Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

ja nie wiem o co w tym chodzi, nie masz projektu, nie wiesz co masz tam porobione a ja niestety też nie wiem, jeśli masz odwrotnie to chyba jest odwrotnie, gadali że mercedes, ale niby co, te rurki w ścianach czy gwc? pozostaje ci tylko wierzyć że mercedes w twoim wypadku oznacza materiały i cenę a nie tylko cenę,

 

wydaje mi się że mogłabyś się pokusić o próbę uzyskania planu tego co masz zrobione, wg czegoś to chyba zrobili, inną opcją jest możliwość że cała ta robota to radosna twórczość wspomnianej ekipy, jeśli tak to od nich możesz (powinnaś) domagać się projektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja nie wiem o co w tym chodzi, nie masz projektu, nie wiesz co masz tam porobione a ja niestety też nie wiem, jeśli masz odwrotnie to chyba jest odwrotnie, gadali że mercedes, ale niby co, te rurki w ścianach czy gwc? pozostaje ci tylko wierzyć że mercedes w twoim wypadku oznacza materiały i cenę a nie tylko cenę,

 

wydaje mi się że mogłabyś się pokusić o próbę uzyskania planu tego co masz zrobione, wg czegoś to chyba zrobili, inną opcją jest możliwość że cała ta robota to radosna twórczość wspomnianej ekipy, jeśli tak to od nich możesz (powinnaś) domagać się projektu

no własnie, po innych doświadczeniach z mercedesami zaczynam nabierać niepewności do fachowców. Lepiej samemu sprawdzić, na co taka kasa ma iść. Tak więc będę prosić o dokumentację, której pewnie nie mają, bo nie widziałam na oczy żadnego projektu, a tylko rysunek na ścianie. Może to zabezpieczenie, zebym nie kupiła wymiennika gdzie indziej, jednak wydaje mi sie, ze na rozprowadzenie rur i gwc papiery powinni mi dac tak czy siak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz, mianowicie nie rozumiem, dlaczego przy realizacji nawiewów rurami bodajże 12 cm, a wywiewów 11 cm mam w kuchni i spizarce 12tki a nie 11stki, a w jadalni z kolei na odwrót-jakby stamtąd był wyciąg? Czy ktoś może mi dojśc o co w tym wszystkim chodzi?

Średnice poszczególnych anemostatów biorą się z wydajności a nie funkcji jaką pełnią.

Nota bene wywiew w kuchni robi się przeważnie 125mm, więc w tym przypadku możesz przyjąć, że masz zrobione zgodnie ze sztuką.

Nie znając rozkładu pomieszczeń, kubatury i wielkości poszczególnych strug ciężko zająć stanowisko co do reszty.

Jak napisał kangaxx powinnaś starać się wydostać od ekipy montującej jakiś projekt z opisem tego co zrobili.

Jakaś logika ich działań musi być. Przynajmniej teoretycznie.:)

 

W Mercedesie niestety jakość wykonania od kilku lat pozostawia też sporo do życzenia, niestety. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Mam nastepujące pytanie - moze ktoś już to rozwiązał. Jeden z wyciagów od systemu rekuperacji będzie znajdował się w poblizu kominka - fi 125. Chciałbym go otwierać tylko kiedy będzie sie paliło w kominku. Jak załatwić otwieranie/zamykanie tego wyciągu bez wchodzenia na stołek i manipulowanie anemostatem? Kanały wentylacyjne bedę miał poprowadzone po podłodze pietra (przepust w stropie fi 160). Jakieś TIP-y?

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepustnica z siłownikiem.

Jak nie ma miejsca w sąsiedztwie kominka, poprowadź osobny kanał tak daleko aż będzie miejsce na jej wpięcie.

Tu dużo zależy od tego jak masz rozplanowaną całą WM.

 

Dzięki - tak właśnie myślałem. Muszę sprwdzić czy do przepustu fi 160 wejdzie mi przepustnica sterowana linką np. fi 125 - taki kanał chce doprowadzic (a linkę dociagne do obudowy kominka co by nie trzeba było łazić za bardzo). Mam nadzieje że zadziała.

 

PZDR

 

Qter

 

P.S.

Aha, zapomniałem dodać że kanały WM parteru będą płaskie - prowadzone po podłodze piętra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 weeks później...
Witam planowałem wykonać instalacje wentylacji mechanicznej w całości na rurach sztywnych spiro natomiast wykonawca twierdzi że przy anemostatach musi być na przewodach giętkich i najbardziej optymalną długością jest 2m powyżej dwóch metrów wzrasta opór a poniżej z kolei wzrasta hałas no i twierdzi jeszcze że bezpieczniej jest wykonać instalacje na przepustnicach bo wówczas nie gwizda na anemostatach ale czy wtedy nie wzrosną za bardzo opory , przepustnic w projekcie chyba mam 10sztuk ,dla wykonawcy na pewno bezpieczniej jest wykonać na przepustnicach ale czy ja wówczas nie będę płacił więcej za prąd ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robienie instalacji na trójnikach wymaga pewnego stanu wiedzy z zakresu mechaniki płynów, niestety prawie nikt z firm montujących wm nie wie co to jest, robią bo tak robili i coś dmucha ale zadasz pytanie dlaczego to "bo tak się robi" usłyszysz, niestety tak jest prawie wszędzie, np spora firma której przedstawicielstwa są już prawie w całym kraju, spore pieniądze, reklamy, duża ilość aplikacji i nikt tam nie wie co dokładnie robi, nazwy nie podam bo będzie krzyk... przykre ale prawdziwe

 

 

wm na flexach też można zrobić, nie ma czegoś takiego jak "optymalna długość", zadaj typowi pytanie skoro twierdzi że 2m jest git, o ile wzrośnie opór pojedynczej nitki jeśli zamiast sztywnej zastosujesz giętką, lub jeśli zamiast 2 metrów da ci np 3 metry, prościej już chyba nie można...

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, przepustnice na trójnikach powinny być – zwłaszcza przy bardziej rozbudowanych instalacjach.

Faktem jest, że instalacje w oparciu o skrzynki rozprężno-rozdzielcze powodują mniej kłopotów i są łatwiejsze do „ustawienia”, to i w nich, zastosowanie przepustnic, uważam za wskazane.

 

Oczywiście, można wykonywać bez przepustnic i bazować tylko na „regulacjach” anemostatami, ale takie podejście trąci trochę amatorszczyzną – choć i takie instalacje zrobione z „głową” (wyliczone) są poprawne.

 

 

Mam nastepujące pytanie - moze ktoś już to rozwiązał. Jeden z wyciagów od systemu rekuperacji będzie znajdował się w poblizu kominka - fi 125. Chciałbym go otwierać tylko kiedy będzie sie paliło w kominku.

 

Ja tylko zwracam uwagę, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z przepisami, oraz zdrowym rozsądkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o kanał wyciągowy w kuchni/łazience. Czy nie kapie z niego?

 

Wyciągane jest tam często powietrze bardzo wilgotne, podejrzewam że nierzadko 100% wilgodności, ciepłe, a w kanale się raczej nie ogrzeje - prędzej delikatnie schłodzi (pomimo izolacji). Czy nie doprowadzi to do wykraplania się wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, przepustnice na trójnikach powinny być – zwłaszcza przy bardziej rozbudowanych instalacjach.

Faktem jest, że instalacje w oparciu o skrzynki rozprężno-rozdzielcze powodują mniej kłopotów i są łatwiejsze do „ustawienia”, to i w nich, zastosowanie przepustnic, uważam za wskazane.

 

Oczywiście, można wykonywać bez przepustnic i bazować tylko na „regulacjach” anemostatami, ale takie podejście trąci trochę amatorszczyzną – choć i takie instalacje zrobione z „głową” (wyliczone) są poprawne.

 

im mniej przepustnic tym lepiej, nie po to kupuje się właściwie dobraną centralę by potem dawała połowę tego ile było w zamiarze, przepustnice są dla takich którzy nie potrafią instalacji zaprojektować a mimo to robią to i jeszcze kasują od ludzi pieniądze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy od izolacji i szybkości strugi

Myślę, że nie ma szans, by stale było tam powietrze o wilgotności 100%... To znaczy aby stale było tam produkowane tyle wilgoci, że z powietrza o wilgotności 50% przychodzącego z korytarza zrobi się wilgotność 100%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...