Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

phans buduję tą samą wersję co Ty. Może zechciałbyś podzielić się jakimiś uwagami na temat tego projektu, czego nie robić, co poprawić bądź na co uważać. Każde rady są na moim etapie budowy w cenie złota.

Niektórzy już mieszkają (seba.dom.), phans się "wykańcza" to powiedzcie na jakie ogrzewanie się zdecydowaliście i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 950
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

phans buduję tą samą wersję co Ty. Może zechciałbyś podzielić się jakimiś uwagami na temat tego projektu, czego nie robić, co poprawić bądź na co uważać. Każde rady są na moim etapie budowy w cenie złota.

Niektórzy już mieszkają (seba.dom.), phans się "wykańcza" to powiedzcie na jakie ogrzewanie się zdecydowaliście i dlaczego?

Ja mam ogrzewanie gazem ziemnym. Poniżej zmiany. Czy właściwe - czas pokaże. Ogólnie polecałbym budowę domu piętrowego lub jak ktoś lubi na parterze spać to parterówkę ale to nie ten wątek :-) Faworyt C183a w swej konstrukcji nie jest tani w budowie oraz nie jest też z tych energooszczędnych z uwagi na swoją niską ściąnkę kolankową, podcienie, loggie.

-podniesienie ścianki kolankowej o 2 pustaki

-zostawiłem tylko 1 loggie i to od wejścia do domu

-z tyłu brak podcienia, powiększyłem salon o ten podcień

-z tyłu dałem balkon a nad nim okna balkonowe dla dwóch pomieszczeń poddasza(w sumie na poddaszu mam 4 duże okna balkonowe)

-tylko 1 okno dachowe w domu w pralnio-suszarni a reszta pokoi doświetlane poprzez zwykłe okna

-komin do kominka na stropie aby kominek nie wchodził za mocno do salonu

-kominek klasyczny z zamkniętą komorą spalania (podobno 90% inwestorów robi teraz nowoczesne :-) )

-inne niż projekcie okna w salonie (troszkę mniej m2 powierzchni) ale to już jest uzależnione od działki

-na dole połączenie łazienki z wc

-schody ze spocznikiem kosztem garażu (schody wlazły troszkę do garażu)

-garaż niestety mam jednostanowiskowy ale duży z 2 małymi pomieszczeniami gospodarczymi, w jednym z nich kociołek gazowy

-na poddaszu tam gdzie jest w projekcie łazienka otwarta przestrzeń z oknem w ścianie szczytowej(daje to ładną dużą doświetloną przestrzeń na poddaszu - oczywiście kosztem następnego pomieszczenia ale i tak faworyt ma ich sporo)

-dach pełne deskowanie z blachą

-fundamenty lane w grunt

-okna 3 szybowe pcv firmy MS na kolor drewna, bez tzw. ciepłego montażu :-)

-ogrzewanie grzejnikowe z uwagi na planowane drewno na podłogi (podłogówka podłączona poprzez RTL tylko łazienki i kuchnia grzane tylko wtedy gdy grzejniki grzeją), regulator temp. pokojowy

-2 rozdzielnice elektryczne z dużą ilością zabezpieczeń (kable elektryczne kładzione na podłodze w peszlach)

-tynki gipsowe

-strop terriva aby poziom loggi nie był wyżej od poziomu podłogi poddasza (płyta stropowa loggi lana niższa od terrivy aby można dobrze docieplić loggie od góry zachowując prawidłowe poziomy na poddaszu)

-ocieplenie ścianki kolankowej od wewnątrz czyli ścianka, wełna i płyta g-k.

-wełna rockwool 15+10cm (pamiętajcie o ociepleniu pod krokwiowym)

-ściana szczytowa nie może być wymurowana do górnej krawędzi krokwi a min. 10cm poniżej (czyli należy zachować ciągłość izoloacji od ściany przez ocieplenie dachu)

-ocieplenie tzw. dachu domu nie dawałem do samej kalenicy a ścianka kolankowa - skos-poziom-skos

-ściany ocieplone 15cm styropianu, podłoga 11cm, ściany to porotherm

-taras mam zaprojektowany ziemny czyli bez fundamentów dlaczego? bo mogę zmieniać jego wymiary bez zmiany projektu oraz taras murowany na fundamentach kosztuje i również trzeba go wykończyć płytkami a tak to kostka lub może drewno :-) Teraz to bym się zastanowił czy nie robić schodów wejściowych z kostki a tak mam wylewany.

-3 kominy murowane wykończone klinkierem

-bez rekuperacji bo strata kasy dla mojego źródła ogrzewania a wentylację będę miał zapewnioną poprzez kominy wystąjące ponad kalenicę oraz nawiewniki okienne ciśnieniowe

-w garażu 2 okna poziome na wys. ok. 2m aby tylko doświetlały garaż, nie robiłem drzwi w garażu z tyłu domu

-nie robiłem drzwi do schowka pod schodami

-rolę spiżarki w kuchni będą pełnić odpowiednie szafy (ta w projekcie jest mało funkcjonalna)

 

Co do fachowców to elektrykę i hydraulikę płaciłem od całości domu a nie od pojedynczych punktów.

 

Więcej nie pamiętam.

Edytowane przez phans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-bez rekuperacji bo strata kasy dla mojego źródła ogrzewania a wentylację będę miał zapewnioną poprzez kominy wystąjące ponad kalenicę oraz nawiewniki okienne ciśnieniowe

dlaczego tak myślisz że reku to strata kasy? wiem ze jest to jakis koszt (instalacja, centrala, wykonanie) ale chyba jakieś oszczędności byś miał w spalaniu. Jakie masz spalanie (roczne, okres grzewczy) tego gazu i czy można to jakoś porównać do propanu z wlasnej butli? Z tego co słyszałem to wentylacja grawitacyjna działa tylko w określonych warunkach temperaturowych - musi być różnica na zew i wewn czy coś takiego bo inaczej nie pociągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my mamy rekuperator i wentylację mechaniczną - wnioski po kilku tygodniach użytkowania oraz z etapów budowy:

koszt instalacji 17500pln.

oszczędności - zrezygnowaliśmy z 1 komina (kilka tysięcy pln), pozostałe 2 mają mniej kanałów (też taniej); część okien to fixy (dużo tańsze) - ale oczywiście zostawilismy sobie możliwość otwierania okien (np. na wiosnę czy latem). w sumie różnica wyniosła ok. 10 000 pln dodatkowo za system wentylacji z rekuperatorem.

 

zalety: świeże powietrze w domu, zero problemów z wilgocią, sterowalność

wady: zużywa prąd - niedużo (ale jednak - silniczki stałoprądowe), wymiana filtrów - dodatkowy koszt

 

na forum spotkałem się z słuszną chyba opinią, że reku robi się raczej dla komfortu niż oszczędności. i tego się trzymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seba.dom. a powiedz mi prosze czy masz podłączony gwc do reku? sam robiłeś instalację czy wynająłeś firmę? Jeśli to nie problem to napisz więcej o swojej instalacji: czy podwieszałeś sufit? czy słychać jak pracują wentylatory i powietrze w rurach. Jeśli masz możliwość to jakiś projekt którędy idą kanały wentylacyjne.

Sam jestem zwolennikiem takiej wentylacji i chyba będę kanały montował sam, zastanawiam się tylko jak rozprowadzić kanały po domu, chciałbym uniknąć podwieszania sufitu.

Edytowane przez KupPanCegłę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

 

cieszę się że drgnęło nieco i wreszcie pojawili się nowi budujący.

 

Monika_76 - taras jest częściowo tylko skończony, nie pomalowany został do końca przed zimą i będę mógł się pochwalić wiedzą jak modrzew znosi zimę bez zabezpieczenia w porównaniu do zaolejowanego. Na razie wygląda że nie robi mu to różnicy.

Jak będzie czas i podeschnie ziemia to dorobię deski maskujące , dotnę końcówki i będzie miodzio. Potem już tylko trawnik i 2 tys metrów ogrodu...

Na razie chałupa z zewnątrz wygląda jak po bombie atomowej, wszędzie jakieś kawałki drewna, końcówki materiałów, wiatr wszystko poroznosił. Ogólnie nie ogarniamy czasowo. A tu jeszcze roślinki zaraz trzeba...

Pięknie jest :)

 

Piszcie ludziska, wstawiajcie zdjęcia i dzielcie się doświadczeniem

Edytowane przez jacekh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, a wydłużaliście garaż czy tylko go poszerzaliście. Bo ja oprócz poszerzenia które na 100% zrobię rozważam również jego wydłużenie.

Jeśli nie wydłużaliście waszego garażu i ma on standardową długość to jak się go użytkuje ? można się przecisnąć pomiędzy drzwiami garażowymi lub swobodnie dojść do kotłowni?

 

A masz może jakieś zdjęcie lub ktoś inny pokazujące jak wygląda otwarta kuchnia ze stołem jadalnianym pomiędzy kuchnią a salonem. Mnie bardzo marzy się wyspa ale boje się że jak postawie pomiędzy kuchnią i salonem stół jadalniany to ją zasłonie i straci ona urok.

 

Marcin

 

Marcin my tylko poszerzaliśmy garaż. Nie wydłużaliśmy go. Przejście jest swobodne.

Pozdrawiam

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie wiosna :) Wczoraj w ogródku znaleźliśmy pierwszego przebiśniega :)

jacekh jaka bomba atomowa ??? Widać ład i porządek wokół Twojego domu - co fakt tylko na zdjęciach- zazdroszczę. U nas nie ma jeszcze podjazdu, trawnika w związku z tym front domu to jedne wielkie budowanie :)

KupPanCegłę zgadzam się z seba.dom że reku robi się dla komfortu. My rownież mamy wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła i powiem Ci że powietrze w takim domu jest super. Cały czas jest świeże, nie masz tego przysłowiowego "zaduchu" czy to rano, czy jak masz więcej ludzi w domu.

Jakis czas mieszkam w domu z reku więc powiem Ci że u nas nie słychać świstu w rurach. Nam wentylacje robiła firma.

Pozdrawiam

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę z poślizgiem ale odpowiadam..

GWC - wynająłem koparkę, wykop rowu głębokiego na 3m, długiego (kwadrat) na ok. 65m. w to rura PVC 32mm (niebieska do wody, cztery pętle) wszystko zasypane w ziemi, rury pod styropianem wyciągnięte na poddasze - całość czeka na lepsze czasy (jeszcze potrzeba ok. 8tys. pln).

 

reku mam na poddaszu - centrala selena500 z Berlauf podwieszona pod krokwiami.

kanały poddasza - wiadomo

kanały parteru - w okolicy komina do kominka idą dwa grube kanały wentylacyjne na dół i rozprowadzenie całości w podwieszanych sufitach.

 

cała instalacja bardzo sprawna i cicha. porównuję z instalacją wykonaną u znajomego przez "internetowego giganta" od reku - rekuperatory.pl czy .net - nie wiem. ogólnie nasza instalacja to mercedes - sterowanie ilością powietrza do pokoi nie odbywa się na poziomie anemostatów lecz na zamontowanych przed nimi przepustnicach. centrala na płynną regulację 0 - 99% (a nie 4 "biegi"). itd. itd. a cena instalacji była niższa o kilka tysięcy - moja opinia - unikać dobrze wypozycjonowanych w google firm;

 

dziwię się, że KupPanCegłe chce uniknąć podwieszanych sufitów - wygoda jeżeli chodzi o instalacje, możliwość ciekawych aranżacji, itd. podnieśliśmy dół o 1 pustak i zrobiło się miejsce na podwieszany sufit :)

 

--- po fakcie - budując kolejny raz mocno zastanowiłbym sie nad poprowadzeniem kanałów wentylacyjnych w stropach (przed wylaniem) -- taka uwaga dla osób planujących budowę.

Edytowane przez seba.dom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

jestesmy na etapie wyboru projektu. Najprawdopodobniej, bedzie to przeróbka Faworyta I z Muratora.

W miare możliwosci bede dodawał nowe posty z postepem prac papierkowych i budowlanych. Fajnie też jest móc czytac wasze informacje.

Dzis wrzucam fotke parteru która przerobiłem w Paincie, jak to ma wyglądać.

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
Capcarapcap no i jak ida sprawy papierkowe? Miałeś się pochwalić i co? Przepadłeś w urzędowej kolejce?

 

Heya

 

No nie przepadlem, ale to zajmuje wiecej czasu niz myslalem.

 

Wklejam wiecej fotek od mojego architekta

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

Mam juz prad na dzialce. Czekam jeszcze na wode. Bedzie za 2tyg.

1 czerwca startuje z szalunkami

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...

Siemka, mam takie pytanko do ludzi którzy już są conajmniej na etapie SSO.

Chodzi mi mianowicie o to, ile cm wystaje Wam dach poza obrys budynku od strony balkonów.

Jak zamawiałem więźbę dachową to do wymiarów z projektu dodawaliśmy ok. 30cm do długości. Majster od dachu tak polożył murłaty żeby nie ucinać ich z długości i na najdłuższej murłacie ( wzdłuż salonu) i te dwie krótkie po przeciwnej stronie wystają u nas po 105 cm poza ścianę balkonu, czyli stojąc na balkonie mamy nad sobą ze 2,3m podbitki z czego te 105cm to podbitka wystająca poza balkon.

Obawiam się że to będzie skutecznie ograniczać naświetlenie i ogołnie widoki...

Na tą chwilę da się to jeszcze skrócić bo są dopiero położone murłaty, ale chcę się dowiedzieć jak to jest u Was i czy macie jakieś z tym problemy bądź zmienilibyście coś. Według projektu jest chyba 75cm ale nie jestem pewien, nie mam wgladu do projektu obecnie...

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Foty foty dawać moi drodzy :)

 

Mieszka się superkowo tylko czasu nie ma na nic - a myślałem że w trakcie budowy jest z tym cienko...

 

Aktualnie walczę z trawnikiem i jak to skończę to będzie już całkiem ładnie wokół chałupy wtedy pyknę jakieś aktualne zdjęcia.

 

Nigdy więcej bloków...

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U nas prace trwaja. W poniedzialek przyjeżdza Finnera, ale nie wiem czy się uda zacząć kłaść bo murarz nie kwapi sie do murowania kominów. Chłopaki czekają na niego i nie foliują dachu żeby mu wygodniej było a on ma w tyłku. Jak się jutro nie pojawi to będę miał zagadkę.

Dorzucam parę fotek

DSC_0136[1].jpg

DSC_0134[1].jpg

DSC_0139[1].jpg

DSC_0135[1].jpg

DSC_0141[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam Wszystkich

 

na natepny rok mam zamiar zaczac budowe Faworyta C183aL na poludniu Polski w okolicach Bielska Bialej, jezli ktos w okolicach moglby mi pokazac Faworyta juz wybudowanego bylbym bardzo wdzieczny,

Mam nadzieje ze forum sie znowu rozwinie i beda nowe dyskusje tak jak bylo to wczesniej.

Mam zamiar skorzystoc z rad ktore sa wczesniej na Forum.

Mam tez pare pytan do osob juz mieszkajacych w swoich Faworytach:

- jakie sa koszty utrzymania w zimie przy ogrzewaniu Gazowym albo przy pompie ciepla?

- Jak sie sprawdza wentylacja mechaniczna i czy zeby ja zamontowac trzeba zwiekszyc wysokosc pierwszego poziomu mieszkalnego?

- czy naprawde garaz podwojny jest tak maly ze ciezko maja wjechac dwa samochody?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawi, ja wciąż buduję Faworyta, bo robię to sam i bez kredytu, ale na część Twoich pytań mogę odpowiedzieć. Przede wszystkim większość odwiedzających ludzi mówi "jaki wielki dom!". My z żoną wcale nie uważamy, że wielki, po prostu odpowiednio duży, do godnego mieszkania a nie "bycia" w domu, ale. Co się komu podoba. Buduję w okolicach Kęt. O utrzymaniu się jeszcze nie wypowiem, ale na pozostałe pytania: podnieśliśmy poziom parteru do, o ile dobrze sobie przypominam 3,15 m. W tym będzie 25 cm podłogi i z 15 cm sufitu podwieszanego - pozostaje więc 2,75, więc naszym zdaniem w sam raz. W suficie kanały wentylacji, kable itd, w podłodze ponad 15 cm ocieplenia chcę dać. Garaż. Poszerzyliśmy garaż (i cały budynek) o metr w bok. Na innych budowach, na których bywaliśmy żałowali, że tego nie zrobili. Teraz garaż jest słusznych rozmiarów. Powiem tak: szału nie ma, ale dwa samochody wjadą i jest jeszcze miejsce żeby drzwi otworzyć :) Przede wszystkim w tak dużym garażu mogę wykonywać różne prace z dużymi przedmiotami, praktycznie bez ograniczeń, więc polecam taką zmianę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...