Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Jutro zabieram się za kopanie dziur do rozsączenia deszczówki. Oczywiście dziury będą zasypane żwirem. Zastanawiam się czy dwie dziury 2m*2m*2m wystarczą na odebranie wody z dachu o pow. 265m2. Mam 5 spustów, 3 będą doprowadzone do pierwszej dziury 2 do kolejnej. Po drodze oczwywiście peszel obsypany żwirem. Grunt gliniasty:(

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/103936-quotdziuryquot-do-odprowadzenia-deszcz%C3%B3wki-czy-takie-w/
Udostępnij na innych stronach

Że w glinie nie rozsącze to akurat wiem. Zastanawiam się czy ten żwir w ilości X, który tą glinę zastąpi odbierze wodę. Glina zaczyna się gdzies tak na 50-60cm (ale taka w miarę przepuszczalna) a od 1m jest już bardzo twarda (nie znam się co to za rodzaj gliny - u nas mówią na nią "Celina";) )
Że w glinie nie rozsącze to akurat wiem. Zastanawiam się czy ten żwir w ilości X, który tą glinę zastąpi odbierze wodę. Glina zaczyna się gdzies tak na 50-60cm (ale taka w miarę przepuszczalna) a od 1m jest już bardzo twarda (nie znam się co to za rodzaj gliny - u nas mówią na nią "Celina";) )

 

a pomyślałeś o tym co będzie dalej jak już rozsączysz tę wode w tym żwirze, który uwięziony jest w tej glinianej donicy ? wiatr tej wody raczej stamtąd nie wywieje

No wiatr nie wygoni ale przecież w końcu ta woda i tak powoli wsiąknie. Pytanie tylko czy wykop będzie wystarczająco duży by odebrać wodę z "normalnego deszczu". Zdaję sobie sprawę, że przy wielkich opadach może wodę wybijać ale nie mam innej możliwości by się jej "pozbyć".

Jeżeli od 50cm masz glinę, to kiepsko widzę ten pomysł. Może się okazać, że na całości 2m będziesz miał samą glinę. i wtedy mało co będzie Ci wsiąkać.

 

Masz robione jakieś badania geologiczne? Jak głęboko jest glina?

Pytanie tylko czy wykop będzie wystarczająco duży by odebrać wodę z "normalnego deszczu".

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie musisz:

- zdobyć średnią ilość opadów w Twoim rejonie

- przemnożyć przez połać dachu

- podzielić umownie przez 2 (na dwa zbiorniki)

- wyznaczyć jakość finalną pojemność zbiorników (objętość zbiornika - objętość wkładu żwirowego)

- zobaczyć jak mają się do siebie obie wartości

 

Dodatkowo spytam - jak wysoko masz poziom wód gruntowych?

Nie mam badań ale już pomyślałem, że wykopię tak głęboko jak tylko da radę koparka.

i słusznie być może na 2 mppt spotkasz piasek albo inną przepuszczalna ziemie, badanie geotechniczne to w sumie podobny wydatek co koparka, jak nie uda się napotkać warstwy przepuszczalnej to nic straconego zawsze powstanie coś w rodzaju zbiornika na deszczówkę, wystarczy gdzieś w jednym miejscu zostawić rurę z pompa i mamy gotową instalację do podlewania trawnika nie pamiętam kto ale dla dachu 250m2 ktoś ma szambo 12m3 i wystarcza mu to z nawiązką do magazynowania deszczówki

 

dziabar, jak zamówiłeś już tę koparkę to niech przyjedzie i łyżką wyjmie w kilku miejscach, takie typowe atlasy 4 metry wyjmują bez problemu. Zobaczysz co kopara wyjmuje na łyżce, albo nawet weźmiesz próbki jak nie rozpoznajesz podłoża, ale będziesz wiedział o co chodzi. Potem mozesz się zastanawiac co dalej - najlepiej studzienka chłonna z kręgów tam gdzie jest odpowiednie podłoże.

OK. Koparka już kopie. Zobaczymy jaki będzie grunt na głębokości 3-4m. Nie wiem jak głęboko idą wody gruntowe ale na 1,5m jeszcze ich nie widać. Sucho jak pieprz:) (choć w nocy lało intensywnie).
OK. Koparka już kopie. Zobaczymy jaki będzie grunt na głębokości 3-4m. Nie wiem jak głęboko idą wody gruntowe ale na 1,5m jeszcze ich nie widać. Sucho jak pieprz:) (choć w nocy lało intensywnie).

 

ok daj znać czy pokazał się żwirek, jeśli tak to najlepiej osadzić tam kręgi betonowe, nie zasypywać żwirtem - studzienka to dobry bufor na przyjecie ulewy, potem moze sobie powoli wsiąkać, ale nie w dno z gliny ! taka glina jest bardziej szczelna nizby tam był wylany beton, o rozsączaniu nie ma mowy, bedzie sie robić tylko papla, a jak tam ktoś wpadnie to nieszczęscie gotowe - nawet jak zasypiesz to żwirem, a w niego będziesz lał wodę to odradzam po tym chodzić.... :)

 

u mnie panowie zrobili sobie narzędzie do wiercenienia z dokręcanych rur, w jednym miejscu wiercili az do 7 metrów, glina była do końca, jedynie przy granicy działki pod warstwą 2m gliny złapaliśmy złoże żwiru o grubości 1,5m i wiem że ono się ciągnie dalej i się powieksza, bo widziałem co było w trakcie prac w uliczce, to jest jedyne miejsce u mnie jakie się nadaje na studzienkę chłonną, robię tylko jedną, bo kręgi (duże) są obecnie bardzo drogie, chłonność zwiększę poprzez wykopanie rowu przy studzience wzdłuż złoża żwirowego, położenie w nich szerokich drenów i połącznie ich ze studzienką

Prace zakończone. Dwa wykpy na głębokość 3m. Na 3m pokazała się chyba glina ale już taka czarna, jakby lekko mokra, nie tak zwarta. dodatkowo w jednym wykopie natrafiono na dren więc jest jakiś przelew (muszę sprawdzić czy dren jest drożny). Zrobię próbę, wleję w wykop wodę i zobaczę co się z nią będzie dziać:)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...