Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Wydaje mi się, że większość syfku mimo wszystko zbierze się w wyciągach a nie w nawiewnych kanałach.

Obserwacji cd. teraz jest u nas went. mechaniczna bez rekuperacji w budynku ok. 5 letnim.

W wywiewach z łazienki i kuchni niestety jest sporo zanieczyszczeń w przewodzie (stalowy spiro bez żadnych karbowań, niby gładkie ścianki a jednak).

Pytanie zasadnicze, skoro po 5 latach od wybudowania budynku w kanale było już tego syfku trochę to co będzie za 20 lat?

Ja nie mam 60 na karku i dom buduję z myslą o długotrwałym użytkowaniu - nie zamierzam rozpruwać instalacji po takim czasie jeśli nic się nie zepsuje.

Nie twierdzę, że w nawiewach wyrośnie stado grzyba, ale wyciąg jak zarośnie to też sprawnie nie będzie działał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zdzichu jakie pytanie taka odpowiedź... ;)

pomijając fakt, że na prawdę prędzej znajdziesz złoto w ogródku niż kogoś kto czyścił kanały, to zastanów się nad sensem tej czynności...

chcesz to czyść - Twoja wola, w WM masz filtry, które są odpowiedzialne za czystość powietrza a co za tym idzie kanałów, w WG wieje raz w tę stronę, raz w drugą, filtrów brak, często w kominy za przeproszeniem ptaki srają , szczury zimują, jak obok jest spalinówka to i sadza się do nich dostanie i nikt jakoś tych kanałów nie czyści i nie przeszkadza mu to i żyje kilkadziesiąt lat w dobrym zdrowiu i samopoczuciu...

widzę, że zadeklarowanym przeciwnikom WM brak jakichkolwiek rozsądnych argumentów to wymyślili m.in apokaliptyczną wizję brudnych kanałów WM, rozrastającego się w nich grzyba bo o tym też słyszałem itp...

jeśli chcesz słuchać tego bełkotu - Twoja wola, ale proponuję dać sobie z tym spokój...

 

Kolego Slawku. Masz racje od brudnych kanalow grawitacyjnych dzisiaj nikt nie umarl ale nie masz pernosci ze ktos przez to za wczesnie nie umar.

To tylko tak na marginesie .Ja nie upieram sie ze trzeba je czyscic ,jest prawda ze powietrze wyciagane nie miesza sie z nawiewanym.Ale wszystko rozpoczelo sie od tego ze kilku twoich kolegow twierdzilo ze nie ma mozliwosci czyszczenia kanalow wentylacyjnych A taka mozliwosc jest ,i to tyle.No i nikt za 10 czy 15 lat nie wie co tam w srodku moze sie uzbierac.A ty posiadasz takie urzadzenie czy tylko tak sobie myslisz ze nie trzeba tego czyscic.?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że większość syfku mimo wszystko zbierze się w wyciągach a nie w nawiewnych kanałach.

Obserwacji cd. teraz jest u nas went. mechaniczna bez rekuperacji w budynku ok. 5 letnim.

W wywiewach z łazienki i kuchni niestety jest sporo zanieczyszczeń w przewodzie (stalowy spiro bez żadnych karbowań, niby gładkie ścianki a jednak).

Pytanie zasadnicze, skoro po 5 latach od wybudowania budynku w kanale było już tego syfku trochę to co będzie za 20 lat?

Ja nie mam 60 na karku i dom buduję z myslą o długotrwałym użytkowaniu - nie zamierzam rozpruwać instalacji po takim czasie jeśli nic się nie zepsuje.

Nie twierdzę, że w nawiewach wyrośnie stado grzyba, ale wyciąg jak zarośnie to też sprawnie nie będzie działał!

Zakładasz, że przyrost zanieczyszczeń jest liniowy. A skąd wiesz, czy większość tego co tam osiadło, nie znalazło się w kanałach w ciągu pierwszych kilku miesięcy użytkowania? Zdaje się, że kiedyś czytałem opinie osób posiadających WM z rekuperatorem, że z początku wymiany filtrów musieli przeprowadzać znacznie częściej, niż później.

 

W wersji ekstremalnej, można za każdym anemostatem wywiewnym zastosować filtr skrzynkowy. I usunąć filtr znajdujący się przed wentylatorem wyciągowym. Wówczas opór instalacji zmaleje. Tylko, pytanie stare jak świat, po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i tak i nie... musisz przemyśleć dokładnie instalację...

różnica wygląda m in tak, że jak powstawiasz przepustnice na nawiewie to wynikowe wartości przepływu uzyskujesz za przepustnicami a na wyciągu przed przepustnicami...

nie wiem jak to opisać, chyba nie mógłbym być nauczycielem ;)

 

Dziękuję Sławek.

 

Sprawa jest tak oczywista, że trudno na to wpaść. :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Princesa

Piszesz:

"W wywiewach z łazienki i kuchni niestety jest sporo zanieczyszczeń w przewodzie (stalowy spiro bez żadnych karbowań, niby gładkie ścianki a jednak)."

 

Przenieś się z piaskowaniem blach do bardziej przystosowanego pomieszczenia...

JAK w innym przypadku możesz sobie w tych kanałach osadzić to, co swobodnie w powietrzu kuchni i łazienki się unosi, i co uleci w dal (do filtra) przy solidnym podkręceniu wentylatora na jakie 5 minut!

Używaj kuchni i łazienki zgodnie z przeznaczeniem!

 

(albo masz paskudnie skopaną tę wentylację!)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdzicho48

Napisałeś:

"kochany doradco .Czytamy twoje wywody i wiemy ze wszystko wiesz ,ale to tylko tobie tak sie wydaje .W tej dyskusji nie chodzi o to czy ty bedziesz ta instalacje czyscil ,bo to twoj wybor.Tylko czy w ogole mozna ja czyscic Ale mysle ze ty takowej nie posiadasz i dlatego tak kpisz z innych.A wiara u mnie w to co inni pisza jest taka sama jak w to co ty piszesz.

pozdrowienia "

 

Wiesz co to takiego obsługa i konserwacja różnych systemów, w tym przemysłowych?

WCALE nie polega to na ich POSIADANIU!

Od lat całych pracuję w miejscach, o których istnieniu i zastosowaniu, że nie wspomnę o wejściu do nich, nawet pomyśleć nie masz możliwości!

WCALE nie nakazuję wierzenia komukolwiek w to, co JA wypisuję!

Sugeruję zwykle i każdemu opieranie się o WŁASNE spostrzeżenia dokonane w drobnych sprawdzianach i eksperymentach, które podpowiadam.

Są ludzie, którzy rozumieją co ja piszę i są tacy, którzy poddadzą w wątpliwość nawet zawartość tablic matematyczno-fizycznych!

Rób zawsze tak, aby było DOBRZE!

Jak odczujesz satysfakcję, korzyści materialne czy komfort w trakcie swych działań - cel osiągniesz niezależnie od tego, co ja czy ktokolwiek napiszę tu czy w innym miejscu!

Ale...

Staraj się osiągać swe sukcesy nie przeszkadzając innym w Twym otoczeniu - wtedy jest naprawdę DOBRZE!

 

Za pozdrowienia - dziękuję!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie, po żołniersku w dwóch zdaniach, przedstawię to co wie każdy kumaty człowiek zajmujący się wentylacją:

- kanały nawiewne są czyste, bo przechodzi przez nie powietrze przefiltrowane - nie trzeba więc ich nigdy czyścić

- kanały wywiewne są czyste, ponieważ powietrze w nich płynie kilka - kilkanaście razy szybciej niż w kanałach wywiewnych grawitacyjnych - brud jest szybko zdmuchiwany. W kanałach WG powietrze płynie bardzo wolno, stąd syf szybko się osadza. Szkoda, że nie da się tu wklejać zdjęć, to wkleiłbym trochę zdjęć wyciągów z kuchni (najbrudniejsze powietrze w domu), po latach użytkowania. Zero zanieczyszczeń, ewentualnie drobne przybrudzenia, o niebo mniej syfu niż w kanałach WG.

 

Oczywiście w pełni potwierdzam wszystko, co pisze tu Adam_mk, tylko ja walę wprost - że nie ma syfu i koniec, a on podaje to samo, tylko w wersji dla inteligentnych - trzeba samemu wyciągnąć wnioski (bez urazy) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana_

Napiszą Ci - że Ty se pisz a ja swoje WIEM!

:lol:

(I że tablice matematyczno-fizyczne to prowokacja sprzedawców KONKURENCYJNEGO systemu!)

A jak kto zada sobie trud POMYŚLENIA, to czasem co zauważy!

SAM!!!

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś znalazłem się w sytuacji, w której kolega z Litwy świetnie znający angielski nie potrafił zrozumieć kolegi z UK. Powtórzyłem więc wszystko to, co Brytyjczyk powiedział używając najprostszych form i słownictwa powiedźmy niewyszukanego oczywiście w języku angielskim. Od tamtej pory frend z UK przykleił mi łatkę tłumacza z angielskiego na europejski.

To dobrze Adam, że ktoś się podejmuje tłumaczenia tego co piszesz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdzicho48

Napisałeś:

"kochany doradco .Czytamy twoje wywody i wiemy ze wszystko wiesz ,ale to tylko tobie tak sie wydaje .W tej dyskusji nie chodzi o to czy ty bedziesz ta instalacje czyscil ,bo to twoj wybor.Tylko czy w ogole mozna ja czyscic Ale mysle ze ty takowej nie posiadasz i dlatego tak kpisz z innych.A wiara u mnie w to co inni pisza jest taka sama jak w to co ty piszesz.

pozdrowienia "

 

Wiesz co to takiego obsługa i konserwacja różnych systemów, w tym przemysłowych?

WCALE nie polega to na ich POSIADANIU!

Od lat całych pracuję w miejscach, o których istnieniu i zastosowaniu, że nie wspomnę o wejściu do nich, nawet pomyśleć nie masz możliwości!

WCALE nie nakazuję wierzenia komukolwiek w to, co JA wypisuję!

Sugeruję zwykle i każdemu opieranie się o WŁASNE spostrzeżenia dokonane w drobnych sprawdzianach i eksperymentach, które podpowiadam.

Są ludzie, którzy rozumieją co ja piszę i są tacy, którzy poddadzą w wątpliwość nawet zawartość tablic matematyczno-fizycznych!

Rób zawsze tak, aby było DOBRZE!

Jak odczujesz satysfakcję, korzyści materialne czy komfort w trakcie swych działań - cel osiągniesz niezależnie od tego, co ja czy ktokolwiek napiszę tu czy w innym miejscu!

Ale...

Staraj się osiągać swe sukcesy nie przeszkadzając innym w Twym otoczeniu - wtedy jest naprawdę DOBRZE!

 

Za pozdrowienia - dziękuję!

 

Adam M.

 

Kolego Adamie. Ja nie neguje ze ty nie masz racji ,tylko jeszcze raz powtarzam ze nie chodzilo tutaj o potrzebe czyszczenia tej instalacji tylko o to ze jest taka mozliwosc. Bo niektorzy z twoich kolegow tutaj na forum twierdza ze takiej mozliwosci nie ma i to oni wprowadzaja w blad innych uczestnikow tego forum.A mysle ze nikomu nie przeszkadzam i niechcial bym nigdy przeszkadzac twierdzac ze mozna ja czyscic.Mysle ze zakonczymy juz ten temat

Jeszcze raz Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie po raz pierwszy na forum!

 

Drodzy Panowie serdeczna prośba o pomoc. Przysięgam przeczytałem wszystkie posty tego wątku i nie tylko. Ale jak tu już chyba piczman napisal "im więcej czytasz tym mniej rozumiesz" :-). Wskażcie mi proszę kardynalne błędy, co trzeba bezwzględnie zrobić inaczej.

Problem jest taki, że dom nie jest nowy. Ma wentylacje grawitacyjna którą chcę na WM. Mam ograniczone możliwości odnośnie wyboru dróg kanałów, średnic - częściowo muszę wykorzystac istniejące kanały. Nie ukrywam, że poległem po wszystkich moich liczeniach i czytaniach. Coś więc rozrysowałem a do Was prośba o ocene czy to będzie miało ochote jakoś w miarę sensownie działać.

 

Dom ma trzy kondygnacje: parter, pietro (podddasze mieszkalne) i centralnie nad nim strych (nieocieplone poddasze). Mieszkaja 3 osoby.

Na tym strychu chcę umieścić centralę z reku. "Chcę" oznacza tutaj "wydaje mi się, że tylko tam mogę".

Ze strychu mam dostęp przez jego podłogę do pomieszczeń piętra (tu dam nowe flexy w ociepleniu 5cm) i do starych kanałów idących do pomieszczeń parteru. W nich chcę porobić odwierty w które wepnę flexy idące od centrali (w górę zaślepka, w dół wentylacja) i wykorzystać je do części parterowej WM. Planowane rozprowadzenie całości na dwóch skrzynkach (po jednej na nawiew i wywiew).

 

- Czerpnia: w/w odwiert i zasys z dołu (bo w przyszłości GWC) kanalem murowanym 140x140x4mb dalej przedłużonym 4mb na zewnątrz do czerpni.

- Wyrzut: przez dach w górę.

 

- Nawiewy na piętro: 4 pokoje. Tu te nowe flexy przez podłogę ze strychu, izolowane 5cm wełny. Będą równej długości, ok 3mb każdy. Parametry pokoi widać na załączniku. Wszędzie Fi=100 i takie anemostaty.

- Nawiewy na parter: 2 pokoje. Wymiary na rysunku. Do mniejszego idzie już istniejąca rura pcv 110x6mb w którą wepnę się na strychu w/w flexem 100, do większego idzie murowany kanal 140x140x4mb i do niego włączę flex 125. Oba flexy po ok 3mb.

Czyli nawiew to skrzynka 150-> 5x100 + 1x125 (salon). Długości 100x3mb, 100x3mb, 100x3mb, 100x3mb, 1x100 9mb, 1x125 7mb.

Objętości pomieszczeń na nawiewie 259m3 (116m3 dół, 143m3 góra)

 

- Wywiewy z piętra: 2 łazienki. Tak jak i nawiewy izolowane flexy przez podłogę, ok 3mb każdy. Fi 100.

- Wywiewy z parteru: kuchnia z okapem 38m3 i łazieneczka 11m3. Od łazienki mam już pcv 110x4mb w którą wepnę się flexem 100. Do kuchni idzie część wentylacyjna kanału Schiedel Rondo Plus, ok 100x240x4mb w którą wepnę się flexem 125. Oba ok 3mb.

Czyli wywiew to skrzynka 150<- 3x100 + 1x125(kuchnia). Długości 100x3mb, 100x3mb, 1x100 7mb, 1x125 7mb.

Objętości pomieszczeń na wywiewie 92m3 (49m3 dół, 43m3 góra)

 

Na parterze jest również korytarz 33m3, a na piętrze 58m3. Oba bez anemostatów i ich objętości nie są ujęte powyżej.

 

Podobno skrzynki wiele wybaczają laikom, dlatego je wybrałem, ale czy wybaczą aż tyle??

Jak do tego dobrać wydajności wentylatorów/reku, jaką maszynę potrzebuję?

Będę miał jeszcze do Was parę innych pytań ale to dopiero jak mam nadzieję skomentujecie powyższe, bo może to wszystko w ogóle o kant d*** :-).

 

 

pozdr wszystkich

Marek

dom.jpg

Edytowane przez netzmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qter, dzieki za Twoją reakcję na moje zapytanie!!!

Zdjęcie w poprzednim poście już powiększone, miałeś racje, teraz już na pewno jest czytelne. Poniżej dodałem szkic rozprowadzenia rur.

Co masz na myśli o podziale strug? Coś jak wersja B na rysunku poniżej? Jeśli to właśnie masz na myśli to w czym to ma być lepsze od mojego schematu i czy: 1.podział jednej z gałęzi 125->100+125 nie jest dziwny, 2.jak wtedy zrobić wywiew?

Nie zrozum mnie źle, ja nie neguję słuszności Twojej wskazówki tylko chciałbym to wszystko z grubsza zrozumieć.

GWC na razie tylko w założeniach na przyszłość. Co do reku to wpierw chcę rozpracować rurologię a później dopasować z Waszą pomocą maszynę. Na razie rurologia jest dla mnie najważniejsza ze względu na prace prowadzone na strychu lada dzień stracę możliwość przebijania się przez strop do piętra. Całkowita objętość domu jest 440m3. Dla minimalnie sensownej krotności wymian reku 300m3/h wydaje się sensowne?

rozdział.jpg

Edytowane przez netzmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

netzmark,

 

ta czerpnia o boku 14 cm wychodzi na styk jeśli chodzi o predkości dla Q=300m3/h - powyżej moze byc troche głośniej ale wiele zależy od wyciszenia kanałów - najwiekszy hałas będzie na wlocie i wyrzucie..

 

patrze na rysunki i moje uwagi:

 

Pietro: pomyśl nad wentylowaniem garedroby

 

Parter:

- czy możesz przesunąć w salonie anemostart w inne miejsce - tj. w rogu po prawej? (albo dać najlepiej w obu górnych rogach (tak odsunięte od ścian/okien o jakieś 60cm))

- schowek - przydała by się jakaś kratka przebita np. do kuchni + szpara pod drzwiami

- wiatrołap - też szpara + jakiś nawiew/wywiew (zależy od ciebie)

- pokój -czy dało by rade przesunąć anemostat w kierunku lewego dolnego rogu?

 

Pytanie dodatkowe - jakiś kominek robisz?

 

Co do samych kanałów i puszek rozpr.

 

Warto tak przemysleć aby długości kanałów były mniej więcej równe - dla opcji A.

 

Wersja B mi sie bardziej podoba ale dal bym tylko jedną przepustnice.

 

Z wywiewem możesz mieć problem aby dostac taką skrzynkę - może warto kupic np. 150 na 5x100 i dać do kuchni 2 x 100?

 

Ja nie twierdze ze TAK MA BYĆ - jak ktoś widzi możliwość poprawy tego co proponuje to proszę o wypowiedź. ;)

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garderoba - raczej nawiew, zastanawiam nad odgałęzieniem 80mm od większej sypialni. Z sensem to? Tam wichury nie potrzeba.

Na parterze mam zero możliwości ruchu, chyba ze kanały po wierzchu ścian. Na razie to wykluczam.

Kominek jest (w salonie między kratką a wejściem) ale w praktyce martwy więc go nie wliczam w rozważania.

W opcji A równe kanały niemożliwe - szczególnie wyklucza to nitka do pokoiku na parterze ~9mb której nie da się zmienić. Zresztą nawiewu do salonu też. Czy więc opcja B jest lepsza ze względu na nierówne kanały? Ale jak wtedy rozwiązać wywiew - identycznie jak nawiew oddzielną strugę dla parteru i oddzielną dla piętra?

Opcja B - z rozpędu walnąłem dwie przepustnice, jasne, że jedna styknie. Ale jak widzisz ten trójnik 125->100+125?

Ze skrzynką nie widzę problemu, zamówię albo zrobię ale 5x100 i z tego 2x100 spięte trójnikiem na 125 do kuchni też spoko :-).

 

Dziękuję za Twoje uwagi, nawet jeśli to będzie inaczej to rozjaśniają mi powoli koncepcję :-).

Edytowane przez netzmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie do praktyków. W mojej instalacji WM będzie poza samym reku przepustnica odcinająca nawiew tylko na salon oraz jakiś sterownik w holu. Nie podjąłem jeszcze decyzji jaki reku, jaka przepustnica i sterownik (moje typy to Renovent HR, przepustnica insbud http://www.insbud.org/PL/produkty-8808744672819012608-1/Przepustnice-z-silownikiem.html i sterownik, który pozwoli sterowac reku i przepustnicą - optymlanie byłoby gdyby mogł odłaczać lub zmiejszać bieg reku w sytuacji załączenia alarmu - typów brak )

Za kilka dni bedę miał kładzione tynki i nie wiem jakie przewody położyć i jak połączyć elementy tak by potem w zaleznosci od dokonanego wyboru udało się wszystko spiąć.

Czy moze znacie jakies schematy podłaczen? Czy przewód z siłownika najpierw do rozdzielni czy sterownika itp?

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...