańcy robią ocieplenia poddaszy tylko zimą jak nie budują surowych. Co prawda ja w końcu zdecydowałem się, że ocieplam i robię k-g sam ale zaproponowali mi 35zł/m2. Wełna, stelaże, płyty, szpachlowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, ile płacicie/płaciliście za ocieplenie + k-g do stanu, że już tylko malować? bo gość mi zaśpiewał 50pln/m2 gdzie 15pln to ocieplenie i 35pln k-g (tak, że tylko pomalować zostaje). wydaje mi się to drogo jakoś.

To faktycznie nie najtaniej. Standardowa cena za ocieplenie + paroizolacja + G-K + szpachlowanie oscyluje w Warszawie w okolicach 35 zl/m2.

 

Odchylki od powyzszej ceny zaleza od konkretnej technologii.

 

Ja przykladowo zdecydowalem sie na ekipe za 42 zl/m2. Jednak ta cena zawiera kadzenie nie pojedynczej plyty 12 mm lecz dwoch plyt 9 mm na zaklad, do tego szpachlowanie, gruntowanie, malowanie, poprawki i drugie malowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim budowlańcy robią ocieplenia poddaszy tylko zimą jak nie budują surowych. Co prawda ja w końcu zdecydowałem się, że ocieplam i robię k-g sam ale zaproponowali mi 35zł/m2. Wełna, stelaże, płyty, szpachlowanie.

dzięki, wiedziałem, że to przegięcie, bo innym mi zaproponował 32pln, ale nie do końca wiedziałem na jakim etapie kończy. ja nie mam czasu na samodzielne wykonanie aż takiej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim budowlańcy robią ocieplenia poddaszy tylko zimą jak nie budują surowych. Co prawda ja w końcu zdecydowałem się, że ocieplam i robię k-g sam ale zaproponowali mi 35zł/m2. Wełna, stelaże, płyty, szpachlowanie.

dzięki, wiedziałem, że to przegięcie, bo innym mi zaproponował 32pln, ale nie do końca wiedziałem na jakim etapie kończy. ja nie mam czasu na samodzielne wykonanie aż takiej roboty.

 

Czasu tez niemam....ale mam jeszcze mniej kasy niż czasu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujacy!

 

Jak rozwiazaliscie sprawe wentylacji garażu? Rekuperacja odpada przy garażu nieogrzewanym, wentylacja grawitacyjna jest mi nie na reke, bo zabierze mi troche miejsca w łazience na piętrze (garaż dwustanowiskowy wiec 2 kanały).

Czy ktos ma wentylatorek mechaniczny w scianie zew? Boje sie dodatkowego wychladzania np w duze mrozy. A moze ktos nie ma wentylacji - czy spaliny sie czuje?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klemeni ale mnie wystraszyłeś. Chyba nie mam zadnej wentylacji,tzn.jest komin przy piecu-to jest osobne pomieszczenie ale przy garażu i nie ma tam drzwi(tymczasowo).garaż mam ogrzewany i ma okno,ale żadnych kratek wentylacyjnych-sprawdzałam w projekcie nic takiego nie zaprojektował architekt to może nie jest konieczne?

Tak właściwie to przecież nie trzymasz samochodu z włączonym silnikiem w garażu,wjeżdżasz wyłączasz i tyle. Zanim brama sie zamknie spaliny powinny wylecieć.

jestem przyzwyczajona do szybkiego wyjeżdzania z garażu w obecnym miejscu zamieszkania czujki w podziemnym garazu są tak ustawione,że jak chwilke dłużej postoisz na włączonym już wyją i przybiega ochrona no i potem mi głupio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widac nie jest to okreslone przepisami, skoro nie masz nic takiego. Tez nie wydaje mi sie to konieczne - brama jest na cala sciane i zanim sie zamknie to sie troche wywietrzy... taka mam wlasnie nadzieje. A w garazu podziemnym u mnie w bloku czujki tez czesto wyja, zwlaszcza jesli 2 samochody rownoczesnie odpala silniki.

Czy ktos jeszcze nie ma wentylacji w garazu juz uzytkowanym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budomix - mój numer jeden. Szefowa zniżek nie daje ale miała na wszystko (stal, cement, piach...) najniższe ceny w okolicy. Jej ceny bez zniżek były zawsze niższe niż z rabatami u konkurencji. Po kilku kontaktach, zamówienia na telefon (telefon wieczorkiem materiał rano na budowie) , płatnośc "w wolnej chwili" (brałem na zeszyt i rozliczałem się raz na jakiś czas). Pewnie w Tombudexie i Normie troche się za lokale płaci...Budomix to biuro w baraku.

 

Czy to ten Budomix w Kobyłce? Jeżeli tak to kawałek drogi od Babic, jeśli nie to poprosimy o kontakt do hurtowni na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to ten Budomix w Kobyłce? Jeżeli tak to kawałek drogi od Babic, jeśli nie to poprosimy o kontakt do hurtowni na forum

 

Budomix. Handel materiałami budowlanymi

tel. 0 604 42 36 11

 

05-082 Stare Babice, Izabelińska 2

 

 

- godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek: 7-17

sobota: 8-13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to przecież nie trzymasz samochodu z włączonym silnikiem w garażu,wjeżdżasz wyłączasz i tyle. Zanim brama sie zamknie spaliny powinny wylecieć.

 

Bardziej chodzi nie o spaliny a wilgoć z mokrego samochodu. Teraz mam w domu taki garaż bez wentylacji, na glazurże skrapla się woda po każdym wjeździe mokrym samochodem, czuć wilgoć, wszystko rdzewieje. Zdecydowanie doradzam wykonanie kratek wentylacyjnych ewentualnie z wymuszoną cyrkulacją powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...