Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schiedel pęknięty trójnik :(


jotka2

Recommended Posts

No i zachciało mi się kominka. W kominku palone przez około pół roku, teraz przyszedł czas na obudowę i co się okazało:

http://img.upload2.ladujfotke.pl/_171/15.jpg

 

czy macie jakieś doświadczenia w naprawie tego typu uszkodzeń? za parę dni ma przyjechać serwis Schiedla z kamerą, aby zobaczyć czy nie ma więcej pęknięć...

Co może być przyczyną takich zniszczeń ? wada materiałowa, brak dylatacji pomiędzy rurą metalową a trójnikiem ?

 

pozdrowienia

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przyczyną jest brak dylatacji między rurą ceramiczną a stalową. Niektórzy producenci np. bolesławiec rozwiązali ten problem stosując kielih przy wyjściu z komina. A w schiedlu to masz zadanie niewykonalne: do otworu fi 200 musisz upchnąć rurę stalową fi 200 (która też ma swoją grubość) - w dodatku stal nagrzewając się rozszerza się i trójnik pęknąć musi. To taka niedoróbka schiedla, chociaż sam komin dobry. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Pytanie - jak się zabezpieczyć na przyszłość?

reklamowac, a za pieniądze uzyskane z reklamacji wybudowac komin z cegły ...

 

brzoza - nie demonizuj... jak by była dobra dylatacja to by nie pękło...

Osobiście mam dwa Shiedle i nic nie pęka... Każdy komin dobrze wykonany jest dobry, a jeśli cegła to ideał to czemu ludzie mają z takimi problemy... jak widać najczęściej zawodzi człowiek/wykonawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jotka w najgorszym przypadku Schiedel mam sposoby na wymianę ceramicznej rury.

 

Upewnij się tylko czy rura ceramiczna ma właściwą dylatację tzn nie może być zamurowana w jakimkolwiek miejscu z pustakami keramzytowymi bo to jest najczęstszy błąd wykonawców a wtedy reklamacji Ci nie uznają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... brzoza - nie demonizuj... jak by była dobra dylatacja to by nie pękło...

Rafałek podejrzewarz, ze ten sznur był "nie teges" ? :-?

... pomiędzy rurami był sznur...

a co temu sznurowi brakowało ? jak sądzisz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jotka2 - mam/miałem ten sam problem. Stawiali mi obudowę kominka (wcześniej miałem podłączony przez kilka m-cy sam wkład) i wyszedl podobny "kwiatek"

Serwisu nie wołałem - gość od kominków "naprawił" usterkę dopasowując w miejsce uszkodzonej ceramicznej rury- rurę stalową. Nie powiem że nie mam obaw jak to sie sprawdzi "w sezonie", ale próbne rozpalenie wypadło pozytywnie. Jaka była przyczyna - do końca nie wiem, na pewno "trójnik" podczas stawiania komina był dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu (może nawet 2 lata temu) ktoś opisywał interwencję. Nie było tam mowy o wyciąganiu wkładu od góry, bo jak cobie wyobrażacie poskładanie go od nowa? jak połączycie kolejne kawałki ceramicznej rury?

Z tego co pamiętam to pęknięty kawałęk trójnika został odcięty i wklejony nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawy dokonuje sie sie za pomocą tzn"wklejki"lub wyciaga się od góry i wierzcie ze jest to możliwe,ale tylko przez serwis Schiedla maja do tego "sprzęt"my jako monterzy i wykonawcy mamy mozliwość zrobienia nowej wklejki....co do dyletacji ...przy montazu w trojnik urządzenia grzewczego np.kominka powinno zastosować się takie cudo:D przejście w komin ceramiczny-rury Bertrams.

http://images28.fotosik.pl/230/759ba2e27b1c7e81m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeżeli chodzi o komin do kominka to trojnik 45 jest zdecydowanie lepszy ponieważ mniej się nagrzewa i ma lepsze odprowadzenie spalin podczas np.otwierania drzwiczek i tym samym jest bardziej odporny na wysoką temperature,.Jeżeli jest możliwość zamiany na 45 stopni to sugerowalabym własnie tak zrobić,jeżeli już się taki ma to trudno świat się na tym niekończy,poprostu bedzie bardziej narazony na uszkodzenia..nieoznacza też ze napewno sie uszkodzi...pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na to zdjęcie i mam pytanie: czy wylot tego trójnika nie opiera się przypadkiem na zaprawie? Tam na dole wystaje wełna, czy zaprawa (szare takie coś)? Jak się jeszcze okaże, że rura jest zamurowana w czapie komina, to jest już odpowiedź, dlaczego pękło. Ceramika może się opierać tylko na fundamencie, reszta musi być swobodna - ewentualnie dylatacja z wełną mineralną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jak się jeszcze okaże, że rura jest zamurowana w czapie komina, to jest już odpowiedź, dlaczego pękło.

 

no niestety taka właśnie jest przyczyna uszkodzenia. Teraz mam do wyboru - albo czekać miesiąc na ekipę, która naprawi komin (mam nadzieję, że po drodze nie był murowany do pustaków zaprawą...) wyciągając go do góry i wymieniając pęknięte elementy, albo opcja #2 - ładować kwasówkę żaroodporną :(

a tu glazury położone wyżej, obudowa kominka czeka, parkieciarz czeka.. masakra. Może macie jakieś rady ? (oprócz morderstwa na murarzu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...