Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty  

323 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

    • beton komórkowy
      101
    • bale drewniane
      3
    • koształtki styropianowe wypełnione betonem
      16
    • pustaki ceramiczne
      107
    • bloczki silikatowe
      88
    • szkielet drewniany
      8
    • inny wybór
      9


Recommended Posts

Przy założeniu, że chcemy uzyskać dom (parterowy) jak najbardziej zbliżony do pasywnego. Grzanie prądem w tylko w drugiej taryfie (akumulacyjność), 40 ocieplenia stropu, 30 grafitu ma sciany, 30 ocieplenia podłogi... Wybór silikatów jest ok? Czy przy tak ocieplonym domu materiał z którego są zbudowane ściany nie będzie miał już tak dużego znaczenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przy założeniu, że chcemy uzyskać dom (parterowy) jak najbardziej zbliżony do pasywnego. Grzanie prądem w tylko w drugiej taryfie (akumulacyjność), 40 ocieplenia stropu, 30 grafitu ma sciany, 30 ocieplenia podłogi... Wybór silikatów jest ok? Czy przy tak ocieplonym domu materiał z którego są zbudowane ściany nie będzie miał już tak dużego znaczenia?

 

Będzie miał. Od materiału konstrukcyjnego zależy m.in. parametr akumulacyjności cieplnej. Samo docieplenie tego nie zapewni - potrzebny jest jeszcze odpowiednio masywna przegroda z dużą pojemnością cieplną. W takiej sytuacji w grę wchodzą więc przede wszystkim ciężkie materiały - silka, Porotherm. No i jeszcze drewno, ale to trochę inna bajka... :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

Również jestem na etapie wyboru materiału na ścianę zewnętrzną 2W. Po przeczytaniu tego i innych wątków wyeliminowałem resztę i została ceramika poryzowana i silikaty, chociaż bardziej jestem nawet za silikatami. Przemawia za mną najlepsza izolacja akustyczna, najlepsza trwałość (jeśli się nie mylę to nawet i coraz lepsza czym starsza, jak wino ;) ) dobra akumulacja ciepła, duża wytrzymałość (podobno nawet do 6 pięter, ja będę budował tylko dom z poddaszem użytkowym), a więc myślę czy czasem nie dać 18cm i za "zaoszczędzone" cm dodać cm ocieplenia...Przemawiała za mną również cena....tak wyczytałem w starszych wątkach, ale jak to właśnie jest teraz? Nie zdarzyłem jeszcze zorientować się w lokalnych hurtowniach, ale patrząc tak na szybko np na Alle.. to chyba jednak ceramika jest tańsza? A może starsze wypowiedzi, które czytałem brały pod uwagę to, że na silkę zaoszczędzi się tynku? Co o tym myślicie? Ceny samej cegły silikatowej poszły w górę i jest droższa niż ceramika? Co myślicie o moim wyborze? Dobrze gadam? ;) Zgadzacie się z moją wypowiedzią? Jeśli nie to w jakiej kwestii i dlaczego? Z góry dziękuję za podjęcie dyskusji i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz dobrze, szczególnie z 18cm.

Różnica w cenie powalająca chyba nie będzie, zależy gdzie masz najbliższą fabrykę silikatów. Jeśli w miarę blisko, będzie taniej. Najbliżej masz chyba Godzikowice

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz dobrze, szczególnie z 18cm.

Różnica w cenie powalająca chyba nie będzie, zależy gdzie masz najbliższą fabrykę silikatów. Jeśli w miarę blisko, będzie taniej. Najbliżej masz chyba Godzikowice

 

Nie wiem jeszcze właśnie gdzie mam najbliższą fabrykę i czy muszę szukać bezpośrednio fabryki aby było taniej czy na to samo wyjdzie jak bliżej znajdę punkt sprzedaży tej fabryki. Mieszkam w Śremie, około 40km od Poznania, więc do Godzikowic mam ponad 180km.

 

Nad tą 18cm też zaczynam już się zastanawiać, bo różnica między 18cm, a 24cm to jakieś 0,58zł, więc też szału nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad tą 18cm też zaczynam już się zastanawiać, bo różnica między 18cm, a 24cm to jakieś 0,58zł, więc też szału nie ma...

Cześć

Też zdecydowałem się na silkę, i też waham się między 18 a 24 cm. Będę budował dom z użytkowym poddaszem z podpiwniczeniem (w piwnicy bloczki betonowe 24cm). Strop między piętrami lany, zbrojony. Na poddaszu taki sam w formie trumny, a nie GK.

Stąd moje wątpliwości:

- czy grubość ścian piwnicy (24cm) nie determinuje grubości ścian nośnych z silikatów?

- czy z uwagi na ciężar obu stropów 18cm, to nie za mało?

Oczywiście będę rozmawiał z konstruktorem i KB, ale chcę się jakoś przygotować ;)

I jeszcze a propos silki -> budować z pełnej czy drążonej. A jak z drążonej, to z wieloma otworami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość ścian piwnicy na grubość ścian budynku nie wpływa.

Ciężar stropów nie robi różnicy.

Pełna w pełni wykorzystuje zalety silikatów.

W sumie to pełna 18cm jest podobna do drążonej 24, jeśli chodzi o akumulacyjność, czy izolację akustyczną.

Jeśli 18cm, to raczej pełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Przeczytałem wiele tabelek porównujących materiały na ściany. Plus trochę forum.

Jestem prawie zdecydowany na silikaty. Kilka pytań.

 

1. Silikaty występują w dwóch "grubych" grubościach czyli 24cm i 25cm. Po co takie rozróżnienie to tylko 1cm różnicy?

Rozumiem, ze brać mniej czyli 24cm.

 

2. Ze wszystkich możliwych parametrów interesuje mnie najbardziej zapewnienie w domu:

- ciszy,

- ciepło zimą,

- zimno latem.

Czy to da mi silikat?

Co jest najlepsze do "zimno latem"?

 

Wiem, ze to ciepło-zimno da mi pewnie izolacja. Ale założenie jest takie, że będzie 20cm styro i 30cm wełny na strop (parterówka).

Czy materiał na ściany ma w ogóle znaczenie w tym obszarze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wiele tabelek porównujących materiały na ściany. Plus trochę forum.

Jestem prawie zdecydowany na silikaty. Kilka pytań.

 

1. Silikaty występują w dwóch "grubych" grubościach czyli 24cm i 25cm. Po co takie rozróżnienie to tylko 1cm różnicy?

Rozumiem, ze brać mniej czyli 24cm.

 

2. Ze wszystkich możliwych parametrów interesuje mnie najbardziej zapewnienie w domu:

- ciszy,

- ciepło zimą,

- zimno latem.

Czy to da mi silikat?

Co jest najlepsze do "zimno latem"?

 

Wiem, ze to ciepło-zimno da mi pewnie izolacja. Ale założenie jest takie, że będzie 20cm styro i 30cm wełny na strop (parterówka).

Czy materiał na ściany ma w ogóle znaczenie w tym obszarze?

 

ad 1

zapomniałeś o 18cm

Szczególnie,jeśli to parterówka

 

ad 2

chłód latem da ci izolacja i odcięcie się od zysków słonecznych, oraz nadmiernego wentylowania domu w czasie upalnych dni.

Wtedy silikaty przedłużą okres znośnej temperatury wewnątrz i pozwolą przetrwać falę upałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postawisz na silikaty, do tego odpowiednio zaprojektujesz okapy, to w lecie klima nie potrzebna, a zimą też robią robotę przez akumulacyjność.

 

Gorzej jak już taki dom się nagrzeje, będzie stygł o wiele dłużej niż inne. Dom bardzo łatwo przegrzać, wystarczy trochę otwierania drzwi tarasowych i okien latem...

 

Można mieć rolety, można mieć duże okapy, ale w ciągu dnia jak się jest w domu to ma się siedzieć jak w piwnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolety przysłaniają tylko te okna, na któe akurat operuje słońce.

W salonie połączonym z kuchnią mam okna z trzech stron świata i zasłonięcie jednego z nich ni robi różnicy.

Zaś w sypialni dziecka w trakcie upałów roleta zasłania 2/3 okna, co przy letnim nasłonecznieniu daje odpowiednia ilość światła wewnątrz, a jednocześnie zmniejsza przejmowanie energii słonecznej.

Roleta w naszej sypialni po naszym wyjściu do pracy jest całkowicie opuszczona

 

Obydwie są na elewacji wschodniej

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jak już taki dom się nagrzeje, będzie stygł o wiele dłużej niż inne. Dom bardzo łatwo przegrzać, wystarczy trochę otwierania drzwi tarasowych i okien latem...

 

Można mieć rolety, można mieć duże okapy, ale w ciągu dnia jak się jest w domu to ma się siedzieć jak w piwnicy?

Wyolbrzymiasz, okna i drzwi musiałyby być otwarte chyba z pół dnia żeby wnętrze nagrzało się do temp. niekomfortowej. Poza tym, WM w domach powoli staje się standardem, więc otwieranie okien to raczej rzadkość, a drzwi tarasowe (jak i wejściowe) po prostu zamykasz za sobą, dla mnie kłopotu nie ma. W razie W można dorzucić klime i upały mieć z bani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyolbrzymiasz, okna i drzwi musiałyby być otwarte chyba z pół dnia żeby wnętrze nagrzało się do temp. niekomfortowej. Poza tym, WM w domach powoli staje się standardem, więc otwieranie okien to raczej rzadkość, a drzwi tarasowe (jak i wejściowe) po prostu zamykasz za sobą, dla mnie kłopotu nie ma. W razie W można dorzucić klime i upały mieć z bani.

 

Mówię jak jest. Nie każy może mieć w salonie okna na 3 strony świata i zamykać wybrane rolety, drzwi tarasowe - spróbuj pilnować ich zamykania jak Cię nie ma w domu :p. Co do klimy - mam, polecam, ale bez niej dom potrafił stygnąć tydzień.

 

Wiem, wiem, wszyscy zapierają się, że ich domy się nie przegrzewają, że u nich latem jest "ok", że tylko "26 stopni" tylko jakoś panowie od klimy instalują po domach sprzętu kilkaset razy więcej niż w latach poprzednich, i to bardzo często w kilkuletnich domach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wiele tabelek porównujących materiały na ściany. Plus trochę forum.

Jestem prawie zdecydowany na silikaty. Kilka pytań.

 

 

1. Silikaty występują w dwóch "grubych" grubościach czyli 24cm i 25cm. Po co takie rozróżnienie to tylko 1cm różnicy?

Rozumiem, ze brać mniej czyli 24cm.

 

2. Ze wszystkich możliwych parametrów interesuje mnie najbardziej zapewnienie w domu:

- ciszy,

- ciepło zimą,

- zimno latem.

Czy to da mi silikat?

Co jest najlepsze do "zimno latem"?

 

Wiem, ze to ciepło-zimno da mi pewnie izolacja. Ale założenie jest takie, że będzie 20cm styro i 30cm wełny na strop (parterówka).

Czy materiał na ściany ma w ogóle znaczenie w tym obszarze?

 

Chłód latem da tylko i wyłącznie dobrej klasy klimatyzator i tyle w temacie. Żadne gwc, okapy i tym podobne duperele. To bzdura powtarzana przez tych, co klimy nie mają. Ja mam długie okapy, w miarę dobrze ocieplony budynek i co? W lecie w koncu upał zawital do wnętrz. Wygoniłem go skutecznie ...klimatyzacją. Jak na zewnątrz jest plus 35 to co dają dlugie okapy i rolety jak energia cieplna przedostanie się przez mury, powoli ale się przedostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syn też jest zainteresowany budową domu. Ale poza granicami Polski. Niestety jeszcze mniej wie o budowie niż ja. Czyli nic.

Myślimy o ścianach zewnętrznych silikat 18 cm i 3 x styropian grafitowy.

Tylko jak wykonczyć środek. Chodzi mi konkretnie o instalacje elektryczną.

 

Tak jak każdą inną ścianę, tylko trzeba użyć więcej siły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...