Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Trzeba podjechać i ocenić. W jednym budynku można pomieszać i 4 różne systemy rozprowadzania powietrza (i tak zwykle robię, część rozprowadzam w posadzce w styropianie w kanałach płaskich, większość w kanałach elastycznych, piony i główne ciągi w spiro).

Inna sprawa, że trzeba wiedzieć, jak to zaprojektować by prawidłowo działało - znaczy cicho i równo, bez przepustnic. Tego nie da się wytłumaczyć na forum w 5 minut, to sporo fizyki, lata nauki i praktyki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

rozwiązania systemowe są powciskane w ściany i wylewki, nie trzeba tam ukrywać kanałów bo ukryte juz są, dodatkowo wystarczy znać dwa wzory z geometrii by samemu takie coś zaprojektować dysponując zaledwie śladową wiedzą z fizyki, jednak prostota kosztuje bo jest to opcja najdroższa z istniejących i nie zrobisz tego w stojącym już domu lecz zgrywając logistycznie ekipy na budowie (z tym mogą być kłopoty) :)

cała reszta "kanałowania" chałupy to kompromis między musem prowadzenia kanałów i estetyką czyli sposobami ich ukrywania za to opcja tańsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u siebie będę puszczał w podwieszanym suficie, plus taki że można to robić po wylewkach - więcej czasu do namysłu ;) no i sposób ciągnięcia bardziej elastyczny.

plus puszczania w wylewce to wg mnie zapewnienie dobrej izolacji akustycznej + podgrzewanie dodatkowe powietrza jeśli jest ogrzewanie podłogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przyszedł i czas na mnie.

Około rok temu zdecydowałem się z (już) żoną na budowę domu.

 

Założenia były proste, ale okazało się że to nie takie proste jakby się wydawało. Dlatego od jakiegoś roku staram się systematycznie śledzić fora, m.in. to. I w końcu, wydaje mi się, że mam pełen widok co jak i dlaczego tak ma być zrobione.

Dom ma być energooszczędny: 20cm styro na ściany i podłogę w części mieszkalnej, ciepłe okna i drzwi, 30-40cm styro na strop, wentylacja mechaniczna z GWC, ogrzewanie gazem itp.

I własnie głównie w sprawie wentylacji tu piszę, ale wszelkie uwagi i bluzgi mile widziane.

A oto właśnie rzut mojego domu po zmianach, w moim wykonaniu.

http://images37.fotosik.pl/874/2a772001ea44d1b7m.jpg

 

żółty kolor-styropian

 

Taras i schody mają być odcięte od domu, a taras drawniany-niepotrzebne mostki.

Garaż, kotłownia i wiatrołap nieogrzewane i odcięte styropianem od części mieszkalnej.

 

GWC glikolowe- 120m przewodu fi32 (czy jak to tam się zapisuje) (chociaż zastanawiam się czy to nie za dużo, po przeczytaniu gdzieś o tym, że przy dobrym reku to i tak nic nie daje).

http://images47.fotosik.pl/921/e9d8eb6921014110m.jpg

 

No i to z czym najdłużej się zmagałem:

Na początek rekuperator-myślałem i myślałem, potem liczyłem i według wyliczeń wyszło mi, że MISTRAL 250 ECONO jest wystarczający, dom ma jakieś 116m2 a co za tym idzie to około 310m kubatury. Trójka domowników, ale pasowałoby pomyśleć przyszłościowo więc czwórka (nie daje mi spokoju, że to może jednak za mały reku). Może polecacie coś lepszego.

Później zacząłem myśleć nad instalacją, tak to wygląda póki co:

http://images38.fotosik.pl/900/c91c14dbe3e2415am.jpg

 

Od reku do reku itp. 160-ki przewody, za trójnikami 100mm. W salonie jedna 100mm za ostatnim trójnikiem, a drugi otwierany siłownikiem przy wyższym biegu. Wyrzutnia do komina a czerpnia od północy. W kuchni dwa anemostaty jeden w okapie, drugi w suficie. Przewody izolowane wełną 50mm i schowane na poddaszu w warstwę ocieplenia. A i chyba ze spiroflexu bym przewody dał ( co o tym sądzicie?)

 

Nie wiem czy komin wydoli jako wyrzutnia. Trochę długi mi wyszedł ten układ, najdłuższa nitka 35mb +14 od czerpni, a to daje 164pa, a nie liczyłem spadków na nagrzewnicy od GWC - to nie za dużo?

 

Teraz więcej sobie nie mogę przypomnieć.

Proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy 164 paskale to dużo, dowiesz się z wykresy wydajności planowanej centrali, do tego jeszcze dochodzi ci specyfika przepływów cieczy w kanałach równoległych i może wyjść że tamtędy nawet przy centrali 1000 m3 popłynie za mało i będziesz potrzebował duszenia instalacji przepustnicami aby to skorygować co nie jest zaletą takiej instalacji :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doda jeszcze jedno, o czym zapomniałem wczoraj (też proszę o skomentowanie):

To z kolei mój autorski pomysł, a przynajmniej nie trafiłem na takie rozwiązanie. Zdarza mi się posiedzieć wieczorkami w garażu, a skoro ma być nie ogrzewany to do jego ogrzewania planuje zainstalować taki mały piecyk na drzewo(wszystko), coś jak koza, który podłączony będzie do komina na paliwa stałe, który z kolei powstanie na wypadek odcięcia/podwyżek cen gazu. Korzystając z tego i z okoliczności przechodzenia rurek od GWC przez kotłownie, pomyślałem, że możnaby na rurce doprowadzającej do nagrzewnicy zamontować małą spiralę (którą umieszczamy za naszą kozą) z zaworem i termostatem.

Podgrzewany w ten sposób glikol podgrzewa powietrze, a nadmiar ciepła pakujemy w ziemie i wykorzystujemy w późniejszym czasie.

Pytanie tylko czy to nie zaszkodzi np. rurkom z glikolem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie czy komin went to dobre rozwiązanie na wyrzutnie z reku, też nad tym dumam :) w sumie przekrój kratek went to razem nieco ponad 200cm2 czyli odpowiednik fi160. w zasadzie by to wystarczyło. tylko pytanie czy dobrym rozwiązaniem jest schładzać komin powietrzem went. Komin jest do kominka, wprawdzie izolacja z wełny komina jest. no ale... właśnie czy jest jakieś ale ... ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Buduje dom i pomocne byłyby mi informacje jak wybieraliście system rekuperacji? Czy zrobiliscie to samemu czy jakis konkretny polecił Wam instalator? w jaki sposob dobieralisce rekuperator do Waszych potrzeb? itd. Wszystkie info beda mi pomocne.

Z gory dziekuje.

Pozdrawaim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

mam wdomu rozprowadzone kanały w jednym z takich systemów, czy przewody w takim systemie także powinny być zaizolowane wełną? U mnie część kanałów rozłożona na nieocieplonym poddaszu. Plan jest taki żeby ukryć je w wełnie, która będzie rozłożona na podłodze stryszku (ok 40cm). Ale może jednak lepiej owinąć je wełną i folią?

 

101_0588.JPG

niestety nie mam zdjęcia jak to wygląda na poddaszu...

 

P.S. elementy tradycyjne, np. widniejąca na zdjęciu srebrna rura zostały dodatkowo owinięte wełną i folią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie czy komin went to dobre rozwiązanie na wyrzutnie z reku, też nad tym dumam :) w sumie przekrój kratek went to razem nieco ponad 200cm2 czyli odpowiednik fi160. w zasadzie by to wystarczyło. tylko pytanie czy dobrym rozwiązaniem jest schładzać komin powietrzem went. Komin jest do kominka, wprawdzie izolacja z wełny komina jest. no ale... właśnie czy jest jakieś ale ... ?

 

Cze mógłby ktoś się wyrazić w kwestii zastosowania komina jako wyrzutni? W najbliższym czasie będę stawiał kominy i wykorzystałbym jeden kanał jako odprowadzenie zużytego powietrza z WM. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to proszę od razu o podpowiedź, jaki przekrój zastosować, choćby "większy na zapas" (kubatura wentylowana mechanicznie -360m3 + garaż 40m3 grawitacja), a także czy stosować tam jakikolwiek wkład, czy może zużyte powietrze sobie swobodnie pomiędzy cegłami lecieć do góry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze mógłby ktoś się wyrazić w kwestii zastosowania komina jako wyrzutni? W najbliższym czasie będę stawiał kominy i wykorzystałbym jeden kanał jako odprowadzenie zużytego powietrza z WM. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to proszę od razu o podpowiedź, jaki przekrój zastosować, choćby "większy na zapas" (kubatura wentylowana mechanicznie -360m3 + garaż 40m3 grawitacja), a także czy stosować tam jakikolwiek wkład, czy może zużyte powietrze sobie swobodnie pomiędzy cegłami lecieć do góry?

 

witam, i że tak spytam

po co stawiasz kominy skoro planujesz WM ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, i że tak spytam

po co stawiasz kominy skoro planujesz WM ???

 

W zasadzie to nie kominy, a komin. Jest on pomiędzy częścią mieszkalną a garażem. Głównie komin ma służyć jako spalinowy do kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania oraz jako wentylacyjny do garażu. Jeden zapasowy kanał zostawiam "na wszelki wypadek", jakby się okazało, że gaz mnie rujnuje, lub w przyszłości były problemy z dostawą itp. Naturalnie typowych kanałów wentylacyjnych nie stawiam. Ponadto, może mnie zmieszacie z błotem, ale podoba mi się komin z cegły na dachu jako uzupełnienie architektury, komponujący się stylistycznie z elementami fasady:-)

A skoro już ten komin będzie, to pomysł, by w jeden kanał puścić zużyte powietrze z reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekrój zrób taki żeby co najmniej rura 160-ka wlazła albo większa, nigdy nie wiadomo z jaką wydajnością będziesz chciał tam pompować.

Jak planujesz GWC i chciałbyś żeby to trochę chłodziło to trzeba wydajności większej niż jedna obiętość domu na godzinę.

Moim zdaniem w kanał nie trzeba wkładać wkładu, cegła wystarczy, no chyba że planujesz dymowy na wyrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym przedstawić na forum mój wstępny szkic rekuperacji w moim budowanym domu.Proszę o wskazówki czy dobrze przemyślałem temat czy może mam coś zrobić inaczej.

Buduję dom wg. projektu "Dom przy szczęśliwej".Wybrałem centralę wentylacyjną Dospela Optimal 400 z bypassem.Układ będzie na skrzynkach rozprężnych główna nitka nawiewu fi 200 (z redukcją przy skrzynce na fi 150 ponieważ nie znalazłem takiej skrzynki z wejściem fi200,czy tak może być?) za skrzynką 6 nitek fi100.Do salonu dwie nitki ponieważ salon jest dość duży.Wywiew też skrzynka rozprężna 4x 125 z tym że dwie nitki będą po fi 100(mała łazienka i wiatrołap).

Przyszłościowo GWC glikolowe wg.podpowiedzi Adama i dziennika Piczmana

Mam jeszcze problem z kuchnią ponieważ będzie kuchenka gazowa i nie wiem jak ten temat rozwiązać(myślałem żeby zrobić tak, że wstawię w wyciąg nad kuchenkę zawór zwrotny który nie pozwoli zasysać do kuchni powietrza z zewnątrz)

 

Z góry dzięki za odp.

rekuperator.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...