Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Witam, chcialbym zrobic wentylacje mchaniczna- rekuperator jakis niedrogi, bede mial ogrzewanie gazem, wylot pojdzie w scianie i wyjdzie na to ze nei ebde mial w dachu zadnego komina, ani komina wentulacyjengo, ale sie zastanawiam co z okapem w kuchni ??? - gdzie sa odprowadzane smrody z kuchni i któredy ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Swoją drogą, może taką opcję w cennik rzucić - tylko w rozwojowej wersji, jak obliczyć obliczyć wydajność wyciągu z kosza z założeniem obecności resztek surowego kurczaka po dwóch tygodniach :-)

 

 

No trzeba by chyba całą kuchnię i kosz rozdzielić na pół bo potrafi nieźle walić, chociaż jak ktoś wyrzuci resztki surowego mięsa to po 3 dniach nic nie pomoże :D

 

 

"co z okapem w kuchni ??? - gdzie sa odprowadzane smrody z kuchni i któredy ?"

 

Temat był wałkowany kilka razy, albo brak okapu albo taki pracujący w cyrkulacji czyli pochłaniacz .

Ja okapu nie mam i nigdy go nie zamontuję .

 

Tylko nie pisz że płytę gazową planujesz !?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcialbym zrobic wentylacje mchaniczna- rekuperator jakis niedrogi, bede mial ogrzewanie gazem, wylot pojdzie w scianie i wyjdzie na to ze nei ebde mial w dachu zadnego komina, ani komina wentulacyjengo, ale sie zastanawiam co z okapem w kuchni ??? - gdzie sa odprowadzane smrody z kuchni i któredy ???
Pamiętaj o kominku odpowietrzającym do instalacji kanalizacyjnej.

 

"co z okapem w kuchni ??? - gdzie sa odprowadzane smrody z kuchni i któredy ?"

 

Temat był wałkowany kilka razy, albo brak okapu albo taki pracujący w cyrkulacji czyli pochłaniacz .

Ja okapu nie mam i nigdy go nie zamontuję .

Ja wybrałem trzecią drogę. Okap podpięty do rekuperatora + filtr na tym kanale. Sam jestem ciekaw jak to będzie działało? Oczywiście liczę się ze stosunkowo częstą wymianą tego filtra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o kominku odpowietrzającym do instalacji kanalizacyjnej.

 

Ja wybrałem trzecią drogę. Okap podpięty do rekuperatora + filtr na tym kanale. Sam jestem ciekaw jak to będzie działało? Oczywiście liczę się ze stosunkowo częstą wymianą tego filtra.

 

Okap bez wentylatora wbudowanego który wykorzystuje wentylator w reku???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam wpięcie okapu do wm, najlepiej okap bez turbiny a zamiast niej wstawić wentyl kanałowy, spiąć go ze sterownikiem centrali by po włączeniu okapu centrala wskakiwała na max a po wyłączeniu powracała do ustawionego programu, alu filtr w okapie poradzi sobie z tłuszczami, reszta siadzie na łopatkach wentyla, wentyl za 50 złotych więc ewentualna wymiana po kilku latach nie rujnuje kieszeni, kanał pozostaje czysty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam taką refleksję na temat wpinania okapu kuchennego do wentylacji mechanicznej:

 

za gaz do kuchenki - gotowanie obiadu codziennie dla 4 osobowej rodziny - płacimy ok 25 PLN miesięcznie

Ta mała kwota pokazuje, że tak naprawdę gotowanie nie wyzwala gigantycznych ilości energii.

Czy warto ryzykować zabrudzenie instalacji tłuszczem - trudnym do usunięcia - dla uzyskania nieznacznych ilości ciepła ?

 

Cześć z tego ciepła i tak odzyskamy przez anemostat wywiewny w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drodze wielu dyskusji ustalono, ze optymalnie jest, jak "okap robi swoje".

Wyłapuje tłuszcze i aromaty.

Jest kompletnie PRZEŹROCZYSTY dla pary wodnej (to kwestia ciepła właściwego wody i tłuszczów).

Okap "z kuchni do kuchni" a kuchnia wentylowana, jak należy.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, czy dobrze rozumiem "okap z kuchni do kuchni" czyli najlepsze rozwiązanie jest gdy aromaty i tłuszczy wyłapuje pochłaniacz - a kuchnia wentylowana jest przez wyciag WM? Wtedy nie ma problemu z okapem czy go włączyć do systemu WM czy tez zrobic wyrzut na zewnątrz - sprzeczne z ideą WM.

 

Planuje zrobić w kuchni pochłaniacz i jednoczesnie zamurować przejscie przez strop, które pierwotnie miało być do okapu z wyrzutnią ścienną. Jak zamuruje nie bedzie odwrotu - stad pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że większość pytań wiąże się z tym że okap w domu kiepsko czy też okresowo wentylowanym jest często zbawieniem .

Potrzeba jego stosowania zmienia się diametralnie gdy dom wentylowany jest mechanicznie czyli ciągle i wydajnie .

 

Okap na zewnątrz to kolejna niepotrzebna nikomu dziura w szczelnym z założenia budynku .

Okap rozbebeszony z wentylatora wpięty do WM to jego bardzo słaba wydajność ( w funkcji okapu) a w dodatku niewiele zmienia w stosunku do jego braku .

Okap w funkcji pochłaniacza to to o co nam wszystkim chodzi .

 

Kwestia fantazji i portfela do rodzaju filtrów .

 

PS. Się wypowiedział ten co okapu nie ma :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno nawiew i wywiew można montować na ścianie, z tym że wtedy kratka ścienna będzie bardziej odpowiednia od anemostatu sufitowego .

Są kratki z łącznikami lub bez . Zastosowanie jednej lub drugiej w zależności od sytuacji i rodzaju instalacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...