Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Słowo Fachowiec brzmi jak żart w tym kontekście.

 

Szanowny Kolego!

Nie rozmawiaj z tym Panem bo zdaje sie ze sam wiesz od niego więcej...

 

:D

Rzecz w tym że faktycznie zajmuje się instalacjami na obiektach typu hipermarkety itp.

Ale próbuje coś takiego na necie znaleźć i nic nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

szukałam ale nie znalazłam. Czy do pozwolenia na budowe potrzebuje mieć projekt wentylacji mechanicznej? Czytam tu, że ktoś już stawia stan surowy i dopiero wtedy szuka projektu. A moj architekt mówi, że projekt trzeba zrobić już teraz. To jak to jest? Z gory dzięki, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było ze 100 razy w coraz to innym wątku... :roll:

 

A czy do pozwolenia na budowę potrzebny jest schemat instalacji elektrycznej z przebiegiem po ścianach?

A wodnej? Z przebiegami?

A kanalizy?

 

No, to tu jest tak samo!

Ma być wentylacja.

Jakaś, ale SPRAWNA! (bo potem tą sprawność, i tylko sprawność, bada kominiarz).

Architekt co projektował lub ten co adaptował wpisuje :wentylacja - mechaniczna.

I zwykle starcza.

Chyba, że ktoś w urzędzie ma przerost czegoś.... :lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czy ktoś już wybadał cenę tego Valloflexa GEO? Miły system, wszystko gotowe (nawet fajna przepustnica), tylko co z ceną?

 

napisałem im dwa maile ale chyba nie są zainteresowani sprzedażą. Znaczy się kryzys w budowlance jeszcze nie nadszedł... :wink: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
DOBRA chałupa to raczej szczelny garnek odwrócony dnem do góry zamiast durszlaka nakrytego watą (tu mineralną).

Trzeba optymalizować w tę stronę.

Tylko jak?.... :roll:

Adam M.

 

Adamie co byś powiedział na doklejeniu do każdego elementu przykręcanego przez folię do rusztu, podlepienie paska folii piankowej (taką cienką opakowują różne delikatne machiny). Sadzę że i systemowe i tanie i uszczelni chyba

 

Pozdrówka :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietny watek ze swietnym prowadzacym :)

Adamie - Wiem, juz bylo, ze nie jest dobrym rozwiazaniem jakiekolwiek polaczenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczna, - jednak nie mam wyjscia musze dalej drazyc.. co zrobic jak juz kominy wentylacyjne stoja - cale 9 kanalow wentylacyjnych (3 od kanalizy), a jednak kusi ten komfort i oczczednosci!!

Czy mozna je w jakikolwiek sensowny sposob je wykorzystac np do przeprowadzenia kanalow wentylacji mechanicznej - oczywiscie ocieplajac je i zaslepiajac powyzej ? Czy lepiej pozostawic nienaruszone - jak je zaslepic, zastanawiam sie czy regulowane kratki sa na tyle szczelne gdy sa zamkniete ?

Jeszcz apropos okien polaciowych, ktore mam juz zamontowane - czy nie przeszkadzaja/zaklocaja wywierzniki hygroregulowane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika - że już wentylację masz.

Pełną. I dolot i wywiew.

Tyle - że grawitacyjną.

Za to z wszystkimi jej zaletami i wadami! :lol: :lol: :lol:

 

Teraz trzeba by ją zdemontować w całości i w całości postawić tę mechaniczną.

Da się. Technicznie - Zawsze się da.

Tyle - że może być nieopłacalne ekonomicznie.

 

Kominy jako połączenia góra - dół mogłyby być, ale 3mb rury, nawet sporej, to góra 60zł.

A trzy mb komina?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika - że już wentylację masz.

Pełną. I dolot i wywiew.

Tyle - że grawitacyjną.

Za to z wszystkimi jej zaletami i wadami! :lol: :lol: :lol:

 

Teraz trzeba by ją zdemontować w całości i w całości postawić tę mechaniczną.

Da się. Technicznie - Zawsze się da.

Tyle - że może być nieopłacalne ekonomicznie.

 

Kominy jako połączenia góra - dół mogłyby być, ale 3mb rury, nawet sporej, to góra 60zł.

A trzy mb komina?

 

Adam M.

 

O demontazu oczywiscie mowy byc nie moze - stad moje pytania dotyczace wykorzystania istniejacych kanalow - przeciez nie bede plakal nad rozlanym mlekiem, pozadnie wykonana tez mi na pewno postuzy.. Poza tym narazie mam jedynie okna polaciowe, ktore sa w jednej sypialni, lazience, holu i uzytkowym strychu nad garazem, pozostale 2 sypialnie na poddaszu nie maja okien polaciowych tzn. narazie zadnych. Co jest "gorsze" - te nawiewniki czy zamykane kratki w kominach ? Moze nie nalezy przesadzac sprawy ?

Moglbym oczywiscie porzegnac sie z mysla o mechanicznej, ale jakbym sie uparl to jak najlepiej temat ugrysc ? Przeciez na wszystko jest sposob :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliminacja wszystkich nawiewników.

Totalne uszczelnienie całego domu.

Zamurowanie wszystkich kanałów wentylacyjnych.

Można wykorzystać te ich części, które prowadzą od pomieszczenia na strych, tam je poprzecinać, resztę zaślepić a wyloty na strychu wpiąć w nowo konstruowany system.

Tyle, że po sporym namyśle jak to robić, żeby zadziałało poprawnie.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliminacja wszystkich nawiewników.

Totalne uszczelnienie całego domu.

Zamurowanie wszystkich kanałów wentylacyjnych.

Można wykorzystać te ich części, które prowadzą od pomieszczenia na strych, tam je poprzecinać, resztę zaślepić a wyloty na strychu wpiąć w nowo konstruowany system.

Tyle, że po sporym namyśle jak to robić, żeby zadziałało poprawnie.

Adam M.

 

Musze przyznac, ze dosc zniechecajaca perspektywa.. Niemniej jednak Dzieki Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

Chciałbym się podpiąć do tematu. Mam w domu wentylację grawitacyjną. Niestety nie działa poprawnie. Kratki w kuchni i obu łazienkach zamiast wciągać powietrze zużyte, ostro wdmuchują mroźne.. (aż gromnica prawie gaśnie). Co z tym dziadostwem zrobić? Wg. mnie kominy są sporo za niskie, tak jak to narysował Adam gdzieś na początku tego wątku.

 

Coś muszę z tym zrobić, jeśli nie teraz, to na wiosnę, bo ile można tak żyć.. Generalnie budynek jest względnie nowy, ale zła wentylacja to jego największa wada :(

 

Zacząłem się zastanawiać, czy nie warto by było zastosować wentylacji mechanicznej z reku. 3 wyciągi i 3 nawiewy. Choć nigdy czegoś takiego nie robiłem to myślę, że z waszymi radami udało by mi się samemu położyć kanały i wszystko ze sobą zgrać, żeby miało to ręce i nogi..

 

Jeśli nie mechaniczna z reku. to jakie inne rozwiązanie jest warte uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się podpiąć do tematu. Mam w domu wentylację grawitacyjną. Niestety nie działa poprawnie. Kratki w kuchni i obu łazienkach zamiast wciągać powietrze zużyte, ostro wdmuchują mroźne.. (aż gromnica prawie gaśnie). Co z tym dziadostwem zrobić? Wg. mnie kominy są sporo za niskie, tak jak to narysował Adam gdzieś na początku tego wątku.

 

Coś muszę z tym zrobić, jeśli nie teraz, to na wiosnę, bo ile można tak żyć.. Generalnie budynek jest względnie nowy, ale zła wentylacja to jego największa wada :(

 

Zacząłem się zastanawiać, czy nie warto by było zastosować wentylacji mechanicznej z reku. 3 wyciągi i 3 nawiewy. Choć nigdy czegoś takiego nie robiłem to myślę, że z waszymi radami udało by mi się samemu położyć kanały i wszystko ze sobą zgrać, żeby miało to ręce i nogi..

 

Jeśli nie mechaniczna z reku. to jakie inne rozwiązanie jest warte uwagi?

 

Zastanawiałeś się nad możliwością podniesienia kominów?

To najprostsze rozwiązanie jakie się nasuwa.

Podałeś trochę za mało danych żeby coś konstruktywnego doradzać.

Osobiście jestem zwolennikiem wentylacji mechanicznej, wiec może i Ty pójdziesz w tym kierunku. Choć na pewno znajdziesz na tym forum

i zwolenników wentylacji grawitacyjnej.

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

przygotowuję się do budowy - poowoli bo lepiej wszystko 10 razy przemyśleć niż potem żałować. Bardzo podoba mi się koncepcja WM, reku jeszcze bardziej ale...

no właśnie - zawsze jest jakieś ale.

Po pierwsze zamarzanie centrali? Jak uniknąć - albo GWC albo grzałka? Czy jest jakiś inny sposób na zaradzenie temu problemowi? Może jakieś bijące na głowę konkurencję niezamarzające centrale? Grzałek wolałbym nie robić bo za darmo nie grzeją, żrą prąd a portfel topnieje. Wiem, że są "yntelygentne" centrale, które wyczuwają zamarzanie i zwalniają wiatraki ale to z kolei mniejsza wydajnośc układu i mniejsza sprawność. Czy jest na to jakaś recepta?

 

Druga sprawa to GWC. Pewnie najskuteczniejszy lek na w/w bolączkę ale mam na tym polu spore ograniczenia - wodę mam na ok metrze p.p.t. Czy mimo tej wody można zrobić GWC rurowy? Czy zwykłe pomarańczowe rury kanalizacyjne (np. Wavina) będą szczelne? Wydaje mi się że niekoniecznie a oklejenie każdego złącza nawet rolką srebrnej taśmy w końcu kiedyś puści i będzie się lała woda do rury - czy mam rację czy sa i na to sposoby?

Patrzyłem na system ValloFlex GEO i to w znacznej mierze poprawia moje obawy ale i tak jeśłi dostarczane rury maja max 25m to jedno łączenie będzie trzeba zrobić - zawsze to spora poprawa ale czy to ma sens? No i ile to kosztuje? Jak widać nikt jeszcze z was nie dostał odpowiedzi ile to kosztuje, ja tez napisałem maila ale głucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...