Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!!

Zaczynamy, jest prąd, studnia wykopana, ekipa dogadana, kierownik zgłoszony. Jako że mam jeszcze kilka tygodni do podjęcia decyzji - co z dużymi oknami z boku domu - zastanawiam się czy je zostawić czy może przerobić na zwykłe? Jak zrobiliście w swoich faworytach? Facet od ogrzewania sugerował by je zmniejszyć, gdyż będzie uciekać ciepło a i miejsca na kaloryfery nie ma. No i zaczęłam się zastanawiać. I chciałabym je mieć i boję się :) A jak wy zrobiliście u siebie? Albo czy żałujecie,że zrobiliście tak a nie inaczej?

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 950
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Malwina03 witaj!

Z tymi oknami to zależy. Głównie czy są na południe czy w innym kierunku. Ogrzewanie i sposób konstrukcji domu również ma znaczenie. My jesteśmy na etapie podobnym do Ciebie, również planujemy. Za sprawą wizyty na jednej z budów zdecydowaliśmy - zdecydowanie TAK! Ale budujemy dom energooszczędny, ściana z oknami na południe, podłogówka, bez grzejników. Te okna są super wbrew temu co pierwotnie myślałem na ich temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Zaczynamy, jest prąd, studnia wykopana, ekipa dogadana, kierownik zgłoszony. Jako że mam jeszcze kilka tygodni do podjęcia decyzji - co z dużymi oknami z boku domu - zastanawiam się czy je zostawić czy może przerobić na zwykłe? Jak zrobiliście w swoich faworytach? Facet od ogrzewania sugerował by je zmniejszyć, gdyż będzie uciekać ciepło a i miejsca na kaloryfery nie ma. No i zaczęłam się zastanawiać. I chciałabym je mieć i boję się :) A jak wy zrobiliście u siebie? Albo czy żałujecie,że zrobiliście tak a nie inaczej?

Pozdrawiam :)

 

Witaj Malwina03!

My też bardzo długo się zastanawialiśmy co zrobić z wielkim oknem w naszym małym Faworycie. Ogólnie wydawało się, że jest ono zbyt duże i można by je nieco zmniejszyć na wysokości (nie zaczynałoby się wtedy od podłogi) albo zwęzić o 1 kwaterę. Nie mieliśmy jednak sprecyzowanej wizji co dokładnie zrobić. Postanowiliśmy wykonać otwór o wymiarach zgodnie z projektem (235 x 280 cm), zobaczyć "na własne oczy" jak będzie i ewentualnie później go zmniejszyć (co jest znacznie prostsze od powiększania otworu). Z perspektywy czasu powiem, że zmniejszenie tego okna byłoby błędem - przez to okno do salonu "wpada" bardzo dużo światła.

Faceta od ogrzewania nie słuchaj a jeśli aż tak bardzo obawiasz się strat ciepła to po prostu zainwestuj w dobre okna trójszybowe. Weź także pod uwagę, że duża ilość promieni słonecznych, wpadających do salonu częściowo zrekompensuje straty ciepła. Argument z kaloryferami uważam za chybiony - zawsze można umiejscowić kaloryfer (albo 2 -3 mniejsze kaloryfery) obok okna (okien). Warto także rozważyć możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego.

 

Pozdrawiam

S76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma rację S76! Dom nowoczesny powinien być domem energooszczędnym, wykorzystującym energię z przyrody. W domach energooszczędnych maksymalizuje się okna od strony południowej zaś minimalizuje lub w ogóle nie stosuje od północnej. Okna od strony południowej akumulują ciepło a jeżeli są trzyszybowe, jak pisze S76, to straty są tym mniejsze. Wszystko zależy od zasobności portfela, ale inwestycje w okna z reguły zwracają się w późniejszym okresie w ogrzewaniu. Poza tym kaloryfery? W nowym domu tylko podłogówka w całości.

 

S76, moglibyście sobie już zrobić awatara ze zdjęcia własnego domu :) Płytki położone na podłogówce? Kotłownia zrobiona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Malwina03,

My zrobilismy okno duze na scianie południowej, nawet większe niz było w projekcie.

Okno składa sie z 4 częsci, dwie środkowe sa otwierane aby móc wyjsc na taras, przyniesc zimą drewna do kominka :) a dwie po boka sa na stałe. Salon jest super oświetlony dzieki temu przeszkleniu (nawet za bardzo i maż juz marudzi że rolety trzeba założyc bo nic w TV nie widać :) ), widok na brzózki nieoceniony :)

Mając ponownie zastanawiać sie nad oknami też zrobiłabym duże.

Na stronie zachodniej też mam duże okno w salonie, miło jest siedzieć przy stole i spoglądać co sie dzieje na zewnątrz.

Grzejników nie mam, wszedzie ogrzewanie podłogowe.

Pozdrawiam i dobrych wyborów zyczę.

 

Fajnie Maciejko że się odezwałaś, pozdrawiam.

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z faktem, że będzie wentylacja mechaniczna te okna będą nieotwierane. Od samej podłogi. Jak największe. Ograniczeniem tu są jedynie kwestie konstrukcyjne budynku - nośność ściany itd. Nieotwierane okna zawsze są cieplejsze.

W&M Hm .... a jak planujesz wychodzic na taras ? Ja mam wentylacje mechaniczna ale duże okna tarsowe robilam otwierane, bo:

1. łatwiej wniesc wieksze rzeczy do domu (zamiast drzwiami i wąskim korytarzem to otwieram okno (2 czesci) i juz jestem w salonie :)

2. wychodzę nimi na taras

Zadne okna nie będą się u Ciebie otwierać ??? U mnie wszystkie maja mozliwość otwarcia.

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W&M Hm .... a jak planujesz wychodzic na taras ? Ja mam wentylacje mechaniczna ale duże okna tarsowe robilam otwierane, bo:

1. łatwiej wniesc wieksze rzeczy do domu (zamiast drzwiami i wąskim korytarzem to otwieram okno (2 czesci) i juz jestem w salonie :)

2. wychodzę nimi na taras

Zadne okna nie będą się u Ciebie otwierać ??? U mnie wszystkie maja mozliwość otwarcia.

Monika

 

Mowa o dużych oknach w salonie na południe. Te będą nieotwierane. Okno-drzwi tarasowe dwuskrzydłowe będą otwierane oczywiście. Te mam na zachód. Źle mnie zrozumiałaś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S76, moglibyście sobie już zrobić awatara ze zdjęcia własnego domu :) Płytki położone na podłogówce? Kotłownia zrobiona?

 

Z tym awatarem to racja :-) tylko muszę Faworytowi zrobić jakieś fajne zdjęcie. Płytki będą dopiero końcem maja - początkiem czerwca. Na dzień dzisiejszy mamy zakończoną instalację elektryczną wraz z TV oraz alarmową (w tym tygodniu położę jeszcze skrętkę), hydraulik pracuje nad instalacją kanalizacyjną a w ciągu tygodnia - dwóch (w zależności od pogody) wchodzą tynkarze.

 

Pozdrawiam

S76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa o dużych oknach w salonie na południe. Te będą nieotwierane. Okno-drzwi tarasowe dwuskrzydłowe będą otwierane oczywiście. Te mam na zachód. Źle mnie zrozumiałaś.

 

Achaa........ no to wsio jasne :)

W weekend postanowilismy że połozenie polbruku przed domem i zrobienie podbitki zostawimy na jesień, gdzies okolice września. Chcę odpocząć od robotników, od podejmowania decyzji. Wakacje, luzik i relaksik to mi się marzy :)

Dzisiaj zakończono definitywnie łazienkę dziewczyn, prace kosmetyczne zostały wykonane i z łazienki można już korzystać.

W naszej juz stoi wanna, przymocowany geberit i przygotowany blat pod umywalkę. Jutro zaczną kafelkowanie.

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Jako że mam jeszcze kilka tygodni do podjęcia decyzji - co z dużymi oknami z boku domu - zastanawiam się czy je zostawić czy może przerobić na zwykłe? Jak zrobiliście w swoich faworytach? Facet od ogrzewania sugerował by je zmniejszyć, gdyż będzie uciekać ciepło a i miejsca na kaloryfery nie ma.

 

I facet od ogrzewania ma rację :-) zastanów się bo to co dostajesz w projekcie ładnie musi wyglądać na papierze i tylko tyle. Nie musisz tego zmieniać ale musisz się zastanowić czyli to przeanalizować. To już sukces podczas budowy.

 

Ja okna w c183a zrobiłem inne niż w projekcie (zresztą nie tylko to zmieniłem). Ja będę mieć okna 3 szybowe i uważam, że tych szyb w c183a jest za dużo. Wg norm musisz mieć pow. okien w świetle ościeżnicy min. 1/8 do pow. użytkowej (nie poddaszowej). Jeżeli masz 1/6 (do max 1/5) jest to już super dla salonu. Czyli przy 35m2 masz 5,8m2(1/6) czyli powiedzmy spełnia to już okno tarasowe 3x2,3 (do obliczeń 2,8x2,1)!

Zresztą nawet przy zastosowaniu okien pasywnych nie opłaca się schodzić poniżej pewnej wartości (nie pamiętam jaka ona jest).

Jest wiele czynników, które należy brać pod uwagę. Orientacja wg stron świata, wielkość działki, sąsiedzi, doświadczenia z blokowisk :-) itd.

Co do mody na energooszczędność tak mocno promowanej przez producentów.

Ja nie będę miał rekuperacji z wyboru i czystej ekonomicznej kalkulacji (będzie ogrzewanie gazem ziemnym). Jeżeli liczycie że przy ogrzewaniu podłogowym zaoszczędzicie (na ogrzewaniu) w stosunku do ogrzewania grzejnikowego to możecie się przeliczyć. Ja zresztą nie toleruję kamienia w salonie a inne materiały(nie mówiąc już o drewnie) jeszcze bardziej uwydatniają główną wadę ale też i niekiedy zaletę podłogówki - b. dużą bezwładność. Jak ktoś ma pompę ciepła to już tylko pozostaje mu podłogówka i kamień na podłodze.

Z tą energooszczędnością proponuje nie przesadzać i lepiej wybudować mniejszy dom za którego mniej zapłacicie, dla którego mniej trzeba będzie wydać na ogrzewanie i w mniejszym stopniu zostaniecie niewolnikami banków (kredyty) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Jest wiele czynników, które należy brać pod uwagę. Orientacja wg stron świata, wielkość działki, sąsiedzi, doświadczenia z blokowisk :-) itd.

 

I z tym sie zgadzam z phansem takie czynniki trzeba wziać pod uwagę. U nas w okolicy ludzie ktorzy mają działki z widokiem na jezioro robią sobie przeszkolone całe ściany od dołu do góry. Myslę że nikt tam nie patrzy na normy, stosunki scian do okien, po prostu widok jest boski więc każdy chce go podziwiać z domu pijąc herbatkę, czy jedząc obiad. Wszystko trzeba wziąć pod uwage w wyborze usytuowania, wielkości i rozmieszczenia okien. Dobrego wyboru Malwina03 Ci zyczę...

 

....

Co do mody na energooszczędność tak mocno promowanej przez producentów.

Ja nie będę miał rekuperacji z wyboru i czystej ekonomicznej kalkulacji (będzie ogrzewanie gazem ziemnym). Jeżeli liczycie że przy ogrzewaniu podłogowym zaoszczędzicie (na ogrzewaniu) w stosunku do ogrzewania grzejnikowego to możecie się przeliczyć.

 

Energooszczędnośc to chyba nie jest tylko moda ale chyba zmiana sposobu myslenia, jak segregowanie odpadów czy oszczędzanie wody. U mnie nie ma pociągnietego gazu i własnie z ekonomicznej kalkulacji padło na pompę ciepła :)

 

....

Z tą energooszczędnością proponuje nie przesadzać i lepiej wybudować mniejszy dom za którego mniej zapłacicie, dla którego mniej trzeba będzie wydać na ogrzewanie i w mniejszym stopniu zostaniecie niewolnikami banków (kredyty)

 

Aby mniej wydac na ogrzewanie domu trzeba chyba bardziej postawic na jego prawidłowe ocieplenie a nie na wielkość domu. Mały dom a słabo bądź żle ocieplony wcale nie gwarantuje mniejszych rachunków za ogrzewanie.

 

Pozdrawiam

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika_76, jakże trafne komentarze!

Do "czynników" dodałbym jeszcze te subiektywne, wynikające z własnego doświadczenia i przekonań, niekoniecznie zgodne ze zdrowym rozsądkiem i "tradycją budowania", ale wygodne dla właściciela. Także "ezoteryczne", mam tu na myśli np. feng shui. Tutaj już nijak nie pasuje obliczanie typu "któraś tam część powierzchni na metr kwadratowy okna". Pewnie też zakwestionują to zwolennicy podejścia "materialistycznego", ale.

Moim zdaniem należy wybrać własną drogę, wyrobić w sobie własne przekonania w oparciu, choćby o lekturę i doświadczenia, taki swój "złoty środek" i jego się trzymać. Zewsząd bowiem niestety krzyczą producenci i wykonawcy, a każdy kolejny jest lepszy od poprzedniego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obronę wyliczeń (wszak jestem po studiach informatyczno-matematycznych i lubię przeliczać ;) ) przyznam się że na poddaszu sprawdziłam stosunek wielkości okien do wielkości pokoi. Okna rozmieściłam sobie inaczej niz w projekcjie ale myslac nad ich wielkością i ilością podparłam sie wyliczeniami o ktorych phans napisał wyżej.....

A na dole .... po prostu podobaja mi się duże okna z widokiem na lasek i już :) Takie pragnełam i takie mam, nic nie przeliczalam bo wiedziałam jakie i gdzie chce mieć okna.

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie okien w Faworycie, to nie można przesadzić ze zmniejszaniem otworów okiennych, bo wg mnie także na układzie okien polega jego uroda. Przecież jak się zmniejszy okna, zlikwiduje loggie i jeszcze podniesie ściankę kolankową, to klasycznego ładnego domu, pozostanie tylko stodoła ;-)

 

Nasza działka ma nieco niefortunny układ względem stron świata i to nam wyznacza pewien kierunek w sprawie okien. Niewiele zmienialiśmy względem projektu oryginalnego. Sporo osób zmniejsza drastycznie okno w kuchni, a my go nie ruszaliśmy, bo to u nas południe. Kuchnia będzie otwarta na pokój, wiec to południowe światło jest ważne. A duże boczne okna w salonie od strony zachodniej, też są niebagatelne i zdecydowaliśmy się jedynie na ich niewielkie przesunięcie, by w salonie utworzył nam się zgrabny kącik na komplet wypoczynkowy. Jedno z tych okien będzie stałe, a drugie otwierane, żeby min. skrócić drogę po mieszkaniu, gdy się będzie chciało coś z kuchni przenieść na taras.

 

Fakt, należy ograniczać otwory od strony północnej, ale u nas znaczyłoby to brak widoku na ogród (póki co cały jeszcze porośnięty ok. 35-40 letnimi sosnami :-)

Marcie rację, przy planowaniu/zmianie okien trzeba brać pod uwagę i strony świata, i energooszczędność, i najważniejsze - własne preferencje, żeby w domu czuć się naprawdę dobrze i u siebie. Żeby dom był częścią nas, naszej rodziny, a nie tylko urządzeniem do mieszkania.

 

Zazdroszczę Wam trochę tej budowlanej aktywności, bo u nas pewnie sprawy nabiorą rozpędu w drugiej połowie maja. Póki co, podobno są gotowe projekty przyłącza gazowego i wodnego, wiec małymi kroczkami posuwamy się naprzód.

Jak się kiedyś w końcu nauczę wklejać zdjęcia do wątku, to Wam pokażemy rzuty naszego Faworyta po zmianach.

 

Marta, czyli druga połowa Guard'a :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza działka ma nieco niefortunny układ względem stron świata i to nam wyznacza pewien kierunek w sprawie okien. Niewiele zmienialiśmy względem projektu oryginalnego. Sporo osób zmniejsza drastycznie okno w kuchni, a my go nie ruszaliśmy, bo to u nas południe. Kuchnia będzie otwarta na pokój, wiec to południowe światło jest ważne. A duże boczne okna w salonie od strony zachodniej...

 

Jeżeli macie wjazd/wejście od południa to są dedykowane do tego projekty - szukaliście takich?. Kuchnia od południa to nie jest dobry pomysł chociaż niektórzy nie widzą w tym problemu (albo nigdy w praktyce tego nie skosztowali). Ja mam wejście do domu od strony północnej i na poddaszu w loggi od wejścia mam 2 duże okna balkonowe. Trochę kłóci się to z energooszczędnością ale za to jest ładniej od frontu.

Z tą stodołą to masz rację zresztą i bez zmian do projektu faworyt wygląda jak prawie stodoła, dom ze strychem zamiast z poddaszem :-) - takie już słyszałem opinie.

Edytowane przez phans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że dom sam w sobie stodołowaty, to ja też z różnych ust słyszałam, choć dla mnie zasadniczo żadna to obelga; ja go za to właśnie lubię :-).

 

Dla mnie kuchnia od południa to nie problem. Teraz mieszkamy w mieszkaniu (fakt, że w wysokim bloku), gdzie główną część mamy od strony zachodniej i północnej. I szczerze mówiąc w słonecznych porach roku ta nasza zachodnia strona daje nam się czasem we znaki, więc jesteśmy zaprawieni w boju ;-) Zimą natomiast nie odczuwamy, by strona północna była jakoś szczególnie chłodna.

Wbrew pozorom tego słońca od południa nie jest aż tak wiele, a poza tym życie naszej rodziny w dużym stopniu koncentruje się właśnie na granicy kuchni i salonu - przy rodzinnym stole. Tu jemy, czytamy, rysujemy, rozmawiamy.... I chyba funkcjonalnie wolę jednak od ulicy mieć kuchnię, a nie salon. Projekty specjalnie dla domów z wejściem od południa mają to właśnie odwrotnie. Kwestia wyboru.

Faworyt zauroczył mnie dość szybko i cały czas trzyma. Mam nadzieję, że w realu też tak będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...