Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Dziękuję za pomysł, że też na niego nie wpadłam. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje ewa

Witam,

Dziékujé za odpowiedź ale to wciąż będzie szkaradnie wyglądało. może ktoś ma inne pomysły?

Wszystko zależy na jakim etapie remontu jesteś.:)

 

Możesz w suficie umieścić kratkę(i) wentylacyjną połączona z płaskim kanałem wentylacyjnym, który idąc w suficie a później w ścianie będzie transportował to cieple powietrze i wyrzucał w okolicach listwy przypodłogowej.

Pędzić to można jakimś małym wentylatorkiem, bo jakiś wielkich przepływów tam nie potrzeba.

 

Ewentualnie zamiast kratki dać od razu wentylatorek taki jak do łazienki podłączony do tego kanału płaskiego.

Warunek ma być cichy i w miarę plaski.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To proteza.

Ratunek dla pacanów co sobie wentylację popsuli wstawiając te śliczne i bardzo szczelne plastiki w starym budownictwie.

Wierci się spore i sporo dziur w oknach (tych ślicznych i superszczelnych) i wstawia dość drogie nawiewniki.

Dodaje taki cud i woda znika z szyb a grzybek zza szafy.

 

Było:

Wentylacja tylko wywiewna.

Ma sporo wad!!!

Nie uruchomisz przy niej kominka.

Piec gazowy bez zamkniętej komory też odpada!

Drzwi kotłowni z podwójną uszczelką....

itd.itp.

Do tego kurz pcha się każdą szparą... (co widać).

 

Jako pomysł na wentylację - to bym sobie to odpuścił!

W domu NIE POWINNO BYĆ ani nadciśnienia ani podciśnienia.

Idealna wentylacja to wentylacja zrównoważona.

A jakby tak jeszcze sterowalna...

(Taka jest mechaniczna. Ustawiasz ile potrzeba.)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem tu nowy.

Planuję wentylację mechaniczną w parterowym domu z nieużytkowym poddaszem. Rekuperator chcę umieścić w pomieszczeniu gospodarczym.

Przekopuję się przez różne wątki i udało mi się zgromadzić trochę wiadomości na ten temat m.in. dzięki Tobie, Adamie.

 

Zastanawiam się czy rury wentylacyjne lepiej ułożyć na poddaszu czy też schować w suficie podwieszanym, który pewnie musiałbym wykonać na całym parterze.

 

Wersja z sufitem podwieszanym będzie chyba sporo droższa w realizacji ale:

- nie trzeba będzie ocieplać rur;

- nikt nie zniszczy rur łażąc po poddaszu;

- nie będzie dziur w stropie – teoretycznie lepsza izolacja.

- sufit podwieszany można wykorzystać po ułożenia innych instalacji, również w przyszłości np. Internet.

 

Martwi mnie trochę, że ten sufit podwieszany musi zapewnić przynajmniej 20cm przestrzeni (2 mijające się rury 100mm).

To co mnie jednak nurtuje najbardziej to czy takie rozwiązanie nie będzie przypadkiem „pudłem rezonansowym” i spowoduje, że odgłosy pracującej wentylacji będą uciążliwe?

 

Kowalikus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przewody w suficie podwieszanym i kilka mb wychodzi ponad tą wełnę ( ale są standardowo ocieplone).

Efekt taki że tracę 25-50 % ciepła z wywiewu!

 

Z drugiej strony robienia takiego sufitu tylko dla kanałów WM to chyba przesada.

Niech leżą na strychu owinięte izolacją 10-20 cm i będzie dobrze.

Ale przyłóż się do tego ocieplenia bo się może okazać ważniejsze niż sprawność Twojego Reku :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że słusznie się obawiasz tego pudla rezonansowego.

Kanały powinny mieć w takim przypadku jakąś minimalną izolację, tak z 20-30mm żeby wytłumić odgłosy jakie mogą powstać przy przepływie powietrza.

Położenie ich bezpośrednio na konstrukcji i płytach będzie porażką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za porady, czuję się przekonany aby rury puścić na poddaszu.

Robić przepusty w stropie już na etapie robienia stropu czy też wiercić później?

Pierwsza opcja wymaga dużej staranności w wyznaczeniu miejsc pod przepusty.

W projekcie mam terivę, ale nie wiem czy nie zmienić z uwagi, że poddasze będzie nieużytkowe.

 

Kowalikus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Po zapoznaniu się z wszelkimi postami nt. wentylacji (chyba słabo przyswajam, bo niektóre musiałem po kilka razy wertować) spróbowałem sobie policzyć jakby to wyglądało u mnie i oto wnioski...

1. Dom parterowy z poddaszem użytkowym (dół 149m2 + garaż i kotłownia 42,5m2 + góra 130 m2)

2. Kubatura dół ~420 m3, góra ~385 m3 (garaż i kotłownie pomijam) czyli w sumie 805 m3

3. Pomieszczenia "brudne": 2 kuchnie, 3 łazienki przy czym jedna wykorzystywana jako pralnia i suszarnia i WC, 3 przedsionki, 2 garderoby czyli teoretycznie do wywiewu:

2*50 m3 + 2*50 m3 + 1*70 m3 (pralnia) + 1*30 m3+5*15 m3=375 m3

Na stronie jednego z producentów wg wzoru dodają do tego 50-60% czyli u mnie wyjdzie 560-600 m3/h - centrala o mocy 600m3/h - poprawnie?

4. Na stałe będzie zamieszkiwało 5 osób (może w przyszłości 6 :lol: ) co daje 30m3/h*5 osób + dodatkowe 100m3 na salon daje nam teoretycznie 250 m3. Krotność wymiany 0,31 czyli w zasadzie dolna granica... I co z tym fantem?

Potwornie się w tym pogubiłem :( za dużo informacji z róznych wątków.

Będę wdzięczny za "ustawienie" mnie do pionu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W końcu zabrałem się za projekt wentylacji mechanicznej, po przeczytaniu wątku nasunęło mi się następujące rozwiązanie dla przewodów:

 

Parter (przewody prowadzone w podłodze poddasza):

http://gul1337.rootnode.net/murator/wentyl_parter.png

 

Piętro (przewody prowadzone w nieogrzewanym stryszku):

http://gul1337.rootnode.net/murator/wentyl_pietro.png

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? podczas projektowania miałem kilka wątpliwości:

 

1. Może lepiej przewody nawiewne dla parteru poprowadzić na poddaszu i rozprowadzić je poprzez ściankę kolankową i podłogę piętra?

 

2. W projekcie wyszły trzy pomieszczenia "brudne" 2 łazienki i kuchnia. Pomieszczenie gospodarcze jest niewentylowane. Czy raczej dobrze zrobić wyciąg w pomieszczeniu gospodarczym?

 

3. Przy takiej konfiguracji rur opłaca się montować przepustnice, czy system powinien być wystarczająco zrównoważony?

 

4. Nie zdecydowałem jeszcze czy reku wstawić do garażu czy w domu w pomieszczeniu gospodarczym. Za garażem przemawia to iż z pewnością będzie ciszej.

 

Jako rekuperator planuje Bartosza Vena 4 (550m3/h) , oraz GWC Wodne 1.

 

Co sądzicie o tych rozwiązaniach?

 

Pozdrawiam,

Gul1337

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zapewnie to juz bylo poruszane ale nie moge znalesc tego watku.

 

Jestem na etapie koncepcyjnym i szukam roznych rozwiazan dla nowo planowanego domu. Dom ma byc tak zwany "pasywny".

 

Planuje wykonac ogrzewanie cieplym powietrzem - zrodlo bedzie pompa cieplna z wymiennikiem powietrze/woda.

 

Kanaly rozprowadza cieple powietrze po calym domu wraz z kuchnia, lazienkami i WC (tak zwane "mokre pomieszczenia") systemem kanalow nadmuchowych.

 

Bedzie tez wentylacja mechaniczna (WM) z rekuperatorem ciepla.

 

Czy i jak moge polaczyc system nawiewu z WM z rekuperkorem do tego samego systemu kanalow nawiewnych ogrzewania cieplym powietrzem?

 

Czy te dwa systemy nie beda sie zaklucac na wzajem i na przyklad WM nie bedzie dzialac poprawnie po stronie nadmuchy lub zakluci nadmuch systemu ogrzewania nadmuchowego - roznica w cisnieniach / mocy / wydajnosci uzytych wentylatorow (balans mozna uzyskac zapewnie przez odpowiednie ustawienie przepustnic w kanalach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zapewnie to juz bylo poruszane ale nie moge znalesc tego watku.

 

Jestem na etapie koncepcyjnym i szukam roznych rozwiazan dla nowo planowanego domu. Dom ma byc tak zwany "pasywny".

 

Planuje wykonac ogrzewanie cieplym powietrzem - zrodlo bedzie pompa cieplna z wymiennikiem powietrze/woda.

 

Kanaly rozprowadza cieple powietrze po calym domu wraz z kuchnia, lazienkami i WC (tak zwane "mokre pomieszczenia") systemem kanalow nadmuchowych.

 

Bedzie tez wentylacja mechaniczna (WM) z rekuperatorem ciepla.

 

Czy i jak moge polaczyc system nawiewu z WM z rekuperkorem do tego samego systemu kanalow nawiewnych ogrzewania cieplym powietrzem?

 

Czy te dwa systemy nie beda sie zaklucac na wzajem i na przyklad WM nie bedzie dzialac poprawnie po stronie nadmuchy lub zakluci nadmuch systemu ogrzewania nadmuchowego - roznica w cisnieniach / mocy / wydajnosci uzytych wentylatorow (balans mozna uzyskac zapewnie przez odpowiednie ustawienie przepustnic w kanalach).

:o

Planujesz ogrzewanie nadmuchowe połączyć WM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie nadmuchowe to recyrkulacja.

Wentylacja mechaniczna to wlot - dom - wylot.

Da się upuszczać trochę powietrza z systemu recyrkulacyjnego poprzez rekuperator i zastępować tę część świeżym!

Do tego....

Dla wentylacji wcale nie trzeba wtedy wielu dodatkowych kanałów.

Większość już będzie.

Wykonalne, jak mi się wydaje.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujesz ogrzewanie nadmuchowe połączyć WM?

 

No nie tak dokladnie.

 

Planuje instalacje ogrzewania cieplym powietrzem (mam dosc "mokrych" rozwiazan - szlam, przecieki itp) - zobacz http://www.polskikomfort.pl (to daje obraz co che uzyskac ale nie koniecznie ich systemu.

 

Planuje urzyc kanalu nawiewnego tego systemu jako kanalu nawiewnego WM o ile to bedzie mozliwe.

 

Kanal wywiewny WM bedzie tylko i wylacznie dla drugiej strony WM z reku jakby nigdy nic.

 

Tutaj co mnie neka to pomieszczenia w ktorych zwykle jest wyciag - kuchnia, lazienka, WC itp - tam tez doprowadze kanal z cieplym powietrzem i... wlasnie co bedzie? Odwrocic - nawiew cieplego powietrza od sufitu a wyciag od dolu aby wymieszac powietrze? Tradycyjnie (wyciag przy suficie / nawiew w podlodze) ale po przeciwnych kontach pomieszczenia?

 

Tez planuje uzyc kominka i podlaczyc do kanalu nadmuchowego idacego od recu WM po wentylatorze kanalowym.

 

A ze dom ma byc pasywny to kominek musi byc z zamknieta komora spalania - ale to wywolalo smiech na sali (dzieki za uznania mnie za komika :lol: uklony dla publicznosci) i czerpac powietrze z zewnatrz. Mam kominek i wiem ze sie kopca szyby ale czy w tym z zamknieta komora niema mozliwosci oczyszczenia? - To bedzie moj temat do rozeznania jak i kiedy bed kupowal kominek - moze ktos doradzi?

 

Wiele myslalem o polaczeniu kominka do wentylacji - albo przez podlaczenie DGP kanalem - kwestja wyrownania tych niezaleznych systemow - to wyglada latwe ale sadze ze bedzie trudne do rozwiazania w praktyce.

 

Innm moim pomyslem jest zeby uzyc kominka z plaszczem wodnym i goraca wode pompowac przez co najprosciej opisac jako "chlodnice samochodowa" (zapewnie znajdzie sie cos bardziej eleganckiego) ktora bedzie usytuowana w kanale nawiewnym WM po wentylatorze i po recu. Mam nawet pomysl jak to zrobic-prosta skrzynka gdzie umiesci sie ta "chlodnica" i z kanalem po oby stronach - skrzynia odpowiednio izolowana z mozliwoscia latwego otwarcia i wyciagniecia "chlodnicy" bez rozczelniania wodnego systemu do czyszczenia i przegladu.

 

Goroca woda moze byc dalej odprowadzona do zasobnika CWU jezeli temperatura wody po "chlodnicy" jest cieplejsza niz ta w zasobniku - niechcemy przeciez miec ta sytuacjj ze woda w zasobniku CWU bedzie grzac wode w obiegu z kominka !!! To jest proste do uzyskania przez zawor trojdrozny podlaczony do termostatu w zasobniku.

 

To sa moje mysli, ale czy praktyczne i wykonywalne to Prezydent Warszawy Wie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany fajne.

Nawet do zrealizowania, w wiekszości.

Fachurę z niemałym doświadczeniem bym wziął a prezydentowi podziękował.

I tak ma co robić.

Adam M.

 

(Nie robię ogrzewania nadmuchowego! Nie mówię, że nie wiem o co w tym chodzi!!!)

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ ciekawy, choć całkowicie rożny.

Myślę że się da to poskładać, choć bez dobrego fachowca będzie ciężko :D

Trochę czasu Ci zajmie poskładanie przemyśleń w całość, skoro fachowcy z PK przygotowują projekt w dwa tygodnie, a zajmują się tym na co dzień.

Planuje urzyc kanalu nawiewnego tego systemu jako kanalu nawiewnego WM o ile to bedzie mozliwe.

Widziałem ten typ kanałów w necie więc pewnie jest możliwe ich dostanie poza firmą PK.

Tutaj co mnie neka to pomieszczenia w ktorych zwykle jest wyciag - kuchnia, lazienka, WC itp - tam tez doprowadze kanal z cieplym powietrzem i... wlasnie co bedzie? Odwrocic - nawiew cieplego powietrza od sufitu a wyciag od dolu aby wymieszac powietrze? Tradycyjnie (wyciag przy suficie / nawiew w podlodze) ale po przeciwnych kontach pomieszczenia?

Tutaj wywiew zostawiłbym na swoim miejscu. Danie nawiewu jak piszesz po przekątnej w pomieszczeniu powinno zapewnić wystarczające wymieszanie się ciepła.

Dobrze by było tak zbilansować strugi, aby wywiew w pomieszczeniach "brudnych" był trochę mocniejszy niż nawiew. Pozwoli to na częściowe unikniecie rozchodzenia się zapachów na resztę domu.

W łazience dałbym wywiew w strefie "bee" czyli nad kibelkiem :)

Ale to tylko moje sugestie.

Innm moim pomyslem jest zeby uzyc kominka z plaszczem wodnym i goraca wode pompowac przez co najprosciej opisac jako "chlodnice samochodowa" (zapewnie znajdzie sie cos bardziej eleganckiego) ktora bedzie usytuowana w kanale nawiewnym WM po wentylatorze i po recu. !

Są firmy produkujące dedykowane do takiego działania nagrzewnice. Jedna dojść często jest nawet wymieniana na łamach forum.

Jak im podasz w zapytaniu ofertowym dla jakich parametrów temperaturowych ma działać, to dokładnie Ci wyliczą co i jak :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

Chcemy zainstalować pompę ciepła, która odzyskiwałaby ciepło z wywiewanej wentylacji by podgrzać cwu, coś jak Viessmann Vitocal 160-A WWK lub Stiebel Eltron WWK 300 (to tylko przykłady, nie reklama). Chcemy przy okazji przerobić całą wentylację domu z grawitacyjnej na wymuszoną. Aby zwiększyć wydajność całości chcemy użyć rekuperatora. Zastanawia mnie, czy wywiewane powietrze, po przejściu przez reku, nie będzie zbyt wychłodzone aby pompa ciepła od cwu mogła sprawnie pracować.

 

http://i193.photobucket.com/albums/z195/Szynszylek/went.jpg

 

Jak dobrze pójdzie to uda się na wlocie zastosować kolektor (wymiennik) gruntowy, co powinno zabezpieczyć układ przed ujemnymi temperaturami (poprawcie mnie jeśli się mylę). Czy jednak powietrze na wylocie, po przejściu przez reku i pompę ciepła, może być być na tyle zimne by był problem ze szronem? A może będzie na tyle ciepłe, że można podłączyć kolejną pc do podgrzania świeżego powietrza, jak to sugerował mój znajomy?

 

A może lepiej zamontować pc od cwu na wywiewie między domem i reku?

 

Wielkie dzięki za wszelkie uwagi i pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...