Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

berz sensu robić 2 systemy chociaż można, jest 2x więcej rzeczy mogących się zepsuć

 

balbina, kanały główne okrągłe srednica 200 bez ocieplenia, to powinno ci wystarczyć jeśki masz chałupę powyżej 250m2 to kanały 250, inne dziury i ich ilość i wielkość wynikają już ze samego projektu instalacji, dlatego sugeruję zagonić jakiegoś instalatora bo te średnice co podałem to tak trochę z palca wyssane są bez projektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Mieszkam z rodzina w dwupoziomowym mieszkaniu wyposazonym w wentylacje grawitacyjna .Problem polega oczywiscie na nieprawidlowym dzialaniu wymiany powietrza.Wentylacja dziala jesli na odwroconym ciagu to tylko wtedy gdy wieje wiatr i wciska powietrze w nawietrzaki okien polaciowych.

Dojrzalem do tego by wyposażyc mieszkanko w WM i reku.

 

Probowalem poczatkowo z wentylatorami wyciagowymi w lazienkach ale nie bylem usatysfakcjonowami efektami ,WYciagaly one niedostatecznie powietrze z poddasza tylko najczesciej przez przedpokoj i schody, zapachy z dolu mieszkania .

Stawiam na reku entalpiczny gdyz pomoze mi utrzymac prawidlową wilgotnosc-a wlasciwie częśc jej pozostawic w mieszkaniu.

Poniewaz jest to blok a sypialnie sa na poddaszu uzytkowym za bardzo nie moge ingerowac w budowe zarowno kanalow wentylacyjnych jak i otworow na dachu (chodzi o czerpnie i zrzutnie)

Wymyslilem -i tu prosze o komentarz forumowiczow-zaciagac powietrze znad dachu poprzez 16 cm kanal wentylacyjny gardroby (osobny kanal ceramiczny nie polaczony z innymi pomieszczeniami nizej )a powietrze zużyte pozbywac sie na klatce poprzez standartowa kratke lub skorzystac z innego kanalu wentylacyjnego -powiedzmy w lazience .

3sypialnie maja po okolo 20 m2.

I jeszcze jedna watpliwosc czy kratki lub anemostaty nawiewne-wywiewne umieszczac po jednym w kazdym pokoju po przeciwleglych rogach , czy wyciagi umiescic na wspolnym przedpokoju ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiewy - pomieszczenia czyste ( pokoje),

wywiewy - pomieszczenia brudne (łazienka, kuchnia).

Wyrzucając powietrze zużyte na klatkę schodową możesz się poważnie narazić sąsiadom, bo nie zawsze będzie się rozchodził zapach aromatycznej kąpieli. :)

Kanału wentylacyjnego w łazience też nie możesz wykorzystać.

Przepisy zabraniają podłączania wywiewów mechanicznych do wspólnych kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Jani_63

dzieki za opdowiedz uscislam

Ostatnie pietro nie zamieszkale-tylko komorki lokatorow-z klatki sa osobne kanaly wentylacyjne na dach -a i tak sam wszystkie zapachy z 3 pieter .

Do ssania chcialem uzyc kanalu w garderobie o srednicy 16cm - te w lazienkach maja mniejszą srednice a dodatkowo nie chialem ich rozprowadzac po nich gdyz wiazaloby sie to z demolka glazury /terakoty.Dlatego lazienki chcialem zostawic w spokoju ewentualnie wspomoc WM dzialajacymi w tej chwili wentylatorami w kratkach (silent 100).

Punkty do zużytego powietrza moge umiescic w przedpokoju bezposrednio przed wejsciami do sypialn .???

Moge przeslac plan mieszkania na priv.

Generalnie sytuacja jest patowa -administracja wie ze grawitacja nie dziala ale nic nie robi -pomiary coroczne kominiarzy tez wskazuja zerowy ciag .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma prawa poprawnie działać. W łazienkach chcesz zostawić wentylacje grawitacyjną robiąc jednocześnie WM zrównoważoną dla reszty pomieszczeń.

Masz drzwi do łazienek 100% szczelne?

Tego nie da się zrobić poprawnie na pół gwizdka.

Skoro nie chcesz ingerować w już wykończone pomieszczenia, rozważ wentylację wywiewną z wentylatorem o odpowiednim sprężu i nawiewniki w oknach.

Nie dziwota że nie jesteś obecnie zadowolony z pracy tego wentylatorka. Spręż 25Pa przy wydatku powietrza 40-60m3 to dobre żeby wydmuchać powietrze z łazienki w kanał wentylacyjny, a nie żeby je przepchać przez ten kanał.

Oczywiście przy takim wydatku nie ma co myśleć o jakimkolwiek przewietrzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku to brink renovent, nawet nie wiem czy ma jakiś układ odmrażający ?, kubatura 450 m3 i reku na 450 m3, pracuje non stop na 100m3, non stop na gwc. Praca z gwc ale tu już trudno o wyliczenia inne niż forumowe bo nie wiadomo jak liczyć gwc żwirowe. może jednak ktoś coś jeszcze wymyśli zanim znowu zrobię nową dziurę dla krótszego wyrzutu :) pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Jani_63

Jesli mozesz wytlumacz dlaczego to ma nie dzialac.Na gorze 3 sypialnie po 20m2, garderoba i 2 lazienki.Wstawiam reku z dolotem z kanalu garderoby i robie nadcisnienie kanalami do sypialń.Odsysam powietrze z przedpokoju-Przy zamknietych nawietrzakach uwazam ze to bedzie dzialać.Nie chce pruc lazienek ale musze zostawic jakiś ruch powietrza zeby nie wszedl mi grzyb dlatego chcialem zostawic wentylatory wyciagowe w kratkach .Moge przeciez nieproporcjonalnie wiecej nawiewac a nadwyzki sciagac przez lazienki.Oczywiscie w drzwiach toalet są otwory .Na ulotce tych wentylatorow wydajnosc to 80m3/h sprez trudny do ustalenia ale przy malym rekuperatorze o wydajnosci 150/200m3 nie spodziewalbym sie duzych przeciagow.Zdaje sobie sprawy ze to niezgodne z prawem ale wole cos robic niz powoli czadziec :), chodzi tu zwlaszcza o dzieciaki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teb twój wentylatorek łazienkowy to przy 80m3 ma spręż "aż" 13Pa.

OK. Przyjąłem do wiadomości Twój tok rozumowania i pomińmy "współdziałanie" WM i grawitacyjnej :(.

I nie chodzi tu tylko o przepisy, ale w ogóle o zasadę działania.

Rozumiem że zakładasz działanie wentylatorów łazienkowych non stop żeby nie dopuścić do zasysania "lewego" powietrza z łazienkowego przewodu wentylacyjnego.

Zakładasz również że rekuperator ma taką możliwość regulacji obrotów, że wywiew będzie pracował na poziomie 1/3 wydajności nawiewu.

Wytłumacz mi w takim razie z czego rekuperator ma odzyskiwać ciepło skoro 2/3 (optymistycznie biorąc) tego co nawieje wywalasz przez łazienki z pominięciem rekuperacji.

Z pustego to i Salomon nie naleje, a co dopiero wymiennik entalpiczny. :D

Aha, i mówimy cały czas o maksymalnej wydajności jaką zakładasz, czyli 200m3/h

Potrafisz zrównoważyć przepływy przy niższym wydatku na poziomie 25% maksymalnej wydajności.

Obawiam się że masz duże zaległości w zrozumieniu tego zagadnienia.

WM z rekuperacją to wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona bez jakiś protez w postaci innych kanałów czy nawietrzaków.

 

P.S.

Nic nie wspominasz o wentylacji niższego poziomu. Tam też chcesz pozostawić wentylacje grawitacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teb twój wentylatorek łazienkowy to przy 80m3 ma spręż "aż" 13Pa.

OK. Przyjąłem do wiadomości Twój tok rozumowania i pomińmy "współdziałanie" WM i grawitacyjnej :(.

I nie chodzi tu tylko o przepisy, ale w ogóle o zasadę działania.

Rozumiem że zakładasz działanie wentylatorów łazienkowych non stop żeby nie dopuścić do zasysania "lewego" powietrza z łazienkowego przewodu wentylacyjnego.

Zakładasz również że rekuperator ma taką możliwość regulacji obrotów, że wywiew będzie pracował na poziomie 1/3 wydajności nawiewu.

Wytłumacz mi w takim razie z czego rekuperator ma odzyskiwać ciepło skoro 2/3 (optymistycznie biorąc) tego co nawieje wywalasz przez łazienki z pominięciem rekuperacji.

Z pustego to i Salomon nie naleje, a co dopiero wymiennik entalpiczny. :D

Aha, i mówimy cały czas o maksymalnej wydajności jaką zakładasz, czyli 200m3/h

Potrafisz zrównoważyć przepływy przy niższym wydatku na poziomie 25% maksymalnej wydajności.

Obawiam się że masz duże zaległości w zrozumieniu tego zagadnienia.

WM z rekuperacją to wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona bez jakiś protez w postaci innych kanałów czy nawietrzaków.

 

P.S.

Nic nie wspominasz o wentylacji niższego poziomu. Tam też chcesz pozostawić wentylacje grawitacyjną?

Wcale nie twierdze ze sie na tym znam :), i mam nadzieje ze na forum dowiem sie czegos wiecej .

Tak, dol chcialem zostawic w spokoju (lazienka , kuchnia 12m2 plus salon 28m2)-tam jest kondygnacja nizej i jest jako taki ciąg.Natomiast na gorze dlugosc kanalow wentylacyjnych to 1.5/2 m i przypuszczam ze dlatego nie wytwarzaja ciagu (minimum to chyba 3m).

Powietrze chce zaciagac z kanalu wentylacyjnego garderoby na gorze pomiedzy dwoma lazienkami i nawiewać do sypialń

Zalezy mi jedynie na wymianie podgrzanego powietrza , sprawnosc reku jest drugoplanowa .Nie moge otworzyc okna w zimowej temperaturze gdy śpią tam dzieci.

Wentylatory w lazienkach chcialem zostawic dla ruchu powietrza w tych pomieszczeniach .

Czy naprawde nie da sie tak dobrac wydajnosci reku by powodowal wymuszona wymianę w sypialniach (moze zamknac sypilanie i umiescic w nich nawiewy i wywiewy po przekatnych rogach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teb twój wentylatorek łazienkowy to przy 80m3 ma spręż "aż" 13Pa.

OK. Przyjąłem do wiadomości Twój tok rozumowania i pomińmy "współdziałanie" WM i grawitacyjnej :(.

I nie chodzi tu tylko o przepisy, ale w ogóle o zasadę działania.

Rozumiem że zakładasz działanie wentylatorów łazienkowych non stop żeby nie dopuścić do zasysania "lewego" powietrza z łazienkowego przewodu wentylacyjnego.

Zakładasz również że rekuperator ma taką możliwość regulacji obrotów, że wywiew będzie pracował na poziomie 1/3 wydajności nawiewu.

Wytłumacz mi w takim razie z czego rekuperator ma odzyskiwać ciepło skoro 2/3 (optymistycznie biorąc) tego co nawieje wywalasz przez łazienki z pominięciem rekuperacji.

Z pustego to i Salomon nie naleje, a co dopiero wymiennik entalpiczny. :D

Aha, i mówimy cały czas o maksymalnej wydajności jaką zakładasz, czyli 200m3/h

Potrafisz zrównoważyć przepływy przy niższym wydatku na poziomie 25% maksymalnej wydajności.

Obawiam się że masz duże zaległości w zrozumieniu tego zagadnienia.

WM z rekuperacją to wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona bez jakiś protez w postaci innych kanałów czy nawietrzaków.

 

P.S.

Nic nie wspominasz o wentylacji niższego poziomu. Tam też chcesz pozostawić wentylacje grawitacyjną?

 

I jeszcze jedno .Jesli zostawie grawitacje wzmocniona wentylatorami kanalowymi w 2 lazienkach i powiedzmy garderobie to powiedz mi JAKĄ MAM GWARANCJĘ ZE BEDE MIAL WYMIANE POWIETRZA W SYPIALNIACH ?

Wedlug mnie zadną bo powietrze rownie dobrze moze zaciagac z poziomu nizej lub spod drzwi wejscioweych na dole lub gorze gdzie beda mniejsze opory przeplywu nizw nawietrzakach okien dachowych .

I dlatego wlasnie szukam odpowiedzi na forum......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam taki problem, że przez kratki wentylacyjne w kuchni, łazience i ostatnio WC wchodzą mi non stop zapachy gotowania, prania i nie wiem czego jeszcze. Są to ciepłe opary, jak "zapachowa para", a czasami wieje silnie lodowate powietrze, że momentalnie temperatura spada mi w mieszkaniu o kilka stopni. Mieszkam w starym bloku 4 piętrowym na pierwszym piętrze z wentylacją grawitacyjną. Chyba ktoś mi się podłączył z silnym wiatrakiem, ale nikt z sąsiadów się nie przyznaje.Nie wiem jak sobie z tym poradzić, a w tych warunkach nie czuję się za dobrze. Czytałam o przepustnicach zwrotnych, czy to by pomogło na mój problem. Jak to właściwie działa, czy można zainstalować zaraz za kratka wentylacyjną i czy będzie skutecznie blokować wchodzące opary, zapachy i szkodliwe gazy? Czy z takim urządzeniem będzie w tych kratkach działał bez problemu wywiew z mojego mieszkania? Nawiewniki na oknach mam cały czas otwarte, ale jak wchodzi obce powietrze to one jakby się blokowały. Co mogę zrobić, proszę o poradę , bo widzę , że na tym forum są fachowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezdachu, napiszę jeszcze raz

WM z rekuperacją to wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona bez jakiś protez w postaci innych kanałów czy nawietrzaków.

Nie da się jej zrobić poprawnie w połączeniu z wentylacja grawitacyjną.

Podstawową zasadą tego rozwiązania jest to, że nawiewa tyle samo co wywiewa (z lekkim nadciśnieniem po stronie nawiewnej) ;)

Inaczej to nie będzie działać.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja kiedy strefa wentylowana grawitacyjnie jest szczelnie oddzielona od pomieszczeń wentylowanych WM zrównoważoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...