Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

budowa studni


Recommended Posts

Proszę o pomoc.Muszę wybudować studnię i nie wiem jak się do tego zabrać.Przyłącze wodociagowe mi sie nie opłaca 100 m,rurą fi 150 ,straszny koszt ,poczekam aż smorząd pociągnie wodociąg ,wtedy się wepnę.Póki co pozostaje studnia,jakie są obwarowania dot.takiej inwestycji,jaki koszt i jak się używa takiej studni.Zupełnie nie mam w tym doswiadczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zacząć trzeba od zlokalizowania miejsca występowania wody na twojej działce i zastanowienia się czy studnia ma być głębinowa, czy wystarczy płytsza. Głebinowa to taka w okolicach 30m głebokości, którą muszą kopać specjalne ekipy studniarskie. Najsamwpierw jednak trzeba zdecydować czy do wykrycia wody użyjesz różdżkarza (są w Panoramie Firm np., lub ekipy studniarskie mają znajomych). Drugi sposób to nauka - czyli wynajęcie geologa, który zrobi Ci pomiary, ale pewnie za jakieś 400-500zł

Generalnie woda ze studni głebinowych jest lepsza, bo nie zanieczyszczona wpływami z ludzkich siedlisk (mówiąc oględnie). Ale nie jest to tania rzecz - koszt łączny podał EM. Do 30m głębokości studni nie potrzebujesz pozwolenia (ale jak wspomniał powinna być w odległości 7,5m od granicy działki), jeśli głębsza to teoretycznie trzeba uzyskać pozwolenie wodno-prawne, czy jak to się nazywa, ale u mnie np. jest studnia 32m głębokości i nikt nic nie sprawdzał.

Koszty wykopania studni za metr podał Ci wyżej EM, pompa którą tam wymienił to pompa głębinowa, porządna kosztuje ok. 2,5tys zł. Ekipa studniarska montuje Ci ją na samym dole studni (pod ziemią). Koszt zależy znacznie od pompy i głebokości studni i wyniesie zapewne od 6 do 9 tys. złotych.

Powodzenia,

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich wypowiedzi może ktoś odnieść, że mam studnię i chciałam kopać drugą. Otóż miałam kiedyś studnię, ale uległa zapchaniu przez ekipę Ukraińców. Tak więc teraz stawiam na wodociąg, ale tylko dlatego, że woda z głębinowego ujęcia ma u mnie bardzo dużo żelaza i u sąsiada po roku zdewastowała baterie (okamieniła). Ja moje baterię chę mięć na jakiś czas i stąt decyzja. Ale do podlewania ogrodu jakąś studnię warto mieć!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tez inną mozliwość .jestem po rozmowie z sąsiadami ,oni maja studnię ,z której nie korzystają i ja mogłbym sie tam podłączyć oczywiście po uzdatnieniu wody.Jaka pompa byłaby mi potrzebna,musiałbym wkopać rurę wodną przez działke sąsiada ,chyba byłoby to korzystniejsze zazanaczając,że wodociąg kiedyś tam bedzie niz kopanie własnej studni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mile ze macie na siebie hala :smile: Ale za to nie bedziesz wiedzial co Ci wrzuci, zgoda jest teraz, przyjdzie ci studnie wyczyscic, zrobic konserwacje a sasiad ci nie wpusci na swoja posesje i nic mu nie zrobisz a wody miec nie bedziesz.

Co do warunkow tech.: to powinna byc cembrowina wyprowadzona 100 cm (tego dokladnie nie pamietam czy nie 80cm- musisz sprawdzic) ponad teren otaczajacy a powierzchnia dookola niejw prominiu 80cm powinna byc utwardzona. No i studnia musi byc zabezpieczona przed wpadnieciem osob trzecich (czytaj sasiadow) :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram lepiej nie byc uzalezniony od sasiada.

Co do kopania (lub wiercenia) własnej studni to jej koszt zalezy zwlaszcza od głebokości występowania uzytkowego poziomu wodonosnego i jakości wody wgłebnej.Reszta kosztów bardziej zalezy od ciebie: wybór ekipy, wybór materiałów ,rodzaj pompy (tu jest wolność wyboru) można próbowac oszczędzać. Na dwa pierwsze warunki nie masz żadnego wpływu a nawet ich nie znasz ( ale może wiesz na jakiej głebokości jest woda w studni sąsiada ?)

Dowiedziec się możesz jednak od geologa . Innym wyjściem jest wycieczka do archiwum geologicznego - znajdowały sie w dawnych Urzędach Wojewódzkich (tych 49 woj.), obecnie w Starostwach Powiatowych(ale starostwa raczej nie przejęły starych dokumentów tylko archiwizują nowe).W archiwum możesz wypozyczyc dokumentacje hydrogeologiczna najblizej połozonego ujecia wody najlepiej jak najnowszą i ją poczytać. Jeśli nie jest pisana przesadnie branżowym slangiem to dowiesz się z niej wielu ciekawostek o wodzie w swojej okolicy.

A juz koniecznie co musiałbyś zrobic kopiac płytką studnie to pobrać próbke wody do badań laboratoryjnych i zbadać ją pod kątem bakteriologii i fizykochemii (żelazo, mangan, może metale cięzkie) badania takie wykona dla ciebie najblizsza stacja sanitarno - epidemiologiczna (SANEPID)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, Ajajniku!

Uważaj z tym ewentualnym zakazem dostępu dostępu sąsiada do tej szopy po drewno. Możesz znaleźć się w sądzie. Owa szopka, nawet niezbyt legalnie postawiona, jest w jego posiadaniu i gdy ewentualnie skończą się dobre stosunki sąsiedzkie,to kłopoty będą.

Lepiej by było, abyście ustanowili wzajemnie między sobą służebności: Ty Jemu w zakresie tej szopki, On Tobie w zakresie studni. I dalej spokojnie piwkowali.

Sprowadź też różdżkarza, ci prawdziwi różdżkarze naprawdę potrafią określić miejsce, gdzie znajduje się woda i w zakresie jej poziomu też rzadko się mylą.

 

Zaznaczam: prawdziwi, doświadczeni różdżkarze, a nie tacy domorośli, którzy uważają, że potrafią itp. Popytaj wśród znajomych. Na pewno znajdziesz.

 

I może się okazać, że wystarczy kilkumetrowa studnia, czyli obędzie się bez głębinowej.

Jeżeli w sąsiedztwie nie masz hodowli zwierząt, nielegalnych szamb bez dna ( niestety, często takie bywają i wszystko przedostaje się w głąb gruntu, a miewają takie szamba tylko ścianki boczne i też mocno przepuszczalne,) a San-Epid w badaniach stwierdzi, że woda z głębokości tych kilku metrów nadaje się do spożycia, to znacznie obniżysz koszty rezygnując z głębinowej.

Znam studnie o głębokości zaledwie kilkumetrowej, w których woda ( zbadana ) jest leksza od wodociągowej.

Po prostu wszystko zależy od gruntu i sąsiedztwa.

Powodzenia.

Grażyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...