Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Gdyby czerpał powietrze z obudowy kominka, to tak.

Ale w tym przypadku, chce czerpać powietrze z pokoju (pomieszczenia) w którym znajduje się palenisko na paliwo stałe, co jest zabronione (Rozporządzenie w sprawie WT par. 150.9.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gdyby czerpał powietrze z obudowy kominka, to tak.

Ale w tym przypadku, chce czerpać powietrze z pokoju (pomieszczenia) w którym znajduje się palenisko na paliwo stałe, co jest zabronione (Rozporządzenie w sprawie WT par. 150.9.)

 

Nie ma tutaj znaczenia, czy kominek posiada osobny dopływ powietrza do spalania? A co, gdy w odległości 1 m od kominka jest wejście do łazienki, w której jest wywiew do rekuperatora, czy np. gdy salon jest połączony z kuchnią, w której jest wywiew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast dyskusji – brzmienie obowiązujących zapisów w tym zakresie (Rozporządzenie w sprawie WT):

 

§ 150.

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne

lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia

stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

 

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

 

Warto znać – zwłaszcza przed odbiorem kominiarskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast dyskusji – brzmienie obowiązujących zapisów w tym zakresie (Rozporządzenie w sprawie WT):

§ 150.

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne

lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia

stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

 

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

 

 

Warto znać – zwłaszcza przed odbiorem kominiarskim.

Przynajmniej w teorii przepis ten powinien być powszechnie znany. :yes:

Ale, ale

Jak się to ma w przypadku dostarczanie do paleniska powietrza bezpośrednio z zewnątrz?

Przecież to zupełnie inny przypadek.

Punkt "10" ma tu bardziej zastosowanie. IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A co tu ma sposób pobierania powietrza przez kominek? To dotyczy urządzeń gazowych – nie „przenosi się” na paleniska na paliwo stałe lub płynne.

Tam jest „LUB”, a to znaczy w (także w zapisach prawnych) „ALBO” urządzeń gazowych spełniających (łącznie, bo „i” to inaczej „+”) warunek pobierania powietrza do spalania i (+) grawitacyjnym odprowadzeniem spalin.

Ciekawe, dlaczego nie odczytujecie tego zapisu, że kominek nie pobiera powietrza z pomieszczenia, ale i tak ma grawitacyjne odprowadzanie spalin.

Czyli tak czy siak (nawet przy tak błędnej interpretacji) byłoby to zabronione.

 

2. Warunek ustępu 10, będzie spełniony, jeśli w tym samym pomieszczeniu, umieścimy nawiew o wydajności wyższej lub równej jaką ma wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś wymyśliłem:

 

http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajcik/pubs/powietrze-1.jpg

 

Co wy o tym sądzicie?

 

Budowa:

- wentylatory kanałowe

- filtry

- rozebrany klimatyzator typu "split" z funkcją grzania, dorobione

obudowy na skraplacz/parownik, zdemontowany fabryczny wentylator

 

Zalety:

- zimą odzysk ciepła (ciekawe czy nie większy jak w reku), z

anemostatów przyjemne ciepełko

- latem delikatne schłodzenie

- w okresie przejściowym można wyłączyć pompowanie ciepła

- ewentualne GWC nie zakłóca ale wspomaga cały proces, i latem i zimą

- akceptowalny koszt elementów

- brak problemów ze zamarzaniem reku

 

Wady:

- prototypowa samoróbka

- trzeba wymyślić sterowanie wentylatorami

- pobór mocy może się okazać zbyt duży jak na efekty

 

Co wy o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche opini na temat tego rekuperatora znajdziesz w wątku

"Mój-dom-pasywny-(-)-w-praktyce-już-go-użytkuję"

choć j-j jako użytkownik tego "cuda" nie jest (nie był) zbytnio zadowolony

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146761-Mój-dom-pasywny-(-)-w-praktyce-już-go-użytkuję&p=3668669&viewfull=1#post3668669

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wazne pytanko i bardzo prosze o odpowiedz

W dolnej lazience nie mam wentylacji, jest tylko okno Niestety w projekcie mial yc tam pokoj my go przerobilismy na mala lazienke Niestety nikt - lacznie z madrymi inwestorami - nie pomyslal o wentylacji Teraz mamy problem Musimy to zrobic i tu moje pytanko Zaproponowano na 2 sposoby

1. przebic sie na zewnatrz w poziomie Lazienka jest przy garazu wiec duzo roboty nie bedzie ale czy to ma sens ? czy bedzie wystarczajace ? jak to zrobic zeby nie wwiewalo potem powietrza?

ewentualna szkoda - elewacja

2. siana przebijac sie do gornej lazienki, tam scianka kolankowa na dach i wsadzic jakiegos grzybka, niestety poddasze ocieplone juz jest , trzeba by kartongips sciagac przez welne jakos sie przebijac az do dachu

Czy nie bedzie potem nic zaciekac przeciez trzeba zrobic dziure w folii?

 

Co robic ? poradzcie cos Pomozcie

pokaze jeszcze nasz parter gdzie ta lazienka umiejscowiona jest

[ATTACH=CONFIG]31901[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wazne pytanko i bardzo prosze o odpowiedz

W dolnej lazience nie mam wentylacji, jest tylko okno Niestety w projekcie mial yc tam pokoj my go przerobilismy na mala lazienke Niestety nikt - lacznie z madrymi inwestorami - nie pomyslal o wentylacji Teraz mamy problem Musimy to zrobic i tu moje pytanko Zaproponowano na 2 sposoby

1. przebic sie na zewnatrz w poziomie Lazienka jest przy garazu wiec duzo roboty nie bedzie ale czy to ma sens ? czy bedzie wystarczajace ? jak to zrobic zeby nie wwiewalo potem powietrza?

ewentualna szkoda - elewacja

2. siana przebijac sie do gornej lazienki, tam scianka kolankowa na dach i wsadzic jakiegos grzybka, niestety poddasze ocieplone juz jest , trzeba by kartongips sciagac przez welne jakos sie przebijac az do dachu

Czy nie bedzie potem nic zaciekac przeciez trzeba zrobic dziure w folii?

 

Co robic ? poradzcie cos Pomozcie

pokaze jeszcze nasz parter gdzie ta lazienka umiejscowiona jest

[ATTACH=CONFIG]31901[/ATTACH]

 

Hej,

 

To o czym piszesz to będzie w takim wykonaniu wentylacja GRATWITACYJNA (taka jak np. w blokach). Taka wentylacja będzie działała tylko w ZIMIE (różnica temp. - ciepłe powietrze ucieka z domu). Jeśli ci to wystarczy to możesz ją zrobić w dowolny sposób wymieniony powyżej. Możesz też na początku spróbować dać nawiewnik (spytaj firmę od okien - koszt powinien być nieduży a montarz najmniej inwazyjny) na okno w łazience. Pamiętaj żeby mieć szparę w drzwiach łazienkowych, kratkę wentylacyjną itp. Jeśli jednak to cię nie uszczęśliwia to może warto zacząć myśleć nad wentylacją mechaniczną...

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasiakp niestety typowy błąd stawiamy dom nie myśląc o wentylacji.

Przypominamy sobie o niej dopiero w trakcie wykańczania wnętrza domu lub co gorzej jak już mieszkamy.

Rozwiązań kilka:

1. Przebić się do garażu i podpiąć do znajdującego się tam, sprawnego kanału wentylacyjnego, jak jest blisko.

2. Zrobić w ścianie otwór na zewnątrz z klapą zwrotną, zapobiegającą nawiewaniu, plus od łazienki wentylator z czujnikiem wilgotności.

3. Od łazienki poprowadzić rurę fi 150, wyprowadzić ponad szczyt dachu, zakończyć na górze dobrą nasadą zwiększającą ciąg.

Dodatkowo potrzebny będzie odskraplacz. . Rura na strychu i ponad dachem musi być ocieplona.

W łazience nie montuje się nawiewników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...