Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty  

323 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

    • beton komórkowy
      101
    • bale drewniane
      3
    • koształtki styropianowe wypełnione betonem
      16
    • pustaki ceramiczne
      107
    • bloczki silikatowe
      88
    • szkielet drewniany
      8
    • inny wybór
      9


Recommended Posts

To tak na poważnie? W tym kraju co drugi dom jest budowany z ceramiki! Czyli sporo osób jednak te zalety znajduje...

 

Miałem na myśli, że jak dla mnie nie ma żadnych zalet. Ja ich nie znajduję dla siebie.

Jeśli Ty możesz je opisać, to napisz. Coś w tym musi być,jeśli co drugi tak buduje. Może już niedługo 99% nowo budowanych domów, będzie miało ściany z ceramiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Miałem na myśli, że jak dla mnie nie ma żadnych zalet. Ja ich nie znajduję dla siebie.

Jeśli Ty możesz je opisać, to napisz. Coś w tym musi być,jeśli co drugi tak buduje. Może już niedługo 99% nowo budowanych domów, będzie miało ściany z ceramiki.

 

Dla mnie największą zaletą ceramiki jest uniwersalność, czyli praktycznie brak jednoznacznie słabych punktów. Materiał ma spory zapas nośności, co daje dużą dowolność przy rozwiązaniach konstrukcyjnych (przy rozważaniu betonu komórkowego słyszałem w studiu projektowym, że dane rozwiązanie wymaga wzmocnienia żelbetem...). Do tego bardzo dobra akustyka ścian, porównywalna z silikatami i znacznie lepsza niż w BK. Co do izolacyjności termicznej to i tak w 90% konstrukcji docelowy parametr osiąga się zewnętrzną izolacją, więc samo U materiału konstrukcyjnego jest kwestią drugorzędną. Sam proces murowania przy Porothermie jest względnie prosty, ale to bardzo uznaniowa kwestia, więc o tym nie warto w sumie pisać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie największą zaletą ceramiki jest uniwersalność, czyli praktycznie brak jednoznacznie słabych punktów. Materiał ma spory zapas nośności, co daje dużą dowolność przy rozwiązaniach konstrukcyjnych (przy rozważaniu betonu komórkowego słyszałem w studiu projektowym, że dane rozwiązanie wymaga wzmocnienia żelbetem...). Do tego bardzo dobra akustyka ścian, porównywalna z silikatami i znacznie lepsza niż w BK. Co do izolacyjności termicznej to i tak w 90% konstrukcji docelowy parametr osiąga się zewnętrzną izolacją, więc samo U materiału konstrukcyjnego jest kwestią drugorzędną. Sam proces murowania przy Porothermie jest względnie prosty, ale to bardzo uznaniowa kwestia, więc o tym nie warto w sumie pisać :-)

Jeśli już wymieniasz zalety ceramiki, z naciskiem tylko na akustykę i zapas nośności, to napiszę że przy takich samych wymiarach silikat przewyższa "Twoją" ulubioną ceramikę. I to zdecydowanie!

O izolacyjności termicznej materiału konstrukcyjnego ścian pisałem przecież już wyżej, ma niewielkie znaczenie.

Proces murowania może względnie prosty (tak jak i z innych materiałów, żadna zaleta) ale przy mało troskliwym murowaniu, wiatr hula w ścianie najmocniej,

Przy BK lub silikacie aż takich problemów nie ma.

A już Porotherm to chyba raczej nie jest materiałem o sporym zapasie nośności? A do tego jak piszą inwestorzy, bardzo kruchy, dużo odpadów. Już lepsza zwykła ceramika. O U ściany decyduje izolacja zewnętrzna.

Nie przekonałeś mnie o wyższości ceramiki. Innych chyba też, przykro mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Widze że tutaj każdy toczy wojne miedzy silka a ceramika.

 

Ja zastanawiam sie nad pustakami betonowymi, ponieważ chciałbym zrobić piwnice w mieszkaniu w sposób jak by to nazwać industrialny i nie tynkować jej, natrafiłem na producenta który deklaruje niska nasiakliwośc wiec nie będzie uczucia wilgoci mam nadzieje, przy okazji zastanawiam nad zastosoaniem tych bloczków w całym domu bo i fajna akustyka. Mogłby ktoś doradzić i opisiac wady badz zalety w poruwnaniu do silki lub ceramiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O "U" ściany murowanej dwuwarstowo decyduje izolacja + materiał konstrukcyjny. Co do kruchości i generalnie obróbki, to uważam, że akurat ceramika jest łatwiejsza niż silikat, ze względu na ciężar pojedynczego bloczka i jego twardość. Ceramikę można spokojnie ciąć typowym "aligatorem", natomiast do silikatów zostaje głównie młot i przecinak, ewentualnie szlifierka kątowa z pancerną tarczą. Zgadzam się, że w kwestii murów każdy będzie chwalił materiał, z którego się murował...

 

Nie wspominając oczywiście betonu komórkowego, do którego obróbki wystarczy zwykła ręczna piła z widiowymi zębami :)

Każdy materiał ścienny ma swoje plusy i minusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominając oczywiście betonu komórkowego, do którego obróbki wystarczy zwykła ręczna piła z widiowymi zębami :)

Każdy materiał ścienny ma swoje plusy i minusy.

 

Oczywiście, ale to jeszcze nic nie znaczy. Sama łatwość obróbki to tak naprawdę szczegół (chociaż miły - nie da się ukryć :). Dom buduje się najczęściej raz w życiu, więc najważniejsze to zrobić go dobrze, a nie tak, żeby się nie zmęczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,chciałem zapytać o fachową poradę.

W ubiegły czwartek zalałem 9 stóp fundamentowych pod domek drewniany narzędziowy 3x3 beton robiłem sam na działce w taczce.Proporcje to 2-3 łopaty cementu + 8-9 łopat piachu drobnego służącego do murowania to po wymieszaniu zalewałem wodą i mieszałem uzyskując raczej średnio rzadką konsystencję nie przesadzałem z wodą.

Wszystko zalałem i po 24 godzinach słupki były miękkie dopiero w niedziele stwardniały tak ,że nie poddają się przy uciskaniu ręką.Jeden słupek nie związał praktycznie i to mnie zaciekawiło..przypomniałem sobie ,że wylał mi się napój na koniec pracy i doczytałem ,że cukry spowalniają wiązanie betonu.

Wydłubałem to na jakieś 5 cm w głąb ręką później beton był częściowo związany ale podkułem go szpadlem (miał konsystencję wilgotnego piachu z cementem) na kolejne 10 cm i zalałem nową mieszanką.

 

Rozumiem ,ze temperatury są niskie i beton wolno wiążę? ale czy beton wiążę tak ,że zamienia się w taką konsystencję mokrego piachu zmieszanego z cementem??

cement to Lafarge Budowlany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może dom z drewna lub z bali? Drzewo ma wiele naturalnych właściwości, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim otrzymują optymalny poziom wilgoci, a także drewno ma zdolność do absorpcji ciepła, a następnie jej oddawania, gdy w pomieszczeniu się ochładza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat akumulacyjność cieplna drewna jest zdecydowanie niższa niż standardowych materiałów. Dom z Porothermu czy silikatu wychłodzi się dużo wolniej, niż dom drewniany.

 

Taaa.... To sprawdź sobie ciepło właściwe drewna, sprawdź przez grubość przegród i potem napisz, co ci z tego wyszło....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pomyliłeś....

 

No dobrze, dwa pytania:

1. Jaka wielkość (jednostka fiz) charakteryzuje akumulacyjnośc i skąd się bierze ?

2 Czy łatwiej jest rozgrzać materiał o wysokim ciepłe właściwym, czy niskim. Dla ułatwienia - o porównywalnej gęstości.

 

 

przy domkach sezonowych - materiały o niskiej akumulacyjności, ale wysokim cieple właściwym. Taki dom jest po prostu taniej i szybciej zagrzać, np przyjeżdżając tylko na weekend. Tylko że przy stałym ogrzewaniu np. przez kilka tygodni koszty mogą już nie wyglądać tak kolorowo.

 

Oooo... Tez ładny kwiatek.... Co ma parametr akumulacyjności i ciepła właściwego materiału do kosztów przy stałym trybie ogrzewania ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym w miarę energoszczędny dom wybudować.

W projekcie domu mam 24 cm gazobetonu i 14 styropianu (139 m2 p użytkowej)...i to ma mi zapewnić obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Fi= 12 965 W....

Niewiem jeszcze czy zastosuję do systemu CO i CWU pompę ciepła p-w/rekuperację/kocioł na ekogroszek/gaz z sieci...

Co polecacie w najlepszym stosunku cena/jakość jako materiał na ściany zewnętrzne?

Edytowane przez jankes789
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co polecacie w najlepszym stosunku cena/jakość jako materiał na ściany zewnętrzne?

 

Cena to w przypadku materiałów konstrukcyjnych rzecz mocno względna... Sporo zależy od tego, jakie ceny da Ci za transport hurtownia, w której będziesz kupować. Zrób rozeznanie. Co do materiałów, to najkorzystniejszy stosunek jakość/cena będziesz mieć przy silce albo ceramice. Gazobeton ma też sporo minusów (chociaż oczywiście w kwestii "U" będzie najlepszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem, że: ceramika poryzowana ma dobra termoizolacyjność i bardzo dobrą akumulację cieplną za to silikaty mają słabą termoizolacyjność i również bardzo dobrą akumulację cieplną ...za bardzo nie rozumiem tych dwóch parametrów pustaków... Czy termoizolacyjność nie wyklucza akumulacji cieplnej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...