Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nas szambo kosztowało w 2007 r. w 6 tysięcy (chcieli 8, ale stargowaliśmy), ale to razem z uożeniem rur z dwiema studzienkami - tak że mamy to przygotowane od razu do podłączenia się do kanalizacji. Mieszkamy od jesieni, kanalizację w naszej ulicy zaczęli kłaść teraz. Skończą pewnie w jakieś 3 miesiące. Potem odbiory - i dopiero wtedy można się będzie podłączać. To zajmie razem z papierologią około 3-4 miesięcy. Sam oceń, czy możesz tyle czekać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam już nie wiem co robić - ostatnie wiadomości jaki miałem z Eko-Babic, to że "zapewne" do końca roku zrobią kanalizację (firma która wygra przetarg będzie miała co prawda 8 m-cy na jej wykonanie, ale będzie chciała zdążyć przed zimą, żemy na nowo nie rozstawiać sprzętu...) Tymczasem z tego co wiem, przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty - mam nadzieję że chociaż został rozpisany ... No i tu zagadka - robić szambo czy czekać na kanalizę ... z tempa moich prac liczę, że będe gotowy do wprowadzenia się ok września, ale nic mnie nie goni z przeprowadzką. Na co Wy się decydujecie ? Jaki jest szacunkowy koszt takiego "tymczasowego" szamba ?

 

Rozeznaj się w cenach i terminach realizacji - jak nie są długie, to zawsze możesz podjąć decyzję - powiedzmy w wakacje, a wtedy będziesz już mądrzejszy, czy coś ruszyło z kanalizą czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu zagadka - robić szambo czy czekać na kanalizę ... z tempa moich prac liczę, że będe gotowy do wprowadzenia się ok września, ale nic mnie nie goni z przeprowadzką. Na co Wy się decydujecie ? Jaki jest szacunkowy koszt takiego "tymczasowego" szamba ?

Ja chcę się wprowadzić w wakacje i też chciałem czekać do dostatniej chwili, ale już widzę że nie ma szans przed końcem roku. A jeszcze jakieś "nieoprzewidziane" trudności mogą wydłużyć prace. Chcę zrobić szambo i zgłosić budynek do odbioru, żeby mieć to z głowy. A ty możesz jeszcze ew.poczekać jak się rozwinie sytuacja, szambo to kwestia pewnie max kilkunastu dni (od pierwszej rozmowy z wykonawcą do zakończenia, bo sama robota to jeden dzień).

Pozdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze wrócę do odkurzaczy centralnych,

 

mam pytanie co do rozkładania rur, w przyszłym tygodniu pan z Beama rozkłada instalację - jesteśmy jeszcze przed tynkami i co oczywiste przez wylewkami i dopiero teraz zaczęłam się zastanawiac jak to będzie z izolacja podłogi,

 

tzn. teraz rozłożymy rury do cenltalnego odkurzacza, a dopiero potem folię budowlaną styropian, znowu folie i wylewki? cos mi sie wydaje to trochę nie tak, czy te rury poziome do odkurzacza nie powinny być układane w styropianie jak rury do wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze wrócę do odkurzaczy centralnych,

 

mam pytanie co do rozkładania rur, w przyszłym tygodniu pan z Beama rozkłada instalację - jesteśmy jeszcze przed tynkami i co oczywiste przez wylewkami i dopiero teraz zaczęłam się zastanawiac jak to będzie z izolacja podłogi,

 

tzn. teraz rozłożymy rury do cenltalnego odkurzacza, a dopiero potem folię budowlaną styropian, znowu folie i wylewki? cos mi sie wydaje to trochę nie tak, czy te rury poziome do odkurzacza nie powinny być układane w styropianie jak rury do wody?

 

no właśnie jak to powinno być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego nie spytasz się gościa z Beama. Ja np. mialam tak, że już w rozlożonym styropianie, na sam koniec, po hydrauliku (lub jednocześnie) przyszedl facet (super) ze Smarta i wycinal pod rury. Nie chcial przede wszystkim wchodzić w paradę hydraulikowi i wolal robić po nim. Na to chyba poszla folia i wylewka. Ale dobrze nie pamiętam. :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze wrócę do odkurzaczy centralnych,

 

mam pytanie co do rozkładania rur, w przyszłym tygodniu pan z Beama rozkłada instalację - jesteśmy jeszcze przed tynkami i co oczywiste przez wylewkami i dopiero teraz zaczęłam się zastanawiac jak to będzie z izolacja podłogi,

 

tzn. teraz rozłożymy rury do cenltalnego odkurzacza, a dopiero potem folię budowlaną styropian, znowu folie i wylewki? cos mi sie wydaje to trochę nie tak, czy te rury poziome do odkurzacza nie powinny być układane w styropianie jak rury do wody?

Moja pierwsza uwaga - lepiej najpierw tynki wewn., a potem wylewki. Tynkarze strzasznie brudzą i śmiecą, zniszczą Ci wylewki.

Chyba ciężko będzie folię ułożyć po rozprowadzeniu rur. Może lepiej ułożyć najpierw izolację p/wodną (i tu uważam, że jeśli to ma mieć jakiś sens to trzeba papę a nie folię) i np. jedną warstwę styropianu 5 cm, rozprowadzić instalacje i następne 5 cm (zależy ile ma być w sumie). Tak czy inaczej łatwo to wszystko zniszczyć, więc ekipy muszą mieć to na uwadze. Warto też ew. najpierw rozprowadzić wszystkie piony, przygotować do rozprowadzenia (czyli wykuć co trzeba), potem szybko izolacje podłóg, a potem już tylko rozłożenie rurek. Ale to bardziej dot. hudraulików, sam odkurzacz to drobiazg tylko kilka rurek, więc kucia niewiele.

Mam nadzieję, że to co napisałem jest chociaż trochę zrozumiałe :-)).

A pana z Beama bym zapytał, ale nie ufał w 100%, bo on to się zna na odkurzaczach a nie na izloacji podłogi ;-))

Pozdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było już sporo na forum porad o kolejności prac wewnętrznych. Ja dla odmiany chciałbym zapytać o kolejność prac ... zewnętrznych. Czy ktoś to może ułożyć w prawidłowej kolejności ?

 

ogrodzenie (wpisuję ten punkt, bo mam do zrobienia jeden bok z sąsiadem który również sie buduje i dla wygody ogrodzenia docelowego nie zrobiliśmy) + ogrodzenie od strony drogi (klinkier) + śmietnik

 

zebranie zewn. warstwy gleby + śmieci po-budowlanych

 

nawiezienie czarnej ziemi do ogrodu

 

rozprowadzenie systemu do nawadniania ogrodu

 

uzupełnienie pozostałej części ziemi, podwyższenie poziomu działki (muszę względem drogi i sąsiadów)

 

kostka + studnie chłonne

 

tynki zewn. (kolor)

 

uff, jeśli o czymś zapomniałem - dodajcie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno z ciężkim sercem podjęliśmy decyzję o przełożeniu terminu budowy.

 

Dlatego chętnie podam numer do naszej zamówionej ekipy do stanu surowego. Jest to sprawna, sprawdzona grupa fachowców, polecona przez przyjaciela. Ani kierownik budowy ani inspektor budowlany, który kilka razy sprawdzał ich pracę nie mieli poważniejszych uwag. Wszysko robią w terminie i zostawiają po sobie porządek.

 

Mają zarezerwowany wolny czas na przelomie maja i czerwca. Osoby zainteresowne proszę kontakt na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quote="emil_d"]Dobra - z innej beczki - potrzebuję na początku kwietnia taniej ziemi do zasypania fundamentów - około 30 wywrotek - ma ktoś jakieś namiary?

 

 

Jak znajdziesz taniej podeslij mi namiar, ok? Potrzebuje na razie ziemi do wyrownania dzialki, o ogrodzie na razie nie mysle.

 

O ile wiem to na zasypanie fundamentów potrzebny jest piasek a jesli chodzi o wyrównanie działki to mam ziemię z wykopu pod fundamenty. Oddam za darmo. Chętnych proszę o kontakt na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz-s -jeśli chodzi o odkurzacze centralne to izolując niektórzy kladą na papę jeszcze folię (aby papa nie zjadla styropianu) - zależy jaka papa.

A jeśli chodzi o wykonawcę to nie wiem jak gość z Beama, ale jak ja mialam fachowca od SMARTA (odk. centralne) to wszystko świetnie wiedzial tak , że na koniec moj wykonawca poprosil mnie o tel. do niego gdyż tak wszystko szyybko i sprawnie zrobil. A przecież rocznie stawia po kilka domów i z wieloma mial już do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnie poszukuje kierownika budowy do nadzoru od stanu surowego otwartego. Mój dotychczasowy "wykruszył się" a po fakcie okazało się, że mimo iż nie byl najtańszy to jego praca pozostawiała wiele do życzenia.

Jeżeli macie kogoś kto nie tylko stempluje w książce budowy ale zna się na robocie i potrafi oraz chce doradzić to będę wdzięczny za kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza uwaga - lepiej najpierw tynki wewn., a potem wylewki. Tynkarze strzasznie brudzą i śmiecą, zniszczą Ci wylewki.

 

Chyba ciężko będzie folię ułożyć po rozprowadzeniu rur. Może lepiej ułożyć najpierw izolację p/wodną (i tu uważam, że jeśli to ma mieć jakiś sens to trzeba papę a nie folię) i np. jedną warstwę styropianu 5 cm, rozprowadzić instalacje i następne 5 cm (zależy ile ma być w sumie). Tak czy inaczej łatwo to wszystko zniszczyć, więc ekipy muszą mieć to na uwadze. Warto też ew. najpierw rozprowadzić wszystkie piony, przygotować do rozprowadzenia (czyli wykuć co trzeba), potem szybko izolacje podłóg, a potem już tylko rozłożenie rurek. Ale to bardziej dot. hudraulików, sam odkurzacz to drobiazg tylko kilka rurek, więc kucia niewiele.

Mam nadzieję, że to co napisałem jest chociaż trochę zrozumiałe :-)).

A pana z Beama bym zapytał, ale nie ufał w 100%, bo on to się zna na odkurzaczach a nie na izloacji podłogi ;-))

Pozdr

Łukasz

 

pisząc i wylewki miałam na myśli to, że wylewki po odkurzaczu, ale oczywiście po tynkach

 

też tak myślę, że lepiej by było rozłożenie rurek na jednej warstwie styropianu, ale to pan od odkurzacza, też musiałby przyjeżdżać 2 razy i nie wiem czy on na to pojdzie :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz-s -jeśli chodzi o odkurzacze centralne to izolując niektórzy kladą na papę jeszcze folię (aby papa nie zjadla styropianu) - zależy jaka papa.

A jeśli chodzi o wykonawcę to nie wiem jak gość z Beama, ale jak ja mialam fachowca od SMARTA (odk. centralne) to wszystko świetnie wiedzial tak , że na koniec moj wykonawca poprosil mnie o tel. do niego gdyż tak wszystko szyybko i sprawnie zrobil. A przecież rocznie stawia po kilka domów i z wieloma mial już do czynienia.

 

ja nie wątpię, że wykonawca wie co ma robić, ale ja wolę wiedzieć z innego źródła i konfrontowac z nim czy dobrze robi, budowa stanu surowego pokazała, że lepiej znać się na tym co się robi i co chce się mieć dobrze zrobione, bo inaczej to fachowcy wszystko spartaczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz-s -jeśli chodzi o odkurzacze centralne to izolując niektórzy kladą na papę jeszcze folię (aby papa nie zjadla styropianu) - zależy jaka papa.

A jeśli chodzi o wykonawcę to nie wiem jak gość z Beama, ale jak ja mialam fachowca od SMARTA (odk. centralne) to wszystko świetnie wiedzial tak , że na koniec moj wykonawca poprosil mnie o tel. do niego gdyż tak wszystko szyybko i sprawnie zrobil. A przecież rocznie stawia po kilka domów i z wieloma mial już do czynienia.

 

ja nie wątpię, że wykonawca wie co ma robić, ale ja wolę wiedzieć z innego źródła i konfrontowac z nim czy dobrze robi, budowa stanu surowego pokazała, że lepiej znać się na tym co się robi i co chce się mieć dobrze zrobione, bo inaczej to fachowcy wszystko spartaczą

 

Masz zupelnie inne doświadczenia niż ja. Ja wybieram takich wykonawców, którym ufam. Konfrontowalam jedynie z architektem. Jednak ich wiedza i doświadczenie sprawdzaly się (wykonawcy). Ale mi robila jednak firma. Chyba mogę ją polecić gdyby ktoś chcial teraz zacząć się rozglądać za wykonawcą. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...