Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak najlepiej oczyścić starą studnię ??


Ardius

Recommended Posts

Witam

 

Wiem, że postów na temat czyszczenia studni jest na forum kilka. Przeczytałem wszystkie. Jednak mój przypadek jest trochę inny niż tam opisywany. Mam studnię głęboką na ok 11m (murowana z kamienia od góry- jakieś 6 metrów, a niżej drążona w skale jeszcze jakieś 5m). Wody jest w niej gdzieś na 3 lub 3.5m . Jednak zalega w niej szlam, co mi bardzo przeszkadza, bo chcę zamontować w niej pompę głębinową. W instrukcji pompy pisze, że studnia musi być oczyszczona.

Nie chcę zepsuć pompy, więc będę musiał ją chyba oczyścić, ale jak?? Samemu, wołać ekipę, a może strażaków ?? Doradźcie !!! A może macie jakieś inne sposoby, które u siebie użyliście ??

Czekam na wasze porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samemu chyba nie dasz rady. Bo co to znaczy oczyścić studnię? to znaczy, że trzeba wybierać wodę z prądkością większą niż ta z którą woda do studni napływa. I tyle! Metody są dowolne.

Wraz ze świeżo napływającą wodą wyciąga się zbełtany osad i wszelkie inne smiecie, które opadający poziom wody odkrywa.

W każdym razie doświadczony studniarz zawsze wcześniej przygotowuje drogę pospiesznej ewakuacji z takiej studni, bo bywały przypadki, że następował nagły wzrost prędkości napływu i wtedy pozostaje tylko ratować życie. Znane są przypadki, kiedy podczas pogłębiania lub oczyszczania studni, napływ wody był tak wielki, ze woda wylewała się ze studni górą i na powierzchni tworzyła strumień. Czasem trwało to parę minut, czasem godzin, a czasem już na zawsze.

 

Spróbuj sam wybierać wiadrem wodę przez godzinę i oznacz różnicę poziomów wody w studni na początku i po godzinie. Wtedy bedziesz miał pojęcie ile i czego trzeba przygotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A radykalna metoda to odpowiednia pompa o dużej wydajności . Pogadaj ze strażakami .

 

nie wiem czy wyjdzie

straże posiadają pompy o dużej wydajności tłoczenia, ale czy one są zdolne zassać z poziomu minus kilka metrów to nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie z takimi pompami jest problem. Gadałem ze strażą, to powiedzieli że mają za słabą pompę. Dzwoniłem to powiatu, to oni się czymś takim nie zajmują. Jeszcze muszę przedzwonić do fachowców (mają siedzibę niedaleko :) ) . Jak coś załatwię, to wam powiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykla pompa do zabrudzen o wielkosciach 3cm wystarczy ja kupilem royal king czy cos w podobie niebieska

moze pracowac caly czas i moze wypompowac wode na 15m nie jest tania bo pare lat temu placilem 500zl ale dziala do dzis i nie jedna piwnice juz oczyscila a teraz pracuje jako pompa do kaskady w oczku wodnym pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

no więc sprawa wygląda tak - studnia wyczyszczona, woda jest :) Pożyczyłem pompę od znajomego ( pompa górnicza, VIBO - mocna skubana :p ). Jak już wypompowaliśmy wodę. Spuściliśmy drabinę, a koleś za 150 zł zszedł na dół i wrzucał muł do wiaderek, my je na górę, i tak w kółko. Było aż 1m mułu!!! Po wyczyszczeniu zamontowaliśmy i podłączyliśmy pompę. Woda nadeszła sama spowrotem jakoś po 3 dniach. Czyściutka i zimna :) sypneliśmy jeszcze wapnem i żwirkiem na dno. Muszę tylko jeszcze próbkę wody wysłać do badania. I to chyba na tyle.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Ja też mam podobny problem.Mamy studnię na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym Studnia jest głęboka na 11 kręgów (po 50 cm.) wody tyle co kot napłakał.Postanowiliśmy pogłębić (ponieważ wcześniej było ok. 4-5 kręgów wody).Zaczęliśmy kopać ręcznie,wybraliśmy wodę do zera pompą (rosyjską do wody czystej) i oczywiście łopatologia.Po wybraniu jednego kręga drobnego piasku,z boku spod kęgu zaczęła wypływać mocno "kurzawa".... ile wybraliśmy piasku tyle nam napłynęło.Poradzcie co robić ???? Jakie zagrożenia czychają "na dolę",bo mi osobiście zrobiło się dziwnie słabo i poprosiłem kolegów aby mnie wyciągnęli.Proszę o pomoc .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagrożenia:

- niedobór/brak tlenu

- nagromadzenie gazów np. gnilnych, nie wszystkie są wonne

- lęki (tło nerwowe)

- kontuzje (np. urwanie się wiadra z urobkiem)

 

Powinieneś wentylować mechanicznie studnie i przed wejściem na dół sprawdzić obecność tlenu (np. świeczka).

Podstawa to trzeźwi i zaufani pomocnicy na górze z działającą komórką w razie potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam. Mam na dzialce w ogrodzie starą przedwojenną studnie. Studnia jest zbudowana z kamieni ulozonych jeden na drugim dookoła.

W dwoch mijscach powstały wybrzuszenia. W mokrych latach istniała obawa ze ziemia rozmięknie i studnia sie zapadnie.

Studnia jest głeboka , zastanawiam sie jak by wygladala taka zawalka , jak gleboki lej po bombie???

Ktos moze coś napisac na ten temat??

Pozdrawiam [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...