Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Koledzy i koleżanki, czy sprawdzaliście pobór prądu przez Wasze centrale na liczniku ? Mam zagwozdkę bo szukając oszczędności powyłączałem wszystko w domu i licznik pokazuje pobór 115W przy pierwszym biegu 20% wydajności i 240W przy wyłączonych wentylatorach ze sterownika !

 

Wygląda na to, że coś jest nie tak i sterownik nie odłącza wentylatorów. Centrala Zehnder ComfoAir 550 już po gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony producenta:

oszczędne wentylatory na prąd stały (pobór mocy 13 – 350W), regulowane płynnie i niezależnie

Czyli przy minimum obrotów powinno być 20% - 13W

Teoretycznie nie powinienes moc zejsc ponizej 20% wydajności - automatyka silników na to nie pozwoli.

 

licznik pokazuje pobór 115W przy pierwszym biegu 20% wydajności i 240W przy wyłączonych wentylatorach ze sterownika

 

Jesteś pewien, że centrala generuje taki pobór? Odłączałeś/wyłączałeś ją na chwilę żeby to sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pomyłka wygląda na to, że mam CA500 a nie 550. Słychać jakieś buczenie przy wyłączonych wentylatorach i raczej tego kiedyś nie było. Jak odłączę centralę przełącznikiem to zostaje mi już tylko wifi i alarm, brama w spoczynku - 9W.

 

Może bypass się zablokował chociaż sterownik pokazuje, że wszystko ok. Ostatni serwis z rekuperatory.pl był 2 lata temu ale zużycia mocy to raczej nie sprawdzali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa/wewntylator to urządzenie do transportu MASY PŁYNU.

PŁYN to ciecz lub gaz....

Pompa CO w np. podłogówce, typowa, ma wydajność około 2 m3/godz = 33,3(3) litra na minutę czyli 0,55(5) litra na sekundę.

A to też oznacza, że 0,5 KILOGRAMA!

Zwykle ma około 60W

Pompa powietrza do wentylacji ma wydajność zależną od oporów instalacji i są to zwykle tysiące m3 na godzinę jak puści się ją "luzem" poza instalacją.

Powiedzmy, że są to 2000 m2 czyli 2000 x 1,2 kg = 2400kg

Są pewne drobne różnice w przepływach gazów i cieczy (lepkość na ten przykład)

Nie ma powodów, aby pompa do powietrza była bardziej gówniata jak ta do wody.

Pracują podobnie i przy podobnych mocach przenoszą podobne ILOŚCI MASY.

Trzeba pamiętać , że kilogram wody to litr a kilogram powietrza to niecały 1m3.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Cześć,

 

Próbowałam przeczytać większą część tego wątku, jednak wygasłe już linki nie pomogły mi w zgłębieniu tematu ;-) Zwłaszcza, że to dla mnie czarna magia.

Mam dom z lat 50,budowany z czego się dało. Poddasze zmieniliśmy na osobne mieszkanie. Rozkład pomieszczeń pozostał taki sam jak na dole.

Mam w związku z tym pytanie odnośnie wentylacji w łazience. Jest przygotowany "otwór na kratkę" ale czy to wystarczy? łącznie z piwnicą będzie to 3 kondygnacja.Czy Nie trzeba będzie zrobić np: dodatkowego otworu w ścianie (beton komórkowy, nie ocieplony od zewnątrz) lub wstawić jakiegoś wentylatora ?? W łazience jest okno, drzwi będą z kratką.

 

Na "dole" po wymianie okien ładnych parę lat temu zaczęła pojawiać się pleśń, no ale akurat to wiem dlaczego z początku wątku ;-) ) chciałabym uniknąć tego w nowym mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położyłem w nowo budowanym domu rury WM aluflex. Instalacja na trójnikach. Średnice kanałów dobrałem do przepływu powietrza maks. 2-5 m/s. Tzn. na przykład w sypialniach rury nawiewne aluflex 100mm, do trójników, dalej redukcja na 150mm i dalej rura 150mm do wyprowadzenia na strych do rekuperatora. Wszystko w warstwie ocieplenia.

 

Dzisiaj zacząłem pracę nad wywiewem - postawiłem nad końcówkami rur wentylatory odśrodkowe. Nawet się zdziwiłem jak mocno wieją. Ale przy maks. obrotach(wentylatory zużywają razem 250W) jest w domu hałas. Nawet przy minimalnych obrotach (15W) jest w sypialniach głośno. Dźwięk przypomina buczenie,terkotanie, nie słychać przepływu powietrza. Nie mierzyłem przepływu powietrza jeszcze, ale dźwięk jest słyszalny nawet przy minimalnych obrotach wentylatorów, nie sądzę żeby wtedy ten przepływ był duży, jutro go zmierzę. Zastanawiam się, czy gdyby rury były sztywne, też byłoby słychać.

 

Czy myślicie że to wina rur? Jakieś zawirowania na karbowaniach powodują wydobywające się terkotanie? Nie stosowałem skrzynek rozprężnych. Czy jest to raczej wina wentylatorów i ich 'posadowienia' bezpośrednio nad wystającymi z podłogi strychu rurami? Jak ten hałas wyeliminować? Czy starczy podłączenie tłumików wentylacyjnych między wentylatory a rury? Czy zastosować skrzynki rozprężne, czy też wyrwać te rury i wstawić porządne sztywne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Próbowałam przeczytać większą część tego wątku, jednak wygasłe już linki nie pomogły mi w zgłębieniu tematu ;-) Zwłaszcza, że to dla mnie czarna magia.

Mam dom z lat 50,budowany z czego się dało. Poddasze zmieniliśmy na osobne mieszkanie. Rozkład pomieszczeń pozostał taki sam jak na dole.

Mam w związku z tym pytanie odnośnie wentylacji w łazience. Jest przygotowany "otwór na kratkę" ale czy to wystarczy? łącznie z piwnicą będzie to 3 kondygnacja.Czy Nie trzeba będzie zrobić np: dodatkowego otworu w ścianie (beton komórkowy, nie ocieplony od zewnątrz) lub wstawić jakiegoś wentylatora ?? W łazience jest okno, drzwi będą z kratką.

 

Na "dole" po wymianie okien ładnych parę lat temu zaczęła pojawiać się pleśń, no ale akurat to wiem dlaczego z początku wątku ;-) ) chciałabym uniknąć tego w nowym mieszkaniu.

 

Mam już rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcia i pomiary:

 

http://files.tinypic.pl/i/00619/wkcnxq5dz8ct_t.jpg

 

http://files.tinypic.pl/i/00619/sgeawfz2wdp5_t.jpg

 

Wentylatory podwieszone bezpośrednio nad końcówkami rur. Rury wystają luźno z podłogi.

Przy wlotach w domu nie słychać szumu powietrza, tylko metaliczne terkotanie, chyba wentylatorów, niesie się aż do wylotów w pokojach. Mam wrażenie, że może być ono spotęgowane przez karbowania rury, ale nie znam się na tym.

---------------

Pomiary przepływu powietrza:

Najniższy przepływ, przy 13W pobieranych łącznie przez wentylatory, to 2m/s w kanałach nawiewnych 100mm. Daje to wymianę ok. 1 kubatury/h Największy przy 200W pobieranych to ok. 5,5m/s, czyli około 2-3 kubatury na godzinę.

Nie ma jeszcze wymiennika, kanałów do czerpni i wyrzutni itp., więc ostatecznie przepływy będą znacznie mniejsze.

---------------

Plan mam taki:

- Zbudować rekuperator, podłączyć go przez elastyczną rurę sonoduct lub podobną do tych wyprowadzeń na strychu. Powinno być mniej słychać wentylatory.

- Jeśli nadal będzie głośno, podłączyć tłumik między reku a wyprowadzenia rur.

- Jeśli nadal będzie głośno, zamienić końcówki rur przy anemostatach (obecnie aluflex 100mm) na sonoducty lub podobne miękkie kanały o średnicy o numer większej (125mm), powinno być ciszej.

- Jeśli nadal będzie za głośno, wymienić ile się da z instalacji na miękkie rury.

 

Myślicie, że to dobry plan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan mam taki:

- Zbudować rekuperator, podłączyć go przez elastyczną rurę sonoduct lub podobną do tych wyprowadzeń na strychu. Powinno być mniej słychać wentylatory.

- Jeśli nadal będzie głośno, podłączyć tłumik między reku a wyprowadzenia rur.

- Jeśli nadal będzie głośno, zamienić końcówki rur przy anemostatach (obecnie aluflex 100mm) na sonoducty lub podobne miękkie kanały o średnicy o numer większej (125mm), powinno być ciszej.

- Jeśli nadal będzie za głośno, wymienić ile się da z instalacji na miękkie rury.

 

Myślicie, że to dobry plan?

Twoim problemem jest głośny wentylator.

Jeśli wykonujesz centralę sam, dbaj o solidne jego zamontowanie na jakimś podkładzie wibracyjnym.

Po zamontowaniu wentylatorów w centrali z wymiennikiem, automatycznie trochę się wyciszą.

Myślę, że po zmontowaniu wszystkiego do kupy, problem zniknie.

 

Na chwilę obecną obecną możesz wykonać tłumik własnoręcznie.

Minimum 1-metrowy odcinek przed wentylatorem.

Prosty kawałek rury 160 lub 200 obklej wewnątrz wełną mineralną ok 20 mm, dodatkowo wstaw wewnątrz przegrodę z wełny.

Na początek możesz użyć najprostszej wełny.

Jeśli się sprawdzi, to wykonaj to samo z wełny przeznaczonej do takich celów:

Rockwool industrial batts black lub PAROC INVENT 60 N1/N1 itp.

Albo kup gotowca Lindab (droższy) lub Alnor (tani)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoim problemem jest głośny wentylator.

Jeśli wykonujesz centralę sam, dbaj o solidne jego zamontowanie na jakimś podkładzie wibracyjnym.

Po zamontowaniu wentylatorów w centrali z wymiennikiem, automatycznie trochę się wyciszą.

Myślę, że po zmontowaniu wszystkiego do kupy, problem zniknie.

 

Na chwilę obecną obecną możesz wykonać tłumik własnoręcznie.

Minimum 1-metrowy odcinek przed wentylatorem.

Prosty kawałek rury 160 lub 200 obklej wewnątrz wełną mineralną ok 20 mm, dodatkowo wstaw wewnątrz przegrodę z wełny.

Na początek możesz użyć najprostszej wełny.

Jeśli się sprawdzi, to wykonaj to samo z wełny przeznaczonej do takich celów:

Rockwool industrial batts black lub PAROC INVENT 60 N1/N1 itp.

Albo kup gotowca Lindab (droższy) lub Alnor (tani)

 

Dziękuję za odpowiedź. Wentylator planuję przymocować tak:

http://tnij.org/wentylmocowanie

 

Przy czym ścianki chcę zrobić ze styropianu grubości 10cm. Centralę podłączę do tych wystających rur sonoductem, powinno trochę wyciszyć. Na szczęście nie skończyłem jeszcze zabudowy sufitu i mam jeszcze możliwość wymiany ze 4 metrów rur bezpośrednio za centralą na sonoducty czy tym podobne miękkie rury, w razie konieczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...

Witam wszystkich:)

przeczytałem cały wątek i dużo rzeczy się dowiedziałem.

Stworzyłam swój projekt WM, czy mógłbym prosić Szanowne Forum o opinne, wskazówki itp.

Żeby nie zaśmiecać wątku podaje link - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222208-Sam-robi%C4%99-wentylacj%C4%99&p=6821048&viewfull=1#post6821048

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Pytanko takie.

 

Planuje zabudowac "front" klimatyzatora aby moc pociagnac to co z niego leci na poddasze.

 

Poszukuje jakiejs kratki z zaluzja, najlepiej o wymiarach 30x70 cm azeby umiescic ja na wylocie klimy.

 

Jesli bede chcial dmuchac na gore zaluzje beda zaciagniete, jesli tylko na dole, zasuniete, jak po polowie to po polowie:)

 

Ktos ma jakies namiary gdzie takie cos dostane? Google podsuwa glownie kratki do wymiary 19x45, to za malo a nie chce klecic z dwoch...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zanim przystąpisz do realizacji pomysłu przeczytaj uważnie instrukcję montażu klimatyzatora. Zwróć szczególną uwagę na minimalne odległości skraplacza (parownika) od przeszkód zewnętrznych.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Dzieki za informacje,, niejako problem nie powinien byc zauwazony przez klime, bo kiedy bedzie zaluzja zamknieta to bedzie dodatkowy wentyl, wiec tych oporow ne powinno byc widac, za to przy otwartej zaluzji powietrze bez problemu sie ze skrzynki wydostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...