Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty  

323 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

    • beton komórkowy
      101
    • bale drewniane
      3
    • koształtki styropianowe wypełnione betonem
      16
    • pustaki ceramiczne
      107
    • bloczki silikatowe
      88
    • szkielet drewniany
      8
    • inny wybór
      9


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

vega1 u nas ze stropem nie bedzie chyba takiego problemu bo bedzie drewniany - kladziemy gotowe wiazary. Czy miedzy energo a forte jest znaczna roznica w wytrzymalosci?

 

Przy stropie drewnianym ta różnica nie ma większego znaczenia. "Energo" ma bardzo lichą wytrzymałość na ściskanie - tak circa 6-7 razy gorszą od ceramiki poryzowanej... :) "Forte" jest tylko 2-3 razy słabszy, ale ma już dużo gorszą izolacyjność termiczną. Z betonami już tak niestety bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem już gdzieś w tym wątku. Zdarzyło mi się na pewnej budowie, iż pod ciężarem stropu żelbetowego o grubości 30cm te bloczki zaczęły rysować. Ekipa na szybko musiała wycinać miejsca na rdzenie żelbetowe. Po dolaniu rdzeni, problem znikł.

 

Brawo dla projektanta za zaprojektowanie tak ciężkiego stropu do ścian z betonu komórkowego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 months później...
  • 4 weeks później...

No a ta łatwość murowania ?

 

Murowanie z bk też że nie należy do trudnych. Z silką najgorzej, bo jest cieżka i trudno się ją tnie. ALE ja też uważam, że z murowanie z porothermów to najniższy level wtajemniczenia. Dlaczego? Bo materiał przyjeżdża na budowę we względnie najlepszym stanie :) bloczki betonowe z reguły są pokruszone i powyszczerbiane, co się kończy tym, że albo trzeba je sztukować albo mocno pracować zaprawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Murowanie z bk też że nie należy do trudnych. Z silką najgorzej, bo jest cieżka i trudno się ją tnie. ALE ja też uważam, że z murowanie z porothermów to najniższy level wtajemniczenia. Dlaczego? Bo materiał przyjeżdża na budowę we względnie najlepszym stanie :) bloczki betonowe z reguły są pokruszone i powyszczerbiane, co się kończy tym, że albo trzeba je sztukować albo mocno pracować zaprawą.

 

jakoś nie zauważyłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zastanawiam się nad wyborem materiału na ściany, pod uwagę idą (chyba już standardowo) BK i ceramika.

Dom parterowy więc wytrzymałość chyba nie ma aż tak wielkiego znaczenia, dla mnie ważna jest termoizolacyjność.

 

Wybór wstępnie padł na BK .

 

Mam jednak dylemat: w chwili obecnej - listopad - mam zakończone fundamenty.

chciałbym "pociągnąć" ściany i zrobić strop betonowy jeszcze w tym roku.

I tu pytanie: czy BK dobrze zniesie okres: jesień, zima, wiosna nie będąc zabezpieczonym - mam na myśli tynkowanie?

Może z tego powodu lepiej wybrać ceramikę (niższa nasiąkliwość).

 

Będę wdzięczny za ocenę tego czy ściana z BK dobrze zniesie oczekiwanie na wykończenie.

 

 

pzdr

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu pytanie: czy BK dobrze zniesie okres: jesień, zima, wiosna nie będąc zabezpieczonym - mam na myśli tynkowanie?

Może z tego powodu lepiej wybrać ceramikę (niższa nasiąkliwość).

 

Będę wdzięczny za ocenę tego czy ściana z BK dobrze zniesie oczekiwanie na wykończenie.

 

Beton komórkowy ma większą nasiąkliwość od Porothermu i absorbuje wodę w całym swoim przekroju. Ceramiki nasiąka tylko powierzchniowo, więc odparowanie wody jest dużo łatwiejsze. Teoretycznie tak to powinno wyglądać :) Ale kluczowe jest moim zdaniem to, że ceramika nie traci docelowej nośności nawet w stanie zamoczonym. Przy betonie nikt na to nie daje gwarancji.

 

W praktyce jeśli nie zamierzasz robić SSO w tym sezonie to moim zdaniem w ogóle nie ma co się bawić w murowanie ścian. Jest już połowa listopada, więc to naprawdę późno na prace murarskie. Zaraz zaczną się przymrozki, dni są krótkie. Moim zdaniem niewiele zyskasz murując ściany w tym sezonie i robiąc SSO dopiero na wiosnę. Sam proces murowania jest względnie szybki, a przy odpowiednich materiałach (np. dryfix) ściana będzie mieć docelową nośność bardzo szybko (24h zamiast 30 dni)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy dom wybudowany z BK może stać 2-3 lata bez elewacji? Czy lepiej zamienić budulec na ceramikę w tej sytuacji?

 

Może :) Ale jest też szansa, że pociągnie więcej wilgoci, niż dom z Porothermu. Ceramika nie gromadzi wody w całym przekroju, tylko powierzchniowo. Beton komórkowy nie ma takich właściwości i "wypije" tej wody znacznie więcej. Najsensowniej byłoby to otynkować wcześniej :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...