Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty  

323 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

    • beton komórkowy
      101
    • bale drewniane
      3
    • koształtki styropianowe wypełnione betonem
      16
    • pustaki ceramiczne
      107
    • bloczki silikatowe
      88
    • szkielet drewniany
      8
    • inny wybór
      9


Recommended Posts

A jaka jest izolacyjność akustyczna takiej ściany? Fajnie, że udało się osiągnąć dobre "U", ale przy bk 400 + izolacja obawiam się, że Rw takiej ściany to jakieś max 40 db. Myślę, że sensowniej jest murować się z cięższego materiału (silikat, Porotherm), żeby zapewnić sobie jednak jakiś komfort życia w takim domu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jaka jest izolacyjność akustyczna takiej ściany? Fajnie, że udało się osiągnąć dobre "U", ale przy bk 400 + izolacja obawiam się, że Rw takiej ściany to jakieś max 40 db. Myślę, że sensowniej jest murować się z cięższego materiału (silikat, Porotherm), żeby zapewnić sobie jednak jakiś komfort życia w takim domu...

 

A jaka jest izolacyjność akustyczna typowych ze średniej półki cenowej drzwi wewnętrznych?

 

Pytam całkiem poważnie, bo na etapie ścian wszyscy się o tym rozpisują a potem montują drzwi za 300 zł :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam porównanie, bo bywam w mieszkaniu, w którym pracuje taki sam kocioł kondensacyjny, co u mnie. Sciany z BK. będąc w pomieszczeniu obok tego z zainstalowanym kotłem wyraźnie słychać różnicę - tzn u mnie jego pracę słyszę znacząco ciszej.

Drzwi i okna sa oczywiście ważne, ale prawie połowa ścian w pomieszczeniach otworów nie ma.

Nie wybudowałbym domu z działówkami z BK.

Zewnętrzne, w spokojnej okolicy mogą być.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest izolacyjność akustyczna typowych ze średniej półki cenowej drzwi wewnętrznych?

 

Pytam całkiem poważnie, bo na etapie ścian wszyscy się o tym rozpisują a potem montują drzwi za 300 zł :p

 

Nie zawsze masz ściany działowe z drzwiami :) U mnie między pokojami jest pustak Porotherm AKU z izolacyjnością ok. 60 db. Ściana oddziela naszą sypialnię od pokoju córki, więc musi być porządne wyciszenie :p A Rw skrzydeł drzwiowych to z reguły podaje producent - u mnie (drzwi są z płyty kanałowej) jest to 38 db.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Panowie, doradźcie jaką grubość styropianu grafitowego wybrać na porotherm aby uzyskać dobry współczynnik "U" ścian?.

 

Ponoć:

25dryfix+20cm styro 0,031 =U 0,13

30dryfix+15cm styro 0,031 =U 0,15

 

Teraz zrezygnowałbym z porothermu na rzecz czegoś bardziej akumulacyjnego. Jednak porotherm P+W to nie był dobry wybór, nie tylko ze względu na akumulacje ale także na szczelnosc ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wychodzi na to, że ceramika to nie najlepszy materiał na budowę, jeżeli nawet ci co z niej budowali narzekają? Dziwi mnie tylko, że za każdym zakrętem, można spotkać dom wznoszony tymi właśnie pustakami i nie mówię tu o osobach które szukają oszczędności na materiale, wręcz przeciwnie. Myślałam, że jest też kilku zwolenników ceramiki, szkoda, że oni się nie wypowiedzą na ten temat, chyba, że się mylę..

Edytowane przez Kaja12M2
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy material ma swoje wady i zalety, jak dla mnie najmniej wad ma silikat - jest zimny ale jakie to ma znaczenie przy scianie 2W? Jest ciezki, ale jakie ma to znaczenie przy budowie? Dlatego ja go wlasnie wybralem. Wiadomo, ze BK i Porotherm ma tez swoich zwolennikow (wiadomo, ze kazdy tez czesto chwali swoje) ale jest sporo opinni ze nastepny dom budowaliby z czego innego (wiekszosc z tych opinii dotyczy BK) natomiast nie spotkalem jeszcze nikogo kto bylby niezadowolony z silikatu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skalkuluj sobie jeszcze tę cenę z kosztami docieplenia i pogadamy o realnej różnicy :) Docieplenie 18 cm silikatu będzie kosztowało znacznie więcej niż docieplenie 25 cm Porothermu. Poza tym do czego chcesz porównywać te Twoje 18 cm Silki? Nie ma porównywalnego produktu z ceramiki i betonu komórkowego. Tzn. jest Porotherm 18,8 ale nie słyszałem, żeby ktoś murował sobie z niego dom :) To bardziej produkt na garaż albo domek letni bez drugiej kondygnacji i z lekkim pokryciem dachowym. Porównujmy więc jabłka z jabłkami :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skalkuluj sobie jeszcze tę cenę z kosztami docieplenia i pogadamy o realnej różnicy :) Docieplenie 18 cm silikatu będzie kosztowało znacznie więcej niż docieplenie 25 cm Porothermu. Poza tym do czego chcesz porównywać te Twoje 18 cm Silki? Nie ma porównywalnego produktu z ceramiki i betonu komórkowego. Tzn. jest Porotherm 18,8 ale nie słyszałem, żeby ktoś murował sobie z niego dom :) To bardziej produkt na garaż albo domek letni bez drugiej kondygnacji i z lekkim pokryciem dachowym. Porównujmy więc jabłka z jabłkami :-)

a no bo widzisz, silikat jest o tyle fajnym materialem(wytrzymalym), ze mozesz bez problemu postawic ciensza sciane. Zaleta dla osob ktore maja waska dzialke, albo dla tych ktorzy chca zyskac kilka m2 w projekcie.

 

 

Docieplenie: (info wziete z kalkulatora termoorganiki)

 

Porotherm+20cm 0,31 = 0,137

BK+20cm 0,31= 0,113

Silikat+20cm 0,31 = 0,143

 

Aby silikatem uzyskac 0,11 musze dac 25cm

Aby uzyskac 0,137 (jak porotherm) musze dac 21cm

 

Caly moj dom to okolo 40m3 (dla warstwy 20cm)

 

10m3 0,31 to okolo 2k (roznica przy BK)

2m3 0.31 to okolo 400zl (roznica przy Porothermie)

 

Obliczenia dla grafitu 0.31, przy bialym pewnie bylyby mniejsze. Masz jeszcze jakies watpliwosci? :D Porownujac do porothermu roznicy praktycznie nie ma.

 

 

edit: Do obliczen przyjalem BK(400) - chyba blednie, bo to nie jest standard.

Dla BK (600) wspolczynnik wysnosi 0,12x wiec wystarczyloby dolozyc 3cm styro - wtedy roznica wynosi 1200zl

Edytowane przez Busters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko, że im mniejsza gęstość betonu tym rzeczywiście jest to cieplejszy materiał, ale... bardzo traci też na izolacyjności akustycznej i nośności. Dla mnie szczególnie akustyka to spory argument in plus dla ceramiki, bo mam traumę po trzyletnim mieszkaniu w domu z betonu komórkowego. Raz, że strasznie słychać było dźwięki z ulicy, to i przez ściany przepuszczalność dźwięków była powyżej normy... Źle mi się tam mieszkało i nie zafundowałbym sobie czegoś takiego we własnym domu :-) Ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdemu może to przeszkadzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ceramika jest wrecz idealnym materialem do izolacji akustycznej, powodzenia. Jezeli nie bedziesz mial dobrych okien i drzwi to zaden material ci nie pomoze

 

Ceramika na pewno jest lepszym materiałem akustycznym niż beton komórkowy. Co do dobrych drzwi i okien - tu oczywiście pełna zgoda, ale to tylko przy izolacji dźwięków z zewnątrz. Ściany wewnątrzlokalowe też mają spory wpływ na komfort i jak mają po 35 db to też będzie lipa. Ceramika aż tak słabych parametrów mieć nie będzie, a beton komórkowy może mieć jak najbardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...