Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

u nas humus zostal zebrany po obrysie budynku + jeszcze jakis zapas. Dokladnie nie umiem odpowiedziec na to pytanie. Podobnie jak u Agi, my tez mamy taka gorke, na ktorej wyroslo duzo chwastow.

Ania, w ktorej czesci Zielonek budujecie sie?

U nas zalali w zeszlym tygodniu drugi strop (nad pietrem), mamy teraz piekny panoramiczny widok na okolice. W przyszlym tygodniu ekipa robi wiezbe i nasz domek nie bedzie w koncu przypominal "kostki". Gdyby ktos chcial namiary na wiezbe (zalatwilam tartak z poludnia Polski) to moge dac namiary.

Pozdrawiam

ozzie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak sie ruch dzis u nas zrobil :wink:

co do humusu to podobnie jak u Ozzie i gorka tez pieknie zarasta ale moze wkrotce posluzy do wyrownania terenu

 

witaj Adrian - mysle ze juz sie do nas przylaczyles :lol: chyba ze odstraszy Cie skarbnik :wink:

tez rozwazalismy Mariew bo ladnie tam ale jednak koczargi przewazyly bo to w koncu blizej do tej okropnej stolicy a w razie braku samochodu to i z transportem zastepczym lepiej

 

pozdrawiam wszystkich :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

A ja byłem zmuszony dać swoim tynkarzom wybór - albo przyjdą robić w tym tygodniu, albo niech już w ogóle nie przychodzą. Takie bezrobocie, a ty się umawiasz i ciągle słyszysz - jutro. Cement kupiony na "jutro" już mi się zaczyna kawalić :evil:

Witaj adrian w naszej skromnej grupce. Pierwsza rada dla przyszłego budowniczego - zacznij gromadzić tabletki z magnezem - ponoć regularne spożywanie działa uspokajająco :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

ciągnąc dalej ten temat:

1. co to jest fadroma? czy to samo co ostrówek?

2. nie mamy jeszcze pozwolenia, będzie na koniec września, ale ja lubię wszystko mieć "poukładane" wcześniej. (mam już wybrany gres, kolorystykę elewacji i klepkę...)

 

Czy mogę prosić o oświecenie: przychodzi geodeta i wytycza dom. i co dalej? ściągamy humus i kopiemy pod fundamenty czy odwrotnie: najpierw kopiemy a potem humus? to zagadnienie nurtuje mnie od dłuższego czasu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ankalenka

 

Przyjeżdża sprzęt ( ad. 1 to sprzęt różnej wielkości ) zdejmuje humus, odkłada na jedna kupkę, zdejmuję resztę ziemi, w zalezności od posadowienia budynku, geodeta mierzy ( musisz mieć na podorędziu trochę kantówki i desek ) i wytycza budynek. Ad. 2) to bardzo dobrze że wiele rzeczy juz wiesz, ale z doświadczenia radzę postępować w nastepujący sposób :

1. Meblujesz na papierze swój dom.

2. Wprowadzasz poprawki dot. wnętrza ( np. przesuwasz o deczko drzwi do .... bo akurat brak 5 cm, albo przesuwasz ściankę do tyłu ).

3. Planujesz inst. elektryczną ( a nie zdajesz się na elektryka ), np. gniazdko koło sofy dla lampy stojącej lub wyłącznik schodowy w sypialni

( nie musisz wstawać z łóżka żeby zgasiś oświetlenie ), komp. telefon, antena. Oczywiście ustalasz pkt. oświetleniowe ( a może specjalne oświetlenie dla tego obrazu ? ) Sprawdzasz czy inst. wodna jest ok.

4. Dobierasz materiał i układ posadzek do umeblowania.

5. Uwzględniasz wszystkie nietypowe rzeczy które zaplanowałaś !

I do ro...........

Pozdro

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anka,

jak tresciwie to tresciwie bedzie - podejme rekawice - bo widze w niezlym stresie jestes ;-)

 

Fadroma to taka wieksza zabawka

http://www.trans-kop.com.pl/fadromab.html

 

Tyczenie budynku / kopanie

 

Ja zrobilem dwoma etapami - chaszcze na dzialce uniemozliwialy wszelkie prace wiec po kolei:

- przyjechala kopara i wyrownala teren tam gdzie bedzie dom + 2 metry z kadej strony - zebrala wierzchnia wartwe humusu (30-40 cm) wraz z trawa, pokrzywami, drzewami, smieciami, gruzem i niemieckimi helmami

- przyjechali geodeci i wytyczyli zgrubnie budynek +70 cm z kazdej strony (70 cm wiecej bo bedzie drenaz wokol budynku)

- przyjechala kopara drugi raz i wykopala tak jak zanaczyli geodeci - glebokosc kopania - zalezna -muszisz dokopac sie do gruntu rodzimego (piach, glina, skala) - u mnie to bylo 40-50 cm

- geodeci jeszcze raz przyjechali wytyczyc osie budynku.

 

Jezeli masz ladny teren mozna to zrobic "za jednym zamachem" ..chociaz ..cena uslugi geodezyjnej (geobax tel. 722 97 25) byla niezalezna od ilosci wizyt na budowie (100 zl / os budynku netto).

A geodeta dokladnie wytyczy budynek i mozna zaoszczedzic na niepotrzebnym kopaniu.

 

Moje uwagi:

- koparka z dlugim ramieniem i spora lycha jest lepsza od fadromy, bo dokladnie wykopie i nie zryje terenu

 

pozdroo,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

1. U nas było trochę inaczej.

Sami oznaczyliśmy paliki budynku plus jakiś zapas dla fadromy. Przyjechała, zdjęła humus w 1.5 godziny. Potem był geodeta wytyczył granice działki a potem osie budynku. Tutaj najlepiej porozmawiać z ekipą co chcą mieć wytyczone (mają przyzwyczajenia- osie, wewnętyrzny obrys budynku, czy zewnętrzny i to im szybko idzie). Potem ekipa kopała już tylko pod ławy, nie było konieczności kopary.

Nie warto się spieszyć, bo kopara przekopie i będą potrzebne szalunki do ław i większe koszty.

 

2. A w Zielonkach budują ekstra chodnik. Swietnie wygląda: szczere pole i chodnik ze ścieżką rowerową.

 

3. Ozzie czy macie ryry z rekuperacji i gorącego powietrza z kominka w ziemi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiu,

u nas caly dom bedzie grzany cieplym powietrzem, polaczeniem pieca gazowego Lennox i dogrzewania drewnem z kominka. Od spraw scisle technicznych jest moj maz :wink: . Z tego co sie orientuje to bedzie 6 zmian powietrza na godzine, filtracja, jonizacja, a latem mozliwosc podlaczenia centralnej klimatyzacji. Na parterze ogrzewanie wyglada tak: kratki nawiewowe na poziomie podlogi (na etapie robienia fundamentow, ekipa od ogrzewania rozprowadzila rury, ktore teraz sa pod podlaga). Pietro bedzie ogrzewane przez rozprowadzenie cieplego powietrza przy uzyciu kratek w suficie. Poniewaz mamy jeszcze nad pietrem dodatkowy strych uzytkowy, tam rury beda lecialy po obrysie budynku. To tyle w skrocie, sorry, ze nie potrafilam udzielic bardziej fachowej odpowiedzi. Jezeli bylabys zainteresowana zobaczeniem projektu instalacji, oraz domu, to daj znac. Nie bedzie mnie teraz przez 4 dni w Warszawie, zawoze corcie do Anglii, gdzie ja zostawiam u przyjaciol na ostatnie 3 tygodnie wakacji.

Pozdrawiam

ozzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ozzie mamy identycznie jak Wy:

 

u nas caly dom bedzie grzany cieplym powietrzem, polaczeniem pieca gazowego RHEEM i dogrzewania drewnem z kominka.kratki nawiewowe na poziomie podlogi (na etapie robienia fundamentow(robią właśnie), ekipa od ogrzewania rozprowadza kanały). Pietro bedzie ogrzewane przez rozprowadzenie cieplego powietrza przy uzyciu kratek w suficie. Poniewaz mamy jeszcze nad pietrem dodatkowy strych uzytkowy, tam rury beda lecialy po obrysie budynku.

Identyko. Ale intrygują mnie szczegóły jak ocieplali rury (wełna, folia, papa?)

 

Miłych wakacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mili współforumowicze,

 

gdzie najlepiej zaopatrzyć się w stal na zbrojenie? Mój tata coś mi tłumaczył żeby zamówić elementy pocięte pogięte i pospinane na miarę. A jak Wy robiliście?

 

Dzwoniłam do starostwa. Pani ma za tydzień przełożyć mój wniosek z kupki "oczekujące" na kupkę "do przejrzenia". czy to nie wspaniała informacja? :o u mnie w pracy twierdzą że to jawne zaproszenie do dania łapówy. czy ja wiem...????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mili współforumowicze,

 

gdzie najlepiej zaopatrzyć się w stal na zbrojenie? Mój tata coś mi tłumaczył żeby zamówić elementy pocięte pogięte i pospinane na miarę. A jak Wy robiliście?

 

Dzwoniłam do starostwa. Pani ma za tydzień przełożyć mój wniosek z kupki "oczekujące" na kupkę "do przejrzenia". czy to nie wspaniała informacja? :o u mnie w pracy twierdzą że to jawne zaproszenie do dania łapówy. czy ja wiem...????

 

heya,

 

Na pewno taniej jest, jak ekipa sama powygina zbrojenia niz jak kupisz gotowe. Na razie kupowalem stal tylko na fundamenty - w skladzie w Klaudynie 200 m od mojej dzialki. "chlopaki" sami przyniesli te stal ;-).

 

Ech ta Polska! Niczego nie mozna normalnie zalatwic bez lapowki.

Musisz rozwazyc - czy zalezy Ci na przyspieszeniu wydania decyzji - o ile lapowa ten proces przyspieszy.

Jesli juz lezalo miesiac albo dluzej - nie dawalbym ...bo przyspieszysz o tydzien ...moze poltora. Jezeli przedwczoraj zlozylas papierzyska i chcesz wybudowac jeszcze w tym roku - mozesz to rozwazyc (zeby nie bylo, ze namawiam do lapownictwa) ;-). Ja dzwonilem do kobity i meczylem ja - jutro ..tak ...to rano dzwonilem i pytalem, czy juz patrzy na moj wniosek ...jesli nie ...mowilem szybko - OK - to daje pani dwie godzinki i za dwie godziny znowu dzwonilem ...i jak nie zajrzala - lojalnie uprzedzalem ze bede ja meczyl ...i dzownilem nadal. Po 3 dniach dzwonienia uzyskalem pozwolenie. Na telefony wydalem 500 zlotych - moze lepiej, skuteczniej hahahaha bylo kupic bombonierke za 23 zlote i rajstopki o numer mniejsze za 18 ? ;-)

lykend!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...