Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ponawiam, dla pewnosci pytanie

 

W drodze wielu dyskusji ustalono, ze optymalnie jest, jak "okap robi swoje".

Wyłapuje tłuszcze i aromaty.

Jest kompletnie PRZEŹROCZYSTY dla pary wodnej (to kwestia ciepła właściwego wody i tłuszczów).

Okap "z kuchni do kuchni" a kuchnia wentylowana, jak należy.

 

Adam M.

 

Nigdy nie będziesz miał 100% pewności najlepiej jeszcze ze 4 razy pytanie ponów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam, dla pewnosci pytanie

 

 

Myślę że razem z Adamem wystarczająco dość opisaliśmy problem okapu .

Każdy ma swój rozum, masz przedstawione wszystko jak na tacy, teraz tylko decyzja .

 

Jakoś nie lubię komuś mówić jak ma swój dom budować, mocna sugestia jest bezpieczniejsza :rolleyes:

 

PS. Glikolowiec z odwiertu się jutro robi, trzymajcie kciuki :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mi wychodzi że w przypadku kanału wywiewnego przepustnicę dajemy na magistrali przed trójnikiem patrząc w stronę przepływu

 

W nawiewnym na gałązce za trójnikiem

 

Czy tak?

 

... i tak i nie... musisz przemyśleć dokładnie instalację...

różnica wygląda m in tak, że jak powstawiasz przepustnice na nawiewie to wynikowe wartości przepływu uzyskujesz za przepustnicami a na wyciągu przed przepustnicami...

nie wiem jak to opisać, chyba nie mógłbym być nauczycielem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość pilne pytanie, z góry przepraszam jeśli temat był wałkowany ale nie znalazłam za dużo na ten temat.

 

Wentylację mechaniczną z reku będzie u nas wykonywać firma ASK, rekuperator Brink ale mniejsza z tym.

 

Czy warto wykonać 100% instalacji na kanałach sztywnych?

Instalator proponuje końcówki nawiewów i wywiewów prowadzące do anemostatów zrobić na miękkim przewodzie i czerpnię oraz wyrzutnię również.

Jego zdaniem całość na sztywnych kanałach będzie głośna.

Dodam, że rekuperator będzie w piwnicy, podobnie jak wyrzutnia a czerpnia będzie na parterze w garderobie daleko od salonu czy sypialni więc to mnie nie martwi.

Wiem, że pewnie argument o czyszczeniu kanałów większość osób kwituje pobłażliwym uśmiechem, ale dla osoby z chorobą dróg oddechowych to nie jest kawał tylko konieczność, teraz też czyścimy kominy tradycyjne, nie wyobrażam sobie przynajmniej raz na kilka lat nie oczyścić tych wszystkich rurek od wentylacji.

 

Podajcie proszę jakies argumenty za sztywną instalacją w 100% i kontrargumenty, może ktoś taką ma/wykonywał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wyobrażam sobie przynajmniej raz na kilka lat nie oczyścić tych wszystkich rurek od wentylacji.

 

Dokładnie, Sztywne kanały pewnie puścisz w stropie dlatego warto co te kilka lat ten strop wypruć a najlepiej zburzyć całą chałupę by te rurki jednak wyczyścić. Chyba że znasz inna technikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, Sztywne kanały pewnie puścisz w stropie dlatego warto co te kilka lat ten strop wypruć a najlepiej zburzyć całą chałupę by te rurki jednak wyczyścić. Chyba że znasz inna technikę.

ciekawe czy w swoim samochodzie też co jakiś czas wybebesza całą deskę rozdzielczą aby dostać się do wszystkich kanałów i nagrzewnic i je wyczyścić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość pilne pytanie, z góry przepraszam jeśli temat był wałkowany ale nie znalazłam za dużo na ten temat.

 

Wentylację mechaniczną z reku będzie u nas wykonywać firma ASK, rekuperator Brink ale mniejsza z tym.

Czy warto wykonać 100% instalacji na kanałach sztywnych?

Instalator proponuje końcówki nawiewów i wywiewów prowadzące do anemostatów zrobić na miękkim przewodzie i czerpnię oraz wyrzutnię również.

Jego zdaniem całość na sztywnych kanałach będzie głośna.

Dodam, że rekuperator będzie w piwnicy, podobnie jak wyrzutnia a czerpnia będzie na parterze w garderobie daleko od salonu czy sypialni więc to mnie nie martwi.

Wiem, że pewnie argument o czyszczeniu kanałów większość osób kwituje pobłażliwym uśmiechem, ale dla osoby z chorobą dróg oddechowych to nie jest kawał tylko konieczność, teraz też czyścimy kominy tradycyjne, nie wyobrażam sobie przynajmniej raz na kilka lat nie oczyścić tych wszystkich rurek od wentylacji.

Podajcie proszę jakies argumenty za sztywną instalacją w 100% i kontrargumenty, może ktoś taką ma/wykonywał?

 

Witam Ja mam calosc ze sztywnych rur.Tylko polaczenia do rekuperatora beda z miekkich.A zeby nie bylo za duzych szumow przy nawiewie to mam zrobiona instalacje w taki sposob ze na glownej magistrali jest trojnik redukcyjny i ok 1 m cienszej rury a przy anemostacie znowu sie rozszerza.

przez co rozprezone nawiewane powietrze nie jest slyszalne.

U mnie jeszcze nie,ale u sasiada dziala ten system znakomicie.Wyglada to tak jak na zdjeciach.

IMG_3378.jpg

IMG_3383.jpg

IMG_3714.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, Sztywne kanały pewnie puścisz w stropie dlatego warto co te kilka lat ten strop wypruć a najlepiej zburzyć całą chałupę by te rurki jednak wyczyścić. Chyba że znasz inna technikę.

 

Bardzo śmieszne, boki zrywać.

Nic nie puszczę w stropie co najwyżej przez strop, jednostka będzie w piwnicy a większość rur będzie sobie leżeć na strychu i schodzić pionowo w narożnikach do pokoi.

 

Może Twoje ego urosło od złośliwości, nie prosiłam o durne wpisy tylko o rzeczową odpowiedź ale widocznie niektórym łatwo jest własne niedorobienie rekompensować sobie w ten żenujący sposób...

Edytowane przez Princesa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo śmieszne, boki zrywać.

 

No własnie. Chcesz te kanały czyścić a nie wiesz nawet jak to zrobić (bo nikt tego nie wie).

 

Może Twoje ego urosło od złośliwości, nie prosiłam o durne wpisy tylko o rzeczową odpowiedź ale widocznie niektórym łatwo jest własne niedorobienie rekompensować sobie w ten żenujący sposób...

 

Jeżeli nie potrafisz zrozumieć, że wyczyszczenie WM jest awykonalne to jest twój problem. Naucz się czytać, a potem oducz strzelać fochy.

 

A i niby chcesz rzeczowej dyskusji, a ta miła uwaga o moim niedorobieni była po prostu słodka.

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeden ze specjalistów tego forum ds wentylacji i nie tylko wentylacji wypowiedział kiedyś ciekawe zdanie:

znajdź tutaj na forum, lub gdziekolwiek indziej chociaż jedną osobę, której instalacja went wymagała czyszczenia i która wyczyściła w domu kanały went mechanicznej...

jeśli już znajdziesz taką osobę i podzieli się ona wrażeniami to można rozpocząć dyskusję i dywagację na temat czyszczenia kanałów...

dopóki tego nie zrobisz to daruj sobie zaprzątanie głowy takimi problemami jak czyszczenie rur wentylacyjnych, które znajdują się za filtrami EU3, EU4 itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie. Chcesz te kanały czyścić a nie wiesz nawet jak to zrobić (bo nikt tego nie wie).

 

 

 

Jeżeli nie potrafisz zrozumieć, że wyczyszczenie WM jest awykonalne to jest twój problem. Naucz się czytać, a potem oducz strzelać fochy.

 

A i niby chcesz rzeczowej dyskusji, a ta miła uwaga o moim niedorobieni była po prostu słodka.

 

Pytałam o coś zupełnie innego...

Moje pytanie dotyczyło szerszego tematu - czy robić went. w całości w sztywnych rurach czy nie i dlaczego - czytaj ze zrozumieniem, a nie przyczepiaj się do tego fragmentu.

Prosiłam o informację czy w Waszych wentylacjach są sztywne kanały na całości czy nie bo to mi jest potrzebne do szczęścia a nie dyskusja o kwadraturze koła.

Nie każdy zna się na wszystkim, argument o czyszczeniu może źle ubrałam w słowa, ale zauważyłam, że wiele osób pisało cos w stylu "nie będziesz tego czyścić bo nikt tego nie robi, kominów też się nie czyści" i chciałam tego typu dyskusji uniknąć a wyszło przeciwnie.

Zwyczajnie mam mozliwość w tej samej cenie zrobić instalację sztywną (moim zdaniem porządniejszą) ale chcę wiedzieć czy warto bo może nie warto i lepiej bo np. ciszej będzie z tymi odcinkami w elastycznym przewodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...