Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty  

323 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

    • beton komórkowy
      101
    • bale drewniane
      3
    • koształtki styropianowe wypełnione betonem
      16
    • pustaki ceramiczne
      107
    • bloczki silikatowe
      88
    • szkielet drewniany
      8
    • inny wybór
      9


Recommended Posts

wiem, znam, widziałem, interesowałem się a okna w warstwie ocieplenia sa mi na plaster . . . żartuję oczywiście

W tym całym rozwiązaniu klocków lego, super ciepłym i łatwym w budowaniu (jak sądzę) są mankamenty, które mi przeszkadzają

Brak akumulacji termicznej - a jak wspomniałem dla mnie to podstawa jeśli chodzi o ściany i podłogi

No i kwestia użytkowa - jak będę chciał coś zawiesić to co? A jak trafię na łączenie kształtek to przecież w styropianie żądne mocowanie się nie sprawdzi

Odpada - niestety, bo system mi się bardzo podoba i dla budowania w maksimum dwie osoby jest idealny (jak oceniam)

 

Jestes w bledzie myslac, ze jak scian z silki nie ma to dom nie bedzie akumulowac, jak piszesz "brak akumulacji". W domu masz tysiace kilogramow materialow o wiekszej badz mniejszej akumulacji, a roznice bywaja na ktoryms miejscu po przecinku.

 

Zawiesic nie ma problemu, zapytaj tych co mieszkaja, ba, widzialem szafki kuchenne wiszace od 10 lat, nie chca spasc:)

 

Tak wiec zrewiduj swoje poglady bo moze jednak warto:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestes w bledzie myslac, ze jak scian z silki nie ma to dom nie bedzie akumulowac
oczywiście ..

błąd w pojmowaniu, takich jest wiele, sam się łapałem na to!

powiedziałem dość czereśniakom ! teraz konkretne boje .. bo wciskanie kitu z oddychaniem ścian np i wiele innych spraw.

Akumulację tworzy się wewnątrz domu ! szczególnie otaczają łazienkę !

Stąd u mnie nawet kg nie będzie w ścianach co będzie miało jakąś akumulację !

Rdzeń tak .. masa drewna ... drewno puki co najlepszy materiał budowlany ! ma zaskakująco wysoką pojemność cieplną.

Ciupinkę gorszą niż cegła pełna różnica jest około 0,05kWh /m^3 dla jodły o gęstości 550kg/m^3 .

Drewno dębowe np znowu ma o 0,1 kWh większą niż cegła pojemność cieplną .

Idealnie nadaje się na rdzeń domu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe że jestem w błędzie choć w tym wypadku sądzę że nie. Puc litej ściany, kilka metrów sześciennych materiału długo trzymającego ciepło, jest o wiele lepszym akumulatorem ciepła niż otulone styropianem rdzenie zalanego betonu. I im więcej w domu będzie metrów sześciennych materiału długo trzymającego ciepło tym lepiej. Wtedy nawet i na tydzień lub dłużej mogą mnie światła pozbawić. Chcę mieć chałupę o jak najwyższej akumulacyjności energii we wszystkim co się da, ścianach, podłodze, suficie czy dachu (myślę nad dwuspadowym tez monolitycznym - chce sobie zbudować bunkier - mam takie widzi mi się :)

מרכבה z różnych względów nie będzie u mnie ani grama drewna, mam takiego fioła, przykro mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domowy cieć mam jednak inne zdanie. Od akumulacji ciepła, powinny być ściany wewnętrzne. Zewnętrzne więcej niż zakumulują, to stracą. Wewnętrzna strona zewnętrznej ściany w tym systemie jest osłonięta styropianem 5cm.

Co do wieszania. Dużo gorszym materiałem pod względem kłopotów z wieszaniem jest ceramika czy beton komórkowy. Argumenty więc nie trafione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domowy cieć mam jednak inne zdanie. Od akumulacji ciepła, powinny być ściany wewnętrzne. Zewnętrzne więcej niż zakumulują, to stracą. Wewnętrzna strona zewnętrznej ściany w tym systemie jest osłonięta styropianem 5cm.

Co do wieszania. Dużo gorszym materiałem pod względem kłopotów z wieszaniem jest ceramika czy beton komórkowy. Argumenty więc nie trafione.

mozliwe że z wieszaniem nie mam racji. akumuluje każda ściana a planuję ocieplenie min 20 cm szarego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Mamy z mężem projekt na oku (jeszcze nie kupiony), działka jest, pora na przeanalizowanie tematu ścian. Ten i parę innych wątków przeczytałam w tym dziale. No i mam parę pytań.

 

Wstępnie zaobserwowałam, że większość osób z FM chwali sylikaty. W projekcie jest pustak ceramiczny 30 + 15cm styro, co ukierunkowało wstępnie moje myślenie na Porotherm. Właściwie przekonaliście mnie do sylikatów :) natomiast chciałabym dopytać, czy sprawdzą się w mojej sytuacji, ponieważ tak jak pisaliście, dla każdego będzie najlepsze coś innego.

 

Założenia:

- mały dom z poddaszem użytkowym, 101m pow uż, 135m całkowitej (dom przy Cyprysowej 27)

- piec na ekogroszek (z możliwością zmiany pieca w przyszłości na gaz, jednak na chwilę obecną - ekogroszek)

- brak luksusów ;) typu ogrzewanie podłogowe, WM z reku itp

- cicha okolica, brak ulicy za oknem

- nie zależy nam na tempie budowy

 

Priorytety:

- brak pęknięć (Śląsk - szkody górnicze)

 

Teść budował dom jakieś 10 lat temu z MAXa i jest zadowolony, nic nie pęka. Słyszał jednak, że Porotherm jest lepszy od MAXa w związku z czym zainteresowałam się tematem. Czytam czytam, a tu niespodzianka - sylikaty :). Jak one spisują się na Śląsku?

Kiedyś słyszałam, że sylikaty głównie stosuje się tam, gdzie jest głośno a tutaj wymieniacie tyle zalet :).

 

Jeżeli w projekcie jest pustak ceramiczny 25 cm, styropian 15 cm, to jak przełożylibyście to na sylikaty? 18+25, 24+20? Chciałabym w przybliżeniu porównać koszty.

 

I jeszcze jedno pytanie, troszkę OT. Jakie fundamenty pod sylikaty? Teść wspominał coś o bloczkach betonowych, jednak sylikaty jak piszecie są ciężkie - czy takie bloczki betonowe w tej sytuacji są ok?

Zdaję sobie sprawę, że ostatecznie sprawę przesądza architekt, jednak robię wstępne rozeznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Mamy z mężem projekt na oku (jeszcze nie kupiony), działka jest, pora na przeanalizowanie tematu ścian. Ten i parę innych wątków przeczytałam w tym dziale. No i mam parę pytań.

 

Wstępnie zaobserwowałam, że większość osób z FM chwali sylikaty. W projekcie jest pustak ceramiczny 30 + 15cm styro, co ukierunkowało wstępnie moje myślenie na Porotherm. Właściwie przekonaliście mnie do sylikatów :) natomiast chciałabym dopytać, czy sprawdzą się w mojej sytuacji, ponieważ tak jak pisaliście, dla każdego będzie najlepsze coś innego.

 

Założenia:

- mały dom z poddaszem użytkowym, 101m pow uż, 135m całkowitej (dom przy Cyprysowej 27)

- piec na ekogroszek (z możliwością zmiany pieca w przyszłości na gaz, jednak na chwilę obecną - ekogroszek)

- brak luksusów ;) typu ogrzewanie podłogowe, WM z reku itp

- cicha okolica, brak ulicy za oknem

- nie zależy nam na tempie budowy

 

Priorytety:

- brak pęknięć (Śląsk - szkody górnicze)

 

Teść budował dom jakieś 10 lat temu z MAXa i jest zadowolony, nic nie pęka. Słyszał jednak, że Porotherm jest lepszy od MAXa w związku z czym zainteresowałam się tematem. Czytam czytam, a tu niespodzianka - sylikaty :). Jak one spisują się na Śląsku?

Kiedyś słyszałam, że sylikaty głównie stosuje się tam, gdzie jest głośno a tutaj wymieniacie tyle zalet :).

 

Jeżeli w projekcie jest pustak ceramiczny 25 cm, styropian 15 cm, to jak przełożylibyście to na sylikaty? 18+25, 24+20? Chciałabym w przybliżeniu porównać koszty.

 

I jeszcze jedno pytanie, troszkę OT. Jakie fundamenty pod sylikaty? Teść wspominał coś o bloczkach betonowych, jednak sylikaty jak piszecie są ciężkie - czy takie bloczki betonowe w tej sytuacji są ok?

Zdaję sobie sprawę, że ostatecznie sprawę przesądza architekt, jednak robię wstępne rozeznanie.

Ja buduję z silki 24 i na to 20 styro grafitowego, a buduję praktycznie ten sam projekt co ty sobie upatrzyłaś:) z drobnymi zmianami, w moim dzienniku są zdjęcia, buduję na płycie fundamentowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy materiał ma swoje plusy jak i minusy swoich zwolenników i przeciwników. Nam zależy na tym żeby było ciepło i stosunkowo niedrogo, zarówno pod względem samej budowy jak i późniejszego ogrzewania. Zdecydowaliśmy się na solbet, dwie ekipy które bierzemy pod uwagę pracują głównie na tym materiale inwestorzy zadowoleni. Za bloczki 24cm solbet 600 mamy cenę ok. 6,60, kupujemy na dniach żeby zdążyć z vatem. Jaką polecacie do tego dobrać grubość styropianu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybkie odpowiedzi :) czyżby też sobotnia kawka przy forum? na odpowiednim dociepleniu i rozsądnym oc bardzo nam zależy, jestem ciepłolubna i zawsze mi zimno dlatego też właśnie myślę o 20 cm. Do tego zastanawiamy się nad panelami fotowoltaicznymi czy rekuperacją w późniejszym czasie, ale to wszystko zależy od finansów i tego na ile one nam pozwolą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z czego murować, jasne najtaniej blaszak.

Najpierw chcieliśmy murowany na 2 auta, teraz zastanawiam się nad tym aby faktycznie postawić wiatę i z tyłu zrobić magazynek zamykany na narzędzia, kosiarki itp. a po bokach zrobić ażurową konstrukcję z desek i na tym miałby rosnąć jakiś bluszcz czy coś podobnego. Zalety - tanio i zielone ściany powodują że wiatr nie wpycha śniegu do środka, mniej pieniędzy na podatek dla gminy.

Wady - brak zamykanej bramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...