Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No tak, tylko ważne co hałasuje. Może rura, a może anemostat, może rozgałęzienia, może reku słychać, może inne powody...

Przy 4 m/s ogólnie nie powinno, ale są różne instalacje i nie można generalizować.

 

Kolejne sprawa, że każda rura przy tej samej prędkości będzie miała inny poziom generowania i przenoszenia hałasu.

 

PS. Złożyć teoretycznie każdy może, ale żeby było zgodnie ze sztuką i oczekiwaniami, to jednak nie takie proste. Żadna wiedza nie jest tajemna, ale też każdą rzecz da się spierniczyć. Najgorsze że nie każdą da się łatwo naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie w nowym roku :)

 

Ostatnio tu bylem jakies 80 stron temu, sie temacik rozrasta :) i dobrze.

Troche rzeczy z glowy mi ulecialo :( Wybaczcie jezeli sie powtarzam ale ciezko mi by bylo przebrnac przez 80 stron wstecz (leniuch).

 

mam dwa pytanka, Dom z plaskim dachem kubatura niemal 1000m3.

1) jaka centralka w sensie mocy do takiej kubatury sie nadaje ? (aby nie chodzila ciagle na maxa),

czy moze zamiast jednej duzej centrali zrobic dwie mniejsze ?

2) dach plaski wiec odpada chowanie kanalow wentylacyjnych na poddaszu, czy jest jakas inna alternatywa niz podwieszany sufit ?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie w nowym roku :)

 

Ostatnio tu bylem jakies 80 stron temu, sie temacik rozrasta :) i dobrze.

Troche rzeczy z glowy mi ulecialo :( Wybaczcie jezeli sie powtarzam ale ciezko mi by bylo przebrnac przez 80 stron wstecz (leniuch).

 

mam dwa pytanka, Dom z plaskim dachem kubatura niemal 1000m3.

1) jaka centralka w sensie mocy do takiej kubatury sie nadaje ? (aby nie chodzila ciagle na maxa),

czy moze zamiast jednej duzej centrali zrobic dwie mniejsze ?

2) dach plaski wiec odpada chowanie kanalow wentylacyjnych na poddaszu, czy jest jakas inna alternatywa niz podwieszany sufit ?

 

pozdro

 

Kanały PE o różnych rozmiarach :)

Co do centralek szczerze mówiąc maksymalnie wrzuciłbym tam 550m3 większa nie ma sensu chyba że planujesz w domu spa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko ważne co hałasuje. Może rura, a może anemostat, może rozgałęzienia, może reku słychać, może inne powody...

Przy 4 m/s ogólnie nie powinno, ale są różne instalacje i nie można generalizować.

Kolejne sprawa, że każda rura przy tej samej prędkości będzie miała inny poziom generowania i przenoszenia hałasu.

 

na dole w suficie podwieszanym umieściłem kanały prostokątne metalowe, i niestety są one głośne w porównaniu z tymi okrągłymi (typu flex). na poddaszu mam właśnie flexy i jest ciszej..

możliwe że dołożenie tłumika na wyjściu nawiewu z reku poprawiłoby sytuację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dole w suficie podwieszanym umieściłem kanały prostokątne metalowe, i niestety są one głośne w porównaniu z tymi okrągłymi (typu flex). na poddaszu mam właśnie flexy i jest ciszej..

możliwe że dołożenie tłumika na wyjściu nawiewu z reku poprawiłoby sytuację

 

Napisz jaki masz reku i max wydajność. Nie masz żadnego tłumika w instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz reku i max wydajność. Nie masz żadnego tłumika w instalacji?

 

Reku to BRINK Medium 300, mx 300m3/h

na teraz nie mam tłumika, na szybko podłączałem instalacje do reku po to aby sprawdzić jak działa + uruchomić sterownik

dołożenie tłumika to sprawa otwarta, kwestia kupienia i podłączenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku to BRINK Medium 300, mx 300m3/h

na teraz nie mam tłumika, na szybko podłączałem instalacje do reku po to aby sprawdzić jak działa + uruchomić sterownik

dołożenie tłumika to sprawa otwarta, kwestia kupienia i podłączenia

 

Ten reku nie jest cichy przy 300m3/h - to fakt. Masz też dość głośne kanały. Sprawdź czy nie leżą na konstrukcji sufitu bezpośrednio lub na samym wykończeniu sufitu w bliskiej odległości od reku - mogą dodatkowo przenosić hałas. W ociepleniu masz pewnie ciszej, bo flex i bo w wełnie...

 

Producent zaleca podłączenie nawiewu do pomieszczeń przez tłumik długości 1m, bo na wylocie masz chyba ze 20dB głośniej... Koszt około 150zł.

Jak idziesz spać i chodzi na niższym biegu nie może być słyszalny - wcale ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za info, po przeprowadzce zamontuje sobie jakiś tłumik :)

sam z siebie reku przy maks wydajności już hałasuje, możliwe że to ten hałas przenosi sie dalej, flexy trochę tłumią więc jest całkiem ok

natomiast kanały prostokątne metalowe pewnie przenoszą te hałasy "wyśmienicie" ;)

na najniższym biegu w zasadzie nic nie słyszę i to jest plus - to mnie cieszy bo będę mógł wentylować dom nonstop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A projektant wpisał w projekcie dostawcę systemu?

 

:) a wpisał.

 

"6.2 Dobór urządzeń

 

CENTRALA ZEFIR RK-700-UPE 2 KPL.

Producent: „EKOKLIMAX – PROJEKT”

WENTYLATOR KVK125 + REE1 + AWE-SK 1 SZT.

Producent: „Systemair”

 

NAGRZEWNICA KANAŁOWA CBM100 1 SZT.

Producent: „Systemair”

FILTR FFR100 Z FILTREM EU7 1 SZT.

 

Producent: „Systemair”

WENTYLATOR SILENT200 2 SZT.

Producent: „Venture Indastries”

WENTYLATOR SILENT100 2 SZT.

Producent: „Venture Indastries” "

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś się pytał ile wydaję na filtry to ma odpowiedź http://allegro.pl/ovata-80g-m2-szer-160cm-gr-0-8cm-owata-watolina-i2894311169.html

Taki metr bieżący starcza mi na dwa lata :D

 

Gdyby link przestał działać to szukać ovaty ;)

 

Liwko - a może lepiej zamiast meblowej ovaty zastosować tkaninę filtracyjną?

Będzie to co prawda z 10 zł/rok, ale będzie układ włókien, przepustowość powietrza oraz klasa filtracyjna będzie deklarowana od G3 wzwyż i dedykowana do wentylacji. Ovata będzie dość gruba i miękka, bo po to jest produkowana...

To tylko moja sugestia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko - a może lepiej zamiast meblowej ovaty zastosować tkaninę filtracyjną?

Będzie to co prawda z 10 zł/rok, ale będzie układ włókien, przepustowość powietrza oraz klasa filtracyjna będzie deklarowana od G3 wzwyż i dedykowana do wentylacji. Ovata będzie dość gruba i miękka, bo po to jest produkowana...

To tylko moja sugestia ;)

 

Jeszcze tej ovaty nie próbowałem, ale zajadę do znajomego tapicera i skubnę mu jej trochę. Przy następnej wymianie (dopiero co wymieniłem) przetestuję.

Powietrze w domu nie musi być sterylne, a filtr ma wyłapać większy syf. Obadam na własnej skórze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) a wpisał.

 

Ciekawe z jakiego powodu masz mieć aż 1400m3/h? To jest dość dużo i chyba trochę na wyrost, ale nie znam projektu instalacji więc nie oceniam.

Sam oceń reku, bo z tego co kojarzę to te modele mają wymienniki krzyżowe, więc wydajność taka sobie. Może lepiej niech Ci ktoś z instalatorów potwierdzi poprawność i celowość projektu oraz doboru lub uwzględni innych producentów jako alternatywę ;)

 

Sam czasem proponuję jakieś poprawki w projektach i firmy projektujące nie mają mi za złe, a klient po jakimś czasie użytkowania wcale nie narzeka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tej ovaty nie próbowałem, ale zajadę do znajomego tapicera i skubnę mu jej trochę. Przy następnej wymianie (dopiero co wymieniłem) przetestuję.

Powietrze w domu nie musi być sterylne, a filtr ma wyłapać większy syf. Obadam na własnej skórze :D

 

To nie o sterylność chodzi a głównie o czysty wymiennik oraz o łatwą możliwość przepływu. Zabrudzenie kanalików w wymienniku, to większe opory i mniejsza sprawność...

Edytowane przez Instaltechnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...