Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty  

323 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

    • beton komórkowy
      101
    • bale drewniane
      3
    • koształtki styropianowe wypełnione betonem
      16
    • pustaki ceramiczne
      107
    • bloczki silikatowe
      88
    • szkielet drewniany
      8
    • inny wybór
      9


Recommended Posts

ja mogę tylko dodać, że docinanie tych silikatów jest upierdliwe.Może nie mam wielkiego doświadczenia bo pierwszy dom i pewnie jedyny buduję ale strasznie się je tnie. Pozytyw, że nie musi być dokładnie docięte do wymiaru bo i tak bloczek ma taką samą przewodność ciepła co grubsza fuga :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie doszukałem się racjonalnej odpowiedzi czy termoizolacyjność nie wyklucza się z akumulacją cieplą...Czy możecie wytłumaczyć te dwa parametry?

 

Akumulacyjnośsc zależy od ciepła właściwego materiału i jego ciężaru objętościowego.

Im wieksze tym materiał bardziej akumulacyjny.

 

Ceramika, beton komórkowy, czy silikaty posiadają podobne ciepło właściwe, ale z uwagi, że silikat posiada największy ciężar objętościowy, to jego akumulacyjnośc jest najwieksza. Pózniej dopiero ceramika, na samym koncu beton komórkowy.

 

Przewodność cieplna zależy od struktury materiału i ilości zamkniętego w nim powietrza. Powietrze izoluje, ale nie akumuluje, dlatego to beton komórkowy jest najlepszym izolatorem, pózniej ceramika, na koncu silikaty.

Są ciężkie, najdłużej sie nagrzewają i najwolniej stygną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacyjnośsc zależy od ciepła właściwego materiału i jego ciężaru objętościowego.

Im wieksze tym materiał bardziej akumulacyjny.

 

Ceramika, beton komórkowy, czy silikaty posiadają podobne ciepło właściwe, ale z uwagi, że silikat posiada największy ciężar objętościowy, to jego akumulacyjnośc jest najwieksza. Pózniej dopiero ceramika, na samym koncu beton komórkowy.

 

Przewodność cieplna zależy od struktury materiału i ilości zamkniętego w nim powietrza. Powietrze izoluje, ale nie akumuluje, dlatego to beton komórkowy jest najlepszym izolatorem, pózniej ceramika, na koncu silikaty.

Są ciężkie, najdłużej sie nagrzewają i najwolniej stygną.

 

Podwójne ściany i w środku styropian to chyba za droga sprawa i nieopłacalna więc będe chciał ściany z pustaka i styropian do tego....niewiem którym parametrem się bardziej kierować kierować-akumulacją czy termoizolacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Podwójne ściany i w środku styropian to chyba za droga sprawa i nieopłacalna więc będe chciał ściany z pustaka i styropian do tego....niewiem którym parametrem się bardziej kierować kierować-akumulacją czy termoizolacją?

Na pewno nie patrz na współczynnik przewodzenia ciepła mat.konstrukcyjnego bo o to dba izolacja.

Wieksza akumulacyjnosc czyt.bezwładność powoduje bardziej stabilne temperatury w domu bez gwałtownych wahań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójne ściany i w środku styropian to chyba za droga sprawa i nieopłacalna więc będe chciał ściany z pustaka i styropian do tego....niewiem którym parametrem się bardziej kierować kierować-akumulacją czy termoizolacją?

 

Ja wolę akumulacyjność. Za termoizolację odpowiada izolacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A jak z ceną silikatu w porównaniu do innych materiałów?

Niedawno sprawdzałem to w dalszym ciągu było najtaniej.

Chcesz jeszcze taniej to po konsultacji z konstruktorem możesz zmienić na bloczek gr.18cm wtedy będzie na pewno najtaniej na rynku wśród materiałów konstrukcyjnych.

Ja osobiście zrobiłem taki manewr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno sprawdzałem to w dalszym ciągu było najtaniej.

Chcesz jeszcze taniej to po konsultacji z konstruktorem możesz zmienić na bloczek gr.18cm wtedy będzie na pewno najtaniej na rynku wśród materiałów konstrukcyjnych.

Ja osobiście zrobiłem taki manewr ;)

A ten silikat to jak pytać pustak zwykły :) ??

a lepsze będzie zwykły ytong czy porotherm zapewne porotherm jak czytam o wiele droższy ? A co do firm to z jakich najlepiej brać ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A ten silikat to jak pytać pustak zwykły :) ??

a lepsze będzie zwykły ytong czy porotherm zapewne porotherm jak czytam o wiele droższy ? A co do firm to z jakich najlepiej brać ??

Po prostu pytaj się o silikat ale nie z Xelli czyli producenta ytonga i silki bo drogie mają materiały ale o silikat polskich producentów np.grupa silikaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten silikat to jak pytać pustak zwykły :) ??

a lepsze będzie zwykły ytong czy porotherm zapewne porotherm jak czytam o wiele droższy ? A co do firm to z jakich najlepiej brać ??

 

Lepsze jest to, co lepiej odpowiada danej konstrukcji (w sensie parametrów :). Co do cen Porothermu, to jak ja kupowałem te pustaki były akurat nieco tańsze od ytonga. Ale wiem, że to się mocno zmienia jeśli chodzi o różne województwa, bo hurtownie naliczają sobie na różne sposoby koszty transportu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno sprawdzałem to w dalszym ciągu było najtaniej.

Chcesz jeszcze taniej to po konsultacji z konstruktorem możesz zmienić na bloczek gr.18cm wtedy będzie na pewno najtaniej na rynku wśród materiałów konstrukcyjnych.

Ja osobiście zrobiłem taki manewr ;)

 

18 cm to nie będzie za cienka ściana? Jak zauważyłem to najbardziej popularne jest budowanie ściany o grubość 24 lub 25 cm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niewiem czy silakat 18 cm bedzie dobry...Ile do tego styropianu trzeba dać ? Tyle samo co przy ścianie z ceramiki i BK 24 lub 25 cm? Czy silikat ma dużo lepszą akumulacyjność cieplną i termoizolacyjność niż ceramika poryzowana lub beton komórkowy? Czy tylko trochę lepszą dźwiękochłonność? Edytowane przez jankes789
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po kilkudniowej lekturze 35 stron tego wątku i wielu innych tematów związanych z materiałem na ściany. Nie zgadzam się z tym, żeby budować z tego, z czego budują inni. Uważam, że każdy powinien wybrać materiał odpowiadający swoim wymaganiom.

 

Marketing jest wszędzie obecny, więc wiele informacji trzeba filtrować i czytać z przymrużeniem oka. Wpływ na decyzję "kowalskiego" często ma reklama, którą duże zachodnie firmy mają dopracowany do perfekcji. Przykład. Ile Jeepów jeździło przed wprowadzeniem reklam do wszelkich mediów, a ile jeździ teraz? :) Prowadzę stronę www i wiem, kto nagle szasta kasą (m.in. z programów afiliacyjnych). Przynosi efekty? Zdecydowanie tak!

 

Ja wybieram silikaty 24 cm (ewentualnie 18 cm jeżeli będzie to możliwe) + 20 cm grafitu. Dom z poddaszem użytkowym. Przemawia do mnie akumulacja, wytrzymałość i akustyka. U mnie to najlepiej się sprawdzi, bo zamierzam grzać pompą ciepła w drugiej taryfie. Trochę szkoda, że nie ma jakieś pośredniej szerokości bloczków, bo 18 cm wydaje mi się trochę za mało (ktoś przytoczył problem kanalizacji), a 24 cm to z kolei dosyć sporo. U kierownika budowy jest 5cm więcej styro na sciach + montaż okien w strefie ocieplenia i w pomieszczeniach jest jasno. A szerokie parapety mają swój urok i są praktycznie.

 

Nie do końca rozumiem podejścia ścian 1W. To takie trochę "coś do wszystkiego = do niczego". Materiał ma izolowować akustycznie, cieplnie i jeszcze trzymać obciążenia. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie ściana 2W, gdzie role są rozdzielone i każda warstwa zrobiona z najlepszych materiałów.

 

Żałuję trochę, że za bardzo nie mogę zastosować płyty fundamentowej ze względu na różnicę poziomów garaż / reszta domu. Prawdopodnie posłucham rady jednego z forumowiczów i pierwszą warstwę nad fundamentem zrobię z ceramiki zasypanej perlitem.

 

Do tego wentylacja mechaniczna. Ludzie się dziwią, że wychodzą grzyby i inne takie ustrojstwa, jak przy szczelnych ścianach, oknach i drzwiach powietrze po prostu nie ma być skąd "zasysane", żeby potem zostało wyciągnięte przez kominy wentylacji mechanicznej. WM rozwiązuje ten problem.

 

Na koniec pytanie. Z budową ruszam w maju (fundamenty). Czy materiałów na ściany z uwagi na niższe ceny warto szukać już teraz (taki argument był w filmie muratora), czy raczej bliżej terminu budowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem podejścia ścian 1W. To takie trochę "coś do wszystkiego = do niczego". Materiał ma izolowować akustycznie, cieplnie i jeszcze trzymać obciążenia. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie ściana 2W, gdzie role są rozdzielone i każda warstwa zrobiona z najlepszych materiałów.

 

Role są rozdzielone dopiero przy ścianie 3W - bardzo popularnej ostatnio nota bene :) Do mnie w ścianie 1W przemawia to, że nie mam izolacji termicznej narażonej na erozję z zewnątrz. Poza tym znalezienie dobrego wykonawcy dociepleń zewnętrznych to sztuka trudniejsza niż znalezienie fachowca od murarki :) A przy ścianie 1W płacisz tylko jednej ekipie za konkretną robotę. A czy są materiały dobre w każdym parametrze? Oczywiście nie - to zawsze kwestia jakiegoś tam kompromisu, ewentualnie optymalizacji cenowej, bo np. taki Porotherm T, który ma po prostu kosmiczne parametry jest jednocześnie dość drogą inwestycją :/

 

A co do tego kiedy zamawiać materiały, to zwróć uwagę na terminy dostaw, bo czasami trzeba na to trochę poczekać. Generalnie lepiej byłoby wziąć materiał jak najpóźniej, ale musisz mieć pewność, że bloczki będą na rozpoczęcie robót ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenia tylko z ceramiką i silikatem.

Akustycznie Porotherm 44cm nie różnił się szczególnie od pełnego silikatu 18cm.

Akumulacyjność - dom z ceramiki szybciej tracił ciepło, ale to pewnie wina kiepskiej szczelności - wiało z gniazdek.

 

Co do gazobetonu - nie mieszkałem, ale bywałem w domach budowanych przez dewelopera. Odgłosy ulicy były słyszalne dużo bardziej, ale mógł to tez być wynik gorszych okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...