Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Adamie strop zalany:) Nie spaprałem!:)

Na razie cała robota "tymi ręcami"

 

Czyli jak będę montował w przyszłym roku wentylacje to anemostaty 150 ?

 

Powiedz mi Michał, czy we wszystkich pomieszczeniach zrobiłeś przepusty 160? Pytam, bo jesteśmy na podobnym etapie budowy i mamy podobne założenia:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak strop nad piętrem lany - to tam też tak samo...

Anemostaty fi 150, ale...

Podział strugi realizujesz kanałami (długości, stopniowanie przekrojów) i średnicą wlotów do tej puszki rozprężnej (od góry, od podłogi pietra).

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań.

1. Oglądam swój projekt WM. Projektant założył mi 6 punktów nawiewnych (2 x salon, 1 x pokój x 4) i opisał je jako 70m3/h razem 420 m3/h czyli mniej więcej jedna kubatura na godzinę, natomiast punktów wywiewnych jest 7 o łącznej "mocy" 305 m3/h. Czy ta różnica jest prawidłowa? Czy takie lekkie nadciśnienie jest wskazane?

2. W przedsionku, garderobie i w łazienkach anemostaty są usytuowane blisko drzwi. Czy może lepiej, aby były jak "najglębiej" w pomieszczeniu? To samo dotyczy się nawiewów w pokojach na poddaszu, gdzie wyjścia WM są usytuowane przy okna w ścianach szczytowych, a mogłyby być głębiej i obejmować większą powierzchnie pomieszczenia. Może gość uznał, że będą konwektory pod oknami? A będzie podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może gość uznał, że będą konwektory pod oknami? A będzie podłogówka.

 

Gość jest tylko projektantem.

Jak by zakładał instalacje i mieszkał w domu z WM to zapewne pomyślał by nad optymalizacją tego co narysował.

Za wiele od Niego nie wymagaj, robi to co do niego należy .

Jak się ma tylko rzuty i opis do nich to ciężko trafić idealnie w oczekiwania !

To na prawdę trzeba dotknąć aby zrozumieć !

Wtedy mamy gwarancję zadowolenia, dożywotnią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wynika po kilkugodzinnej rozmowie z inwestorem i bieganiu po chałupie .

Męczące ale warto.

Zaproś projektanta na kawę i sobie pogadacie.

Anemostaty najczęściej dalej od drzwi, a co do nadciśnienia to nie wierze w to abyś regulował pod anemometr po to żeby było zgodnie z projektem.

Jeśli są przepustnice to powodzenia w użytkowaniu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Nowe pytanie: czy na instalacji trójnikowej długości kanałów za trójnikami też powinny być jednakowe?

Zastanawiam się czy skorzystam z tego projektu, który mam, czy jednak zrobię po swojemu i samemu. Projekt jest od firmy wykonawczej: na rurach spiro i płaskich kanałach PCV, dodatkowo tłumiki. Powoli jednak skłaniam się ku termoflexom. Od reku chce pociągnąć 200 następnie rozdzielić na 2 x 160 a póżniej każdą z nich na 3 x 125 i do anemostatów. Stąd pytanie czy te fi 125 powinny być jednakowej długości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długości są ważne ale o wiele ważniejsza jest ilość punktów od danej odnogi ( te 2x 160 ) .

Różnicę 2 punktów zniweluje albo przepustnica albo odpowiedni trójnik ( bo trójnikami również można regulować przepływ) albo kilkanaście mb kanału !!!

Założenia masz dobre, teraz tylko zweryfikować co gdzie i ile.

Narysuj i wklej to co Ci chodzi po głowie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekkie nadciśnienie jest wskazane a jego wielkość jest taka ze możesz spać spokojnie :), powietrze nie będzie ci ze świstem z chałupy wszystkimi dziurami uciekało ale zatrzyma nie kontrolowany napływ do wewnątrz, bo chyba nie masz domu spełniającego normę szczelności, anemostaty wieja we wszystkich kierunkach wiec powietrze i tak bedzie się mieszało, ale lepiej jest dać otwory daleko od drzwi i tak by przepływ powietrza obejmował całe pomieszczenie a nie tylko część
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jasne, tu złe umiejscowienie anemostatu nie popsuje wentylacji, będzie działać dobrze !!!

Ale forum ma to do siebie że roztrząsamy błahe problemy jak by to było bardzo ważne .

 

A potem ,,, " im dłużej czytam tym mniej wiem" .

 

Ale to dobrze bo to otwiera oczy laikom i zmusza do myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Chcę kupić centralę, ale niestety finanse mnie duszą i muszę wybierać z tych najtańszych opcji. Myślę o zakupie rekuperatora TYWENT, ale mało ludzi go chyba ma i kompletnie nie wiem czego się po nim spodziewać. Na razie zależy mi, aby uruchomić wentylację. Mogę latać przez jakiś czas na strych i zmieniać kasety na lato i zimę, mogę mieć sterowanie podstawowe. Docelowo i tak go zmienię na Storka ale póki co muszę kupić cokolwiek byle tanie. Czy Tywent to będzie totalne badziewie czy jednak jest szansa że trochę posłuży? Myślę o tym modelu: http://www.tywent.pl/pl/b3b.wx_40,produkt,6,4,1.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to na co żałuję. W tym roku wydałem bardzo dużo pieniędzy na dom, a teraz idzie zima i jest kiepsko z kasą. Żona w ciąży, są inne wydatki ważniejsze. Wiesz, jak mam wydać 5500 netto na jan-gaza to wole wydac 8500 na storka. Musze sie "przebujac" na czyms tymczasowym przez rok, moze dwa lata. Potem i tak kupie StorkAir.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Chcę kupić centralę, ale niestety finanse mnie duszą i muszę wybierać z tych najtańszych opcji. Myślę o zakupie rekuperatora TYWENT, ale mało ludzi go chyba ma i kompletnie nie wiem czego się po nim spodziewać. Na razie zależy mi, aby uruchomić wentylację. Mogę latać przez jakiś czas na strych i zmieniać kasety na lato i zimę, mogę mieć sterowanie podstawowe. Docelowo i tak go zmienię na Storka ale póki co muszę kupić cokolwiek byle tanie. Czy Tywent to będzie totalne badziewie czy jednak jest szansa że trochę posłuży? Myślę o tym modelu: http://www.tywent.pl/pl/b3b.wx_40,produkt,6,4,1.html

 

montowałem niedawno coś takiego..., cud malina to to nie jest, wymiennik i kaseta letnia badziewiasta.

całość z blachy oklejona pianką

ma też zaletę..., jest cichy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jest cichy i prosty, na spirówkach go nie słuchać specjalnie nawet bez tłumików, w aplikacjach solowych słabawy,

2. jeśli miałby wybierać między jangazem i storkiem to nawet nie zastanawiałbym sie nad tym drugim, nie jest w niczym lepszy z wyjątkiem ceny, no i uboga wersja jangaza na niezbyt przystojny sterownik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań.

1. Oglądam swój projekt WM. Projektant założył mi 6 punktów nawiewnych (2 x salon, 1 x pokój x 4) i opisał je jako 70m3/h razem 420 m3/h czyli mniej więcej jedna kubatura na godzinę, natomiast punktów wywiewnych jest 7 o łącznej "mocy" 305 m3/h. Czy ta różnica jest prawidłowa? Czy takie lekkie nadciśnienie jest wskazane?

2. W przedsionku, garderobie i w łazienkach anemostaty są usytuowane blisko drzwi. Czy może lepiej, aby były jak "najglębiej" w pomieszczeniu? To samo dotyczy się nawiewów w pokojach na poddaszu, gdzie wyjścia WM są usytuowane przy okna w ścianach szczytowych, a mogłyby być głębiej i obejmować większą powierzchnie pomieszczenia. Może gość uznał, że będą konwektory pod oknami? A będzie podłogówka.

 

420m^3 nawiew, 305m^3 wywiew to nadcisnienie okolo 115m^3 czyli ponad 30%.

Mam pytanie: Czy zaplanowanie zrownowazonego wywiewu i nawiewu w domu z kominkiem z zamknieta komora spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnatrz jest bledem? Moje wydatki juz po przeskalowaniu na 1 wymiane na godzine: parter, nawiew - 319, wywiew 319; poddasze, nawiew - 119, wywiew - 119. Razem 438/438.

Czy prawdą jest, iż mimo że te wydatki sa rowne, instalacja i tak bedzie pracować na lekkim nadcisnieniu? Jeśli tak, to czy wystarczy ono by wyeliminować kłopoty z kominkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...