Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Witam,

 

Przewertowałem cały wątek i postanowiłem zaprojektować instalację wentylacji.

 

Starałem się trzymać założeń:

- dzielenie na dwie równe strugi

- w miarę równe długości kanałów, chociaż z tym to różnie

- wymiana 0,9 kubatury na godzinę

- prędkość powietrza do 3m/s a na najniższym biegu nie mniejsza niż 1,5m/s. Tutaj w niektórych pomieszczeniach się nie dało

 

Bardzo proszę o ocenę. Jestem otwarty na wszelkie sugestię i poprawki.

 

Pozdrawiam/Jacek

 

plan wentylacji v3.jpg

 

Link do rysunku w lepszej rozdzielczości:

https://onedrive.live.com/redir?resid=40D0681F76979EE1!2076&authkey=!AEqwIgrwknq6Po0&v=3&ithint=photo%2c.jpg

Edytowane przez jwasilewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bardzo dziękuję za uwagi.

 

Garderoba i spiżarka to czyste pomieszczenia , więc wywiew.
Hm, zawsze myślałem, że to brudne pomieszczenia i trzeba powietrze wyciągać.

 

0,9 kubatury na godzinę? Wysuszysz ten dom na wiór!
Tak, aczkolwiek 0,9 to na najwyższym biegu centrali. Na najniższym będzie około 0,4 kubatury na godzinę. Zakładam, że na najwyższym centrala będzie pracować sporadycznie np. imprezy.

 

Dla ścisłości, kubatura budynku to 370m3, natomiast biegi centrali: high - 350 m3/h, medium - 230 m3/h, low - 150 m3/h

 

A, być może pomieszałem kolory na rysunku. U mnie na niebiesko to nawiewy a na czerwono to wywiewy.

 

W każdym bądź razie bardzo dziękuję za uwagi i czekam na więcej....

Edytowane przez jwasilewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za uwagi.

 

Hm, zawsze myślałem, że to brudne pomieszczenia i trzeba powietrze wyciągać.

 

Tak, aczkolwiek 0,9 to na najwyższym biegu centrali. Na najniższym będzie około 0,4 kubatury na godzinę. Zakładam, że na najwyższym centrala będzie pracować sporadycznie np. imprezy.

 

Dla ścisłości, kubatura budynku to 370m3, natomiast biegi centrali: high - 350 m3/h, medium - 230 m3/h, low - 150 m3/h

 

A, być może pomieszałem kolory na rysunku. U mnie na niebiesko to nawiewy a na czerwono to wywiewy.

 

W każdym bądź razie bardzo dziękuję za uwagi i czekam na więcej....

Przepraszam, oczywiście nawiew - wywiew ma Pan na projekcie ( pomyłka)

Co to za kanały i jakie średnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, oczywiście nawiew - wywiew ma Pan na projekcie ( pomyłka)

Co to za kanały i jakie średnice?

 

Kanały to rury elastyczne flex. Mam kratownicę więc zamierzam wrzucić to w przestrzeń między płytą karton gips a kratownicą i wszystko zasypać granulatem.

 

Średnice od centrali w metrach:

Nawiew:

- główna - 0,2

- salon - 0,1

- pokój1 - 0,075

- sypialnia, pokój2 i pokój3 - 0,1

 

Wywiew:

- główna - 0,2

- kuchnia i łazienka1 - 0,1

- pom gosp, wiatrołap, WC, łazienka2 i garderoba - 0,075

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego Pan tego nie chce zrobić prawidłowo na skrzynce i jednakowe kanały na nawiewie i większe ale też jednakowe na wywiewie?

Takich instalacji się nie da opomiarować i wyregulować, dlatego lepiej zrobić w wersji samoregulującej.

 

Zasugerowałem się projektem wentylacji, który mam w projekcie budynku. Tam jest na trójnikach. A ponieważ zmieniłem położenie centrali wentylacyjnej i lubię wiedzieć co i dlaczego więc zacząłem rozpracowywać temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasugerowałem się projektem wentylacji, który mam w projekcie budynku. Tam jest na trójnikach. A ponieważ zmieniłem położenie centrali wentylacyjnej i lubię wiedzieć co i dlaczego więc zacząłem rozpracowywać temat.

Już wyjaśniam.

Do dziś na uczelniach obowiązuje podręcznik Maksymiliana Malickiego z 1974 roku, to podstawowy podręcznik. W tamtych czasach nie było domowych wentylacji mechanicznych i kanałów innych niż blaszane.

Wentylacja zbyt silna, jest też złą wentylacją ( wysusza, podraża koszty ogrzewania i eksploatacji) - Na rodzinę na ogół "chodzi" 100-130m3/h, jak Pan to podzieli na anemostaty nawiewne, będzie około 20 m3/h. To naprawdę niewielki strumień. Powietrze idzie po najmniejszej linii oporu, dlatego niekoniecznie musi się rozkładać równo na trójniki.

Kolejna sprawa - optymalna prędkość powietrza w kanałach ( to V przy której są najmniejsze opory i najcichsze przepływy ) wynosi od około 2m/sek do około 5m/sek. W kanale 63mm (wewnątrz) mamy 22m3/h przy 2m/sek i 55m/h przy 5.

Pomiar... Wszystkie kanały nawiewne zbiegają się w jednym miejscu, dołożenie balometru do któregokolwiek nawiewu, spowoduje wzrost strumienia na pozostałych nawiewach. Poza tym balometr mierzy od 40m3/h. Z anemometrem do anemostatów nie maco podchodzić.

Regulacja... Najmniejszy anemostat fi 80mm ma dokładność nastawu 50m3/h, tak więc do regulacji domowej wentylacji się nie nadaje. Mało tego, jakieś zmiany na jednym powodują zmiany na wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zajmujący wątek. To kolejny po "z czego jestem zadowolony a z czego nie" który przeczytałem cały. Niestety przebrnięcie było dosyć trudne z kilku powodów:

- wygasłe linki (do obrazków czy kalkulatorów to niestety dramat dla czytajacego)

- "wojny podjazdowe" - momentami ciekawe, jednak niestety dosyć często idące ad persona i wydłużające znacznie czas czytania. I niestety zaufanie zawodowe do wszystkich aktywnych uczestników takiej "walki" spada niezależnie od tego czyja jest racja.

- osoby z wiedzą rozeźlone głupotami sugerowanymi przez innych piszą z goryczą/przekąsem/drwiąco by zastosować jakieś-tam rozwiązanie (powiedzmy: "użyjcie lodówki zamiast PC") - jednak osobie która NIE jest obeznana z tematem może się to wydać poważną radą, a nie kpiną. Dobrze, gdy to są drobiazgi - ale gdy chodzi o bezpieczeństwo to taka "interpretacja na serio" (np coś jak:"a weźcie sobie zalepcie te kratki, będzie wam cieplej" może być śmiertelna. Dosłownie. Piszcie więc to - proszę - albo w cudzysłowach, albo chociaż kursywą by wyróżnić je z normalnego tekstu.

Mimo tych problemów chciał bym bardzo podziękować za ciekawe informacje i linki. Pewnie wrócę tu z konkretnymi problemami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie wyrzutni przez komin wentylacyjny zbudowany z pustaków : pustak-wentylacyjny-big.jpg

Średnica pustaka to 150mm, reku będzie Onyx 400 albo podobny. Długość wyrzutni od reku do ujścia to max 3mb.

- Czy jeden kanał z pustaków wystarczy czy podpiąc pod wyrzutnię dwa takie pustaki?

- Wyrzutnię zakończyć kratką z boku komina (taką wyciągniętą w dół (14x20), żeby zyskać na powierzchni) kratka.jpg?

- Czy może zakończyć wyrzutnię daszkiem na rurę 150 - takim: kominus-daszek-150-system-kzs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie wyrzutni przez komin wentylacyjny zbudowany z pustaków : [ATTACH=CONFIG]262686[/ATTACH]

Średnica pustaka to 150mm, reku będzie Onyx 400 albo podobny. Długość wyrzutni od reku do ujścia to max 3mb.

- Czy jeden kanał z pustaków wystarczy czy podpiąc pod wyrzutnię dwa takie pustaki?

- Wyrzutnię zakończyć kratką z boku komina (taką wyciągniętą w dół (14x20), żeby zyskać na powierzchni) [ATTACH=CONFIG]262688[/ATTACH]?

- Czy może zakończyć wyrzutnię daszkiem na rurę 150 - takim: [ATTACH=CONFIG]262687[/ATTACH]

Śmiało wystarczy, ale jak są dwa, to i tak trzeba jeden zaślepić, można więc na dwa robić.

Co do "wykończenia", to kwestia estetyki .

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry!

mam w aneksie kuchennym w mieszkaniu trzy otwory wentylacyjne:

IMAG0177.jpg

20140529_154724.jpg

i mam w związku z tym pytanie: po co są 3szt oraz co zrobic aby ten pierwszy od prawej był troche bardziej estetyczny??:)

z tego co zaobserwowałam to ma on w śrosku takie ruchome blaszki odchylające sie do srodka komina i kiedy bardzo wieje na zewnątrz to blaszki sie otwierają (zauważyłąm bo towarzyszy temu procesowi blaszany odgłos)

Barddzo proszę o odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy te kanały płaskie 220x90 200x60 120x60 nadają się do wentylacji mechanicznej?

Czy da się puścić to tak:

Odnoga 1:

6m kanału 220x90 na boku kratka 120x60 i zaraz potem redukcja na 200x60 dalej 4 m 200x60 a następnie znowu kratka 120x60 a za nią redukcja na 120x60 i zakręt 90st potem 4m przewodu i kratka na końcu.

Te kratki kolejno w 3 pomieszczeniach(pokojach).

Odnoga 2:

1m kanału 200x60 na boku kratka 120x60 i zaraz potem redukcja na 120x60 2m kanału i kratka na końcu. Obie kratki w jednym pomieszczeniu (pokoju).

 

Jak zrobić te kratki wyciąć w kanale dziurę i dokleić kawałek 120x60?

 

To wszystko do jakiejś skrzynki, następnie wentylator. No właśnie jaki. Kubatura to 200m3. Chciałbym nominalnie 100-200m3/h ale żeby się dało go podkręcić i zrobić wichurę z szumem nawet do 500m3/h. Do tego możliwość podpięcia klimy kanałowej. Kanały ocieplone 3-5cm.

 

Wentylator powinien se dać radę z jakimś filtrem.

 

Pytanie do znawców, czy moja wizja ma sens?

Edytowane przez herakles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy te kanały płaskie 220x90 200x60 120x60 nadają się do wentylacji mechanicznej?

Czy da się puścić to tak:

Odnoga 1:

6m kanału 220x90 na boku kratka 120x60 i zaraz potem redukcja na 200x60 dalej 4 m 200x60 a następnie znowu kratka 120x60 a za nią redukcja na 120x60 i zakręt 90st potem 4m przewodu i kratka na końcu.

Te kratki kolejno w 3 pomieszczeniach(pokojach).

Odnoga 2:

1m kanału 200x60 na boku kratka 120x60 i zaraz potem redukcja na 120x60 2m kanału i kratka na końcu. Obie kratki w jednym pomieszczeniu (pokoju).

 

Jak zrobić te kratki wyciąć w kanale dziurę i dokleić kawałek 120x60?

 

To wszystko do jakiejś skrzynki, następnie wentylator. No właśnie jaki. Kubatura to 200m3. Chciałbym nominalnie 100-200m3/h ale żeby się dało go podkręcić i zrobić wichurę z szumem nawet do 500m3/h. Do tego możliwość podpięcia klimy kanałowej. Kanały ocieplone 3-5cm.

 

Wentylator powinien se dać radę z jakimś filtrem.

 

Pytanie do znawców, czy moja wizja ma sens?

 

Ktoś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witajcie :)

 

Mamy w domu przewody elastyczne TuboFlex. Rozłożone na stropie rok temu, poddasze nieużytkowe, na kanałach leży 30 cm wełny. Rekuperator jeszcze nie został podłączony, czekamy na wykończenie budynku. Otwory w sufitach tzn. miejsca na anemostaty-zaślepione styropianem.

Ostatnio nie daje mi spokoju jedna myśl. Czy w tych kanałach przypadkiem nie rozwinęły się grzyby? Czy jest to możliwe? A jeśli tak, to jak to sprawdzić? Jak wyczyścić? Syn ma astmę, dlatego ciągle się nad tym zastanawiam. Takie zagrzybione powietrze w domu to dla jego oskrzeli masakra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...