Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Pamiętaj tylko że strumień powietrza za reku niesie ze sobą energie zimą raczej nie większa niż 400-500W. Musisz to uwzględnić przy doborze mocy PCi.

Zwiększenie strumienia powietrza dla ewentualnego pokrycia zapotrzebowania PCi na moc może rodzić problem z przesuszaniem pomieszczeń ze względu na zbyt intensywna wentylację.

 

Jak napisał KrzysztofLis2 umieszczenie wymiennika PCi przed rekuperatorem zabija praktycznie jego działanie w momencie pracy PCi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki za odpowiedzi. Widzę że proponowany przeze mnie układ to przedobrzenie sprawy - z czegoś trzeba zrezygnować. Co sądzicie: Lepiej podgrzewać cwu z wentylacji bez rekuperatora (=większe straty na ogrzewaniu domu), czy lepiej zachować reku a cwu na prąd i/lub solar? Jeśli zachowam reku, to czy warto dodatkowo użyć małej pompy ciepła (100-150W) aby dogrzewać świeże powietrze kosztem wyrzucanego? Gdzie znajdę tak małą pompę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak malej (słabej) gotowej PCi raczej nie dostaniesz.

Takie maleństwo to raczej trzeba samemu postawić.

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-do-cwu-na-lato-tymi-recami-robiona,t172818.htm

Są w sprzedaży PCi na powietrze wentylacyjne grzejące CWU, ale o mocy około 500W dla strugi powietrza wywiewanego 170-200m3/h przy delcie "t" z jakiej można skorzystać 8-10 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a czy poprowadzenie rury wentylacyjnej w warstwie ocieplenia (między krokwiami) na odcinku ok 1 m jest błędem? Od jętek do ścianki przedkolankowiej mam ok. 1- 1,5 m po skosie i zastanawiam się, czy nie schować tej rury właśnie w ociepleniu. Krokwie 22cm "głębokości", plus na to jeszcze 5 cm w poprzek...zmieścić się zmieści. No ale czy to błąd w sztuce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Nie ma w tym żadnego błędu.

Często się tak robi i jest to zgodne ze sztuką.

Kanały powietrzne tylko indywidualnie ocieplone. :wink:

http://img130.imageshack.us/img130/647/spiro4ij3.jpg

 

ten pomysł poprowadzenia spiro podoba mi się :)

czyli kolega zrezygnował z tynkowania ściany kolankowej, fakt jest niska to i można tak zrobić.

u mnie będzie ok 90 cm.. warto tynkować czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wszystkie strony w temacie, szukałem odpowiedzi na pytanie - jakie rury powinienem zastosować do mojej WM. No i zgłupiałem - poniewaz - mam projekt tej instalacji zrobiony przez firme Dospel, tam jest przewod wentylacyjny thermoflex (czyli gietki karbowany ocieplany). Na tym forum znalazlem potwierdzenie tego, ze takie rury sa OK. Natomiast m.in. na stronie http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_abc/id,9523/Itemid,42/ jest jak nic napisane "Rzetelne firmy nie stosują już do wentylacji rur karbowanych tzw. fleksów (wygodnych w montażu, bo elastycznych), tylko gładkie – droższe, ale znacznie mniej hałaśliwe, gdyż powietrze porusza się w nich ze znacznie mniejszymi oporami." Potwierdza to rowniez firma Rekuperatory z Wrocławia. Ja sam do niedawna tak uwazalem a w tym momencie juz nie wiem. Prosze znawcow tematu o wypowiedz. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy, to jest instalacja domowa nie przemysłowa :/ Rury elastyczne mogą pęknąć jeśli je naciągniesz do maksimum lub będą w warunkach ekstremalnych temperaturowych czy ciśnieniowych.

 

Podobny kwiatek tutaj :

Uwaga! Średnice przewodów powinny być zgodne z projektem. Zastosowanie przewodów węższych, niż założył projektant, spowoduje na pewno zwiększenie oporów instalacji, a wskutek tego jej działanie może być zakłócone i znaczne zwiększyć się może poziom szumów (będą się one jeszcze potęgować u wylotu zbyt wąskiego anemostatu na końcu takiego przewodu).

 

Pytanie dnia jeśli zmniejszę z fi125 na fi100 to o ile zmniejszy się opór na drodze 3m ... w stosunku do anemostatu może o 5% ... fakt załamka :o

 

A już najlepszy kwiatek z tym czyszczeniem instalacji : wiele osób z forum szuka kogoś kto czyścił przewody i póki co przez kilka lat nie znaleziono nikogo.

No i życzę szczęścia w czyszczeniu gładkiej rury po przejściu trójnika i 2-3 kolan nawet 45st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w tym żadnego błędu.

Często się tak robi i jest to zgodne ze sztuką.

Kanały powietrzne tylko indywidualnie ocieplone. :wink:

http://img130.imageshack.us/img130/647/spiro4ij3.jpg

 

Niestety nie jest tak pięknie :( pomiędzy rurą a membraną wejdzie mniej izolacji co oznacza znaczne straty zwłaszcza zimą. Widziałem na własne oczy straty rzędu 2-3st na odcinku ... uwaga ... 2-3m .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jak się zastanowić to masz racje, choć aż tak wielkich spadków temperatury na tak krótkim dystansie się nie spodziewałem. :(

Wychodzi wiec ze sztuka sztuką i można tak poprowadzić kanały bo wygodniej i łatwiej,

ale jak ma być wszystko zapięte na ostatni guzik to trzeba się trochę nagimnastykować. :)

 

A przy okazji chciałbym uzupełnić wiedzę. Przy jakiej grubości ocieplenia występują takie spadki temperatury?

Czy jeśli ocieplenie jest dwuwarstwowe i kanaly są prowadzone w warstwie pod krokwiowej też mogą wystąpić takie spadki na dystansie 2-4m, czyli takim jaki potrzebujejemy żeby podłączyć anemostat?

Jeśli dysponujesz takim danymi praktycznymi to byłbym wdzięczny jakbyś się nimi podzielił;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy, to jest instalacja domowa nie przemysłowa :/ Rury elastyczne mogą pęknąć jeśli je naciągniesz do maksimum lub będą w warunkach ekstremalnych temperaturowych czy ciśnieniowych.

 

Podobny kwiatek tutaj :

Uwaga! Średnice przewodów powinny być zgodne z projektem. Zastosowanie przewodów węższych, niż założył projektant, spowoduje na pewno zwiększenie oporów instalacji, a wskutek tego jej działanie może być zakłócone i znaczne zwiększyć się może poziom szumów (będą się one jeszcze potęgować u wylotu zbyt wąskiego anemostatu na końcu takiego przewodu).

 

Pytanie dnia jeśli zmniejszę z fi125 na fi100 to o ile zmniejszy się opór na drodze 3m ... w stosunku do anemostatu może o 5% ... fakt załamka :o

 

A już najlepszy kwiatek z tym czyszczeniem instalacji : wiele osób z forum szuka kogoś kto czyścił przewody i póki co przez kilka lat nie znaleziono nikogo.

No i życzę szczęścia w czyszczeniu gładkiej rury po przejściu trójnika i 2-3 kolan nawet 45st.

 

Jesli ta odpowiedz byla do mojego pytania, to nie bardzo rozumiem zwiazek?

Ja nie pytalem o wytrzymalosc rury elastycznej tylko o to ktora bardziej tlumi dzwiek, informacje z dwoch powaznych zrodel sa sprzeczne.

A nawiazujac do wytrzymalosci to rura flex jest napewno mniej wytrzymala i np przy probie czyszczenia mechanicznego mozna ja uszkodzic. Tylko pytanie czy taka instalacje powinno sie czyscic? Jak czesto? Moim zdaniem powinno i to ze nikt tego jeszcze nie robil nie znaczy ze tak jest OK. Moze wynika to wlasnie z tego ze maja zamontowane karbowane rury. Jesli chodzi o kolana trojniki, to mozna to obejsc, kilka rewizji w poziomych przewodach i dojscie jest.

W pierwszej kolejnosci rozpatruje watek halasu. Jesli macie wiedze jaka jest roznica w db miedzy gladkim a karbowanym przewodem to bardzo prosze o informacje.

Moze sie okazac ze wogole nie ma nad czym sie zastanawiac bo roznica jest nie wielka.

Edytowane przez bartilop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jak się zastanowić to masz racje, choć aż tak wielkich spadków temperatury na tak krótkim dystansie się nie spodziewałem. :(

Wychodzi wiec ze sztuka sztuką i można tak poprowadzić kanały bo wygodniej i łatwiej,

ale jak ma być wszystko zapięte na ostatni guzik to trzeba się trochę nagimnastykować. :)

 

A przy okazji chciałbym uzupełnić wiedzę. Przy jakiej grubości ocieplenia występują takie spadki temperatury?

Czy jeśli ocieplenie jest dwuwarstwowe i kanaly są prowadzone w warstwie pod krokwiowej też mogą wystąpić takie spadki na dystansie 2-4m, czyli takim jaki potrzebujejemy żeby podłączyć anemostat?

Jeśli dysponujesz takim danymi praktycznymi to byłbym wdzięczny jakbyś się nimi podzielił;)

20cm wełny w skosie na to płaski kanał i całość przykryta 10cm wełny w poprzek od wewnątrz. Odcinek przebiega przez pomieszczenie ogrzewane tyle, że jest odseparowany GK i paroizolacją. System jest okresowo opomiarowany więc widać wyraźnie różnice w kanałach o tych samych długościach (w przybliżeniu) ale jedne idą skosami a inne idą pionowo przez strop. Przy temp mocno poniżej 0stC było to do 3stC na odcinku ok 4m (2,5 w skosie, 1,5 na strychu ocieplonym ale nie ogrzewanym).

Oczywiście mówimy o trybie pracy zimowej czyli małe przepływy, przy większych prędkościach różnica była mniejsza i wynosiła ok 1,5stC.

 

Myślę, że często zapominamy o pewnej ważnej rzeczy, nawet jak zbudujesz skrzynię 1m*1m*1m i dasz na to metrową izolację to i tak prędzej czy później temp. wyrówna się z tą na zewnątrz jeśli w środku nie ma źródeł ciepła/zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ta odpowiedz byla do mojego pytania, to nie bardzo rozumiem zwiazek?

Ja nie pytalem o wytrzymalosc rury elastycznej tylko o to ktora bardziej tlumi dzwiek, informacje z dwoch powaznych zrodel sa sprzeczne.

A nawiazujac do wytrzymalosci to rura flex jest napewno mniej wytrzymala i np przy probie czyszczenia mechanicznego mozna ja uszkodzic. Tylko pytanie czy taka instalacje powinno sie czyscic? Jak czesto? Moim zdaniem powinno i to ze nikt tego jeszcze nie robil nie znaczy ze tak jest OK. Moze wynika to wlasnie z tego ze maja zamontowane karbowane rury. Jesli chodzi o kolana trojniki, to mozna to obejsc, kilka rewizji w poziomych przewodach i dojscie jest.

W pierwszej kolejnosci rozpatruje watek halasu. Jesli macie wiedze jaka jest roznica w db miedzy gladkim a karbowanym przewodem to bardzo prosze o informacje.

Moze sie okazac ze wogole nie ma nad czym sie zastanawiac bo roznica jest nie wielka.

Związek jest taki, że wskazałem lekką "nadwagę" tez postawionych w tym artykule. Nie należy demonizować wszystkiego co się przeczyta.

Mam trochę instalacji gładkiej płaskiej i trochę karbowanej, na ucho nie ma różnicy w głośności przy normalnych przepływach. Hałasy są produkowane przez powietrze na wentylatorach, przepustnicach itp. w samej rurze jeśli nie jest to fi40 dopiero przy dużych prędkościach powietrza coś się zacznie dziać.

 

I nieustający wątek czyszczenia kanałów - są tutaj ludzie którzy od lat śledzą temat lub też po prostu wykonują taki zawód i póki co nikt nie spotkał się z takim przypadkiem.

Osobiście pracuję od wielu lat w okolicy pomieszczeń klimatyzowanych i tam również nigdy nie były czyszczone kanały - należy wymieniać filtry i tyle.

Na koniec, nie wyobrażam sobie rozbierania instalacji tak, żeby ją móc czyścić - jakbym miał takie założenie to bym WM nie robił :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20cm wełny w skosie na to płaski kanał i całość przykryta 10cm wełny w poprzek od wewnątrz. Odcinek przebiega przez pomieszczenie ogrzewane tyle, że jest odseparowany GK i paroizolacją. System jest okresowo opomiarowany więc widać wyraźnie różnice w kanałach o tych samych długościach (w przybliżeniu) ale jedne idą skosami a inne idą pionowo przez strop. Przy temp mocno poniżej 0stC było to do 3stC na odcinku ok 4m (2,5 w skosie, 1,5 na strychu ocieplonym ale nie ogrzewanym).

Oczywiście mówimy o trybie pracy zimowej czyli małe przepływy, przy większych prędkościach różnica była mniejsza i wynosiła ok 1,5stC.

Dziękuje za odpowiedź ;)

Myślę, że często zapominamy o pewnej ważnej rzeczy, nawet jak zbudujesz skrzynię 1m*1m*1m i dasz na to metrową izolację to i tak prędzej czy później temp. wyrówna się z tą na zewnątrz jeśli w środku nie ma źródeł ciepła/zimna.

To oczywiste, choć jak piszesz zdarza się że niektórzy o tym zapominają :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejnosci rozpatruje watek halasu. Jesli macie wiedze jaka jest roznica w db miedzy gladkim a karbowanym przewodem to bardzo prosze o informacje.

Różnica jest spora, bo od gładkich i twardych rur dźwięk się odbija, zniekształca i niesie po konstrukcji dosyć daleko - przyłóż ucho do szyny odjeżdżającego pociągu. Rury fleks są miękkie i dodatkowo ich wewnętrzna warstwa ma dziurki, dzięki czemu dźwięk się rozprasza i nie niesie się po twardej konstrukcji. Jakie to będą różnice w dB/m, trudno powiedzieć. Dodatkowo hałas zależy od odległości reku od wy/nawiewów, ilości zakrętów, konstrukcji reku, umiejscownienia wylotów itp. Ja mam rozłożone kanały wentylacyjne na strychu wykonane z gładkiej i twardej rury spiro. Do sypialni od reku jest koło 5-6m rury, po drodze z 1 trójnikiem, kolankiem 90 i 2x45 stopni, a nawiew jest blisko "głowy" łóżka. Po złożeniu instalcji i włączeniu reku okazało się, że dosyć mocno słychać hałas płynący z rekuperatora. W dzień to nie było zauważalne, ale w nocy tak. Wystarczyło jednak dać tłumik, czyli zwykłe 2m rury elastycznej typu sonoduct i problem hałasu zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
sztywność kanałów nie przeszkadza bo wentylatory powinno oddzielać sie od instalacji kawałkiem elastycznego przewodu, karbowane bardziej tłumią dźwięk ale i zarazem powodują większy szum same sobie, zachowanie przyzwoitej szybkości strumienia nie powoduje tego zjawiska czyli grubsze kanały i wolniejszy przepływ załatwiają sprawę szumu, karbowane stawiają większy opór więc słabe centralki nie spisują się najlepiej z nimi ale można tak robić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Możecie zerknąć na poniższy projekt wentylacji? Czekam na cenne uwagi :).

Parter na kanałach płaskich PCV i skrzynkach rozprężnych, góra na flexach i trójnikach.

Oczywiście jedna nitka leci po schodach - do przesunięcia.

Wszystkie anemostaty fi100. Kubatura jakieś 320m3...

 

PARTER

http://img41.imageshack.us/img41/756/parterb.th.jpg

 

 

PODDASZE

http://img504.imageshack.us/img504/4255/poddasze.th.jpg

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Przeczytałem cały wątek i zainteresował mnie bardzo. Właśnie buduję dom i chcę go wyposażyć w wentylację mechaniczną z rekuperatorem Brink Renovent 400. Jestem kompletnym laikiem w tej materii i proszę was o kilka uwag na poniższe pomysły:

1. Zamierzam ogrzewać cwu za pomocą pompy ciepła Dimplex (powietrze-woda) - czy wyrzutnię rekuperatora można wpiąć w czerpnię tej pompy? A może wyrzucić powietrze do garażu a pompa z tamtąd będzie czerpała powietrze?

2. zamierzałem rozprowadzić powietrze z rekuperatora przewodami okrągłymi metalowymi - zgłupiałem - czy ruru spiro i flex to jest to samo? które są lepsze do wentylacji?

3. Czy zamiast przewodów okrągłych można użyć pcv o przekroju prostokątnym (czytając wątek domyslam sie, że tak), jaki wtedy dobrać przekrój - taki jak przewody okrągłe czy wiekszy?

4. czy średnica czerpni powinna być taka jak średnica krućców rekuperatora czy lepiej większa i robić redukcję?

5. w jakich miejscach montuje się przepustnice?

6. na czym polega rozprowadzenie przewodów przy użyciu skrzynek rozprężnych? Czy jest to korzystniejsze od kolan i trójników?

7. Jak należy prowadzić kanały: cały czas główny (np 180mm) i trójnikami rozgałęzienia do poszczególnych pomieszczeń zredukowane do 100mm lub 125mm? Czy też od razu starać się żeby kanał główny zredukować np do 160mm a potem dalej do 125mm i robić rozgałęzienia już z tych mniejszych przekrojów?

ufff trochę dużo tych pytań, ale mam nadzieję, że dzięki Waszym cennym uwagom uda mi się zrobić coś konstruktywnego. Dziękuję za wszystkie uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolec

 

1. Nie wiem, ale ogrzewanie domu jedynie poprzez PC (a w szczególności powietrzna) to wg mnie samobójstwo...

2. Spiro i flex to to samo.

3. Tak, można, dobiera się je porównując przekroje np. fi 100 = 78cm2 - 6x12 = 72cm2 - czyli porównywalne.

4. Wg mnie zdecydowanie wystarczy taka sama średnica wlotu co średnica rekuperatora. Choć większa nigdy nie zaszkodzi.

5. W takich jakich trzeba :). Ale ogólnie tam, gdzie nie jesteś pewien poprawnego rozkładu wydatków przepływu powietrza...

6. Skrzynki rozprężne powodują równiejsze przepływy w kanałach od niej prowadzonych. Trójniki dają przepływ bardziej adekwatny do spadów ciśnienia następujących po nich. Czyli na chłopski rozum - skrzynki niwelują więcej błędów projektowych czy montażowych.

7. Ostatnie pytanie jest skomplikowane. Zależy czy idziesz w trójniki, czy w skrzynki rozprężne. Tutaj nikt ci nie odpowie, ale ogólnie odpowiedź jest na pierwszych 3 stronach tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...