Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dachówka z kominkiem wentylacyjnym ? PILNE


Recommended Posts

Mam w projekcie cztery kominki wentylacyjne ( oprócz kominów murowanych) i chciałam kupić dachówki z kominkiem wentylacyjnym, ale Pan ze składu powiedział, ze te kominki nadają się tylko do odpowietzenia kanalizy, a nie nadają się jako zakończenie wentylacji pomieszczeń ( maja za małą średnicę i chyba złe zakończenie)i ze jak takie dam to mi kominiarz tego nie odbierze. Czy to prawda? czy wy wszystkie swoje przewody wentylacyjne ( nie mówię o odpowietrzeniu kanalizy, robiliście jako murowane? I jak to jest z tym kominiarzem i oczywiście działaniem wentylacji potem. Ma ktoś doświadczenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam w projekcie cztery kominki wentylacyjne ( oprócz kominów murowanych) i chciałam kupić dachówki z kominkiem wentylacyjnym, ale Pan ze składu powiedział, ze te kominki nadają się tylko do odpowietzenia kanalizy, a nie nadają się jako zakończenie wentylacji pomieszczeń ( maja za małą średnicę i chyba złe zakończenie)i ze jak takie dam to mi kominiarz tego nie odbierze. Czy to prawda? czy wy wszystkie swoje przewody wentylacyjne ( nie mówię o odpowietrzeniu kanalizy, robiliście jako murowane? I jak to jest z tym kominiarzem i oczywiście działaniem wentylacji potem. Ma ktoś doświadczenia?

 

A czy Pan ze składu powiedział Ci, że są dwa rodzaje kominków, jeden rodzaj to sanitarny, a drugi wentylacyjny ? (choś z tego co pamiętam , nie każdy producent ma dwa rodzaje) ale jak najbardziej nadaje się on jako zakończenie pionu, a że panowie kominiarze mają jakieś obiekcje, to już inna para kaloszy..., jak znam życie kominiarz zaproponuje Ci taką beszczelną rurę z ocynku (lub innej stali) z kołnierzem uszczelniającym z blachy, rodem z dawnych budynków PGM, ja bym Ci radził kupić systemowe od producenta pokrycia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pion wentylacyjny jest zakończony wywietrznikami. Tylko że nie takimi samymi jak dla odpowietrzenia kanalizy. Są niższe i jako wpięcie mają średnicę chyba z 9cm. Jak znajdę jakieś miejsce na serwerze, to wrzucę fotkę jak to wygląda.

 

Wrzuć fotkę ja też chętnie zobaczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a że panowie kominiarze mają jakieś obiekcje, to już inna para kaloszy..., jak znam życie kominiarz zaproponuje Ci taką beszczelną rurę z ocynku (lub innej stali) z kołnierzem uszczelniającym z blachy, rodem z dawnych budynków PGM...

 

 

cóż, opócz mizernego wyglądu propozycji zamiennej, kominiarze mają rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pion wentylacyjny jest zakończony wywietrznikami. Tylko że nie takimi samymi jak dla odpowietrzenia kanalizy. Są niższe i jako wpięcie mają średnicę chyba z 9cm. Jak znajdę jakieś miejsce na serwerze, to wrzucę fotkę jak to wygląda.

 

Wrzuć fotkę ja też chętnie zobaczę

Jak tylko znajdę czas po budowie to podrzucę. Ewentualnie podaj majla - bedzie szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pion wentylacyjny jest zakończony wywietrznikami. Tylko że nie takimi samymi jak dla odpowietrzenia kanalizy. Są niższe i jako wpięcie mają średnicę chyba z 9cm. Jak znajdę jakieś miejsce na serwerze, to wrzucę fotkę jak to wygląda.

 

Wrzuć fotkę ja też chętnie zobaczę

Jak tylko znajdę czas po budowie to podrzucę. Ewentualnie podaj majla - bedzie szybciej

 

 

Mój taki jak w stopce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pion wentylacyjny jest zakończony wywietrznikami. Tylko że nie takimi samymi jak dla odpowietrzenia kanalizy. Są niższe i jako wpięcie mają średnicę chyba z 9cm. Jak znajdę jakieś miejsce na serwerze, to wrzucę fotkę jak to wygląda.

 

Wrzuć fotkę ja też chętnie zobaczę

We wczesnym stadium budowy to wyglądało tak:

 

http://autonom.ict.pwr.wroc.pl/~trociu/P7173537.JPG

 

a od środka tak:

 

http://autonom.ict.pwr.wroc.pl/~trociu/P7123490.JPG

 

Potem to zostało spięte z kominem widocznym na 2 zdjęciu i ładnie obrobione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnalazłem swój post dlaczego tak nie należy robić jest tutaj

 

Ale od tego czasu sporo upłynęło i znalazłem sposób jak można zakończyć kanały wentylacyjne aby nie była to obrzydliwa stalowa rura.

 

Są to nasady kominowe Poujolait

 

Byłem na prezentacji tej firmy i rozwiązanie to jest bardzo interesującej.

 

Specjalnie na Polski rynek mają przygotować nasadę na 3 kanały wentylacyjne.

 

We Francji wystarczają im na 2 kanały:)

 

 

Ciekawe jest to że praktycznie każdy kanał możesz zakończyć w kalenicy korzystając z nasad kalenicowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ja na takie "cóś" czekam :lol:

Ja tylko sprawiam takie wrażenie "mało kumatego na żarty".

Z ostatniego (tego skasowanego) śmiałem się naokoło głowy.

A ci, którzy nie rozumieją Twoich żartów - mają problem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

No i jak to u mnie bywa oczywiście dotknął mnie ten sam problem :

Dachówka Euronit do tego 3 kominki wentylacyjne zakupione

-dzwonię do Euronitu , Pan X mówi że tak można że się to stosuje i nikt reklamacji do tego im nie składał

-dzwonię do Schiedla ( bo mam pustaki wentylacyjne 3 komorowe ) mówią że nie można

 

Rozmawiam z ekipą mówią : robiliśmy już tak na kilku dachach i nie stwarza to problwemów nikt się nie skarżył

 

MOJE PYTANIE DO KOGOŚ KTO MA FAKTYCZNE POJĘCIE O TYM LUB JUŻ TEN TEMAT PRZEROBIŁ JAK JEST NAPRAWDĘ !??????

 

PROSZĘ O PILNĄ POMOC - bo nie wiem czy murować 3 komin czy taka wentylacja będzie działać?????

najbardziej jest wku.....ące to że skoro nie mają pewności Ci co to sprzedają to my - inwestorzy !musimy zostać doktorami w tej dziedzinie by sobie sami pomóc! bo od " specjalistaów " to nie ma jasnej odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przepisach jest wyraźnie napisane, że kanał wentylacyjny (taki kominowy) musi mieć min 2m długości od wlotu do wylotu (oczywiście dlatego, że przy takiej długości zaczyna działać jak należy). Im dłuższy tym lepszy.

 

Ja mam u siebie w projekcie 5 kominków wentylacyjnych na dachu. 2 są do odpowietrzenia kanalizacji, a 3 są użyte jako wentylacyjne do takich pomieszczeń jak: 2xgarderoba i mała pralnia, która jest połączona z łazienką (ale jest to osobne pomieszczenie). Łazienka podpięta jest pod pion wentylacyjny kominowy. Te 3 kominki na projekcie są zaznaczone jako "wywiewki wentylacyjne fi 160mm" i są umieszczone w takim miejscu, gdzie jest najdłuższa odległość od wlotu w suficie do dachu (dach kopertowy). Mimo wszystko ta odległość jest bardzo mała, tak na oko 50-100cm, ale pewny będę jak położą dachówkę. Tak jednak to zostało zaprojektowane. W garderobach taka wywieka może zostać, ale w pralni prawdopodobnie zamontuje dodatkowo wentylator jeśli będzie za nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli ja mam 1 wlot w kuchni na parterze, i takim pionem idzie mi ten kanał do dachu gdzie następuje zaraz pod więźbą i nad watą przejście w dachuwkę z tym kominkiem wentylacyjnym a odległość od wlotu w kuchni do wylotu w dachówce jest powyżej 2 metrów to jest OK ????

Gdzie to dokładnie jest napisane w jakich przepisach ???

Bo ja znów słyszałam , że ważne jest 30 cm od połaci dachu :

Prawidłowe usytuowanie przewodów wentylacyjnych zgodnie z PN-89/B-1042

Jeżeli kąt nachylenia połaci dachowej jest nie większy niż 12 stopni wymiar B winien wynosić min.0,6m.

Przy dachach o kacie nachylenia powyżej 12 stopni i:

- pokryciu łatwo palnym wymiar B winien wynosić min. 0,6 m

- pokryciu niepalnym lub trudno palnym wymiar B winien wynosić min. 0,3 m a wymiar Aod kalenicy min. 1,0m.:( to teraz jak ktoś ma kanał went. w kuchni przy ścianie zew.to musi lecieć z kominem czasem na 1,50 m !!!! to chore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przepisach określających długości i przekroju przewodów kominowych.

W tym miejscu masz coś na ten temat.

 

Skoro na poddaszu nie da się zrobić aż 2m, to robi się tyle ile się da. Tak jak napisałem wcześniej w moim przykładzie. Garderoba nie musi mieć super wydajnej wentylacji. Gdybym miał w projekcie kuchnię na poddaszu, to z pewnością projektant podłączyłby ją pod komin wentylacyjny, a nie pod kominek wentylacyjny na dachówce (lub pod kominek, ale bardzo wysoki i o odpowiednim przekroju). Trzeba uważać po prostu na kuchnię i łazienkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...