Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Na poddaszu mam niecałe 21st, na dole średnio 22st.

Różnicy jako tako nie sprawdzałem. Natomiast w zeszłym roku przy fajnych mrozach z okolic -25st po reku było ok. 17st.

Z opinii kolegów z forum którzy robili pomiary temp u siebie, temp. wynika też z faktu, że wentylatory ogrzewają powietrze.

Dodam, że cały reku bierze ok 22W przy 100m3.

A temp. z anemostatów przy takich mrozach to inna bajka.

Na poddaszu - nawiew miał niecałe 15st (kanały ochładzane, izolowane swoją 2cm wełną i puszczone pod 15cm styropianu)

Na parterze - nawiew miał ponad 24st (ogrzewany ciepłą posadzką).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moglbys troche wiecej napisac o swoim domu: jaka masz wymiane na godzine, jak dom, ktory sezon, ile osob, itp. Powaznie jestem zainteresowany podniesieniem wilgotnosci, i jesli to kwestia roslinek to doloze kilka :)

 

pozdrawiam

 

Reku nie mam więc nie ma co tutaj parametrów domu podawać. Zwykłe wentyle gonią powietrze kanałami. Sterowanie regulatorami manualnymi, a wyznacznikiem jest wilgotność i ocena sytuacji przez domowników. Drugi sezon zdecydowanie lepszy pod względem bilansu energetycznego jak również komfortu cieplnego. Ubiegły to była odpowiednia temperatura w domu, a bywało że odczuwało się chłód. W tym roku taka sytuacja już nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku nie mam więc nie ma co tutaj parametrów domu podawać. Zwykłe wentyle gonią powietrze kanałami. Sterowanie regulatorami manualnymi, a wyznacznikiem jest wilgotność i ocena sytuacji przez domowników. Drugi sezon zdecydowanie lepszy pod względem bilansu energetycznego jak również komfortu cieplnego. Ubiegły to była odpowiednia temperatura w domu, a bywało że odczuwało się chłód. W tym roku taka sytuacja już nie występuje.

 

Tym bardziej jestem ciekaw na jakich parametrach pracy sa te wentyle. Maja jakies biegi czy cos ? Wylaczasz je czasem czy chodza non stop na jakims minimum ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja to dwa wentylatory Ventus TT 150, każdy sterowany oddzielnie. Ciągną z rurowego GWC. Regulatory manualne, obrotowe. Precyzyjnych pomiarów nie robiłem, ale po zużyciu prądu procentowo wychodzi mi podobnie jak u posiadaczy reku. Wyłączoną wentylację miałem w największe mrozy i nie zauważyłem pogorszenia się komfortu nawet po dwóch dniach. Wg Tomasza B., znanego już speca z różnych forów, nawet bez pracy wentyli, powietrze w małym stopniu i tak jest wymieniane. Przyznam że coś takiego ma chyba miejsce, bo da się to odczuć. Jednak rzecz jest niepodważalna. Czym zimniej na zewnątrz, tym suchsze powietrze napływa do naszych domów. Jednak przy temp. do -3-4 st. wilgotność potrafi być spora przy niżowej pogodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały ten wątek i mam kilka pytań:

1. Bardzo mało było o piwnicy. Ja planuję ok 100m2 i teraz czy dawać tam mechaniczną a jeśli tak to gdzie.

Będzie tam na pewno pralnia wiec wiadomo wyciąg,

Kotłownia - z piecem na paliwo stałe. I tu pytanie wiem że mam dwie opcje nawiew i wywiem przy WM lub grawitacyjną kratkę zrobić i nawiew do pomieszczenia.

Inne pomieszczenia to wiadomo jakaś graciarnia, może w przyszłości siłownia. Problem o tyle skomplikowany że chcę mieć okna, myślę także o spełnieniu standardu NF40. Okna parę centymetrów ponad grunt więc małe załóżmy 50x70, i wymaganie Uw tego okna poniżej 0,8 i powiem że wychodzi że może fix spełni to tylko. A jak fix to tylko WM. I bądź ty mądry.

2. Garaż z racji że dwustanowiskowy wymiary ok. 7x6,5 wewnątrz i też WM czy grawitacyjna, dla skomplikowania sprawy dodam pod małą częścią garażu tak 2x7 też podpiwniczenie by powstał kanał.

 

Dom miałby piwnicę, parter i piętro wychodzi mi bardzo duża przestrzeń do wentylacji, o garażu nie wspomnę i biurze doklejonym tak z 25m2

 

Poproszę o ocenę

Ponawiam prosząc o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie piwnicy - jeśli ma być kocioł na paliwo stałe to sprawa rozwiązuje się sama, musi być otwór nawiewny i wentylacja grawitacyjna. To samo w garażu - musi być WG, nie wolno łączyć wentylacji pomieszczeń typu garaż z wentylacją pom. mieszkalnych. Na całej reszcie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Jeśli myślisz o dotacji NF40, to będzie bardzo ciężko z piwnicą, a już zupełnie niewykonalne z kotłem węglowym - jak zrobisz próbę szczelności z obowiązkowym otworem 200cm2? :-)

 

A jeśli dasz kocioł gazowy lub pompę ciepła, to można również w piwnicy założyć WM, w garażu od wielkiej biedy też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostałem poproszony o serwisowanie wm w hotelu/pensjonacie, połowa rzeczy nie działa albo działa kiepsko, pensjonariusze skarżą się na szum i nie da się przez to wbić wyższego biegu, półtora roku tak działa i nie ma nikogo z tych co wykonali by zerknąć i poprawić (pół roku po gwarancji), pojechałem, obejrzałem to cudo i zgadnijcie kto wykonał system ? dla podpowiedzi pracuje tam vts i 5 aerisów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostałem poproszony o serwisowanie wm w hotelu/pensjonacie, połowa rzeczy nie działa albo działa kiepsko, pensjonariusze skarżą się na szum i nie da się przez to wbić wyższego biegu, półtora roku tak działa i nie ma nikogo z tych co wykonali by zerknąć i poprawić (pół roku po gwarancji), pojechałem, obejrzałem to cudo i zgadnijcie kto wykonał system ? dla podpowiedzi pracuje tam vts i 5 aerisów :)

 

ciekawa ta gwarancja, a rękojmia?

 

opowiadaj, opowiadaj

 

aeris mówi wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie piwnicy - jeśli ma być kocioł na paliwo stałe to sprawa rozwiązuje się sama, musi być otwór nawiewny i wentylacja grawitacyjna. To samo w garażu - musi być WG, nie wolno łączyć wentylacji pomieszczeń typu garaż z wentylacją pom. mieszkalnych. Na całej reszcie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

 

Cała prawda tylko że niektórzy dają kotły w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiam się nad zamontowaniem WM z reku,dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użytkowa 180m2(w podłodze 260) + garaż 40m2, kubatura 980m3, grzane na ekogroszek plus kominek w salonie, jaki sprzęt, jakie parametry,może jakieś namiary na dobrych instalatorów z kujawskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiam się nad zamontowaniem WM z reku,dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użytkowa 180m2(w podłodze 260) + garaż 40m2, kubatura 980m3, grzane na ekogroszek plus kominek w salonie, jaki sprzęt, jakie parametry,może jakieś namiary na dobrych instalatorów z kujawskiego

 

Wysokość pomieszczenia 3,77 m. No to się chłopie tego węgla nawrzucasz. Się nie zastanawiaj, tylko rób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

może to już w wątku było, ale ciężko przewertować 100 stron :]

 

Proste pytanie - jak lepiej puścić rury od wentylacji parteru?

- czy podwieszać jest do sufitu

- czy puścić w płaskich przewodach po stropie i zrobić z tamta przejście przez strop do parteru

 

Na poddaszu ma być 10cm styro i na tym ogrzewanie podłogowe.

 

Muszę niedługo podjąć decyzję zeby ew uwzględnić podwieszany sufit w wysokości parteru, lub ew. przejścia przez strop...

 

PS. Jeżeli kojarzycie jakąś dyskusję na forum na ten temat to podrzućcie linka.

 

Dzięki

Edytowane przez Kamil_Idaredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...