Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jan-Gaz jest ciągle udoskonalany, widocznie któraś z wersji ma np. o kilka cm bliżej wentylator do wymiennika i krople wpadają. Choć co najdziwniejsze, masz centralę z silnikiem AC, który w Twojej wersji chyba ma wlot z dwóch stron, więc teoretycznie siła ssąca powinna być mniejsza niż u wentylatorów DC z wlotem z jednej strony... Zobacz proszę, jakie masz wentylatory, i jak daleko jest wlot w linii prostej od wymiennika.

 

http://img228.imageshack.us/img228/4810/wymiennik.jpg

 

http://img803.imageshack.us/img803/2282/2went.jpg

 

http://img811.imageshack.us/img811/7109/wywb.jpg

 

Wentyle mają wlot z dwóch stron, odległość tak jak widać na foto (zapomniałem zmierzyć przed zamknięciem)

Wymiennik lekko oblodzony (reku na nieocieplonym poddaszu) Normalne zjawisko przy takim mrozie jak teraz (-7st)? Skroplin na moje oko chyba mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy prędkościach powietrza powyżej 3m/s powinno się zastosować odkaplacze, które wychwytują krople wody porywane przez powietrze.

Wentylator pomimo tego że odśrodkowy, nie powinien mieć kontaktu z wodą, producent wentylatora ma wtedy prawo odmówić naprawy gwarancyjnej.

Przedstawiony problem jest bardzo dużą wadą urządzenia. Najprościej można to rozwiązać poprzez zwiększenie komór w których znajdują się wentylatory a w ostateczności pozostaje montaż odkaplaczy przed wentylatorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator nie był mokry ani wilgotny.

Krople wody wyrzucił razem z powietrzem. W końcu tłoczy cały czas powietrze a nie wodę więc ma prawo być ''suchy''

Wychodzi na to, że wadliwa jest konstrukcja a dokładnie w jan-gaz każda jednostka niezależnie od mocy wymienianego powietrza posiada takie same rozmiary gabarytowe. Przy rosnacych przepływach powinny także rosnąć gabaryty centrali wentylacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku jest to 350 AC. Reku cały czas chodzi na 1 biegu.

Jeśli przy niespełna 100m3/h następuje porywanie kropli wody przez powietrze w komorze wentylatora wyciagowego, to może świadczyć o bardzo dużych prędkościach powietrza. Możliwe, że jest to spowodowane w trybie rozmrażania wymiennika, kiedy przepływ przez niego jest bardzo zmniejszony poprzez szron. Siła ssąca wentylatora jest wtedy na tyle duża, że porywa krople wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krople wody porywa nie siła ssąca tylko prędkość powietrza,

po raz pierwszy mam teraz też zagadkę małą, woda leci nie w kanał tylko cieknie z obudowy zupełnie jakby wentyl chlapał po bocznym deklu tyle że nie ma jak...

zrobiłem syfon jak w książce pisze bo producent tłumaczy to złym zasyfonowaniem i zobaczymy co się zmieni, jak się zmieni to chylę czoła, jeśli nie to pewnie trzeba będzie wyciąć kawałek pleksy i wstawić zamiast dekla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krople wody porywa nie siła ssąca tylko prędkość powietrza,

po raz pierwszy mam teraz też zagadkę małą, woda leci nie w kanał tylko cieknie z obudowy zupełnie jakby wentyl chlapał po bocznym deklu tyle że nie ma jak...

zrobiłem syfon jak w książce pisze bo producent tłumaczy to złym zasyfonowaniem i zobaczymy co się zmieni, jak się zmieni to chylę czoła, jeśli nie to pewnie trzeba będzie wyciąć kawałek pleksy i wstawić zamiast dekla...

masz dokładnie taką samą sytuację o której ja piszę ...

GWC jest ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jak robiłeś te fotki to centrala działała w trybie rozmrażania, jeżeli tak to jak często się załączało... ?

 

reku był wyłączony. A powiedz jak rozpoznać czy centrala włącza się w tryb rozmrażania (wyłączony wentylator nawiewny?). Mam najprostszy sterownik z pokrętłem a on nic nie pokazuje :)

 

Z obudowy nigdzie nie cieknie a komora wydaje się być sucha. Syfon zrobiony jak producent zalecił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... po raz pierwszy mam teraz też zagadkę małą, woda leci nie w kanał tylko cieknie z obudowy zupełnie jakby wentyl chlapał po bocznym deklu tyle że nie ma jak...

 

Na pierwszym zdjęciu u Michał Młodego widać miejsce na obudowie, które jest najbardziej narażone na przeciekanie (nie mam w pracy narzędzi do edycji zdjęć i rysowania). To dolny prawy narożnik komory wywiewnej przy wymienniku. Sprawdziłem u siebie z delikatnie rozszczelnioną obudową rekuperatora i zwiększonymi obrotami. Dokładnie w tym miejscu woda delikatnie "chlapie" na ściankę i ścieka po obudowie na zewnątrz.

Rozwiązanie: mniejsze obroty wentyli, dokładniejsze dokręcenie obudowy, włożenie do komory wywiewnej np. pleksy zabezpieczające sam narożnik komory, aby woda spływała na tackę, a nie poza brzeg tacki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...