Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jasne ze mozna, ale po 5 listopada, bo dopiero wtedy wracam do ojczyzny... nota bene nowej w sensie politycznym - mam nadzieje, ze lepszej :D

 

chyba wszyscy mamy taką nadzieję :)

 

Jesli zas chodzi o budowe to obecnie jestem gdzies w polowie etapu wykanczania - domu i finansowo siebie :wink: Ale deadline-time na przeprowadzke to wiosna :lol:

 

ja dopiero zacznę ten etap, ale już się go boję po tym co przeszłam na samej budowie :)

 

Ktorego Urzedowskiego wybralas?

 

D3 GALUX ORO, ale dopiero zbieram wyceny,

okna wstawiamy na wiosnę więc mam czas się zastanawiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renata, to dziś powstało dzięki Tobie :lol:

 

http://img148.imageshack.us/img148/3010/murowanie1kj4.jpg

 

Jeszcze raz wielkie dzięki, po jednym dniu nasz kierownik budowy zadowolony. Chyba się z majstrem dogadają. Mam nadzieję, że to był "dobry dobrego początek" :lol:

 

kurcze....a gdzie tam jest izolacja ścian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

justa, a czy nie wstawia Ci tych drzwi firma w której je zamawiałaś?

Renata, ja też trzymam kciuki za pogodę. Byle zalać strop!!! Puściliśmy murarzy wczoraj ok.13 do domu, wrócą w poniedziałek rano. Mamy już na parterze ścianki wszędzie do wysokości 150cm :lol: Oczywiście oprócz kilku lekkich cienkich ścianek działowych. Kierownik nadal w miarę zadowolony, więc OK. Ale mąż siedzi na budowie i też czuwa 8) A ja latam do pracy - takie z nas teraz nowoczesne małżeństwo - żona w robocie a mąż się obija :lol: 8)

Chciałam wstawić zdjęcia, ale jak byłam wczoraj to już dość ciemno było i kiepsko wyszły.

BOHO, my mamy taki nowatorski system - fundament grzewczy Legalett. Jest to płyta fundamentowa na styropianie (potem zbrojenia, rurki do ogrzewania i zalane betonem), naokoło też jest 16cm styropianu. Zatem żadnej izolacji się nie robi.

lukasz-s, jest, jest :lol: Ale nie wystaje za bardzo w górę, bo po co :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOHO, my mamy taki nowatorski system - fundament grzewczy Legalett. Jest to płyta fundamentowa na styropianie (potem zbrojenia, rurki do ogrzewania i zalane betonem), naokoło też jest 16cm styropianu. Zatem żadnej izolacji się nie robi.

lukasz-s, jest, jest :lol: Ale nie wystaje za bardzo w górę, bo po co :lol:

 

chyba że tak..... juz śpię spokojniej... :wink:

tak z ciekawości: ile cm grubości ma wasza płyta? chodzi mi o sam beton.... i czy jest to jakaś grubość standardowa, czy była przez kogoś (konstruktora?) dostosowywana do waszych warunków gruntowych?

rozmyślałem kiedyś sobie o takiej płycie....właściwie to niezła rzecz, tylko Legalett strasznie sobie dużo śpiewa, za właściwie niezbyt skomplikowany wyrób..... rozważałem zrobienie takiej płyty po prostu jako fundament - zamiast klasycznego.... na to potem może podłogówka..... rozwiązanie znacznie tańsze niż Legalett..... natomiast nie wiadomo, czy droższe niż klasyczny fundament pod taki sam dom.... jak to można policzyć ? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalett ma jeden duży minus - jest to ogrzewanie o dużej bezwładności (nagrzewa się i chłodzi kilka dni). W Polsce zdarza się często na wiosnę, że temperatuyra gwałtownie wzrasta. Ogrzewanie gazowe czy inne konwencjonalne mozesz wyłaczyć, a legalett będzie grzał jeszcze długo.

Poza tym rozwiązanie jest ciekawe -ekonomiczne w ekspoloatacji, no i grzana podłoga jest korzsytna dla zdrowia. Pewnie w warunkach skandywanwskich sprawdza się super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalett ma jeden duży minus - jest to ogrzewanie o dużej bezwładności (nagrzewa się i chłodzi kilka dni). W Polsce zdarza się często na wiosnę, że temperatuyra gwałtownie wzrasta. Ogrzewanie gazowe czy inne konwencjonalne mozesz wyłaczyć, a legalett będzie grzał jeszcze długo.

Poza tym rozwiązanie jest ciekawe -ekonomiczne w ekspoloatacji, no i grzana podłoga jest korzsytna dla zdrowia. Pewnie w warunkach skandywanwskich sprawdza się super.

 

wszystko OK, drugi duży minus - ta płyta jest koszmarnie droga......

myślałem o zrobieniu podobnej, tyle, że bez kanałów, a na to normalna podłogówka - efekt ten sam a powinno być znacznie taniej....

PS.jakby nie patrzeć jest to grzanie prądem - czy na pewno jest takie ekonomiczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie o tynki,

 

na tynki cementowo-wapienne trzeba przed malowaniem połozyć gładź, przynajmniej w pokojach, a czy po tynkach cementowa-wapiennych zacieranych piaskiem kwarcowym również kładzie się gładź gipsową?

 

i czy tynki wewnętrzne różnią się cenowo od zewnętrznych?

 

dostałam ofertę za robociznę 11zł/m2 tynku cementowo-wapiennego (wiem, że to nie dużo), ale do tego mam doliczyć 7zł/m2 gładzi, to wychodzi już 18zł, napiszcie jak kształtują się teraz ceny, pamiętam, że ktoś kiedyś pisał że płacił 15zł/m2, ale nie wiem czy z gładzię czy bez :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie o tynki,

 

na tynki cementowo-wapienne trzeba przed malowaniem połozyć gładź, przynajmniej w pokojach, a czy po tynkach cementowa-wapiennych zacieranych piaskiem kwarcowym również kładzie się gładź gipsową?

 

i czy tynki wewnętrzne różnią się cenowo od zewnętrznych?

 

dostałam ofertę za robociznę 11zł/m2 tynku cementowo-wapiennego (wiem, że to nie dużo), ale do tego mam doliczyć 7zł/m2 gładzi, to wychodzi już 18zł, napiszcie jak kształtują się teraz ceny, pamiętam, że ktoś kiedyś pisał że płacił 15zł/m2, ale nie wiem czy z gładzię czy bez :-?

Generalnie tynk C-W zaciera sie albo kwarcem albo gladzia gipsowa - gdyz faktura "surowego" tynku nie jest ladna i rowna (nawet jesli do mieszania zaprawy C-W tynkarz uzywa piasku przesiewanego zawsze pozostaja rysy po rownaniu lata, no i samo ziarno piasku do tynkowania jest grube).

 

Jesli tynki zaciera sie piaskiem kwarcowym - to nie daje sie juz gladzi gipsowej :) Po to placi sie za zacieranie kwarcem aby miec ladna, drobna i rowna fakture. Taka powierzchnie pozniej sie tylko gruntuje i maluje.

 

Alternatywa jest zastosowanie gladzi gipsowej zamiast kwarcu. Faktura takiej sciany wyglada jak tynk gipsowy, ale taki tynk jest twardszy i mniej podatny na uszkodzenia.

 

Co do ceny - to jest bardzo dobra cena IMHO (mam na mysli 18 zl z gladzia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z instalacja elektryczna i przylaczem elektrycznym od ZK do budynku?

 

Mam na mysli wpis do dziennika budowy.

Musi to wpisac elektryk z uprawnieniami czy wystarczy wpis kierownika (ktory nie ma uprawnien)?

Czy ZE w jakis sposob odbiera instalacje elektryczna przed zalicznikowaniem?

wpis do dziennika? a po co? ja nie mam. mam pieczątkę elektryka z uprawnieniami, ale żadnego wpisu, jako wykonawca elektryki. wpisy w dzienniku budowy wykonuje _tylko_ kierownik budowy. ale ma się to nijak do przyłącza, a sama skrzynia w płocie jest w zasadzie własnością ZE i w niej jest licznik. postawienie licznika im podpisujesz, a inwentaryzację przłącza robią sami i robią to właśnie przed zalicznikowaniem.

 

inaczej jest z gazem, chyba ze przepisy jakies sie zmienily. przylacze gazowe ma oddzielny dziennik budowy i wymaga pozwolenia na budowe oraz kierownika budowy. i inwentaryzacja obejmuje równiez przyłacze do budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOHO, sam beton ma 20cm. Nie wiem, na ile jest to grubość standardowa, ale robiliśmy badania geologiczne gruntu (facet przysłany z Gdańska przez Legalett). Mieliśmy nieco niepewny grunt i właściwie byliśmy przekonani, że i tak czeka nas ława. Po badaniach wyszło, że nie jest tak źle, ale i tak musielibyśmy wzmacniać fundamenty. Jeżeli chodzi o koszty, to nie wiem, ile Ty zapłaciłeś za swoje. Ja do stanu ZERO (oczywiście z ociepleniem fundamentu :lol: ) + wylewki (na Legalettcie kładzie się od razu podłogę (!) + ogrzewanie podłogowe + agregaty płacę 80tys (robocizna, materiały, wszystko oprócz pracy koparki i podsypki). Powierzchnia 167m2, w garażu nie ma ogrzewania. Nasz kierownik jak poprosiliśmy aby strzelił jakąś ceną "z sufitu" za zwykłe fundamenty pod nasz dom, to dał nawet 60tys. Tak więc nie uważam, że jest to dużo droższe. Liczę na te przyszłe niskie koszty :lol: A co do bezwładności, Renata, to nie jest aż tak duża. Ponoć najdłużej (te kilka dni) rozgrzewa się pierwszy raz w roku. Potem jest dużo szybciej. A z resztą, zobaczymy. Skusiliśmy się, bo nastawiliśmy się na płytę no i lubimy nowinki techniczne :lol: No i zależy nam na niskich cenach eksploatacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz kierownik jak poprosiliśmy aby strzelił jakąś ceną "z sufitu" za zwykłe fundamenty pod nasz dom, to dał nawet 60tys.

 

No niech mnie ...:o

Popatrzyłem w notatki i za zwykły fundament (stan "0") rok temu zapłaciłem niecałe 30 tyś. (130m2) albo ten kierownik ma fantazje albo ceny tyle podskoczyły. :lol:

 

Fundament 30 tyś + 16 tys podłogówka i posadzka = 46 tyś.

80 - 46 = 34 = http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C3658773

 

:-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do bezwładności, Renata, to nie jest aż tak duża. Ponoć najdłużej (te kilka dni) rozgrzewa się pierwszy raz w roku. Potem jest dużo szybciej. A z resztą, zobaczymy. Skusiliśmy się, bo nastawiliśmy się na płytę no i lubimy nowinki techniczne :lol: No i zależy nam na niskich cenach eksploatacji.

 

??? chyba coś nie tak??? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOHO, sam beton ma 20cm. Nie wiem, na ile jest to grubość standardowa, ale robiliśmy badania geologiczne gruntu (facet przysłany z Gdańska przez Legalett). Mieliśmy nieco niepewny grunt i właściwie byliśmy przekonani, że i tak czeka nas ława. Po badaniach wyszło, że nie jest tak źle, ale i tak musielibyśmy wzmacniać fundamenty. Jeżeli chodzi o koszty, to nie wiem, ile Ty zapłaciłeś za swoje. Ja do stanu ZERO (oczywiście z ociepleniem fundamentu :lol: ) + wylewki (na Legalettcie kładzie się od razu podłogę (!) + ogrzewanie podłogowe + agregaty płacę 80tys (robocizna, materiały, wszystko oprócz pracy koparki i podsypki). Powierzchnia 167m2, w garażu nie ma ogrzewania. Nasz kierownik jak poprosiliśmy aby strzelił jakąś ceną "z sufitu" za zwykłe fundamenty pod nasz dom, to dał nawet 60tys. Tak więc nie uważam, że jest to dużo droższe. Liczę na te przyszłe niskie koszty :lol: A co do bezwładności, Renata, to nie jest aż tak duża. Ponoć najdłużej (te kilka dni) rozgrzewa się pierwszy raz w roku. Potem jest dużo szybciej. A z resztą, zobaczymy. Skusiliśmy się, bo nastawiliśmy się na płytę no i lubimy nowinki techniczne :lol: No i zależy nam na niskich cenach eksploatacji.

 

 

20 cm to właśnie standard.....

 

po ostatnim uwolnieniu cen prądu..... cienko widzę te niskie ceny.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalett ma jeden duży minus - jest to ogrzewanie o dużej bezwładności (nagrzewa się i chłodzi kilka dni). W Polsce zdarza się często na wiosnę, że temperatuyra gwałtownie wzrasta. Ogrzewanie gazowe czy inne konwencjonalne mozesz wyłaczyć, a legalett będzie grzał jeszcze długo.

 

Co do pierwszego odpalenia w sezonie to masz rację. Dlatego u mnie będzie i kominek.

W czasie sezonu, gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie to po prostu płyta będzie mniej ciepła przekazywała do pomieszczeń a przez to nie będzie potrzebowała dostarczania (nocą w II taryfie) tyle energii, ile w "normalne" zimne dni.

 

Co do prądu to opłaci mi się pod warunkiem, że dom będzie "szczelny". Tak też zamierzam budować. Jeżeli w praktyce koszty będą dużo wyższe od oczekiwanych to jako opcja jest w Legalettcie podłączenie wymienników wodnych.

 

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...