Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty  

323 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

    • beton komórkowy
      101
    • bale drewniane
      3
    • koształtki styropianowe wypełnione betonem
      16
    • pustaki ceramiczne
      107
    • bloczki silikatowe
      88
    • szkielet drewniany
      8
    • inny wybór
      9


Recommended Posts

Ściana 54 cm? Toż to prawdziwy nowożytny bunkier... Z pewnością masz piękny widok z okna przy takich parametrach. Bo w to że masz ciepło to nie wątpię :D U mnie jest tego styro raptem 12 cm przy ścianie Porotherm 25 i współczynnik U na poziomie 0,2. U ciebie to chyba dążysz żeby wyjść na zero?! :)

Ściana będzie spora, okna wysunięte. gdybym dzisiaj się zabierał za dom, to zrobiłbym z silikatu 18 cm i więcej styro :D. generalnie to minimum jakie brałem pod uwagę to 20 cm, ale wtedy nie wiedziałem, że można grzać w rozsądnej cenie czystym prądem. poczytałem forum, dokonałem pewnych odkryć i padło na 30 cm. będę grzał prądem, stąd ta izolacja i akumulacyjny silikat. wodna podłogówka pozwoli ewentualnie w przyszłości zmienić źródło ogrzewania, a dzięki sporej izolacji można kupić np. tańszą pompę ciepła. poza tym argumentem przemawiającym za grubszą izolacją jest dla mnie fakt, że głupio płacić za klej, siatkę, robociznę kilka razy więcej niż za styropian :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem ciekaw, co w przyszłości zrobią "szczęściarze", których namówiono na ścianę 1W o grubosci 44cm, a którzy z uwagi na rosnące koszty ogrzewania za pare lat będą chcieli docieplic dom.

Nawet marne 10cm, przy oknach zamontowanych w osi muru da piękny efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw, co w przyszłości zrobią "szczęściarze", których namówiono na ścianę 1W o grubosci 44cm, a którzy z uwagi na rosnące koszty ogrzewania za pare lat będą chcieli docieplic dom.

Nawet marne 10cm, przy oknach zamontowanych w osi muru da piękny efekt :)

 

Niekoniecznie - okien w ścianie jednowarstwowej nie trzeba przecież montować do lica muru. Nikt tak zresztą nie robi! Poza tym jak koszty ogrzewania rosną, to nie od razu wali się docieplenie na dom. Uszczelnianie warto zacząć od mniej kosztownych prac, np. wymieniając drzwi i montując rolety zewnętrzne... Przecież największe straty ciepła masz zawsze przez drzwi i okna.

 

Jakie realne koszty oszczędności osiągniesz przy zejściu z U=0,3 do U=0,15? Czy ta oszczędność ma szansę się zwrócić w dającej się przewidzieć perspektywie? Moim zdaniem nikt takiej decyzji nie podejmie, jeśli w perspektywie będzie mieć oszczędności rzędu np. 20 zł za miesiąc. Przecież na zwrot z takiej inwestycji trzeba by czekać z 10 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież największe straty ciepła masz zawsze przez drzwi i okna.

Jesteś pewien?

U mnie (SILKA 24 + styropian 036) wg obliczen:

Ściany: 20,7%

Okna:21,5%

Drzwi:2,7%

Podłoga na gruncie:6%

Strop:16%

 

Więc procentowo ściany to dośc dużo ale ile można zyskać ocieplając, zapewne trzeba to dokładnie policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie realne koszty oszczędności osiągniesz przy zejściu z U=0,3 do U=0,15? Czy ta oszczędność ma szansę się zwrócić w dającej się przewidzieć perspektywie? Moim zdaniem nikt takiej decyzji nie podejmie, jeśli w perspektywie będzie mieć oszczędności rzędu np. 20 zł za miesiąc. Przecież na zwrot z takiej inwestycji trzeba by czekać z 10 lat :)

 

Dobra izolacja ścian czy dachu, to nie tylko ciepło w zimie, ale również chłodniej w lecie w upały, a tego nie przeliczysz na oszczędności, tylko komfort domowników, no chyba że ktoś przy kiepskiej izolacji musi instalować klimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - okien w ścianie jednowarstwowej nie trzeba przecież montować do lica muru. Nikt tak zresztą nie robi! Poza tym jak koszty ogrzewania rosną, to nie od razu wali się docieplenie na dom. Uszczelnianie warto zacząć od mniej kosztownych prac, np. wymieniając drzwi i montując rolety zewnętrzne... Przecież największe straty ciepła masz zawsze przez drzwi i okna.

 

Jakie realne koszty oszczędności osiągniesz przy zejściu z U=0,3 do U=0,15? Czy ta oszczędność ma szansę się zwrócić w dającej się przewidzieć perspektywie? Moim zdaniem nikt takiej decyzji nie podejmie, jeśli w perspektywie będzie mieć oszczędności rzędu np. 20 zł za miesiąc. Przecież na zwrot z takiej inwestycji trzeba by czekać z 10 lat :)

 

Wlasnie dlatego, ze okna w ścianach 44cm ńie sa montowane w licu sciany, a w okolicach jej osi, dolozenie 12cm styropianu, spowoduje powstanie efekyu bunkra.

Ocieplenie przez montaz rolet ?

:)

To moze powiedz jaki wspolczynnik U ma roleta i tak wyglada jej wiatroszczelnosć :)

 

U mnie, przy 20cm grafitu na ścianach, uciekać będzie przez nie 21% ciepla. Współczynnik U=0,13

Przez 3-szybowe z roletami :) 17%

 

Gdybym nie mial docieplenia, tylko normowe u=0,3, to przez sciany uciekałoby 30% ciepła, a straty ogólne bylyby wieksze.

I to nie byłoby 200, 300 zl na sezon....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie realne koszty oszczędności osiągniesz przy zejściu z U=0,3 do U=0,15? Czy ta oszczędność ma szansę się zwrócić w dającej się przewidzieć perspektywie? Moim zdaniem nikt takiej decyzji nie podejmie, jeśli w perspektywie będzie mieć oszczędności rzędu np. 20 zł za miesiąc. Przecież na zwrot z takiej inwestycji trzeba by czekać z 10 lat :)

 

Prosty rachunek. Różnica to 0.15 W/m2/K, czyli jeśli masz ścian 150 metrów (ja mam więcej) to z obliczeń wynika (jeśli sezon grzewczy to 200 dni i różnica temoeratur średnio 20 stopni) ponad 2100 kWh. czyli jak grzejesz najtańszym węgle w cenie 0.15 zł / kWh to rocznie oszczędzasz 315 zł. Jeśli droższym źródłem to odpowiednio więcej. żeby uzyskać taką izolacyjność, musisz dorzucić na ścianę o U = 0.3 20-21 cm grafitowego styropianu, czyli 6300 zł. Czyli okres spłaty takiego ocieplenia przy węglu to 20 lat. Przy prądzie to będzie już 7 lat. Przy gazie jakieś 12-13 lat (nie wiem po ile 1 kWh wychodzi). Wszystko przy założeniu, że energia nie zdrożeje.

 

Chyba, że się gdzieś pomyliłem w obliczeniach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie jestem na etapie kalkulacji. Albo silka albo wylewany beton. Wstępne przymiarki mówią o ścianie 12 cm dla budynku z użytkowym poddaszem wystarczającą, więc tego betonu wiele nie pójdzie, zbrojenia tez niewiele, tylko szalunek i dokładne umiejscowienie otworów na okna, chyba ze je później wycinać hi hi hi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, znam, widziałem, interesowałem się a okna w warstwie ocieplenia sa mi na plaster . . . żartuję oczywiście

W tym całym rozwiązaniu klocków lego, super ciepłym i łatwym w budowaniu (jak sądzę) są mankamenty, które mi przeszkadzają

Brak akumulacji termicznej - a jak wspomniałem dla mnie to podstawa jeśli chodzi o ściany i podłogi

No i kwestia użytkowa - jak będę chciał coś zawiesić to co? A jak trafię na łączenie kształtek to przecież w styropianie żądne mocowanie się nie sprawdzi

Odpada - niestety, bo system mi się bardzo podoba i dla budowania w maksimum dwie osoby jest idealny (jak oceniam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...